V931 GÖRSEL MODİFİYE

FERDİ İKİZ

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Heli
Birkaç günde tamamladığım yeni çalışmamı takdim ediyorum. Aslında burada amacım sadece modelin rengini değiştirmek değildi. Alttaki fotoğraftaki gerçeğine benzetmeye çalıştım, neticeden gayet memnunum.
[attachimg=1]
Boyama yaparken gövdesini dağıtmıştım, o yüzden birleştirip uçuş görüntüsü paylaşamayacağım. Ama İnşallah Ağustos ayında 3d alan turu videomda buda olacak. Biliyorum scale heli bu... ile başlayan pek çok cümle yazacaksınız, ama 6 kanal olupta en azından invert side tour yapamayan bir heli var mı? Hem zaten bu modeli pilotajım için almadım. Görüntüsü için aldım ama invert side tour mutlaka yaptıracağım, zaten 977 siparişim yakındır :)

Kısaca boyamayada değineyim. Sprey boya kullandım, ama sıradan boyaydı. Özel bir boya kullanmadım, pek çok yerde satılan BEST marka sprey boyayd( demir yüzeyler için kullanılır). Önce kanopinin küçük bir kısmında denedim boyayı, gayet güzel tuttuğunu görünce de soluğu boyacı dükkanında aldım :) Kuruma süresi 2 gündü ama çok iyi tutmuş yüzeyi. Camlar boyanmmasın diye sökmek istedim çok zordu, wl mühendisi o kısımları abartılı bir sağlamlıkta tasarlamış :rolleyes:. Camları sökemeyince klasik yönteme döndüm, maskeleme bandıyla kapatıp, cam kenarlarını milim milim falçatayla kestim.

Sonra kanopiyi ortadan bölüp, içinden bantlayıp duvara yapıştırdım. Böylece ton farkı olmadan tüm yüzeyleri aynı renk tonuyla boyayabildim. Önce beyaz renk astar yaptım, 2 gün sonra da gümüş renkli asıl boyayı. :coolxf:

Neyse daha uzun yazıp bunaltmayayım kimseyi :saygilar: palleirde bantlayıp, astarlayıp boyadım işte.

BU ARADA SİMÜLASYONDA AİLERON VE ELEVATOR TİCTOC YAPABİLECEK SEVİYEYE GELDİM, BU SEVİNCİMİ DE BU KONU VASITASIYLA PAYLAŞAYIM :) :saygilar: :RCKolik:

Sırayla orjinal hali ve yeni hali:
[attachimg=5]
[attachimg=2]
[attachimg=3]
[attachimg=4]
[attachimg=6]
[attachimg=7]
[attachimg=8]
[attachimg=9]
[attachimg=10]

Ekli dosyalar

• IMG_20150623_31626.jpg
    IMG_20150623_31626.jpg
    42.9 KB · Görülme: 286
  • IMG_20150623_52961.jpg
    IMG_20150623_52961.jpg
    38.7 KB · Görülme: 271
  • IMG_20150623_48191.jpg
    IMG_20150623_48191.jpg
    42.8 KB · Görülme: 274
  • IMG_20150623_30468.jpg
    IMG_20150623_30468.jpg
    41.3 KB · Görülme: 273
  • IMG_20150623_205442.jpg
    IMG_20150623_205442.jpg
    105.8 KB · Görülme: 275
  • IMG_20150623_53522.jpg
    IMG_20150623_53522.jpg
    42.4 KB · Görülme: 272
  • IMG_20150623_4256.jpg
    IMG_20150623_4256.jpg
    41.1 KB · Görülme: 270
  • IMG_20150623_21634.jpg
    IMG_20150623_21634.jpg
    47.8 KB · Görülme: 270
  • IMG_20150623_1503.jpg
    IMG_20150623_1503.jpg
    32 KB · Görülme: 269
  • IMG_20150623_47527.jpg
    IMG_20150623_47527.jpg
    44.9 KB · Görülme: 271
V931 GÖRSEL MODİFİYE

Sağol Celalettin abi :), onu böyle özene bezene hazırlayıp ta uçurmak için parça beklemek...
Banggood'a geçende eposta attım 7-10 gün içinde stokları yenileyip göndereceğiz dediler.
Uçuş bayramdan sonraya kaldı artık :(

V931 GÖRSEL MODİFİYE

FERDİ İKİZ' Alıntı:
Sağol Celalettin abi :), onu böyle özene bezene hazırlayıp ta uçurmak için parça beklemek...
Banggood'a geçende eposta attım 7-10 gün içinde stokları yenileyip göndereceğiz dediler.
Uçuş bayramdan sonraya kaldı artık :(

Boş ver geç olsun temiz olsun.Modelcinin işi ne beklemek :D

V931 GÖRSEL MODİFİYE

Ferdi eline sağlık, bambaşka bir hava katmışsın modele. :thumbup:

Uçuşunu da görürüz en kısa zamanda inşallah. :RCKolik:

V931 GÖRSEL MODİFİYE

Türker Akgün' Alıntı:
Ferdi eline sağlık, bambaşka bir hava katmışsın modele. :thumbup:

Uçuşunu da görürüz en kısa zamanda inşallah. :RCKolik:
Parçalar gelince mümkün olan en kısa sürede bir uçuşumu paylaşacağım İnşallah. Simülasyonda aileron ve elevator tic toc yapabiliyorum artık :halay:. Bakalım 931 ile invert alan turunu kıvırabileck miyim? :eek:

V931 GÖRSEL MODİFİYE

ARKADAŞLAR V931 İLE 3D UÇUŞUMU AĞUSTOSTA PAYLAŞACAĞIMI SÖYLEMİŞTİM, NE YAZIKKİ SENEYE KALDI. ÇÜNKÜ ÇOK CİDDİ BİR KIRIM YAŞADIM VE MALESEF BU YIL BÜTÇEM YOK, NETİCEDE ÖĞRENCİ BÜTÇESİ KISITLI.

Çöp bir konu oluşturmamak ve ` video paylaşmadığına göre v931 ile 3d`yi beceremedi demek ` gibi düşünceleri engellemek adına bunu burda belirtmeyi uygun gördüm. Forum kurallarına uygundur umarım.

Şimdi birazda kırımdan bahsedeyim.
Soğukkanlılıkla söylüyorum: sadece servo, anakart ve ana motor sağ kaldı.
Aslında model bir anda havada dağıldı.

Şöyle ki bu `atom bombası` vakasından önce model onlarca kez çakıldı.
Kanopiydi, main frameydi, ana dişliydi, swashplate, blade holder falan hepsi 502 müdahalesiyle ayaktaydı. Aslında bu haliyle uçuş çok tehlikeli ama insanın elinde tek model olunca uçurmadan duramıyor.

Her neyse önceleri yaptığım ufak manevralardan sonra modelin v977`ye göre çok az bir hantallık taşıdığını farkettim. 3d uçuş konusunda fazla zorlanmayacağımı

V931 GÖRSEL MODİFİYE

anlamıştım. Modeli yerden kaldırdım ve hadi dedim herkese görmeli akrobat bir scale heliyi. Yerden kaldırdım ve tam idle up`ı açacakken blade holderlardan biri kırıldı ve 3palden biri helikopterden ayrıldı. 120 derece açıyla konumlanmış iki pal heliyi tutamadı ve bende throttle cuttan önce gaz stiğini sonuna kadar sürdüm, bu düşüş hızını yavaşlatti ama bu seferde heli inanılmaz bir vibrasyon yaşıyordu ve titreşimden dolayı saçmalayan gyro kuyruğu piro atar gibi döndürüyordu. Simülasyonda bile piro yapamazken bu zorlu vaziyette pes ettim ve yumdum gözümü çektim holdu.

Sonrası daha önce hiçbir düşüşte duymadığım sesler ve karanlık...
Kanopi paramparçaydı ve her yanda parçalar vardı...
Öykü tadında güzel bir duyuruyu okudunuz, teşekkür ederim.

