Yeni Modelim Protos 500

Aslında tail supportları da 8mm çaplı karbon borudan yapmayı planlamıştım. Hatta TSA700 e ait 22mm çaplı tail boom clamp ta aldım. Ama sadece tail boom clamp 15 gram civarı gelince şimdilik takmaktan vazgeçtim. Şuan ki haliyle sorunsuz uçarsam tail supportlarıda ekleyeceğim. O zaman ön kısma biraz ağırlık eklerim. Bu arada tail supportun uçuşa etkisi olurmu ki ? Ben sadece kuyruk borusu fırlayıp gitmesin diye takıldığını düşünüyordum. Ki zaten benim helikopter kayışlı. Böyle bir ihtimal kayış kopmadan imkansız. Muhtemelen hafta sonu uçuş yapacağım.
Üstad uçuş yapabildin mi? Son durum nedir :)

Geçen hafta sonu protos ile ilgili ilk sorunumu yaşadım. Şöyle ki inişe yakın yerden 2 metre kadar yüksekte birden model ileri geri sağ sol yapmaya başladı. Kuyruk servosu sıkıştı sandım. Kontrol bir miktar bendeydi. O an nasıl olduysa önce holdu çektim. Pallerde kalan son enerji ile yerden 50cm yükseğe kadar modeli getirdim. 50 cm den sonra serbest düşüş ile dik bir şekilde inişi yaptı. Yani hasarsız indi. :) İlk incelememde ilk 2 videoda görüldüğü üzere ön cycle servosunun (align ds 515m) diğer cycle servolar ile beraber çalışmadığını, biraz garip çalıştığını tespit ettim. Yani sıkıntının ön servoda olduğunu düşündüm. Bunun üzerine ön servoyu alıp farklı bir alıcıda denedim. Servo da herhangi bir anormallik olmadığını gördüm. Bu sefer helikopterin ünitesinin ön servo giriş portuna savox marka farklı bir servo taktım. Savox servonun da arızalı olarak düşündüğüm servo ile aynı tepkileri verdiğini gördüm. Bunun üzerine align servonun arızalı olmadığına kanaat getirdim.

1. video
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2. video

Daha sonra sorun tespiti için bir miktar kurcaladığım zaman 3. videoda ki durumu tespit ettim. Mantıksız bir durum ama böyle bir durum. Pili bağlayıp kumanda ile eşleştikten sonra hold hiç çekilmemişse servo normal çalışıyor. Ama holdu çektiğim zaman servo videodaki gibi garip davranıyor. Holdu çekip tekrar bıraksam servo yine düzelmiyor. Tespit edebildiğim durum bu. Motorun kesik kesik çalışmasına takılmayım. Motor konnektörünü çıkaramadığım için öyle kesik kesik çalıştı.

Sizlerin de fikrini almadan modeli havalandırmak istemedim. Sonuçta holdu kullanmadan modeli havalandırıp indirebilirim. Ama aynı durumu tekrar havada yaşarsam muhtemelen kırım yaşarım. Sonuçta havada bu durumu yaşadığım zaman hold ile ilgili bir durum yoktu. Fikirlerinizi bekliyorum :)

3. video

Sizlerin de fikrini almadan modeli havalandırmak istemedim. Sonuçta holdu kullanmadan modeli havalandırıp indirebilirim. Ama aynı durumu tekrar havada yaşarsam muhtemelen kırım yaşarım. Sonuçta havada bu durumu yaşadığım zaman hold ile ilgili bir durum yoktu. Fikirlerinizi bekliyorum :)
Bence sorun ünite kaynaklı ki senin de testlerinde servo sağlam çıkmış.

Yerinde olsam ilk yapacağım şey, FBL ünitenin ayarlarını bir yere kayıt edip, resetledikten sonra yeniden aynı değerleri girer ve durumu kontrol ederdim Oguzhan.

• Beğen
Tepkiler: Oğuzhan KÖSOĞLU
İlk farkettiğim şey hold çektiğinde veya bıraktığında açı değişikliği oluyor. Bence bu sıkıntılı bir durum. Yarım metreden oto yapmak için hold çektiğinde model hızlıca aşağı inecek. İkinci olarak hold tuşuna farklı şeyler atanmış olabilir. Çünkü holdu kapatınca normal çalışması ile açınca saçmalaması mantığa aykırı.

Sebebini şöyle açıklamaya çalışayım. Hold tuşunun görevi stick nerede olursa olsun gazı 0 konumuna almak. Servolarla uzaktan yakından alakası yok. Tabi bu şekilde ayarlaman da gerekiyor. Mesela hold açık veya kapalı iken ki açı eğrisi aynı olmalı.

Bence şöyle yap. Gazı sıfırlama görevini farklı bir switche ata. Eğer o switch de aynı şekilde modelin saçmalamasına sebep oluyorsa sıfırdan bir kurulum yap. Bence donanımsal bir arızan yok (Çünkü bir switch çekmekle herşey düzeliyor ve bir switchle herşey bozuluyorsa sorun switchtedir :D) Bence sadece tekrar bir ayar yapman gerekiyor. Tekrar ayar yaptıktan sonra da güzelce bi kontrol etmen lazım.

