Yeni Projem FT Racer

Burak Atak

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese Merhaba ,

Neredeyse 40 gün geçmesine rağmen hala siparişlerimin çoğu gelmediği için yeni bir projeye başlamak istedim.

Ft Racer görünüş olacak çok hoşuma gidiyordu, Hem kendime Hemde kardeşim için yapmaya karar verdim. Ortaya güzel bir sonuç çıktı sizinle paylaşmak istedim.
Benim daha önce uçak tecrübem olmadığı için hazır olması amacı ile yapımına başladım mevcutta bir f22 yada daha kolay kullanımlı bir trainer modeli yaparak başlangıç düşünüyorum Kardeşim uçak konusunda tecrübeli olduğu için bir aksilik olmaz ise yeşil uçak için pazar günü maiden var :)

2 Uçakta Benzer Donanımlar Kullanıldı;

Yeşil uçak için;

Motor Sunsky 2212 1250 kv
Esc Hobbywing Skywalker 30A
Kumanda Flysky i6x ve 9 ch receiver
lipo 2850 , 2200 1800 ve 1750 mah hepsi 30C
Prop Gemfan 9x4.5 APC
Servo SG90 x4
Ağırlık Pil Hariç 516g (bütün elektronikler prop dahil )

Kırmızı uçak için;

Motor ??
Esc Hobbywing Skywalker 30A
Kumanda Flysky i6x ve 6 ch receiver
lipo Limskey 2200 Mah 40C 3 Adet
Prop Gemfan 9x4.5 Slow fly
Servo Tower Pro SG92R Carbon dişli X4
Ağırlık 4 servo dahil (376g)

Plan yapılış videosu ve extralar aşağıdaki linkde mevcuttur.

YAPIM AŞAMASI ;

Yapıma başlarken yine büyük boy karbon kağıdı ile plan fotoblok malzemeye çizerek başladım.

You must be registered for see images attach

Çizmiş olduğum parçaları maket bıçağı ile dikkatlice kesip çıkardım.

Parçaları kestikten sonra sarı işaretleri bölgeler katlayabilmek amaçlı en alt katmanı kesmeden çizip çıkarılıyor.

Bu şekilde;

Daha sonra Elevatör Aileron ve Ruder yapımında menteşe kullanmıyoruz aşağıdaki gibi alt yüzeydeki kagıdı kesmeden dikkatlice 45 derece açı verip birleşim yerine ince
bir kat sıcak silikon sürüp boş bir çöp parça ile ince bir katmak olacak seşilde sıyırıp kanat ile birleşik bir menteşe sistemi elde ediyoruz.

Kanat Montajı için çizgili bölümler yine alt katmanı kesmeden ince bir çizik şeklinde kesip katlıyoruz.

Daha sonra gövde montajı ve kanatların birşeltirilmesi;

Son düzenleme:
Gövde montajı ve kanatların birşeltirilmesi;

Uçağı birleştirdikten sonra , Power Pod ve Firewall yapına geçtim ,

Gövdenin üst ve kanopy kısmı için ft de a4 kağıt kullanıyordu fakat mukavemeti düşük olacağını düşündüğüm için Fon kartonu üzerine renkli el işi kagıtlarını pirit ile kaplayıp öyle birleştirdim.

Gövde üstü kanopy de dahil bütün uçağı sıcak slikon ile birleştirdim.

Son olarak CG yi tam olarak olması gereken yerde ayarlayacak şekilde elektroniklerin yerleştrilmesi ,

Pil için cırt ve kemer;

Ve sonunda Bitti ??

Yeşil olan, CG si , trim ayarları her konuda hazır bir aksilik olmaz ise pazar maiden videosu da eklerim.

Eğer düzgün uçarsa stiker vs süslemeye geçebiliriz ?

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Güzel gözüküyorlar. Pilin açık yüzeyini bence maket kartonuyla falan kapatın. Bir şey olursa pil direk hasar alabilir. En son yaptığım simple cub modelinde de aşağı koymak yerine esc nin yanına koymuştum. Maiden videosunu bekliyoruz :RCKolik:

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Elinize sağlık goruntu muhtesem gorunuyor
Bu tip modeller ucuz hafif pratik
Sayet dengeli yapilirsa ucususa ruzgar olmadan tabii guzel ucmakta
Videolari bekliyoruz

Elinize sağlık. Güzel gözüküyorlar. Pilin açık yüzeyini bence maket kartonuyla falan kapatın. Bir şey olursa pil direk hasar alabilir. En son yaptığım simple cub modelinde de aşağı koymak yerine esc nin yanına koymuştum. Maiden videosunu bekliyoruz :RCKolik:

Çok teşekkürler. Aslında o konu benimde aklıma takılıyodu sizde söyleyince açılır kapanır bir kapak yapmak mantıklı olacak sanırım.

Elinize sağlık goruntu muhtesem gorunuyor
Bu tip modeller ucuz hafif pratik
Sayet dengeli yapilirsa ucususa ruzgar olmadan tabii guzel ucmakta
Videolari bekliyoruz

Teşekkürler Muhtemelen pazar günü maiden ve uçuş vidolarını eklerim. Dediğiniz gibi hem ucuz hem pratik hem yapımı hem uçuşu keyifli oluyor

Iki tanede ben yaptım lazer kesim ama hic havalanmadi cocuklara etkinlik olsun diye

Bu görüntü güzel bir uçuşu hakediyor. :laugh: Elinize sağlık Burak Bey. :saygilar:

Iki tanede ben yaptım lazer kesim ama hic havalanmadi cocuklara etkinlik olsun diye

Kesinlikle çok güzel bir uğraş her konuda gelişim sağlayabilecek bir etkinlik uçmasa bile farklı farklı modeller yapmalarında bence çok büyük faydası olur.

Harika görünüyor ve bence gayet güzel uçacak. Ellerine sağlık.

Abi çok teşekkürler, acemilik kurbanı olacaklar gibi ama bakalım bir daha yaparız olmadı böyle böyle öğrenelim sizlerin yardı ile balsa modellere de geçiş yaparız

Bu görüntü güzel bir uçuşu hakediyor. :laugh: Elinize sağlık Burak Bey. :saygilar:

İnşallah Türkey Bey ilk günü sağ salim atabilirsek ?

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Model tek kelimeyle harika gözüküyor :thumbup: Maiden videosunu da merakla bekliyoruz :hoppa:

Bu model ile ilgili sormak istediğim bir kaç konu var mazur görün uçaklar hakkında yeni olduğum icin doğru ilerlemek istiyorum, ilk olarak ;
Okuduğum araştırdığım bir çok modelde konuda edindiğim fikir önden motorlu uçaklarda 3 derece sağa doğru açı vermek gerekiyor , fakat bu modelde hem yapılış videosunda hem planda hu konu ile ilgili hicbir şey göremedim acaba düşündüm power pod yerleşimi ile ilgili bir acı var mi kontrol ettim her hangi bir açı yok .
2. Sorum ise planda şöyle bir kısım var ,
Throws :
10° Deflection (aileron/elevatör)
25° (Ruder) expro 30%
Burda ne anlatılıyor anlayamadım belki çok basit bir konudan bahsediyorum mazur görün uçaklar konusunda yeni olduğum icin yardımınızı bekliyorum

Motora 1-2 derece aşağı ve sağa açı vermek uçuşa fayda sağlayacaktır.
Diğerleri kontrol yüzeyi hareket miktarı. Aileron ve elevatör yukaro ve aşağı 10 derece, rudder sağa sola 25 derece hareket edecek şekilde ayarlanmalı. Yüzde 30 expo uygun. Expo Futaba ve Hitec sistemlerde eksi, JR Spektrum sistemlerde artı olarak ayarlanmalı.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Motora 1-2 derece aşağı ve sağa açı vermek uçuşa fayda sağlayacaktır.
Diğerleri kontrol yüzeyi hareket miktarı. Aileron ve elevatör yukaro ve aşağı 10 derece, rudder sağa sola 25 derece hareket edecek şekilde ayarlanmalı. Yüzde 30 expo uygun. Expo Futaba ve Hitec sistemlerde eksi, JR Spektrum sistemlerde artı olarak ayarlanmalı.

Çok teşekkürler daha net anladım şimdi, Bu motor açısı için, plandaki gibi bıraksam bir olumsuzluğu olur mu uçuş açısından çünkü hiç bir ft uçağında bu açıdan bahsetmiyorlar bilmediğim için soruyorum eğer ki 2 3 derece açı vermem gerekiyor ise onuda bir şekilde yapmaya çalışırım