Indeks Yeni Başlayanlar RC Heli Hızlı Ayarları - Setup Nasıl Yapılır : HK 450 + Futaba

Bu konuda, KAYNAK niteliğinde olan önemli konular listelenmiştir.

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda özellikle bu hobiye yeni başlayan helici adayları için "Hızlı bir şekilde 6 Kanal CCPM Helinin Temel Kumanda ve Elektronik Ayarları" nın nasıl yapıldığını "HK 450 Sport" model bir heli ve "Futaba 7C" kumanda kullanarak açıklamaya çalışacağız.

Bu ayarlar çok temel ve basit ayarlar olup, özellikle ilk helisini alan, teknik açıdan henüz yeni yeni bilgi sahibi olmaya başlayan fakat bir an önce hover aşamasına geçmek isteyen arkadaşlar düşünülerek hazırlanmıştır.

Bu nedenle olması gereken ideal ayarlar yerine helinizi hover'da tutmaya yetecek temel ve kaba ayarlamalar basit bir şekilde açıklanmıştır.

Uçuş yeteneğiniz gelişip hover harici yeni hareketleri denemeye başladığınızda ya da modelcilik bilginiz gelişince, gerçek anlamda fiziksel olarak en ideal şekilde tüm ayarların nasıl yapıldığı anlatılan aşağıdaki konuyu da mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz.

RC Model Helikopter 6 Kanal CCPM Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi

Ayar konusuna geçmeden önce sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz aşağıdaki konuları mutlaka bir göz atmanızı öneririz. Zira bu konularda ayarı yapılmış helinin tepkilerini sizlere aktarmaya çalışmış idik. Dolayısıyla neyi yapmayı hedeflediğimizi önceden anlar iseniz, nasıl yapılacağını daha kolay kavrayabilirsiniz.

Temel RC Heli / Helikopter Tanımları - RC Helikopter Sözlük
RC Helikopter Çalışma Prensibi
RC Helikopter Kumanda Kontrolleri
Gyro nedir ? Gyro modları nelerdir ?
Gyro ve Kuyruk Servo Yön Kontrollü
GYRO da Karıştırılan Temel Terimler ve Anlamları
RC Helikopterde Gyro Mod Kontrollü Nasıl Yapılır ?
Kumanda üzerinden GYRO Mod Ayarı / Seçimi Nasıl Yapılır ?

Videomuz Fiziksel olarak montajı tamamlanmış ve Alıcı - Servo bağlantıları yapılmış bir şekilde anlatıma başlamaktadır. Bu nedenle önceden bu kısımları tamamlamış olmanız gerekecek. Şayet bu konularda henüz hazırlıklarınızı bitirmemiş iseniz, aşağıdaki konularımızdan yardım alabilirsiniz :

Heli Fiziksel Montaj Detayları Bölümü
Receiver - Cyclic Servo Bağlantısı
ESC Programlama - Manual Ayar Nasıl Yapılır ? (ALIGN)
GYRO Pad Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Yine anlatımlarımız video destekli olacak ;) Her ne kadar anlatım sırasında kullandığımız ekipmanlar sizlerde farklı olabilecekse de, esas amaç temel mantığı sizlere aktarabilmek.

Şayet kullandığınız GYRO başka bir marka ise RC Helikopter Ekipmanları Konu Indeksi deki GYRO bölümüne bakmanızı öneririz.

Açı ölçüm metodu videolarda anlatılmamış hızlı bir şekilde geçilmiştir. Pitch Gauge - Açı Ölçer ile pal açısı ölçme yöntemi için şu konuya bakınız.
Pitch Gauge - Açı Ölçer Kullanımı . Pal Açısı Nasıl Ölçülür ?

Videolarımızda ele aldığımız ayar aşamalarını başlık halinde paylaşacak olur isek ;

Hızlı Ayar- Setup Aşamaları Video-1:
1- Kumandaya yeni model tanıtılması
2- Cyclic Servo Yön Kontrollleri
3- Cyclic Servo kollarının YAKLASIK 90 Derece Ayarlaması

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Hızlı Ayar- Setup Aşamaları Video-2:
4- Gözle kabaca SWASHPLATE Parallellık Ayarı
5- ACI Ayarları (Pitch, Aileron ve Elevator Acıları)

Hızlı Ayar- Setup Aşamaları Video-3:
6- Kuyruk Servo ve Gyro - KDS 800 Ayarları

Hızlı Ayar- Setup Aşamaları Video-4:
6- Kuyruk Servo ve Gyro- KDS 800 Ayarlar- Devamı
7- Pitch ve Throttle Curve (Gaz ve Acı Eğrileri) nin tanımlanması

GP 780 GYRO ve Kuyruk Servo Ayar Videoları Part-1 & Part-2 :
Bu videomuzda KDS-800 göre daha modern bir GYRO olan GP780'nin nasıl konfigure edildiğini göstermeye çalıştık.

