Yeni Uçağımız Cessna 182 (500)

Öncelikle oğlunuz haklı. Dağılan parçanın adı cowling yani motor kaportası. :D
Ne yazık ki hobi mağazalarının klasik uygulaması ile size, sizi ve oğlunuzu bu işten rahatlıkla soğutabilecek bir model satmışlar. Bu uçak güzel görünse de ilk uçak olarak hiç uygun değil. Aslında forumumuzda ilk uçak seçimi ile ilgili yeterli bilgi var. İsterseniz bir göz atın. Eğer siz ve oğlunuz bu hobide kalıcı olmak istiyorsanız doğru yoldan gitmenizi ve önce klasik bir trainer ile işe girişmenizi öneririm. Ya da Bixler türü yavaş ve sakin uçabilen bir model düşünülebilir. Cessna'yı da biraz deneyim kazandığınızda uçurmaya çalışırsınız.
Küçük uçak konusuna gelince... Büyük uçak kolay uçan uçaktır. Küçüldükçe daha fazla deneyim gerektirir. "Üç beş uçurur kırarım sonra başka bir hobi bulurum" diyenlere lafım yok ama hobide kalıcı olup emin adımlarla ilerlemek isteyenlere küçük modeli hiç önermem.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Öncelikle oğlunuz haklı. Dağılan parçanın adı cowling yani motor kaportası. :D
Ne yazık ki hobi mağazalarının klasik uygulaması ile size, sizi ve oğlunuzu bu işten rahatlıkla soğutabilecek bir model satmışlar. Bu uçak güzel görünse de ilk uçak olarak hiç uygun değil. Aslında forumumuzda ilk uçak seçimi ile ilgili yeterli bilgi var. İsterseniz bir göz atın. Eğer siz ve oğlunuz bu hobide kalıcı olmak istiyorsanız doğru yoldan gitmenizi ve önce klasik bir trainer ile işe girişmenizi öneririm. Ya da Bixler türü yavaş ve sakin uçabilen bir model düşünülebilir. Cessna'yı da biraz deneyim kazandığınızda uçurmaya çalışırsınız.
Küçük uçak konusuna gelince... Büyük uçak kolay uçan uçaktır. Küçüldükçe daha fazla deneyim gerektirir. "Üç beş uçurur kırarım sonra başka bir hobi bulurum" diyenlere lafım yok ama hobide kalıcı olup emin adımlarla ilerlemek isteyenlere küçük modeli hiç önermem.

Teşekkürler Sümer Bey.

Eğitim Şart diye boşuna dememişler. Hemen karar verip, 1 Mayıs'ta aldık. Ancak siz de biliyorsunuzdur çocukları, oğlum ısrar edince, elindeki parasını oyuna yatırmaktansa bunu almasına göz yumdum. (cezbeden diğer bir husus ise içinde her şeyinin çıkması oldu). O gün THK kapalı olmasa idi, THK'ndan almayı düşünüyordum ki, zannedersem oradaki biraz daha iyi bir versiyonu idi. Ancak öğrendiğim kadarı ile onun da kumandası içinden çıkmıyormuş.

Biz bunu hobi olarak yapmaya çalışıyoruz, hem de çocuklarla moda tabiri ile "kaliteli vakit" geçirmeye çalışıyoruz.

İlginiz için teşekkür ederim. Önerilere ve yönlendirmelere açığız.

Saygılar sunarım. :saygilar:

Bakın bir yanlış anlama olmasın. Hepimiz bu işi hobi olarak yapıyoruz. Ama hobi olunca "ciddi" olarak yapılmaz anlamı çıkmamalı. Kullandığım hiçbir ifade "profesyonellik" içermiyor. Tümü "bu hobide kalıcı olmak" üzerine kurulu. Yani, bu işi hobi olarak yapanlar bu tür bir uçağı kullanır, profesyoneller ise daha iyilerini uçurur şeklinde düşünmemelisiniz.
Oğlunuz için bence mükemmel bir yol çizmişsiniz. Bunun tartışması bile yok. Eğer bu yolda ilerlerse ileride büyük faydalarını göreceğinden emin olabilirsiniz. Benim de kaygım bu zaten. Eğer daha başlangıçta hayal kırıklığı yaşarsa kolaylıkla yarı yoldan dönebilir. O nedenle bu tür bir uçağı hiç önermiyoruz. Siz her ne kadar birlikte onarımı da keyifli bir hale getirmiş olsanız da bir yerden sonra sürekli kırım ve onarım can sıkacaktır. Halbuki bir yeni başlayan için uygun bir uçak ile işe giriştiğinizde, gerçek uçuşun tadını alan birisi çok daha büyük bir keyifle ilerler.
Türkiye'de ne yazık ki hobi mağazaları bu uçağı "trainer" diye satıyor insanlara. Biz forumlarda istediğimiz kadar yazıp çizelim, insanlar uçağın güzel görünümüne aldanıyorlar ve bu uçaklarla işe girişenlerin en az % 80'i "olmuyor bu iş" diyerek hobiden soğuyor. İşte derdimiz insanların doğru adımlarla başlaması ve hobide kalıcı olması. Umarım oğlunuz da keyifle ilerler.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bakın bir yanlış anlama olmasın. Hepimiz bu işi hobi olarak yapıyoruz. Ama hobi olunca "cciddi" olarak yapılmaz anlamı çıkmamalı. Kullandığım hiçbir ifade "profesyonellik" içermiyor. Tümü "bu hobide kalıcı olmak" üzerine kurulu. Yani, bu işi hobi olarak yapanlar bu tür bir uçağı kullanır, profesyoneller ise daha iyilerini uçurur şeklinde düşünmemelisiniz.
Oğlunuz için bence mükemmel bir yol çizmişsiniz. Bunun tartışması bile yok. Eğer bu yolda ilerlerse ileride büyük faydalarını göreceğinden emin olabilirsiniz. Benim de kaygım bu zaten. Eğer daha başlangıçta hayal kırıklığı yaşarsa kolaylıkla yarı yoldan dönebilir. O nedenle bu tür bir uçağı hiç önermiyoruz. Siz her ne kadar birlikte onarımı da keyifli bir hale getirmiş olsanız da bir yerden sonra sürekli kırım ve onarım can sıkacaktır. Halbuki bir yeni başlayan için uygun bir uçak ile işe giriştiğinizde, gerçek uçuşun tadını alan birisi çok daha büyük bir keyifle ilerler.
Türkiye'de ne yazık ki hobi mağazaları bu uçağı "trainer" diye satıyor insanlara. Biz forumlarda istediğimiz kadar yazıp çizelim, insanlar uçağın güzel görünümüne aldanıyorlar ve bu uçaklarla işe girişenlerin en az % 80'i "olmuyor bu iş" diyerek hobiden soğuyor. İşte derdimiz insanların doğru adımlarla başlaması ve hobide kalıcı olması. Umarım oğlunuz da keyifle ilerler.

