Yeni modelim MODİFİYELİ SPORTSTER

Erdoğan Ekşioğlu

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Selamunaleyküm.Flitetes sitesindeki planlardan model yapan arkadaşlarımız varmı bilmiyorum ama ben bu sitedeki modellerinin hangisini yaptıysam hep CG problemiyle karşılatım. WARHAVK modelinde olduğu gibi bu SPORTSTER modelinde de CG ayarını buruna ağırlık koymadan yapabilmek için motoru alabildiğim kadar ileri aldım.Kurtarmadı birde buruna 60gr ağırlık koydum.Modeli yaparken kesinlikle plana birebir uydum.Hatta sıcak silikonu kullanırken arka kuyruk bölümlerine en minimum düzeyde uyguladım.Bir boy sıcak silikon harcadım modelin tamamına.Bir cubuk silikon 30 gram geliyor.Yani uzatmadan sözü ben bu işi anlayamadım.Sitede kullanılan motor benim kullandığım motordan ağır desem yine bu kadar fark olmamalı.Kullandığım esc 50A o bile ağırlık olarak yeter Aramızda bu siteden model yapan arkadaşlarında tecrübesinden faydalanmak isterim.Herkese sağlıklı sıhhatli mutlu kırımsız günler diliyorum.
Motor:2216 1100kv sunnysky
Esc 50A skywalker
4 adet 9 gram servo.
3S 2200mah lipo kullanılan elktronikler

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Burnundaki mavi desenin olduğu yer eylemdir CG noktasını tutturabikmek için.Modelin uçuş ağırlığı 1040gr

Son düzenleme:
Uçak gayet güzel ve şişko olmuş :D Eline sağlık abi. CG konusunda araştırdığım kadarıyla alttan kanatlı uçaklarda; uçak ters konumdayken CG noktası ayarlanıyor. Senin uçağın tam alttan kanatlı olmasa da CG buna göre söylenmiş fakat dikkat etmemiş olabilir misin diye aklıma geldi. Paylaşmak istedim :)

Uçak gayet güzel ve şişko olmuş :D Eline sağlık abi. CG konusunda araştırdığım kadarıyla alttan kanatlı uçaklarda; uçak ters konumdayken CG noktası ayarlanıyor. Senin uçağın tam alttan kanatlı olmasa da CG buna göre söylenmiş fakat dikkat etmemiş olabilir misin diye aklıma geldi. Paylaşmak istedim :)
Şimdi hemen yorumunuz üzerine pilini taktım ve CG ayarın baktım resimde olduğu gibi yine aynı yani.Uyarınız için teşekkür ediyorum

Ben şimdiye kadar flite testin 4 farklı uçağını yaptım bunlar Simple cub, f22, Explorer ve Spitfire

Spitfire burna ciddi bir ağırlık istedi bahaneyle pili 1500den 2200e çıkardım ama yetmedi ona rağmen 2 adet çelik kapı anahtarı ekledim :lol: F22'de biraz burun ağır oldu onda da biraz tadilatla 1500 mah pili geriye çektim ve bu haliyle güzel uçuyor. Simple cub ağırlık merkezi 1500 mah pille tam olması gereken noktada diyebilirim. İki sefer yaptım ikisinde de sonuç aynı%p Explorerda da pil olarak 2200 lipo 3s vtc6 lion ile ağırlık merkezi problemi yok ama 1500 lük ufak pil takınca burna ağırlık istiyor biraz.

Bende de durum bu şekilde ağırlık merkezinde oluşan farklar bence de nesimi hocamın dediği gibi kullanılan fotoblok farkından olabilir:saygilar:

Ben şimdiye kadar flite testin 4 farklı uçağını yaptım bunlar Simple cub, f22, Explorer ve Spitfire

Spitfire burna ciddi bir ağırlık istedi bahaneyle pili 1500den 2200e çıkardım ama yetmedi ona rağmen 2 adet çelik kapı anahtarı ekledim :lol: F22'de biraz burun ağır oldu onda da biraz tadilatla 1500 mah pili geriye çektim ve bu haliyle güzel uçuyor. Simple cub ağırlık merkezi 1500 mah pille tam olması gereken noktada diyebilirim. İki sefer yaptım ikisinde de sonuç aynı%p Explorerda da pil olarak 2200 lipo 3s vtc6 lion ile ağırlık merkezi problemi yok ama 1500 lük ufak pil takınca burna ağırlık istiyor biraz.

Bende de durum bu şekilde ağırlık merkezinde oluşan farklar bence de nesimi hocamın dediği gibi kullanılan fotoblok farkından olabilir:saygilar:
Teşekkür ediyorum tecrübelerinizi paylaştığınız için.Gerçekten çok ağırlık istedi bu SPORTSTER modeli.Normalde uçuş ağırlığı 850gr olurdu ama şimdi 1040 gr.Uçuşunda hiç bir sıkıntı olmadı ama daha hafif olsa çok güzel olacaktı:).Hayırlısı artık

Flite Test'in kullandığı 5 mm kalınlığındaki foto blok 290 gr/m2. Türkiyede kırtasiyecilerde satılan 5 mm foto blok ağırlığı ise 400 gr/m2.

Benim uçakların hep ağır çıkmasının sebebi belli oldu :D Kesinlikle silikonu fazla kullanmamla alakası yok :lol:

Flite Test'in kullandığı 5 mm kalınlığındaki foto blok 290 gr/m2. Türkiyede kırtasiyecilerde satılan 5 mm foto blok ağırlığı ise 400 gr/m2.
Bir yanlışlık yok değilmi.Benim kullandığım 5mm fotobloklar 290gr altında.5 adet almıştım ve tarttım.Keşke bir tarafa not alsaydım.Ama şimdi elimde kullandığım arta kalanı ölçtüm 70x70 geldi, tarttım normalde 100x70 idi kullandım kalan bu yani.Şimdi tarttım 170gr geldi 100x70 olanı 200gr civarında diye biliyorum

sportster modelinin boş ağırlığı bende 350 gr net geldi. 1.5 adet 70x100 fotoblok gitti.ve Bende en çok ağırlık yapan kısım sıcak silikonu iniş takımlarının montesinde çok sıkyorum ve tekerleri gövdeye bağlama için kontraplak kullanıyorum.İniş takımını monte ettikten sonra model 450 grama çıktı

Bir yanlışlık yok değilmi.Benim kullandığım 5mm fotobloklar 290gr altında.5 adet almıştım ve tarttım.Keşke bir tarafa not alsaydım.Ama şimdi elimde kullandığım arta kalanı ölçtüm 70x70 geldi, tarttım normalde 100x70 idi kullandım kalan bu yani.Şimdi tarttım 170gr geldi 100x70 olanı 200gr civarında diye biliyorum

Bir yanlışlık yok. Arta kalan parça 170 gram ağırlığında ise metrekaresi yaklaşık 350 gram ediyor?