Goblin 500 Sport & Trex 550 L Dominatör

Goblin 570 demişken, şu kit pahalı fakat tam olmuş yani :) mks hv servolar, talon 120hv esc, 3kW motor... Sanırım esc HV olmasından ötürü 700 de de kullanılır, 12s destekliyor. Motor çok canlı... Servolar da hız biraz az tork biraz az ama MKS yani :D

1228 dolar...

Ama tabii kit olarak ayrı alıp, RJX HV servolar alınabilir flying den 66 - 68 dolara, hızlı ve torklular. Motor 2200-2400W civarı da yeter.

Tabii böyle ayrı ayrı alınca da, yine aynı kapıya çıkabilir. Sonuçta kiti 577 dolar zalımın :D

İbrahim işin zor :laugh:

En sonunda yazı tura yapabilirsin ama sen align 550 alaksın gibime geliyor :):)

İbrahim abi sorduğun soruya direk cevap vermek gerekirse 550L dominator tercih ederdim kesinlikle. Her iki modeli bizzat canlı olarak gördüm kullandım , Birisi 500'lük boyutu aman aman büyük değil ama 550 dominator 700 boyutuna çok yakın. Havada ki görüntüsü 700 ile aynı duruyor neredeyse. Zamanında ben de 550 dominatore karar vermiştim ancak şuan kullandığım 700'ü ilanda görünce üzerine biraz daha katıp bunu aldım.

550 dememin bir diğer sebebi üzerinde gelen ekipmanlar , aynı servolardan ben de kullanıyorum çok memnunum. Kırıma karşı korumalı servolar , kırımlarda sert darbelerde servo kendini kapatıyor bizzat yaşadım. Boşlukda yapmadı servolar. Motor olarak dominator serilerinin motorları zaten harikulade performansı var. ESC için de kafana takmamanı öneririm amper yetmez vs. diye. Yetmez olsaydı kullandığım 120A ESC 5000watt'lık motora da dayanmazdı bu zamana kadar. En fazla olacağı büyük ESC'ye göre biraz ısınır ama sorun yaratmaz. Bence hiç o konuyu kafana takma. Bir diğer avantaj alttan sürgülü pil yuvasına 5000mah pil çok rahat sığıyor. Şuan aldığın pilleri ileride 700'lük modelde rahat rahat kullanabilirsin. Yedek parça olarak Gobline göre biraz daha uygun buda bir avantaj. Goblin 500 ufak kalır bunun yanında sanki..

İbrahim , ikisi de harika , ama farklı klasman....Sana kalmış , birisi ufak ama süper kalite tam bir 3D canavarı , diğeri herkesin kullanabileceği , kalitesini kanıtlamış ,
parçası da yedeği de uygun şekilde alınabilen , güzel bir model....Dedik ya sana kalmış , ikisine de verilecek mebla boşa değil , fazlasıyla hakkını ödeyecek modeller bana göre...... :saygilar:

Gelen mesajlarda yanlış bilgiler ve abartılmış özellikler mevcut. Aşağıdaki verilerle düzeltmeleri yapalım:

Motor için ESC hesabı: Amperxvolt= watt
120x44= 5280 >5000 watt : 120 lik HV ESC 5000wattlık motor için yeterli
90x22=1980 << 2550 watt : 90 lık ESC 2550 wattlık motor için yetersiz

g500s 1011mm 1880 gr
g570 1072mm 2400 gr
T550 1070mm 2790 gr
T700 1350mm ağırlık verilmemiş.

Çok yetersiz? Kime göre neye göre?

Tamam talon 90 biraz sınırda bir tercih olmuş trex 550L için orada anlaşırız da, zaten Low Voltage esc ler arasında 100A den fazla değeri olan pek yok. Varsa da gerek var/yok tartışılır.

Benim motorum 3kW, ESC 100A lv... Uçuş loglarım var, 800W ortalama tüketim, peak olarak gördüğüm de en fazla 2400W... Gördüğüm peak akımlar da 130A 140A gibi değerler, fakat esc hiçbirinde ne gaz kesti, ne slow downa girdi. Çünkü minimum 100A continuous vermeyi garanti ediyor, düzgün bir soğutma ile iki katına kadar akım verebilir deniyor firması tarafından...

İbrahim'in pilotaj benden daha iyi, ama onun da sürekli 90-100A sınırlarında gezineceğini sanmam, uçuş sırasında çekilen ortalama akım 30-40A hadi bilemedim 50A olsun... (ortalama)

Anlık pikler esc tarafından mazur görülebiliyor ve kit ile gelen motor 2550W olmasına rağmen, o motoru sürekli 2550W civarlarında kullanacak pilot aramızda yok. Buna İbrahim de dahil, bütün arkadaşlar da dahil. Gerçek uçuş matematik çarpım gibi olmuyor, söylemek istediğim o...

Hocam madem yeterli de niye hepiniz ya da hepimiz 160 ESC alacaksın , 120 yetmez diye söyleniyor ?

Trex 550 d veya l de gelen talon 90 Esc Adana koşullarında hafif sport kullanımlarımda ne yazıkki fazla ısınmadan dolayı soft cutof yapıyordu. Biz de Esc yi yan frame e koyup üstüne Scorpion fan monte ettik. Ondan sonra da bi sıkıntı olmadı.

Dikkat edin Adana koşulları diyorum.

Esc nin böyle ısınmasında aslında en temel sebeb, motora göre sınırda bir Esc olması.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Özkan Çıkıkçı abimiz Align 550L dominator modelinde Castle Talon 90A esc kullanıyor. Tabii en sıcak zamanları değildi ama Adana buluşmasında da modelinin üzerinde o esc vardı...

İbrahim de ordaydı, hatırlıyordur uçuşlarını... ESC hiç slow down, cut off falan yapmıyormuş. Orda da yapmamıştı... Pilotajını merak edenler için youtube kanalımda videoları mevcut.

Doğukancım, bilginin detayına girdikçe işler çeşitleniyor.
Quantum motor için ayrı , align motor için ayrı ESC öneririm. Loglarda quantumun 9000watt çektiğini gördüm. Align 750 mx motorda öyle bir pik olmuyor belki 850mx de olabilr . Zaten Align da 850 mx kullandığı 700 dominator top kombosunda 160 amper koymuş.
Castle ESC ise başka YGE/YEP ESC ise ayrı boyut öneririm. 750 mx motorda bile castle 120hv esc yakmayı başardık belki esc bozuktu belki değildi ama YEP yada YGE serisinde 120 amperi scorpion motorla Erhan kullanıyor deli gibi zorlasada hiç birşey olmuyor. Bize de Ediz önerdi denedik memnun kaldık.
Çok vakit geçti ama yanlış hatırlamıyorsam seninle konuşmamızda sen bana fiyat/güç/performans olarak en iyi motor hangisi diye sormuştun bende quantum 4530 iyidir demiştim. O dönemde diğer motorlardan daha güçlü ve daha ucuza geliyordu. Şimdi artık helidirect fiyatı düşük göstermediği için fiyat avantajını kaybetti. Onun içinde 160 amper tavsiye ederim demiştim. Burada amaç sevdiğimiz arkadaşlarımızla başımızdan geçen olaylardan edindiğimiz deneyimleri paylaşmak. Bana sorarsın , başkasına sorarsın en kafana yatanı seçersin.

Sevgili Rasim,
Motor verileri 115 amper continuous , 195 amper peak. Bu ESC bizde 4020-1350 scorpion motorla goblin 500 de stok pinion ile 2800 kafaturunda overheat shutdown yapıyordu. Adana sıcak tamam ama 105 derecede değil. Bahsettiğim motorun continousu 90 amper piki 105 amper idi . ESC dışarı geçti fan takıldı sorun ortadan kalktı. Sadece bizde aynı sıkıntı olsa diyecemki ESC bozuk. "Talon 90 overheating" diye aratınca olayın vehameti belli oluyor. Ters birkaç hareketle esc nin zarar görmesi yada kapanması olasılığı var. Benim için güvenli sınırların dışında kalıyor. Uçarken elimiz yüreğimizde acaba şöyle yapsam kapanır mı yanar mı diye düşünmeyi kimse istemez. Castle ESC lerin senin esc den farkı active freewheeling olmadığı için düşük amperlerde de ısının yavaşta olsa artmaya devam etmesi. Her pik ısıya bir basamak ekliyor ama soğuma olmuyor. Uçuş boyunca ısı loglarına baktığında devamlı yükselen bir çizgi görüyorsun. Uygun amperlerde seçilmiş esc lerde bu çizginin tepe noktası 55 derece civarına geldiğinde pillerin bitmiş oluyor. Ancak küçük esclerde çizgi çok daha hızlı yükseliyor ve 105 dereceye ulaşınca genelde kendini kapatıyor. Genelde diyorum çünkü bir kaç kez kapatmayıp yandı :)

Elektroniklerin mümkün olan en düşük sıcaklıkta çalışmasınında cihazın ömrünü uzattığını zaten biliyoruz. O yüzden de belli sınırların altına inmemek akıllıca olur. Yüksek sıcaklıkta çalışan elektronikler bir gün ansızın çalışmayı bırakabilir. Şanslıysak yerde bozulur şanssızsak havada bozulur. Kapasiteyi büyük tutup ısıtmadan kullanmak hanımdan zorla kaçırılarak saklanmış kıymetli paralarımızla aldığımız malzemelerin daha uzun dayanmasını sağlayacaktır. Böyle olmasa derlerdi ki ortalama amperiniz devamlı akımın yarısıdır , esclerde zaten iki katına kadar çıkabiliyor herkes 50 lik 60 lık esc kullansın.

Bence 4020 motorlar için 100 amper 4025 motorlar için 120 amper LV ESC gerekli . Ya da kontronic alıp rahat edersin :) Bu ESC bana yeter diyene birşey diyemem , ucuza buldum aldım diyene birşey diyemem ama para verip sıfır malzeme alıyorsak insan aklına şuna 30 dolar daha masraf edip yada gereksiz yere hv servo koyacaklarına neden adam gibi esc koymadılar derim. Motor kv değeri standart dışı alıp motora uygun dişli oranı olan başka model bulmak zor vs vs. Bu yüzden kombolara sıcak bakmıyorum. Göz göre göre bu motora talon 90 koyunca bu işte bir terslik var diye akla geliyor.

Abicim şimdi şöyle bir durum var, motor-esc-lipo açısından bakarsak, 550L nin en zayıf halkası esc kabul... Orda herkes hemfikir. Soru, peki biz bu zayıf halkaya ne kadar yakınız? Ben o kadar da yakın olmadığımızı düşünüyorum.

Castle genelde verebildiği akımlara yakın değerler yazıyor, muhtemelen castle 90A esc anlık olarak 180A veremeyecektir ve kendini koruma fonksiyonlarını devreye alacaktır. Kontronik 100A yazdığı esc den belki 200A çekebilirsin anlık, yine de aynı şekilde çalışmaya devam eder. Nitekim ben 140A çekerken de hiçbir şey olmadan çalışmıştır. Ama fiyat/performans olarak zayıftır, çünkü fiyat olarak pahalıdır. Onu konumuz dışında tutalım.

Kombolardan uzak durursak, konu İbrahim'in model seçim konusu, maliyetler yukarı çıkıyor ki bu kendisinin tercih etmeyeceği bir durum.

Castle Talon 90A üzerinden devam edersek, ben kendim kullanmadım ama uçuşuna çok şahit oldum. Hiç sorun gözüme çarpmadı, Özkan abiden de teyit ettim, o da sıkıntı yaşamamış. Birkaç örneği şöyle (ikisi adanadan);

İbrahim'in de şu aşamada bundan daha fazla zorlayacağını sanmıyorum. Yeter yani... Matematik hesabı ortaya koyup "çok yetersiz" demek bilemiyorum :rolleyes: Saygı duyarım...

Neyse İbrahim, ben önerimi değiştiriyorum. Şöyle bir sistem topla, seni yarı yolda bırakmaz; :saygilar:

Goblin 570 Kyle Stacy Edition
Kontronik Pyro 650-103 Brushless Motor
Kontronik Jive Pro 120+ HV
MKS HBL850 x3
MKS HBL880 x1
Skookum 720 Black Edition + GPS

Tamam çok yetersizi yetersiz olarak değiştirdim :thumbup:
Şimdiye kadar ekipte çok ESC problemi yaşadığımız için bu konuda biraz fazla hassas oldum galiba.

Model seçiminde ben de fikrimi söyliyeyim. Görüyoruz ki hangi model olursa olsun iyi elektronik ve pilotajla harika uçuşlar çıkarabiliyor. O zaman seçerken bence en önemli etken önce maddiyat sonra göz zevki. Hatta bazen beğendiğin modeli almak için bazı maddi zorlukları bile göze alabilirim.
Benim modelciliğe başlamam çok sıkıntılı bir döneme denk geldi. Hala devam eden sıkıntılarımın üzerine, şu an yaşadığım bölgede, çoğunuzun farkında bile olmadığı ve içinizden hiç bir şey yapmak istemememenizi sağlayacak sıkıntılar eklendi. Yoksa çoktan Logo 800 ü almış olurdum.
Bu ara ben de model alacağım. Tercihimi goblin 500 sporttan yana kullanıyorum. Zaten elimde 700 sınıfı var. Biraz küçük olsun ama evde durduğu yerde de bakmaktan zevk alayım.
Aligne gelince fiyat performans anlamında çok iyi olabilir ama havadaki silüeti pek hoşuma gitmiyor. Ki İbrahimin eski modeli de Align idi. Değişiklik güzeldir.
Yine de daha büyük plduğu için tercih edilebilir.

Valla ben bec konusundaki düşüncemi belirtmiştim, esc de aynı mantıkla çalışan bir arkadaş olduğundan, ama vazgeçilmez bir eleman olduğundan, kafamı rahat tutmak adına yüksek amper esc sevenlerdenim. Gaui takımı 160a escleri modelin arkasına, açığa koyuyorlar, önde mis gibi esc yeri olduğu halde. Alvin'e nedenini sorduğumda ısınıyor demişti. Tamam onlar gibi uçan yok da, esc yakmak için, pil öldürmek için pro olmaya gerek yok, acemi olmak yeterli :D

İbrahim ben olsam Goblin 500 sport - 550 dominatör arasında 550 tercih ederdim. Ancak bu boyutlarda yeni bir heli alacak olsam goblin 570'den başkasına gitmezdim. Son olarak da, bence de 700 seçeneklerini de bir gözden geçir. :)

Ben olsam Logo 550sx alırdım :)

Keşke bir de anket eklenseydi iki model arasında ilk mesaja...