Yeni başlayanlar için kolay ve sağlam iniş takımı

Adil Ertuğrul Kaya

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Biliyorsunuz ki çelik telli iniş takımları iniş sırasında yamulabiliyor bu yüzden güzel bir iniş takımı yapmak gerekiyor. İlk başta ben de tel yapmıştım sonra YouTube’da tükenmez kalemler ile yapılan iniş takımını gördüm. Onu yaptım (kalemlerin içine çelik tel koydum) sonra hafif sert bir iniş sırasında içinde tel olmasına rağmen kırıldı. Daha sağlam bir ön iniş takımı dizayn ettim ve gerçekten çok sağlam olduğu için sizinle paylaşmak istiyorum.
Malzemeler:
1- M8 somun vida 10cm (vidanın boyu uçağınıza göre değişiklik gösterebilir) ve 4 tane somun
2- 1,4 yada 1,5cm çapında hafif aluminyum boru (bozuk bisiklet pompasından faydalanabilirsiniz ben öyle yaptım)
3- Isı ile daralan makaron 2 tane farklı ölçü lazım (çapı 1,8 ya da 2cm olabilir ve bir de 1 ya da 1,2cm çapında )
4- 2ml şırınga
5- Kalem 2 tane ( kaleme çok yük binmediği için kırılmıyor) içine sıcak silikon sıkın kalemin.
6-Servonun ucuna takılan plastik aparat.
Yapılışı: Şırınganın uç kısmını kesin , uçağınızın iç tarafına delik açın ve şırınganın deliğine denk gelecek şekilde iyice sabitleyin şırıngayı , ardından somun vidayı şırınganın içinden geçirip şırınganın içinde oynuyor mu diye kontrol edin. Eğer çok oynuyorsa makaron ile vidayı oynamayacak konuma gelene kadar kalınlaştırın ama vida şırınganın içinde dönebilirsin çok sıkıştırmayın. Sonra somun vidanın uçağın dışında kalan kısmına bir tane pul ekleyin ve aşağı yukarı hareket etmeyecek şekilde vidayı takın ama çok sıkarsanız somunu civata dönmez. Diğer üç somunu civataya takın (fotoğraftaki gibi) burada dikkat etmeniz gereken şey vida ile somunları sabitleyerek tek bir parçaymış gibi hareket etmelerini sağlamak (bu dediğimi japon yapıştırıcısıyla ya da fotoğrafta göründüğü gibi iki tane somunu ortaya takıp sıkıştırarak yapabilirsiniz) bir de somunların üstüne makaron ekleyerek alüminyum boru ile somunlar arasındaki mesafeyi kapatarak daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Tekeri bu linkteki adamın yaptığı şekilde kalemlerden hazırlayıp yapıyoruz ama gövde alüminyum oluyor. Link:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Sonra alüminyum boruya teker takacağımız yeri delip tekeri geçiriyoruz. Ardından üzerini makaron ile kapladığımız somun vidaları sıcak silikon sıkarak alüminyum boruya geçiriyoruz. Sonra servoların yanında gelen delikli şey varya onu alüminyum borunun üstüne teker düz bakacak şekilde yapıştırıyoruz soğuyana kadar oynatmıyoruz. Son olarak lastikleri takmak için alüminyum boruya bir delik daha açıp lastikleri tutacak bir şeyi oraya sabitledikten sonra lastikleri takıp hazır hale getiriyoruz. Lastik sayısını uçağı ileri doğru yere bırakarak ağır çekimde ne kadar esnediğine bakarak belirleyebilirsiniz.
Yapım aşamasında yardımcı olabilecek fotoğraflar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK
İşte bu yüzden kıç tekerli uçak :lol::lol:

Şaka bir yana teşekkür ederim kendi adıma. Bir kere denemiştim burundan tekerli ve baya canımı sıkmıştı burun tekeri. Eğer tekrar burun tekerli bir uçak yapmak istersem dönüp bakacağım :saygilar:

10 cm metrik 8 vida ve somunlar ağır olmaz mı?
Ölçtüm civata ve somun toplam 70gr civarı geliyor. 3 tane ön iniş takımı denedim bulabildiğim en sağlam yol bu. Metrik 6 da kullanılabilir hafif olması için (çok bir şey değişmez bence kütlesi konusunda) ama ona uygun şırınga ve alüminyum boru seçmek gerekir. Başka iniş takımı önerisi olan varsa yazabilir.

Son düzenleme:
Bana biraz fazla ağır geldi özellikle depron bir uçak için.
İniş takımı yaparken kullandığınız tel o işe uygun olmayabilir. Tel iniş takımına sahip bir uçağım var kaç kere yere çok sert çarptım uçağı zıplatım, üstüne çakıldım tamirat gördü ama iniş takımında doğru düzgün inişi veya kalkışı etkilicek yamukluk olmadı

Bana biraz fazla ağır geldi özellikle depron bir uçak için.
İniş takımı yaparken kullandığınız tel o işe uygun olmayabilir. Tel iniş takımına sahip bir uçağım var kaç kere yere çok sert çarptım uçağı zıplatım, üstüne çakıldım tamirat gördü ama iniş takımında doğru düzgün inişi veya kalkışı etkilicek yamukluk olmadı
Sadece yamulma olayı değil ki. Teli sağa sola döndürmek çok zor. Servonun baktığı yöne doğru teli döndürüyorum tekerlek stoperi ile sıkmama rağmen tel kayıyor içinden. Ben evde testlerini yaparken bile iki inişten sonra tekerlek başka yere bakıyor servo başka yere bakıyor.Benim yaptığım iniş takımının çapı fazla olduğu için daha sağlam tutuyor servoyu.

Bir kere, modelcilik böyle bir şey. Çözüm üretme sanatı. Tabii ki 800 gram uçakta 70 gram ön dikme biraz fazla ağır ama iş görüyor ve tatmin ediyorsa konu kapanır. Ayrıca üzerinde çalışılırsa daha ince ve hafif bir şey de yapılabilir. Önemli olan, çözüm odaklı yaratıcılık. Elinize sağlık.

Telden iniş takımı yapılması konusunda pek bilgim yok. Bu imalat sertleşebilen uygun çapta yay çeliği alıp formu verdikten sonra sertleştirmek için ısıtarak (sonra da suya daldırıp soğutarak) mı yapılıyor? Böyle yapılıyorsa teli sadece "yay çeliği" diyerek mi almak lazım yoksa başkaca bir özelliği var mı? Ayrıca sertleştirme işlemindeki ısıtma ve soğutmanın ölçüsü nedir? Göz kararı?

Telden iniş takımı yapılması konusunda pek bilgim yok. Bu imalat sertleşebilen uygun çapta yay çeliği alıp formu verdikten sonra sertleştirmek için ısıtarak (sonra da suya daldırıp soğutarak) mı yapılıyor? Böyle yapılıyorsa teli sadece "yay çeliği" diyerek mi almak lazım yoksa başkaca bir özelliği var mı? Ayrıca sertleştirme işlemindeki ısıtma ve soğutmanın ölçüsü nedir? Göz kararı?
Yay çeliğinden bükülüp son hali verildikten sonra, pürmüzle akkor olacak şekilde ısıtıp havada soğutuyoruz. Su verme işleminde su kullanmıyoruz.