V931 GÖRSEL MODİFİYE

Bu arada v931 beni kendine bağladı, onu çok seviyorum. İlk fırsatta bnf alacağım, galiba bu model her zaman vitrinin en güzel yerinde oturacak.
Yani nasıl uçabileceğini önümüzdeki yıl İnşallah göstereceğim sizlere.
Vay be ne günlerdi...
Ama en önemli gelişme ne biliyor musunuz?
Bu model çok şey öğretti bana, artık idle up kapalı uçuş diye birşeyi unuttum. Pilotajımı epey ilerletti bu sevimli makine :)
Herkese bol keyifli uçuşlar... :saygilar:

V931 GÖRSEL MODİFİYE

Geçmiş olsun Ferdi :( , birazcık hüzünlü ve bir o kadar okuyanın adeta yaşadığı netlikte bir anlatım olmuş...Öğrenci için gerçekten zor , umarım en kısa zamanda yenisini edinir , bunun kırılanları da sana yedek oluverir artık.
Şimdi öyle ya da böyle model kırılmış , çok fazla detayına girmeye gerek yok , sence pal tutucunun fırlamasındaki etkenler ne olabilir.Önceki düşme kalkmalardan kaynaklı rulman dağılması mı , ya da pallere sürülen boyanın , pallerdeki balansı orantısız bir şekilde bozması ve buna bağlı yaşanan mekanik yorgunluk da olabilir mi acaba.Bu kırım geldi geçti , inşallah yeni modelinde daha verimli ve güzel uçuşların olsun Ferdi...Tekrar geçmiş olsun, en önemlisi sağlık olsun.. :saygilar:

V931 GÖRSEL MODİFİYE

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Geçmiş olsun Ferdi :( , birazcık hüzünlü ve bir o kadar okuyanın adeta yaşadığı netlikte bir anlatım olmuş...Öğrenci için gerçekten zor , umarım en kısa zamanda yenisini edinir , bunun kırılanları da sana yedek oluverir artık.
Şimdi öyle ya da böyle model kırılmış , çok fazla detayına girmeye gerek yok , sence pal tutucunun fırlamasındaki etkenler ne olabilir.Önceki düşme kalkmalardan kaynaklı rulman dağılması mı , ya da pallere sürülen boyanın , pallerdeki balansı orantısız bir şekilde bozması ve buna bağlı yaşanan mekanik yorgunluk da olabilir mi acaba.Bu kırım geldi geçti , inşallah yeni modelinde daha verimli ve güzel uçuşların olsun Ferdi...Tekrar geçmiş olsun, en önemlisi sağlık olsun.. :saygilar:
Çok teşekkür ederim Hakan abi, İnşallah senide daha güzel uçuşlarınla göreceğiz. Rulman dağılması diye
düşünüyorum, çünkü balansta önemsiz bir fark vardı. Ama eğer balans bozukluğu kaynaklıysa bundan sonra hiçbir modeli stok halinden farklı kullanmayacağım

V931 GÖRSEL MODİFİYE

Çok geç cevap vermiş oluyorum ama belirtmemde fayda var. Tecrübeliler zaten bilir ama yeni başlayanlar hiçbir zaman paller üzerinde görsel bir değişim yapmayın. Neden mi? Şundan dolayı, görselliği artırmak adına kullanacağınız boya, kaplama gibi malzemeyi tüm pallere aynı ağırlıkta uygulamanız neredeyse imkansız. Evet burada 1 gr'dan bile daha az ağırlıklardan bahsediyoruz ama bu ufak fark bile mekanizmayı dağıtmaya yeterli oluyor.

Üstte boyalı palleriyle süper görünen v931'e ne oldu dersiniz? Pallerdeki boya kütlesinin sadece 0.2 gr kadar birbirinden farklı olmasından dolayı, defalarca blade holder lar kırıldı ve bir keresinde tam devir yaptırınca da cıvataları yamulttu. Ardından başka bir uçuşta rulmanlar dağıldı ve uçamaz hale geldi. Evet bu durum boyarken önemsemediğim sadece 0.2 gr fark yüzünden oldu.

Demek ki pallere hiçbir müdahalede bulunmamak gerekiyor, tecrübe etmiş oldum.

V931 GÖRSEL MODİFİYE

Ferdi,

Bu benden satın aldığın model sanırım. görsel olarak çok emek vermişsin ve gerçekten çok güzel görünüyor. Ama pallerin balanssızlığı senin bu kırımı yaşamana sebep olmuş. neyse sağlık olsun müsait olunca BNF alır açığı kapatırsın.