a- Kuyruk Servosuna enerji vermeden önce GYRO'nun "Servo Tipi" ve "Servo Seçim" parametrelerin ayarlanması
b- Kumanda üzerinden yapılan GYRO ayarları ve GYRO'nun Head Lock ve Rate modlara nasıl geçiş yapıldığı
c- Kuyruk Servo kolu 90 derece ayarlanması
d- Kuyruk Servo Yön kontrollü ve ayarı
e- Kuyruk Kontrol cubuğunun boyunun fiziki olarak ayarlanması
f- GYRO parametrelerinden "Limit" ve "Delay" ve "Correctiton Direction" kontrol ve ayarları
g- Kumanda üzerinden başlangıc GAIN değerinin girilmesi

Ynt: Yeni Başlayanlar RC Heli Hızlı Ayarları - Setup Nasıl Yapılır : HK 450 + Futaba

Hızlı Ayar- Setup Aşamaları Video-3:
6- Kuyruk Servo ve Gyro - KDS 800 Ayarları

Hızlı Ayar- Setup Aşamaları Video-4:
6- Kuyruk Servo ve Gyro- KDS 800 Ayarlar- Devamı
7- Pitch ve Throttle Curve (Gaz ve Acı Eğrileri) nin tanımlanması

Videoları ilk mesaja eklenmiştir. %p

Slm
Ben 4 kanal dan 6 kanala yeni gecis yaptim. Mini titan e325 aldim. Kumandam esky et6i. Ancak servolarim düzgün acilarda calismiyor. Nasil ayarlamam lazim acil yardim istiyorum sizden. Tesekkürler !!!

Yeni Başlayanlar RC Heli Hızlı Ayarları - Setup Nasıl Yapılır : HK 450 + Futaba

Crazy Pilot' Alıntı:
Slm
Ben 4 kanal dan 6 kanala yeni gecis yaptim. Mini titan e325 aldim. Kumandam esky et6i. Ancak servolarim düzgün acilarda calismiyor. Nasil ayarlamam lazim acil yardim istiyorum sizden. Tesekkürler !!!
Keşke açtığınız tanışma konusu ile bu soruyu sormadan önce en azından bir selam vermiş olsaydınız, daha şık olurdu bence.
Hem soracağınız sorulara cevap alma ihtimaliniz de artacaktı böylece. ;)

:saygilar: ellerinize sağlık ,bu videolarla beraber ilk kendim topladığım treximi ayarladım uçurdum,bundan güzeli varmı,,, çok teşekkür ediyorum. :RCKolik:

Yeni Başlayanlar RC Heli Hızlı Ayarları - Setup Nasıl Yapılır : HK 450 + Futaba

adnan kaptan' Alıntı:
:saygilar: ellerinize sağlık ,bu videolarla beraber ilk kendim topladığım treximi ayarladım uçurdum,bundan güzeli varmı,,, çok teşekkür ediyorum. :RCKolik:
Kırımsız uçuşlar Adnan Bey. İşe yaradığını ilk ağızdan öğrenmek çok güzel. :thumbup:

mehmet abi merhaba,

5 video da helikopterin üzerinde bulunan üstünde display olan parçanın adı ne

abi helinin sol arka tarafında main gearın çaprazında telefondan bağlandığım için printscreen alamadım elektronik bi devre videolarda başka yerlerde de hep görüyorum üzerinde sürekli bazı bilgiler geçiyor

Sol degil de sağ taraftaki aleti diyorsun, onun adı Lipo Buzzer

İki fonksiyonu var. Liponun hücrelerinin doluluk miktarını gösterir. Diğer özelliği de ayarlanan değerin altına düşünce öterek alarm verir.

aynen bu cihaz hep ne işe yaradığını merak ediyordum aydınlattığın için saolasın abi

merhabalar ben mustafa ben u ayarları servo yönlerini ayarlamaya çalışırken servonun bir tanesi sürekli çaılşıyor ne yapmnalıyım

merhabalar ben mustafa ben u ayarları servo yönlerini ayarlamaya çalışırken servonun bir tanesi sürekli çaılşıyor ne yapmnalıyım
Sevgili @Mustafa Ak bey. Normal şartlar altında konular eski de olsa anlaşılmayan kısımların aynı konu altına mesaj olarak yazılıp sorulmasında bir sakınca yok.

Ama konu modelin ayarı olunca bu pek uygun olmuyor. Çünkü her soruda modeliniz, elektronik ve kumanda hakkında extra Bilgiler vermeniz gerekecek. Kimse bu 1 satırlık sorulara oturup cevap vermez, veremez.

O yüzden model ayarı ile ilgili olarak dün ve bugün sorduğunuz soruları taşıyarak sizin adınıza yeni bir konu açtım.

Lütfen bundan sonra tüm ayar ile ilgili sorularınızı buradan sorunuz. Soru sorarken incelediğiniz konunun linkini de vermeniz güzel olur. ( Benim sizin adınıza yazdığım mesajlarda olduğu gibi)

Böylece daha hızlı ve doğru yardım alabilirsiniz. ;)

Fakat lütfen soru sorarken Türkçe yazım kurallarına, özellikle de noktalama işaretlerine dikkat edelim. Forum kuralları gereği buna dikkat edilmeden yazılan mesajlar silinir ve de okuyan ne demek istediğinizi zor anlayacağı için size yardımcı olmak için uğraşmaz. :saygilar: