Yurt İçinde Yapılan Alışverişlerde Cayma Hakkı Kullanımı

Merhaba doğuş. Öncelikle bizim ülkemizde bu tarz durumlar maalesef bol bol oluyor. Sana sormak istediğim bir kaç nokta var. Aldığın urunun bedeli nedir? Çünkü tuketici hakem heyetinin kararları bağlayıcı değildir. Öncelikle bunu vurgulayım. Şu anki bedel ilçe haken heyetinde 2320 tl il hakem heyeti için ise 3480 tl. Bu bedellerin altında ise hakem heyeti kararı yarı bağlayıcı oluyor. Eğer geçer ise tuketici mahkemesi en garanti yol ve altı ay da alacağını ve masraflarını yasal faizi ile alırsın. Ben daha once bir online alışveriş sitesi ile yaşadım ve hakkını mahkeme kanalı ile aldım. Sana tavsiyem yazışmalarının ilk başladığı günden itibaren yedeklemen. Telefon ile görüşmüş isende telefon faturanın ayrıntılı çıktısını alırsan işini kolaylaştırırsın. Gazan mübarek oldu diyorum.

Burak Caglar' Alıntı:
Merhaba doğuş. Öncelikle bizim ülkemizde bu tarz durumlar maalesef bol bol oluyor. Sana sormak istediğim bir kaç nokta var. Aldığın urunun bedeli nedir? Çünkü tuketici hakem heyetinin kararları bağlayıcı değildir. Öncelikle bunu vurgulayım. Şu anki bedel ilçe haken heyetinde 2320 tl il hakem heyeti için ise 3480 tl. Bu bedellerin altında ise hakem heyeti kararı yarı bağlayıcı oluyor. Eğer geçer ise tuketici mahkemesi en garanti yol ve altı ay da alacağını ve masraflarını yasal faizi ile alırsın. Ben daha once bir online alışveriş sitesi ile yaşadım ve hakkını mahkeme kanalı ile aldım. Sana tavsiyem yazışmalarının ilk başladığı günden itibaren yedeklemen. Telefon ile görüşmüş isende telefon faturanın ayrıntılı çıktısını alırsan işini kolaylaştırırsın. Gazan mübarek oldu diyorum.
İlçe ve İl Hakem Heyetlerinin kararları bağlayıcıdır. Haksız taraf karara uymak zorundadır. Eğer bir alacak durumu var ise hakem heyeti kararı ile 15 gün içerisinde ödeme yapılmazsa icra yoluyla alabiliyorsun. Zaten karara itiraz 15 gün içerisinde yapılmak durumundadır. Karara itiraz etseniz bile öncelikle karara uyacak ve sonrasında itiraz edeceksiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Burda önemli olan urunun bedeli. Eğer yasal sınırlar içinde ise sıkıntı olmaz.

Burak Caglar' Alıntı:
Burda önemli olan urunun bedeli. Eğer yasal sınırlar içinde ise sıkıntı olmaz.
Burada bahse gecen Urun Yanlisim yoksa 320 TL degerinde. Bu durumda Yasal sinirlar icinde olmuyor mu ??

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Burada bahse gecen Urun Yanlisim yoksa 320 TL degerinde. Bu durumda Yasal sinirlar icinde olmuyor mu ??
Evet oluyor.

Abiler ihtarnamemiz pazartesi ellerine ulaşacak sanıyorum, bugün Ankara P.İ.M'e ulaşmış dağıtıma çıkarmamışlar pazartesi veya salı ulaşırsa ve alırlarsa, sonuca ulaşırsak konu burada kapanır, ulaşamazsak 7 Mart tarihinde ilçe tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacağım, neden ilçe hakem heyeti derseniz;

a) 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 68. Maddesi gereği değeri 2.000,00 (ikibin) TL’nin altında olan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetlerine,
b) Değeri 3.000,00(üçbin)TL’ nin altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine,
c) Büyükşehir statüsünde bulunan illerde ise değeri 2.000,00 (ikibin) TL ile 3.000,00(üçbin)TL’ arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılmaktadır.

Tüketici hakem heyetine bir dilekçe ve email ekran görüntüleri, ihtarnameyi PTT aracılığı ile gönderdiğim için en azından Posta Alındısı belgesinin aslı, posta takip numarası ve faturamın fotokopisi ile başvuruda bulunacağım. Zaten benimle irtibata giren mail adresinin sonuda şirket adı içerdiği için sanıyorum ki resmi olarak kabul edilir. Şimdilik yapacağımız tek şey beklemek. Bir gelişme olursa sizlere haber veririm.

Sonucu merakla bekliyoruz Dogus. Insallah lazim olmaz ama guzel Kaynak bir konu oldu :thumbup: Konuyu ileride bulmak kolay olsun diye SABITLIYORUM :RCKolik:

Millet komple dolandırıcı.

