Yurt İçinde Yapılan Alışverişlerde Cayma Hakkı Kullanımı

Kolay gelsin abi. Bende de hala karar duruyor ama icraya koyamadım kararı.

Konuyu güncellemekte yarar var. Geçen hafta çarşamba günü Konya 5. İcra Müdürlüğüne dosyayı teslim ettim. Dosyayı hazırlarken iki adet ilam fotokopisi, (Tüketici hakem heyeti kararı) bir adet talep formu, bir adet dosya, iki adet kimlik fotokopisi lazım. Bunları hazırladıktan sonra. İcra Müdürlüklerindeki Tevzi Bürosuna gidip ilamlı icra takibi başlatmak istediğimizi söylüyoruz. Hakem heyeti kararını gösteriyoruz ve oda bizi bir icra müdürlüğüne yönlendiriyor. Sonra icra müdürlüğüne dosyamızı bırakıyoruz. Harç yatırıp pulda aldıktan sonra onlarıda dosyaya ekliyoruz ve işlem bitmiş oluyor. Bugün sabah Eren Hobi Model'den arandım. Ürünü iade için mail attığımda bile telefonla geri dönüş olmamıştır. Ürün hala elimde. 325TL borcumuz varmış size dediler. Ama bu vakitten sonra borcu yatırdıklarında icra müdürlüğü parayı benim iban adresime göndermesi gerekli. Bu işlemlerde tek sıkıntılı durum ödeme emrinin tebliğ edilememiş olması. Onuda icra müdürlüğünden takip edebilirsiniz. Dosya numarası sorarlarsa Tevzi Bürosundan TC kimlik numaranız ile öğrenebilirsiniz. Sonra dosyanın durumunu takip edebilirsiniz. Her ne kadar bölüm itibari ile mevzuata hakim olsamda bu işlemler hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Benim tüm işlemleri yapmam yaklaşık 1 saatimi aldı. Yaklaşık masrafımda 30TL harç ücreti 11 TL pul ücreti. Yani 41 TL.

Sabırla takip ettim ve sonunda hakkımı alıyorum diyorsun yanı Doğuş. Tebrikler gercekten :bravo: Bizler ıcın de guzel bir yol harikası ortaya çıktı. Ama insallah kullanmak nasip olmaz diyelim :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bravo Doğuş :bravo: :thumbup:

Bir şekilde haksız tarafın karizması çizildiğinde ve yelkenleri suya indirdiğinde inanılmaz bir tatmin duygusu yaşıyorum. Her seferinde hem de :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sabırla takip ettim ve sonunda hakkımı alıyorum diyorsun yanı Doğuş. Tebrikler gercekten :bravo: Bizler ıcın de guzel bir yol harikası ortaya çıktı. Ama insallah kullanmak nasip olmaz diyelim :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Abi umarım sonu da güzel biter. Olan bizim helikopter eğitimimize oldu. Şimdiye kaç defa dağıtırdım ben onu. :)

Emre Kaman' Alıntı:
Bravo Doğuş :bravo: :thumbup:

Bir şekilde haksız tarafın karizması çizildiğinde ve yelkenleri suya indirdiğinde inanılmaz bir tatmin duygusu yaşıyorum. Her seferinde hem de :)

Abi başta çözümcü olsalardı herkes kazanırdı. 325TL ile ben ne batarım ne de çıkarım. Ama hemen orada arızalı ürünü alsalar. Hatta arızalı ürünü geri göndermeden hemen o an kargomu çıksalar ardından benden iade talep etselerdi. Ben bu olayı anlatırdım bu sefer forumda. 1000 küsür okunma sayısı alan bir eleştiri değil bir beğeni olurdu. Laf arasında sohbetlerde aman iki düşünün öyle alın demektense düşünmeden alın demeyi bende isterdim.

Helal olsun Doğuş[emoji122] [emoji122] [emoji122]

HTC Desire 820 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tebrikler Doğuş, hak yerini bulmuş bence. :thumbup:

Tebrikler Doğuş sonuç bence 325 liradan çok bir çok tecrübe olmuş buda bence parayla satılanlardan daha değerli birsey.

Abilerim gelişmeleri aktarıyorum, beni aradıktan sonra tekrar bir geri dönüş olmadı. Borç ödemesi de gerçekleşmedi. Şimdi icra dosyası açıldıktan sonra borçluya iadeli tahhütlü posta yolluyorlar. Onun teslim edildiğine dair belge ulaştıktan sonra borç kesinleşiyor. Çünkü süresi içerisinde itiraz edilmemiş. Şu anda itirazlık bir sorun yok. Artık borcu kabul ettiler ve ödemek durumundalar. Ya 60,50TL ödeyerek haciz yollatacağım. Yada sorgulama yaptıracağım. Örneğini paylaşıyorum sizlerlede. Bu şekilde bir sorgu talebi varsa vergi numarasına kayıtlı olarak alınmış her şeye şerh koydurabiliyoruz. Şayet araç bulunursa yakalama kararı bile çıkartabiliyoruz. Ama borç miktarı az olduğu için değmez. Bu şekilde sorgu talebinde bulundum. Ama vergi numarası teyit edilemediği için sorgu yapılamadı. Vergi numarasını buldum. Yarın gidip dosyaya ilavede bulunacağım ve sorgulatacağız. Üzerine kayıtlı ne varsa şerh koyduracağız borç ödenmediği taktirde bu şerh kalkmaz. Şayet üzerinde bir şey yok ise bir mail gönderir son bir defa hatırlatmada bulunurum. Şayet üzerinde bir şey var ise de şerh koydurduktan sonra talep ederim borcu. Yine ödenmezse haciz talebinde bulunurum. Konya İcra Daireside Ankara İcra Dairesine haciz yapılmasına dair bir tebligat yollar tebligat yapıldıktan sonrada sıraya göre hemen hacze gidilir. Ama bu masraflar elime geçen parayı düşürür. 325TL borç için elime geçen masraflar hariç 200TL'den fazlası olacak. Ben burada hakkımı aradığım için tutarda değilim. Gerekirse elime 1TL geçsin. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim. :RCKolik:

…………………………………… İCRA DAİRESİNE

DOSYA NO : ………………………………………………………………………………………
ALACAKLI : ………………………………………………………………………………………
BORÇLU : ………………………………………………………………………………………
KONU : Genel sorgu ve haciz talebi
Daireniz dosyasında taraf olarak bulunan, yukarıda ismi ve nüfus bilgisi belirtilen borçlu /borçlular adına yürütülen icra takibi kesinleşmiş olup;
Borçlu / borçluların öncelikle MERNİS kaydının güncellenerek,
1-Borçlu / borçluların varsa adına kayıtlı bulunan araçlarının üzerine UYAP/POLNET sistemi üzerinden haciz şerhi işlenmesine,
2-UYAP/TAKBİS sistemi üzerinden sorgulamalar yapılarak, borçlu /borçlular adına kayıtlı taşınmazların tespiti yapılarak, varsa haczi tesis edilmek üzere ilgili kurumlara müzekkere gönderilmesini,
3-Borçlu / borçluların UYAP sistemi üzerinden posta çek hesabı olup olmadığının sorgulanmasını ve posta çeki hesaplarının haczi için ilgili kuruma müzekkere yazılmasını,
4-UYAP sistemi üzerinden borçlu /borçlular adına kayıtlı SGK kaydının olup olmadığının var ise hangi işletmede, şahısta veya kurumda çalıştığının, bunların ayrıntılı adres ve ay gün dökümleri ileri birlikte sorgulanarak bir örneğinin tarafıma verilmesine ve uyap sistemine kayıt edilmesine, maaş ücretli olarak çalıştığı tespit edilmesi durumunda ise ilgililere haciz müzekkeresi yazılmasına,
5-Borçlu / borçluların GİB kayıtlarının sorgulanmasını,
6-UYAP Sistemi üzerinde borçlu / borçluların alacaklısı olmuş olduğu dosyaların sorgulanmasına, var ise mevcut dosyalara alacak miktarınca haciz tesis edilmek üzere ilgili kurum ve müdürlüğüne müzekkere yazılmasına karar verilmesini saygıyla talep ederim. ……/…..../2016

ALACAKLI
…………………………………………..

:saygilar:

Tutar büyük olsaydı
Demek dava açıp paranın karşılığını alamayabilecektin
Paran bu dava kadar varki alabileceksin %p

Onların yapatıklarına karşılık
Bir avukat ile anlaşıp (oda sebeplensin) derdim
veya
Sadece araçlar üzerine haciz koydurup
hacizin kalkması için
eğer sizin imzanız gerekiyorsa
1 hafta ortadan kaybolurdum ;)

semih Balkar' Alıntı:
:saygilar:
Onların yapatıklarına karşılık
Bir avukat ile anlaşıp (oda sebeplensin) derdim
veya
Sadece araçlar üzerine haciz koydurup
hacizin kalkması için
eğer sizin imzanız gerekiyorsa
1 hafta ortadan kaybolurdum ;)

Abi borç ödendiği takdirde hacizler hemen kaldırılabiliyor. Ama yinede kolay bir iş değil. Takiplerde avukat ücretleri ve masraflar alacaklı tarafından karşılanıyor, şayet itirazda bulunsalardı mahkeme için avukat tutulabilirdi o zaman masraflarıda talep edebilirdik. Birde şu var abi şerh koydursam bile alım satım olmadan pek karşılarına çıkmıyor. Belki sigorta yenilerkende görebilirler. Yarına net bilgiler verebilirim konu ile alakalı inşallah :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Doğuş' Alıntı:
......Ama bu masraflar elime geçen parayı düşürür. 325TL borç için elime geçen masraflar hariç 200TL'den fazlası olacak. Ben burada hakkımı aradığım için tutarda değilim. Gerekirse elime 1TL geçsin. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim. :RCKolik:

Adamlar yanmışlar ama farkında değiller :laugh: ;D :thumbup:

Bence Doğuş bi çeşit dönem projesi falan yürütüyor :D Şunlardan bir sunum çıkarsa kafadan BB alır, hayırlısıyla biterse de AA ya kadar yolu var :)

Abi keşke dönem ödevi gibi bir şey olsaydı. O kadar çabalıyoruz ne güzel bir sınavıda rahat geçerdik. :)

Abiler bugün gittim vergi numarasını değiştirdim dosyadan. Aslında hemen sorgulanırdı ama işi pazartesiye yıktılar. Pazartesi hemen durum hakkında bilgilendireceğim sizi.

Son durum; genel sorgu talebinden bir sonuç çıkmadı. O nedenle haciz talimatı talebi yazdım. Şimdi haciz için gidilecek yer Konya'da olsaydı haciz talebi yazacaktık. Ama gidilecek yer Ankara'da olduğu için biz buradan talimat talebi yazıyorum. Ankara'da yetkili icra müdürlüğüne tevziye yönlendiriyor. Dosya Ankara'ya gitmiş gibi olacak. Oradaki yetkililerde haciz işlemlerini yapacaklar. Onlar bedeli Konya'ya gönderecek Konya'da aynı şekilde benim hesabıma aktaracak. Ondan sonra da dosya kapanacak. Şimdi Ankara'dan yazı bekliyoruz. Yazı geldikten sonra masrafları yatıracağım ben. 62,50TL olması gerek. Ardından bu masraf dosyaya işlenecek. En son haciz işlemleri sırasında alınabiliyorsa bu masraflarda alınacak.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol