Tarot 680 6s 8000mah + Naza v2 + 480kv Motor Kurulum

çok teşekkürler
bu arada 10000mah 10ah
drone toplam ağırlık 4260 gram buna 2 kamera ilavesi ile 4750 olacak ve
ortalama 1 kg da yük kaldırma kapasitesi var gibi o da ancak sahada belli olur
ama daha yerdeki test aşamaları bitmedi

selçuk bey
aslında şunu soracağım
pili balans aleti ile rodaja alıyorum
4.12 a ya kadar iniyor rodajı kesip yeniden şarj konumuna aldığımda
4.18 den başlıyor hiç karşılaştınız mı problemmi normalmi ?

semih Balkar' Alıntı:
selçuk bey
aslında şunu soracağım

ben rodajı hiç şarj aletinden yapmadım. cihaz üzerinden yapıyorum.Bu durum normal diye biliyorum. desarj sırasında biraz yük bindiriyor, yük kalkınca toparlıyor kısmen. bence bundan

semih Balkar' Alıntı:
Bu durum normal Semih Bey. Pil de rodaj aşamasında voltajı 3.85 kadar düşmek gerekiyor yanlız.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu durum normal Semih Bey. Pil de rodaj aşamasında voltajı 3.85 kadar düşmek gerekiyor yanlız.

Mehmet abi bu lipo rodajını şarj cihazında nasıl yapmam gerekiyor. illa cihazı uçurmam gerekiyomu, cihazı uçurmak falan zor meşakketli işler. 2 uçuşumu yaptım uçarak zaten. geri kalan 3 discharge şarj cihazından yapmak iyi olurmu ve dikkat etmemi önereceğin birşey varmıdır ?

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Mehmet abi bu lipo rodajını şarj cihazında nasıl yapmam gerekiyor. illa cihazı uçurmam gerekiyomu, cihazı uçurmak falan zor meşakketli işler. 2 uçuşumu yaptım uçarak zaten. geri kalan 3 discharge şarj cihazından yapmak iyi olurmu ve dikkat etmemi önereceğin birşey varmıdır ?
Şu ana kadar tüm Rodaj işlemini uçan modeller üzerinde yaptım. Aynen dediğin gibi sahada bu işi yapmak yorucu oluyor ne yazık ki. Düşününce çekilen akımın düşük olması harici şarj Cihazının Deşarj ile de sanki bu iş olur gibi geliyor bana :rolleyes: Ama %100 emin değilim.

Aslında Rodaj bile işe yarayıp yaramadığı hala bir tartışma konusu olabiliyor bazen. Bu nedenle bence şarj cihazı kullanılarak bu iş olur :D

Şu ana kadar tüm Rodaj işlemini uçan modeller üzerinde yaptım. Aynen dediğin gibi sahada bu işi yapmak yorucu oluyor ne yazık ki. Düşününce çekilen akımın düşük olması harici şarj Cihazının Deşarj ile de sanki bu iş olur gibi geliyor bana :rolleyes: Ama %100 emin değilim.

Aslında Rodaj bile işe yarayıp yaramadığı hala bir tartışma konusu olabiliyor bazen. Bu nedenle bence şarj cihazı kullanılarak bu iş olur :D

Doldurup boşaltmaksa olur bencede ama belli bir akımda yük bindirerek yapmaksa buna özel şarj cihazımı gerekli acaba.zafer abi de ben olsam böyle böyle yapar cihazı uçururum fiyodu. deneyelim görelim o halde, makinada yapıcam bundan sonraki doldurt boşaltları. discharge modunda da yapacağız diymi bu işi Mehmet abi? daha önce hiç yapmadımda cihazda bende senin gibi :)

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Doldurup boşaltmaksa olur bencede ama belli bir akımda yük bindirerek yapmaksa buna özel şarj cihazımı gerekli acaba.zafer abi de ben olsam böyle böyle yapar cihazı uçururum fiyodu. deneyelim görelim o halde, makinada yapıcam bundan sonraki doldurt boşaltları. discharge modunda da yapacağız diymi bu işi Mehmet abi? daha önce hiç yapmadımda cihazda bende senin gibi :)
Selçuk eğer şarj cihazının varsa Storage Mod tercih et (İhtiyaca göre sarj ve desarj ederek 3.85 V düşürüyor) yoksa Discharge modda ile voltajı manual kontrol ederek deşarj edeceksin. Voltaj 3.85V altına düşmesin ama :)

Selçuk eğer şarj cihazının varsa Storage Mod tercih et (İhtiyaca göre sarj ve desarj ederek 3.85 V düşürüyor) yoksa Discharge modda ile voltajı manual kontrol ederek deşarj edeceksin. Voltaj 3.85V altına düşmesin ama :)

var abi teşekkür ederim. o zaman öyle yapıcam :) sonucuda yazarım bitince rodaj :)

ilginize çok teşekkürler
ben rodajlarımı lipo balans aleti ile storaj modunda yapıyorum
storaj modunda benim balans aletimde fan olmadığından çok ısınıyor
bende notebook içindeki fanlardan taktım ısınma sorununu hallettim
aslında akşam sitede gezinirken lipo pilleri inceliyordum
satıcıda şöyle bir ifade vardı
en az 3 rodajdan sonra en yüksek performansı verir diye orjinalini bulursam yanıtlarım

semih Balkar' Alıntı:
ilginize çok teşekkürler
ben rodajlarımı lipo balans aleti ile storaj modunda yapıyorum
storaj modunda benim balans aletimde fan olmadığından çok ısınıyor
bende notebook içindeki fanlardan taktım ısınma sorununu hallettim
aslında akşam sitede gezinirken lipo pilleri inceliyordum
satıcıda şöyle bir ifade vardı
en az 3 rodajdan sonra en yüksek performansı verir diye orjinalini bulursam yanıtlarım

benim adlığım lipo için önerilen talimatlar şöyle,

Sağlıklı Kullanım Talimatı:

- Yeni aldığınız Gens Ace piller kesinlikle 3 kez rodaj yapılmalıdır.
(Örnek: Piliniz 2200 mAH ise 3 Kez 2,2 Amper İle Şarj ve 1.1 Amper İle Deşarj Yapılmalıdır.)
- 1 Haftadan Fazla Süre Kullanılmayacaksa Kesinlikle Storage (Saklama) Moduna Alınmalıdır.
- Saklama Ortamları 22 Derecenin Üzerine Olmamalıdır.
- Piller Birbirine Temas Halinde Olmamalıdır.
- İletken Zemin Üzerinde Olmamalıdır.
- Gens Ace Li-Po Pillerde Fabrika Saklama Değeri 3,80 V 'dur.
- Gens Ace Li-Po Pillerinizin Hücre Başına Voltajlarını 3.7V Altına Düşürmeyiniz.
- Gens Ace Li-Po Pillerinizi Orjinal Kaliteli Şarj Cihazlarıyla Şarj Etmeniz Önerilir.

KISACASI ÜRETİCİ FİRMA AÇIKLAMASINDA DA 1.1 AMPER İLE DESARJ YAPIN DENDİĞİNE GÖRE ŞARJ CİHAZINDAN OLUYOR BU İŞ ;)

tabi lipo boyutune göre amper değeri ve rodaj sayısı değişiyor. mesela 8000mah için 5 kez öneriyorlar.

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
benim adlığım lipo için önerilen talimatlar şöyle,
......
KISACASI ÜRETİCİ FİRMA AÇIKLAMASINDA DA 1.1 AMPER İLE DESARJ YAPIN DENDİĞİNE GÖRE ŞARJ CİHAZINDAN OLUYOR BU İŞ ;)

tabi lipo boyutune göre amper değeri ve rodaj sayısı değişiyor. mesela 8000mah için 5 kez öneriyorlar.
Burada referans Akım değeri değil de buna karşılık gelen C değeri.

Yukarıdaki örnekte 2200 mAh pilimi var bunu 2.2 A ile şarj yani 1C ve 1.1A ile deşarj yani 0.5C demek istemiş.
Bu tavsiyeye göre eğer pilimiz 8000 mAh değerinde ise bunu 1C değerinde yani 8 A olarak şarj, 0.5C değerinde yani 4A olarak deşarj etmemiş gerekiyor.

Bildiğim kadarı ile rodaj sayısı pilin kapasitesinden bağımsız daima 5 sefer diye biliyorum Selcuk :)

Burada referans Akım değeri değil de buna karşılık gelen C değeri.

Yukarıdaki örnekte 2200 mAh pilimi var bunu 2.2 A ile şarj yani 1C ve 1.1A ile deşarj yani 0.5C demek istemiş.
Bu tavsiyeye göre eğer pilimiz 8000 mAh değerinde ise bunu 1C değerinde yani 8 A olarak şarj, 0.5C değerinde yani 4A olarak deşarj etmemiş gerekiyor.

Bildiğim kadarı ile rodaj sayısı pilin kapasitesinden bağımsız daima 5 sefer diye biliyorum Selcuk :)

Ama abi semih beyinde söylediği gibi 3 diyenlerde var. Gens mesela 3 demis:)

benim makina 8A şarj ettiğini sanmıyorum ama bakalım :) sonuçta düşük olması sorun çıkarmaz herhalde. aynen abi C hesaplamasını biliyorum ve dikkat ediyorum bu değerlere

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Ama abi semih beyinde söylediği gibi 3 diyenlerde var. Gens mesela 3 demis:)

benim makina 8A şarj ettiğini sanmıyorum ama bakalım :) sonuçta düşük olması sorun çıkarmaz herhalde. aynen abi C hesaplamasını biliyorum ve dikkat ediyorum bu değerlere
Ben öğrenirken 5 idi :D Demek ki son dönemde 3 de yeterli görmüşler :D

Şarj değerinin düşük olmasında hiç bir sakıncası yok, sadece süre uzar. Sen şarj aletinin verdiği max değere göre şarj etmeye çalış :)

Ben öğrenirken 5 idi :D Demek ki son dönemde 3 de yeterli görmüşler :D

Şarj değerinin düşük olmasında hiç bir sakıncası yok, sadece süre uzar. Sen şarj aletinin verdiği max değere göre şarj etmeye çalış :)

o kadar masraf yap bi adam gibi şarj aleti alma :laugh: benim işler böyle ters olur işte. Eyvallah Mehmet abicim teşekkür ederim saygılar :saygilar: