Yurt dışından 22 euroluk vergi muafiyeti kaldırıldı

Bugün elime aliexpressten epacket kargo yöntemiyle sipariş ettiğim ürün geldi . Getiren ptt görevlisi arkadaşa yeni çıkan uygulamaları sordum . Hem yüz görümlük parası hemde 1 ayda 5 ürün olayını yani . Kendisi , yoğunluğun giderilmesi için dağıtım kısmına ciddi miktarda eleman alındığını fakat kendilerine ayda maksimum 5 ürünle ilgili herhangi bir bilgi gelmediğini zaten bu adres sistemi ve teslimat yöntemiyle bunun kontrolünün mümkün olamayacağı kanaatinde olduğunu söyledi .

Sonuçta ürün 13-14 günde teslim edilirken 20-25 günde teslim edilir hale geldi fakat dikkatimi çeken nokta şu oldu . 18 temmuzda gümrüğe girmiş ve 20 temmuzda teslim edilmiş . Yani gümrük çalışma hızı ürünün yüz görümlük işlemi görmesine , açılıp tekrar kapatılmasına rağmen neredeyse aynı. Genel olarak nakliyatla ilgili sorun olduğu kanaati ağır basmaya başladı .

Tabi gümrük işlem hızı şehirlere göre değişiklik gösterecektir ama genel olarak sistemin eski hızına yakın bir süreye döneceğine inanıyorum . Ayrıca gümrük görevlisi arkadaşların hesapladıkları gümrük bedelleri o günün dolar kuru ve paket üzerinde bildirilen miktarın üzerinden hesaplandığında birebir örtüşüyor .

Aldığınız ürünün satıcısıyla temasa geçip ürünün fiyatlandırmasını sizin cebinizi yakmayacak bir bedelle fiyatlandırmasını talep edin . Ödenecek bedel 100 lira ise 120 lira ödemek pek can acıtacak bir durum değil .

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ben de 1 çift Pal ısmarlamıştım bakalım ne olacak zira hala PTT de bir gelişme görünmüyor,
Bu gün 9 Temmuz 2019, PTT de son hareket 31 Mayıs 2019, ama uçak çoktan havalanmış çinden (6 Haziran 2019),
şimdi aklıma geldi de belki İSTANBUL HAVA LİMANI na inememiştir zavallı, hala havada tur atıyor olabilir..:lollol::lollol:

Malum, o da başka mesele....;)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bugün elime aliexpressten epacket kargo yöntemiyle sipariş ettiğim ürün geldi . Getiren ptt görevlisi arkadaşa yeni çıkan uygulamaları sordum . Hem yüz görümlük parası hemde 1 ayda 5 ürün olayını yani . Kendisi , yoğunluğun giderilmesi için dağıtım kısmına ciddi miktarda eleman alındığını fakat kendilerine ayda maksimum 5 ürünle ilgili herhangi bir bilgi gelmediğini zaten bu adres sistemi ve teslimat yöntemiyle bunun kontrolünün mümkün olamayacağı kanaatinde olduğunu söyledi .

Sonuçta ürün 13-14 günde teslim edilirken 20-25 günde teslim edilir hale geldi fakat dikkatimi çeken nokta şu oldu . 18 temmuzda gümrüğe girmiş ve 20 temmuzda teslim edilmiş . Yani gümrük çalışma hızı ürünün yüz görümlük işlemi görmesine , açılıp tekrar kapatılmasına rağmen neredeyse aynı. Genel olarak nakliyatla ilgili sorun olduğu kanaati ağır basmaya başladı .

Tabi gümrük işlem hızı şehirlere göre değişiklik gösterecektir ama genel olarak sistemin eski hızına yakın bir süreye döneceğine inanıyorum . Ayrıca gümrük görevlisi arkadaşların hesapladıkları gümrük bedelleri o günün dolar kuru ve paket üzerinde bildirilen miktarın üzerinden hesaplandığında birebir örtüşüyor .

Aldığınız ürünün satıcısıyla temasa geçip ürünün fiyatlandırmasını sizin cebinizi yakmayacak bir bedelle fiyatlandırmasını talep edin . Ödenecek bedel 100 lira ise 120 lira ödemek pek can acıtacak bir durum değil .
Dostum şanslı azınlık diye bir şey var ya, işte sen onlardansın.:lollol::lollol:
Benim paket hala yolda görünüyor, bu arada ben disputeyi açtım, hatta aliexpress 1 günde parayı geri gönderdi.
Artık gelirse de, gelmezse de bedava, çinli kardeş demiş ki gelirse hediyemiz olsun.:D

Evet arkadaşlar bilgi vermeye devam ediyorum . Öncelikle nasıl oluyor bilemedim ama banggod Turkey direct mail seçeneği ile aldığım ürünler (Tek paket içinde xt60 soket ve 2 adet 2m 12 awg silikon kablo ) hiçbir şekilde gümrük işlemi görmeden bugün elime ulaştı . Teslimatı Yurtiçi kargo yaptı . Paket üzerinde resimde gördüğünüz giib prepaid ( ön ödemeli ) ibaresi var ve hiçbir şekilde fiyat bilgisi yazılı değil . Siparişin kargolanma tarihi 04/07 ve ülkeye giriş tarihi 20/07 ve elime ulaşma tarihi 22/07 .

Kafam karışmadı desem yalan olur. Yani ürün paketi banggod logolu , taşıyıcı firma Alljoy/Yurtiçi kargo ve ürün nasıl olurda hiçbir şekilde gümrüğü girip açılmaz işlem görmez bilemiyorum ama Sümer abinin daha evvel yazdığı gibi bende hiçbir ücret ödemedim .

Benim kafa iyice yandı artık.Birkaç gün önce HK globalden bir alışverişim oldu , fakat çok dikkat etmeden ucuz olan semi-track hızlandırılmış bir seçenek seçtim.Yarı izlenmeli kargoymuş , bakalım akıbeti ne olacak , 49 dolar üzerinden yaklaşık 60-70 TL gümrük vergisini gözden çıkardım bile ama gelirse tabii ki :rolleyes:

Benim kafa iyice yandı artık.Birkaç gün önce HK globalden bir alışverişim oldu , fakat çok dikkat etmeden ucuz olan semi-track hızlandırılmış bir seçenek seçtim.Yarı izlenmeli kargoymuş , bakalım akıbeti ne olacak , 49 dolar üzerinden yaklaşık 60-70 TL gümrük vergisini gözden çıkardım bile ama gelirse tabii ki :rolleyes:

Büyük ihtimalle gelir . Banggood u ingilizce kullandığım için Turkey direct mail diye geçiyor kargo yöntemi . Az önce sayfanın türkçesine denk geldim ve Turkey direct mail in türkçesi aynen şöyle " Gönderim Süresi:7-15 iş günü "

Kör olsun cehalet :lollol::lollol: . İngilizce kullananlar için açıklama yazmaya gerek duymamış adamlar :lollol::lollol::lollol: . Eşşek kadar Vergiler dahil yazıyormuş zaten !!