Yeni Model Topluyorum. 12S mi Yoksa 14S mi ? Tavsiyeniz

eguzelsoy

Bilgi paylaıtıkça değerlidir ...
Web sitesi
www.dvtturkiye.com
Yeni Model toplamayı düşünüyorum ve sizlerinde fikirlerinizi almak istiyorum. Toplayacağım model Goblin 700 mu yoksa 770 mi olsun ? Diğer sorumda 12S mi yoksa 14S mi konfigurasyon tercih edeyim :rolleyes:

Bu konu aşağıdaki mesajların taşınması ile Yönetim tarafından açılmıştır

BENZER KONU:
RC Helikopterlerde 6S ve 12S Elektronik Konfigurasyon Seçimi, Artı ve Eksileri :

tekrar söylüyorum 770 çok güçlü 12s fazlası ile işinizi görür (5000 60c lipo ile)

770 güneşli günde gök gürletir :lollol:

Pillerin çok sayıda modele uyması isteniyor genel algı olarak. Yani 14s ten vazgeçti, küçültmek istedi, 7s setup da yaygın değil sanırım. Yani genelde 6S 4500-5000mah lipolar kullanılıyor 550 size civarı. En pahalı kalem lipo olduğundan böyle bir anlayış var.

Bu zaman zaman doğru, zaman zaman değil. Çok sık model değiştiren, imkanları da buna el veren modelciler tabii öyle istiyor ve bu aralık dışındaki lipoları çöp / ölü yatırım görüyor.

Daha az model değiştirenler ise hangi setupı kurarsa kursun uzun süre kullanmak durumunda olacağı için, çok da bir önemi yok. Liponun da servonun da... Ben mesela, protosumla mutluyum. Bunun servolarının mini olması, lipolarının 6s 2700mah olması hiç önemli değil benim için. Hatta ölü yatırımımı genişletmeyi, ilerleyen süreçte bir iki lipo daha almayı düşünüyorum :)

Engin de gönlünden nasıl geçiyorsa öyle toplasın %p Bir yerden sonrası zaten zevk meselesi... Yoksa goblin 700 ün veya goblin 570 in, onun isteklerine cevap veremeyecek makineler olduğunu düşünmüyorum. Dediğim gibi bir noktaya kadar ihtiyaç (walkera olmasın veya çok eski bir model olmasın), sonrası zevk ;)

Rasim inanılmısın benim de aklımda bu sorular olduğu için hep 7s r uzak durdum. Yani aldığım pili sadece büyük modelde kullanmak başka modelde kullanmama durumu içimi karartıyordu.

Taki ilker abinin 14s projesine kadar. Benim de ilker abiye ilk sorun bu olmuştu. Abi Sinerji e5 i ne yapacaksın, 6s makina diye sorunca cevabı şu oldu. Motorum kde direc 7s é uyumlu ESC emde uyumlu sadece MOTOR pinyonunu değiştirerek bu işi halledicem diyince, benim kafa da ampul yandı.

Artık şu zamandan sonra ilk setupunu yapanlar 7s olarak toplamalarında hiç bir sıkıntı görmüyorum ben.

Artık Son yıllarda 14 s çok kolay ulaşılabilir Setup oldu.

12s ile 14s arasında ortalama 200-300 $ bir fark oluyor. Piller nerdeyse 6s 5000 ile aynı fiyat 7s 4400 ler. O yüzden şu An en baştan Setup dizsem 14 s yapardım. Özellikle 770 için.

[emoji12] [emoji12] [emoji12]

Arkadaşlar , castle'ın tüm LV (HV olmayan) escleride 8S e kadar destekliyor. Yani illa HV esc gerekli değil. Ancak ana pilden servo için akım alınacaksa BEC değiştirilmesi gerekebilir. Bunun dışında motorun 7S ile uyumlu olması gerekiyor. Şarj aletinin 7S şarj edeiblmesi gerekiyor. Sıkıntılar bunlar.

Pillere gelince 7S pilden daha yüksek voltajda aynı gücü üretebilmek için daha düşük amper çekilir. Yani daha yavaş boşalır. O yüden 4500 7S ile 5000 mah 6S aynı uçuş süresini veriyor. Fiyat olarak aynılar , ağırlık olarak çok yakınlar. Avantajı süstemin daha düşük ısıda çalışması. Ancak bu avantaj en çok sürekli yüksek akım çeken sistemlerin işine yarar. 3D uçuşlar sadece anlık yüksek akımlar çektiği için 14S çok gerekli değildir. 12S yeterlidir. Ancak speed uçacam deniyorsa 12S problem çıkarabilir. Goblin 770 için Erhanın kullandığı 12S sistemi güç olarak gayet yeterlidir. Onun makinasında dar boğaz pillerin C değeri oldu. Bu yüzden pilotaj gelişmiş ve makina zorlanabiliyorsa 60-65C gibi piller tavsiye ederim.

Sıfırdan başlayanlar için iki sistem arasında çok bir maliyet farkı yok. 480 KV motor ile 540 KV motor aynı fiyatta , ESC ve piller konusunu yukarıda anlatmıştım. Cellpro bazında bakarsak PL6 ile PL8 arasında 100 dolar fark var.

Bu arada yukarıda eksik bilgilendirme olmuş , Erhanın 6S 7S mesajına cevaben yazmıştım. 14S için ESC fiyatları biraz yüksek oluyor. 160 castle ESC 14S desteklemiyor. YGE , scorpion , kontronic yada jeti kullanmak gerekiyor. Fiyat aralığı 350 ila 850 dolar arasında değişiyor bu esc'lerin. En uygun fiyatlı olan 14S esc hobbyking den YEP 180HV 200 dolar. Ancak büyük pahalı makinada bunu kullanmaya be cesaret edemem. ESC lerin yandığına çok şahit olduğum için ESC fobisi oluştu bende :)

Yeni Model Topluyorum. 12S mi Yoksa 14S mi ? Tavsiyeniz

İlker Sönmez' Alıntı:
Bu arada yukarıda eksik bilgilendirme olmuş , Erhanın 6S 7S mesajına cevaben yazmıştım. 14S için ESC fiyatları biraz yüksek oluyor. 160 castle ESC 14S desteklemiyor. YGE , scorpion , kontronic yada jeti kullanmak gerekiyor. Fiyat aralığı 350 ila 850 dolar arasında değişiyor bu esc'lerin. En uygun fiyatlı olan 14S esc hobbyking den YEP 180HV 200 dolar. Ancak büyük pahalı makinada bunu kullanmaya be cesaret edemem. ESC lerin yandığına çok şahit olduğum için ESC fobisi oluştu bende :)
Evet bende esclerin yerde model yanımda ve havada 770 ile aileron tictoc atarken duman duman indiğim oldu :) yanan escler castle 160HV idi
şuan goblin 630 - 700 - 770 imde YEP120HV kullanıyorum ve modelin canını alıyorum fakat escler efsane ve 12s için yep120hv iyiyse 14s için de yep200 de iyidir diye düşünüyorum.