Yerli helicopter'ımizi yapıyoruz :)

Bu bilgileri verebildiğinize göre bir taslak vardır? Taslağı görelim, hep beraber yürüyelim. Bütçem az demiştiniz ama 250 bin bütçe var diyorsunuz. Bir model için az değil. Öngördüğünüz ağırlığı ve rotor çapını neye göre hesapladınız? Neye göre asgari - azami güç? Motor belli mi?...
Bir de on gün diyorsunuz.
Bu kadar bir bütçe ile bile olsa değil 10 günde, 6 aylık bir sürede bile bırakın uçurmayı denemeyi, tasarımını planlamayı hayal edemiyorum..

Bu bilgileri verebildiğinize göre bir taslak vardır? Taslağı görelim, hep beraber yürüyelim. Bütçem az demiştiniz ama 250 bin bütçe var diyorsunuz. Bir model için az değil. Öngördüğünüz ağırlığı ve rotor çapını neye göre hesapladınız? Neye göre asgari - azami güç? Motor belli mi?...
Bir de on gün diyorsunuz.
Bu kadar bir bütçe ile bile olsa değil 10 günde, 6 aylık bir sürede bile bırakın uçurmayı denemeyi, tasarımını planlamayı hayal edemiyorum..

Bu bütçe modelin adam taşıyan tam boyunu yapmak için.

Proje iki aşamalı:
İlk aşamada 3-15 kiloluk ölçek model yapılacak. Aerodinamik yapı model üzerinde denenerek geliştirilecek. Bu modeli en düşük bir bütçe ile yapabilmek amacıyla foruma açtım (sıfır bütçe; sponsorlu). Buradan olumlu neticeler alındığında; diyelim ki %70 başarım oranı sağlandığında bu olumlu sinyal oluyor. Tasarım rafine edilecek ve başarım artırılacak. Esasen yarışmada modelin 90 saniyelik uçuşunun ve manevralarının videosunun göstererek yarışacağım. Dolayısıyla kısa süre de olsa yer etkisinden yukarıda uçacak ve sağa dön, sola dön; ileri yap, geri yap; sola yat, sağa yat manevralarını yapabilecek ve bir defa da teker koyup kalkacak. Bunları başarıyla yapması halinde daha ileri geliştirmeyi yapmak için para bulmak çok kolay alacaktır.

Taslak var, 3D modeli var, ancak önemli kısımlarını paylaşamıyorum, hatta önemli kısımlarını çizmiyorum da. Yardımcı olacaklar kaporta haricindeki kısımlarda yardımcı olacak. Kaportayı yapmak bizzat benim işim. Modelin 3-15 kilo olması da; daha büyük olursa her şeyi simüle edilir, Küçük olursa tek motorla ve sadece aerodinamiği simüle edilir.

İlk model başarılı olursa ikinci aşamada boyut olarak tam boy ama güç olarak zayıf bir model de ucuz olarak yapılabilir. Bu durumda aerodinamiği tam olarak düzenlenebilir.

Son düzenleme:
Murat bey pilotluk var mi?

Malesef yok. İleride bir Hususi ehliyetim olsun isterim. Tabi drone ehliyeti falan da olmalı. Ancak benim baktığım manzarada bugün doğan çocuklar pilot sözcüğünü anlamak için sözlüklere bakacak.

Deneme pilotluğu yapmak için belge almak isterim ama ilk aşamada uçuşlar kapalı alanda yapılacak o nedenle kimseyi ilgilendirmeyecek. Şov yapmaya niyetimiz yok.

Son düzenleme:
Hiller tasarımı gibi bir tasarım var:

Böyle bir tasarımsa bunu yapmak için iyi bir makina parkı gerekir. Siz nasıl bir yardım istiyorsunuz? Beraber çalışacağınız biri mi gerekiyor? Forum yazışmaları ile olmayacak bir konu bu bildiğiniz gibi.

Helikopterden ziyade su aralar populer olan drone yapilsa, katma degerli bir markamiz olsa mukemmel olur. Diger markalarda gozlenen yere cakilma, cok az manipule edilme gibi problemlerin olmadigi.

Benim anlamadigim bir nokta var. Aslinda cok nokta var, ama ortada uzerine fikir yurutulebilecek herhangi bir veri olmadigi icin ahkam kesecek bir sey de bulamiyorum :D

Tabi bariz olan seyler disinda, mesela, dizayn hazir oldugunu farz etsek bile, ucmasi umut edilen bir seyin sadece prototipinin uretilmesi ve test edilmesi bile 10 gune sigmayacaktir.

