3D Printer basım uçaklar ne kadar iyi ? Yeni Başlayanlara uygun mu ?

• Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Kenan Takkul

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Kusura bakmayın başlık biraz garip ve içeriğe çok uygun olmadı ama ne yazacağımı bilemedim.
Ben bu hobiye bir tübitak yarışmasıyla başlamıştım. Fakat yarışmadan çok normal hobiciliğe kaymaya başladım. Bu bağlamda kendime bir uçak yapmaya karar verdim fakat elimdeki malzemelere baktığımda yarışmadan sonra malzemeleri tüm takım bölüştüğümüz için doğru düzgün malzeme yok bir kumanda var birde motor esc. Bende kendime uçak yapcak malzeme veya hazır bir kit alayım dedim. Forumda 3d printer bf109 konusunu görünce acaba hazır bir uçak alacağıma bir 3d printer alsamda uçağı direk kendim bassam diye düşündüm hem tamiri kolay hem yapımı basit duruyor hem de sadece filament ve 3d model parası vererek yeni bir model sahibi olabilirim tabi 3d printer ile yapabileceğim diğer diy uygulamalarda bunun cabası. Ama şundan emin olamadım bir 3dprinted uçak normal balsa veya depron bir modele göre uçuş karakteristiği nasıldır. Onalar kadar güzel uçar mı? Aynı zevki verir mi?

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Kusura bakmayın başlık biraz garip ve içeriğe çok uygun olmadı ama ne yazacağımı bilemedim.
Ben bu hobiye bir tübitak yarışmasıyla başlamıştım. Fakat yarışmadan çok normal hobiciliğe kaymaya başladım. Bu bağlamda kendime bir uçak yapmaya karar verdim fakat elimdeki malzemelere baktığımda yarışmadan sonra malzemeleri tüm takım bölüştüğümüz için doğru düzgün malzeme yok bir kumanda var birde motor esc. Bende kendime uçak yapcak malzeme veya hazır bir kit alayım dedim. Forumda 3d printer bf109 konusunu görünce acaba hazır bir uçak alacağıma bir 3d printer alsamda uçağı direk kendim bassam diye düşündüm hem tamiri kolay hem yapımı basit duruyor hem de sadece filament ve 3d model parası vererek yeni bir model sahibi olabilirim tabi 3d printer ile yapabileceğim diğer diy uygulamalarda bunun cabası. Ama şundan emin olamadım bir 3dprinted uçak normal balsa veya depron bir modele göre uçuş karakteristiği nasıldır. Onalar kadar güzel uçar mı? Aynı zevki verir mi?
Yanlış yol.
Uçak basmak için 3D yazıcı alman için epey deneyimli bir modelci olman lazım. O uçakların montajı da uçurulması da sandığın gibi kolay değil. Başka işler için tabii ki 3D yazıcı alabilirsin ama model uçak hobisi ile uğraşacaksan forumda yeni başlayanlara yönelik yerleri güzelce oku.

İlgi Alanı
Uçak
Ama şundan emin olamadım bir 3dprinted uçak normal balsa veya depron bir modele göre uçuş karakteristiği nasıldır. Onalar kadar güzel uçar mı? Aynı zevki verir mi?

Sümer abinin belirttiği gibi 3D baskı uçaklar, henüz diyelim, yenibaşlayanlar için uygun değil. İlk bakışta kolay görünüyor,alıyorsunuz basıyor mote edip uçuruyorsnuz, doğru. Ama uçuş kısmı pek yeni başlayanlara göre diyemem. Bu modeller depron bir modele nazaran çok daha ağır çıkıyorlar, bu nedenle de daha hızlı uçmaları gerekiyor ki bu yeni başlayan için en son istediğimiz şeydir. Dahası malzemeler çoğunlukla fazlaca kırılgan, bir depronveya balsamodelin ufaktefek çatlak ezik vsgibi hasarlarla atlatacağı ve kolaylıkla tamir edilebileceği kırımlar 3Dbaskı modellerde çok daha büyük hasarlara neden oluyor. Komple yeniden basmaya varan tamiratlar gerektiriyor. Bu da yeni başlayan birisi için pek arzu edilen durum değil tabii ki..

Öte yandan, her şeyde olduğu gibi bu konuda da teknoloji hızla ilerliyor, filement üreticileri bu pazarı görüp model uçak üretimine özel filamentler üretmeye başladılar bile. Tasarımcılar da gittikçe daha hafif tasarımlar yapabiliyorlar. LWPLA olarak piyada olan özel PLA filament normal PLAnın yarısı özgül ağırlığında basılabiliyor, strafor tarzı basarken içinde boşluklar oluşacak şekilde genleşenbir malzeme bu. Bazı modelciler bunun için "yeni balsa" bile diyorlar. Tabi hafif olmasıyla birlikte deavantaj olarak fazlaca yumuşak olması da var. Ama güngeçtikçe bunlar gelişecek, hem hafif hem de yeterince rijit materyaller de geliştirilecektir muhakkak. O zaman belki başlangıç için uygun modeller de piyasaya çıkabilir...

Mustafa YILDIRIM33

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
İş yerinden bir arkadaşım 3D modeli para ile aldı, baskı alıyor ama galiba 3 ay oldu bitiremedi.
Baskılar çok yavaş çıkıyor, baskılar büyük bir yerden sonra doğru formda çıkmamaya başlıyormuş vb durumlar söz konusu.
Bastınız, muntazam bir birleştirme işlemi gerekiyor. Yeni başlayan için mantıklı değil bence.
3d makina parasına güzel ekipman toplayabilirsiniz, yada 2-3 adet model uçak alabilirsiniz:)