Yerinde olsam ilk yapacağım şey, FBL ünitenin ayarlarını bir yere kayıt edip, resetledikten sonra yeniden aynı değerleri girer ve durumu kontrol ederdim Oguzhan.
Evet abi. Geriye bir tek senin dediğin gibi üniteyi baştan kurmak kalıyor. Yani Rasimin k bar kurulum videosu bir kez daha izlenecek :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
İlk farkettiğim şey hold çektiğinde veya bıraktığında açı değişikliği oluyor. Bence bu sıkıntılı bir durum. Yarım metreden oto yapmak için hold çektiğinde model hızlıca aşağı inecek. İkinci olarak hold tuşuna farklı şeyler atanmış olabilir. Çünkü holdu kapatınca normal çalışması ile açınca saçmalaması mantığa aykırı.

Sebebini şöyle açıklamaya çalışayım. Hold tuşunun görevi stick nerede olursa olsun gazı 0 konumuna almak. Servolarla uzaktan yakından alakası yok. Tabi bu şekilde ayarlaman da gerekiyor. Mesela hold açık veya kapalı iken ki açı eğrisi aynı olmalı.

Bence şöyle yap. Gazı sıfırlama görevini farklı bir switche ata. Eğer o switch de aynı şekilde modelin saçmalamasına sebep oluyorsa sıfırdan bir kurulum yap. Bence donanımsal bir arızan yok (Çünkü bir switch çekmekle herşey düzeliyor ve bir switchle herşey bozuluyorsa sorun switchtedir :D) Bence sadece tekrar bir ayar yapman gerekiyor. Tekrar ayar yaptıktan sonra da güzelce bi kontrol etmen lazım.
Ali hold tuşuna bir şey atamış olmam mümkün değil. Çünkü öncesinde 1 pil daha sorunsuz uçtum. Switch bozuk olamaz. Çünkü180 cfx te hold sorunsuz çalışıyor. Elektronik şeylerde böyle şeyler olabiliyor. Mesela benim 180cfx hala 1 dakika elektrik yemeden kendine gelemiyor :)

• Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK

Abi üniteyi yeniden kurdum. Aynı sorun devam ediyor. Yeni farkettim ki idle tuşunu aktif edince de hold tuşu aktif olduğundaki gibi servolar aynı saçmalıyor. Geriye şimdilik üniteyi değiştirmek kalıyor. Yani model uzun bir süre dinlenecek.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Öncelikle üniteyi pc bağlayın, ayarlara girdiğinizde, bind ekranından sonra gelen ekran (yani kumanda dan gelen sinyallerin doğru gelip gelmediğini kontrol edin, stick leri full yaptığınızda sinyali burada düzgün bir şekilde okunmamız lazım, (end endpoint) şayet Burada bir sorun varsa önce üniteyi resetleyin yeniden setup yapın, düzelmezse kumanda ve alıcıyı kontrol edin.

Öncelikle üniteyi pc bağlayın, ayarlara girdiğinizde, bind ekranından sonra gelen ekran (yani kumanda dan gelen sinyallerin doğru gelip gelmediğini kontrol edin, stick leri full yaptığınızda sinyali burada düzgün bir şekilde okunmamız lazım, (end endpoint) şayet Burada bir sorun varsa önce üniteyi resetleyin yeniden setup yapın, düzelmezse kumanda ve alıcıyı kontrol edin.
Ali hocam zaten create new setuptan bind yapıp üniteyi baştan kurdum. Eski ayar değerlerini yeniden girdim. Stickleri full yaptığımda end point değerlerini tekrar gözden geçiririm. Kumandada sorun olacağını sanmıyorum. Diğer modellerim ile sorunsuz uçuyorum.

Ben hala bir switch çekilince herşeyin düzelip bir switch ile her şeyin bozulmasını mantıklı bulmuyorum :d Yani senin modelde hold veya idle switch açmadığında sorun yok ama açınca sorun var ve problem ünitede... Bana mantıklı gelmiyor. Eğer bu switchleri açmadığında da sorun varsa o zaman kabulüm. Ama ne hold tuşu ne idle tuşu modelin saçmalamasını sağlamaz doğru ayarlandıklarında. Tekrar söylüyorum; model zaten saçmalıyor ve bu iki switch bunu daha fazla ortaya çıkarıyorsa olabilir

Ben hala bir switch çekilince herşeyin düzelip bir switch ile her şeyin bozulmasını mantıklı bulmuyorum :d Yani senin modelde hold veya idle switch açmadığında sorun yok ama açınca sorun var ve problem ünitede... Bana mantıklı gelmiyor. Eğer bu switchleri açmadığında da sorun varsa o zaman kabulüm. Ama ne hold tuşu ne idle tuşu modelin saçmalamasını sağlamaz doğru ayarlandıklarında. Tekrar söylüyorum; model zaten saçmalıyor ve bu iki switch bunu daha fazla ortaya çıkarıyorsa olabilir
Ama bu durum havada birden oluştu. Ve hold tuşu ile ıdle tuşu 180cfx te sorunsuz çalışıyor. Hold ve ıdle çekilmediğinde havada düzgün uçacağından da pek emin değilim. Sadece yerde yaptığım testler sonucu videoda gözüken.