Neyse asil aklima takilan nokta su, pilotluk yok, modelcilik yok, muhendislik de yok, ama esi benzeri olmayan bir dizayn var ve ordan burdan bulunabilecek motorlarla falan toplanip (motorlarin olcusu ozelligi falan da belli degil) ustelik yarisacak ve 250bin de para var...

Valla bu hikayede o kadar cok bosluk var ki, ben hicbir yerinden tutamadim, inandirici da bulamadim.

Konuya son mesajimi yaziyorum, ancak daha once de benzerlerini gordugumuz uzere, tatsiz noktalara gelebilecegi ihtimaline karsi da konuyu takip ediyorum.

Konuya son mesajimi yaziyorum, ancak daha once de benzerlerini gordugumuz uzere, tatsiz noktalara gelebilecegi ihtimaline karsi da konuyu takip ediyorum.
Ben de takipteyim, zaten yakında konuyu kilitlemek zorunda kalacağız gibi bir his var içimde ;D

Konuyu kitlemek hissi nereden geliyor patron? Boşuna vakit kaybetmek istemem.
Siz hala verdiğiniz bilgiler ışığında buradan bir şey çıkacağına inanıyor musunuz ? Bu kadar kısa sürede varsa başka yerler, bence zaten hiç vakit kaybetmeyin, oralarda da bir şeyler bulmaya çalışın, yararı olur zararı olmaz.

Kilitleme hissiyatına gelince, o da 7 yıllık forum yöneticilik tecrübesi ve yaşanmış deneyimler diyelim.

Benim anlamadigim bir nokta var. Aslinda cok nokta var, ama ortada uzerine fikir yurutulebilecek herhangi bir veri olmadigi icin ahkam kesecek bir sey de bulamiyorum :D

Tabi bariz olan seyler disinda, mesela, dizayn hazir oldugunu farz etsek bile, ucmasi umut edilen bir seyin sadece prototipinin uretilmesi ve test edilmesi bile 10 gune sigmayacaktir.

Neyse asil aklima takilan nokta su, pilotluk yok, modelcilik yok, muhendislik de yok, ama esi benzeri olmayan bir dizayn var ve ordan burdan bulunabilecek motorlarla falan toplanip (motorlarin olcusu ozelligi falan da belli degil) ustelik yarisacak ve 250bin de para var...

Valla bu hikayede o kadar cok bosluk var ki, ben hicbir yerinden tutamadim, inandirici da bulamadim.

Her şey anlaşılsın diye konu anlatmaya çalışmıyoruz, yardımcı olmak isteyenlerin haberdar olsun, yardımını teklif etsin diye duyuru yapıyoruz. Yarışma para ödüllü yurt dışı bir yarışma. Yarışmanın model kısmında ödül alırsak bu para ödülü bir sonraki tam boy aracın uçurulmasına yetecek kadar bir paradır.
Tam boy aracın yarışmayı kazanması durumunda da oradan kazılacak para aracı seri üretime hazırlayacak kadar bir paradır. İşin ucunda epeyce bir para var.
Ve yarışma yenilikçi ve insanlı araca uygulanabilir dört başı mamur tasarımlara değer veriyor. Bu kadar dar zamana rağmen bu girişimde bulunmamın sebebi ödülün büyük olmasındandır. Sadece maddi ödül değil yenilikçiliğe değer veren ve havacılığın gitmekte olduğu noktaya bir an önce varmasını hızlandıran bir yarışma. Sizce uğraşmaya değmez mi?

Siz hala verdiğiniz bilgiler ışığında buradan bir şey çıkacağına inanıyor musunuz ? Bu kadar kısa sürede varsa başka yerler, bence zaten hiç vakit kaybetmeyin, oralarda da bir şeyler bulmaya çalışın, yararı olur zararı olmaz.

Kilitleme hissiyatına gelince, o da 7 yıllık forum yöneticilik tecrübesi ve yaşanmış deneyimler diyelim.

Kaybetmiyorum zaten, dört bir yana haber salıyorum. Bu forum sona kalmış bir mecra.

Ben ne istenildiğini hiç anlayamadım. Konuyu takip ediyorum belki anlayabileceğim birşey çıkar da düşünürüm diye ama somut birşey yok sanırım. Yada olaya çok fransızım, bilemiyorum. Şuan tekrardan okudum ve anladığım kadarıyla ödünç olarak 3-5 parça malzeme isteniyor. Gerisini Murat bey halledecek sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Murat Odabaşı