Size kesinlikle katılıyorum. Öncelikle bu sitede saygı duyduğum, bu işi ve teknik kısmını bilenlerdensiniz.
Kalıcı olması da benim amacım.
Diğer taraftan sizin tespitiniz yerinde "Hobi mağazası"ın ilk amacı elindeki ürünü satmak. Ama hata bizde de var zira tam bir araştırma yapmadan gidip ilk ürünü almışız.

"Eğitim Şart" zira biz de okumadan gittik. :saygilar:

Zaten "deneyim" yenilen kazıkların toplamı değil midir?! :D :D :D İlk günden deneyim kazanmaya başlamışsınız işte. :D

Benim önerim şu: Ankara'dasınız. Mutlaka size yardımcı olacak birileri vardır. Uçağı önce bir bilen elden geçirsin ve uçursun. Delikanlı havada alsın ve devam etsin.

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Size kesinlikle katılıyorum. Öncelikle bu sitede saygı duyduğum, bu işi ve teknik kısmını bilenlerdensiniz.
Kalıcı olması da benim amacım.
Diğer taraftan sizin tespitiniz yerinde "Hobi mağazası"ın ilk amacı elindeki ürünü satmak. Ama hata bizde de var zira tam bir araştırma yapmadan gidip ilk ürünü almışız.

"Eğitim Şart" zira biz de okumadan gittik. :saygilar:

Ah benim güzel abim keşke bana da danışsaydınız demiyim demiyim diyorum ama diycem :D çok uygun fiyatlara kendi uçağımızı yapardık Depron F22 Raptor :D ilk acemi uçağı :D kır yap uç :lollol: Ama henüz geç değil yine yaparız...

Aynen... Yine yapın. Genç kardeşimiz işi temelinden öğrensin. Çok daha fazla keyif alacak.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Zaten "deneyim" yenilen kazıkların toplamı değil midir?! :D :D :D İlk günden deneyim kazanmaya başlamışsınız işte. :D

Benim önerim şu: Ankara'dasınız. Mutlaka size yardımcı olacak birileri vardır. Uçağı önce bir bilen elden geçirsin ve uçursun. Delikanlı havada alsın ve devam etsin.

Sümer abi bura da benden bahsetmişsin :D O kadar yakınız ki hadi kapının önünde sigara içelim diyecek kadar :D

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Sümer abi bura da benden bahsetmişsin :D O kadar yakınız ki hadi kapının önünde sigara içelim diyecek kadar :D

Dostum Serdar, o kadar üzüntüdeyim ki mahalleye girecek yüzüm kalmadı ;)

Şaka bir yana bu hafta sonu İstanbul'da işimiz var. İnşallah gelecek hafta sonu biraraya geliriz. Kendimi affettirmem lazım. %p

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Dostum Serdar, o kadar üzüntüdeyim ki mahalleye girecek yüzüm kalmadı ;)

Şaka bir yana bu hafta sonu İstanbul'da işimiz var. İnşallah gelecek hafta sonu biraraya geliriz. Kendimi affettirmem lazım. %p

Sen gel abi sorun yok, yüz olsaydı o yüz bende olmaz olurdu o kadar modelle mahalleye girip çıktım kırdım ettim rezillik diz boyu düşün :D Şimdi Mahallede en iyi modelciyi sordukların da beni parmakla gösteriyorlar. Çünki mahalledeki tek modelci benim :lol:

Evet beklenen uçak;

yapım süresi yaklaşık 15 dak.

maliyet : çok az (belki 5TL-25TL) (Çoğu ıskartaya çıkartılan malzeme)

menzil 30 mt.

uçuş süresi 10-15 dak.

MİCRO ZERO

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Eğlence müthiş:

ışıklandırma 5 adet güçlü renkli yanıp sönen led. 27 mhz alıcı-verici, 3.5 Kanal

Uçuş videosu yakında.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol