Gumruk Sınırı 30Euro'ya Düstü Haberi

Geçenlerde 150 euro yapıcaz diyen aynı kurumun tam ters bir karar alıp 30 a düşürmesini aklım almıyor.

Ekonomi o zamandan bu zamana çok değişti :) Günden güne b.ka batıyoruz... OTV muhabbeti daha çok yeni... Üstüne klasik sigara alkol zammı... Gümrüğe de sıçramasına şaşırmadım, aklım alıyor...

Hayir sunu anlamiyorum. Daha dogrusu ben anliyorum da, baska kimler anliyor onu merak ediyorum. Ne demis sayin bakan, bunun cok yuksek oldugunu gorduk... arkadas bu sinir 40€ iken, siz cikardiniz, sonra yine siz dusurdunuz. Sanki 15 yildir babam mi yonetiyor ulkeyi?

Soyleymis, boyleymis de, oyle yapmismis... ekonomiyi artik iyice elimize aldik, biraz daha uzatma oynamaya calisiyoruz diyemiyor tabi... once pirlantadan luks yattan vergi almaya baslasalar icim yanmayacak

Abi gümrük mevzuatını okumaya başladım resmi gazetede yayınlandıktan sonra bakanlığa yazacağım konu hakkında bilgi almak için. [emoji3]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dogus senden kacmaz. Ama insallah ihtiyacin olmaz. Bence gelene kadar cok sorun olmayacak ama sonrasinda 30E oldukca dusuk bir rakam zaten kargoyu vs dusununce hemen tum urunler gumruge tabi noktasina gelecegiz. Eger %20 fatura rakami uzerinden ( aslinda urun bedeli uzerinden kargo haric olmali ) PTT'ye odeyip alabileceksek o zaman bir zam daha oldu , yada dolar 5tl oldu gibi dusunebiliriz ama acikcasi bir iki sey bakiyordum tl'ye cevirince biraktim simdi uzerine birde bu eklendi. Kendi adima cok uzuldum.
Ticaretini yapanlar icin olusan haksiz rekabet konusuna katiliyorum ama bizler gibi bireysel alimlar icin bu sekilde olmasi hicde uygun degil. Satis yapanlara bir denetim getirmek yerine kolay yoldan herkese uygulamak bence kotu bir uygulama.

Hangi haksız rekabet???
Yerli hobi mağazalarında aradığınız neyi bulabiliyorsunuz ki?
Sonuçta aradığım çeşitliliği elimin altında bulsam zaten biraz daha fazla öder buradan alırım ama o "biraz" bizde biraz abartılı oluyor. Ona da razı olsak, aradığımızı bulamıyoruz. Haa hobi mağazaları da haklı. Zaten bu işin meraklısı çok az, bir de adamlar Tower Hobbies gibi stok tutacak değiller ya.
Tabii biz burada konuşuyoruz da Ankara'daki amcaların umurunda mıyız o da ayrı bir konu.
Bakın Berlin'deki olayın faili hakkında çok önceden dikkat çekici bilgiler varmış. Öyle bilgiler ki bizde olsa adamı dört beş sene tutuklu bekletecek düzeyde. Onlarda ise bu bilgi ve veriler tutuklamak için yeterli değil diye bir şey yapamamışlar.
Bizim yönetici amcalarımız sıkıyı gördüler mi vatandaşa geçirirler. Yasak olur, zam olur, vergi olur, Allah ne verdiyse.
Örneğin benim bir önerim var: Yurt dışı alışverişlerden tutara bakılmaksızın % 20 ek ÖTV alınmalı. GÜmrük vergisi, toplama ÖTV eklendikten sonra hesaplanmalı! Nasıl fikir! :p :D

Benim düşüncelerim farklı dahada kötü olabiliriz, felaket tellallığı yapmak istemiyorum ama Cari açığa baktığımızda bu durum hiçte yadırganmayacak bir durum, sonuçta dışarıya sattığımız hiç bir şeyimiz yok ama artık ayakkabı çorap elbise gibi basit şeylerden en gelişmiş elektronik sistemlere kadar son kullanıcı yurt dışından alışveriş yapmakta.

yurt dışı ürünlerinin ötv kdv gibi vergilerle fiyatının yükseltilmesi son kullanıcıyı birazda olsun yerli malına yöneltmektedir, buda cari açığa bir nebze önlemdir.

Yapmamız gereken tamamiyle ken Türkiyede üretilmiş Model uçak ve helikopterler almak fiyatı 2000 dolar olsa bile ( kendime ben bile güldüm ) 30€ hayırlı olsun arkadaşlar.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hangi haksız rekabet???

Acik yazmadigim icin yanlis anlatmisim. Sumer hocam orada kastettigim yurtdisindan alim yapip sonra burada ticaretini yapan kisilerdi. Onlar buradaki firmalar ile haksiz rekabet icindeler diye dusunuyorum. Ancak bireysel kullanicilari bununla ayni sekilde degerlendirmemek gerekir.

Cok hosuma gitmesede yerli urunler olsa onlar tesvik edilmeye calisilsa onuda bir olcude kabul edebiliriz.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Yapmamız gereken tamamiyle ken Türkiyede üretilmiş Model uçak ve helikopterler almak fiyatı 2000 dolar olsa bile ( kendime ben bile güldüm )

Ben de güldüm. :) Varsa alalım...

Hikmet G' Alıntı:
Acik yazmadigim icin yanlis anlatmisim. Sumer hocam orada kastettigim yurtdisindan alim yapip sonra burada ticaretini yapan kisilerdi. Onlar buradaki firmalar ile haksiz rekabet icindeler diye dusunuyorum. Ancak bireysel kullanicilari bununla ayni sekilde degerlendirmemek gerekir.

Cok hosuma gitmesede yerli urunler olsa onlar tesvik edilmeye calisilsa onuda bir olcude kabul edebiliriz.

Yaa yok ben doğrudan seni kastetmedim zaten. Ama şöyle düşün. Var olan sınırlamalar içinde ne kadar ticaretini yapabilirsin ki? Ya da 75 Euro sınırı varken yapılabilen ticaret 30 Euro sınırı olunca yapılamaz hale mi gelecek? İnternet üzerinden bir şeyler getirip satan tekil şahıs bir firma ile nasıl bir rekabete girecek?

Kesin olan şey şu: Hiçbir şey üretmiyor ama bolca tüketiyoruz. Ekonomi de bitik durumda. Ankara'daki amcalar panikte. Dikkat ederseniz abuk sabuk kampanyalarla bir şeyler yapma peşindeler. Sanki senin benim bozduracağımız 500 dolar sorunu çözecekmiş gibi davranıyorlar. Sorunun temeline inip gerçek sebepleri görmek kimsenin işine gelmiyor. Senin benim hobilerimiz de kimsenin şeyinde değil zaten...

Bir suredir miniquadlara ilgi duyuyorum ama su goruntu kalitesi isi hosuma gitmedi. ee ne yapayim once bir diversity yapayim dedim zaten cok kaynak var sonra aklimda cok alici ile hd goruntuyu bolup gondermek sonra yerde birlestirmek geldi. Mantigi cokda karmasik degil. Diyelimki bunun uzerinde calisacagim , aslinda Arge faaliyeti sayilir ( benim niyetim yok ama bellimi olur sonra ticarilesirde ) buradaki sonuc hobidir ama buradan aldigimiz nasil yapilir bilgisi belki baska bir alana aktarilabilir. Sonuc bunlar icin malzeme almak lazim , entegreler , moduller. Turkiyeden bulmak imkansiz. Bu sekilde yaklasan biri ne yapsin ? Madem gumruk mevzuati urunleri siniflandirmis neden tum siniflar icin ayni kurallar gecerli. Ulke icinde uretim , arge faaliyetlerinde kullanilabilecek olan urunler en azindan muaf tutulabilir. Bizim genel yaklasimimiz denetlemekten olasi maaliyeti genele yaymak seklinde. Bu konulara cok sert bakmamak lazim. Yillarca yurtdisindan urun alirsiniz sonra biri cikar bir urun uretir , firma olur , yurtdisina satmaya baslar. Bizde is yapmak alip satmak seklinde anlasiliyor , bu durumlardada kimse arge gibi risklerli faaliyetlere yanasmiyor.
Varsin hobimiz biraz sekteye ugrasin ama yurtdisindan alinan her urunun boyle degerlendirilmesi dogru degil.

Zaten yatan cok modelim vardi onlara zaman ayiracagim bir sure. Eskiden ARF mi vardi. Baslariz tekrar plandan yapmaya ne yapalim :)

Ağzına sağlık. Aslında benim demek istediğim de bu. Bizim piyasada asla bulamayacağın bir şey söz konusu ise haksız rekabet olması mümkün değil ki zaten! Ama senin dediğin gibi bir sınıflamayı yapacak beyin bu bölgede pek yok ne yazık ki. Zaten ArGe kimin umurunda. Bugün ülkede ArGe dediğinde tek akla gelen şey vergi, KDV, SGK vs muafiyetleri. :D

Arge marge... İcat cikarmayin arkadaslar [emoji16][emoji16][emoji16]

Bir düşürmede dolar ve euroda bekliyoruz. Sınır 1 tl olsun. :)

Elde ki malzemeleri sigortalatmak lazım artık :)

Oldu olacak 10€ olsun. Sakız falan alırız artık.

Düşündüğünüz şeye bak! Gelin hepiniz uçağa dönün. Ihlamurdan lastikli modeller yaparız. Pervanesini bile kendimiz yontarız! Hatta çizimini de kendimiz yaptık mı, al sana ArGe'nin alası! Hem TL'ye de dönmüş oluruz. (Gerçi aynı zamanda 50 sene öncesine de dönmüş oluruz ama, ne gam! Zaman makinesi yaptık der geçeriz! :lol:)