Başımdan daha bugünlerde geçen bir olayı anlatayım
Geçen perşembe günü bir dolma kalem satın aldım. 111 tl ücreti olan bir ürün. Almadan stok sordum, maille stoklarda var dediler, ben de satın aldım, aynı gün gönderdiler.
Göndermeden telefonla arayıp benim satın aldığım modelde kutu tasarımlı olanın stokta olmadığını, alternatif rengin olduğunu söylediler. Ve bu önerdikleri ürün benim aldığımdan 10 lira ucuz olmasına rağmen telefonda fiyat farkı yok diye yalan söylediler. Ben de tamam onu yollayın demiştim sözlerine inanarak.
Kalem elime geçti, bildiğiniz daha önce denenmiş-kullanılmış kalem. Ucunda mürekkep vardı, normalde kartuş bile takılmadan gönderilen bir ürün.
Rengi de hoşuma gitmeyince iade etmek istedim. İade kargo ücreti size ait dediler. Kargoda 20 lira isteyince kendim götüreyim dedim mağazaya gittim.
Normalde iade kargo ücreti de satıcıya aittir.

Bugün mağazaya gidince de, biz böyle satış yapmıyoruz, kartuşu siz takmışsınız-kullanmışsınız vb. şeyler söylediler. Adeta insanı yalancı konumuna sokuyorlar, biraz tartıştım, anlattım. Kendileri ürünü nasıl yolladıklarını bilmiyorlar. Zar zor ikna edebildim. Teslim aldıklarına dair imzalı bir kağıt verdiler, p.tesi günü de iade edeceklermiş.

Resmen tutturabildiklerini dolandırmaya çalışıyorlar. Üstelik internet yorumları da iyi olan bir firma. Yorumlar olmasa oradan hiç almazdım. Hem kullanılmış ürün satıyorlar, hem de nasıl sattıklarını bilmiyorlar.

Aynı ürünü oraya iade ettikten sonra farklı kırtasiyeden satın aldım. Mürekkebi bırakın, kalemin ucu bile takılı değildi. Üzerinde etiketli, kullanılmasını önleyici plastik parçası takılı, tam olarak sıfır bir ürünü aldım.

Yorumlara da güven olmuyor artık. Basit bir olay ama 111 liralık değil de 1000 liralık bir dolma kalem alsaydım, yine aynısı olacaktı.
Alışveriş yaparken, gittigidiyor, sahibinden GET, hepsiburada gibi siteler üzerinden almak lazım artık. Fiyat farkı abartı olmadığı sürece satıcıların kendi sitesinden almak riskli. Yoksa 2 defa 3 defa sorun olmuyor, 4. de uğraşıp duruyorsunuz.

Bahsettiğim kırtasiye Kadıköy Panel Kırtasiye.

Yurtiçinden almaktansa, yurtdışından alırım :)

Her aldığım -önemli olduğunu düşündüğüm- ürünler için, forumda yayınlansın/yayınlanmasın "unboxing" videosu çekerim. Kamera zaten hep elimin altında bir yerde durur.

Bugün ihtarnamemi almışlar, iki gün sonra ihtarnamem bugün şu saatte teslim edildiğine dair bana bir kağıt gelecek. Onu saklamam önemli, şikayet sırasında dosyada bulundurmakta fayda var. Şu an için süreç devam ediyor, bakalım bir geri dönüş olacak mı. :)

Doğuş' Alıntı:
Bugün ihtarnamemi almışlar, iki gün sonra ihtarnamem bugün şu saatte teslim edildiğine dair bana bir kağıt gelecek. Onu saklamam önemli, şikayet sırasında dosyada bulundurmakta fayda var. Şu an için süreç devam ediyor, bakalım bir geri dönüş olacak mı. :)
Evet bakalım firmamız nasıl bir geri dönüş yapacak ? Geri dönüş yapacak mı :laugh: :D

Yeni bilgilerle karşınızdayım, bugün tüketici hakem heyetine başvuru için gittim. Eksik evrak varmış. Her şeyden iki adet olması gerekiyormuş ayrıca birde dosya talep ettiler. Onları tamamlayıp yarın başvuru yapacağım. Oradaki görevlide ürünü ve faturayı yollama bırak paranı al öyle yollarsın dedi. Ben talep kısmına varsa yasal faizi ile bedeli talep ettiğimi ayrıcada hak kullanımını engelleme amacı ile hareket ettiklerinden dolayı tazminat talebinide ileteceğim. Şayet böyle bir yetkileri varsa zaten yapacaklardır. Yoksa da ilerleyen aşamalarda tüketici hakem heyetinin kararı ile birlikte ticaret mahkemesine olmadı asliye hukuk mahkemesine gitmeyi düşünüyorum. Sonuçta hakkın kullanımını engellemeye yönelik bir hareketleri oldu. Ve iyi niyete yakışmayacak bir biçimde arızalı ürünü kullanabileceğim öne sürüldü. Artık iyi niyetimizi bir kenara bırakıp yasal süreçlere başlıyoruz. Yarın gerekli evraklarıda toparlayı tüketici hakem heyetine başvurumu yapacağım. Çıkan sonuca göre diğer hamleleri hep birlikte düşünürüz. :)

Helal olsun. Güzel konu

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim de dun aklıma gelmişti ne oldu son gelişme nedir diye :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Takipteyiz merakla bekliyoruz sonucunu başımıza geldigi takdirde örnek alınacak bir konu

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi