Volantex Firstar Modeli ile FPV

Halil İbrahim Erkal' Alıntı:
sj4000 hayırlı olsun Nesimi bey. Bu kameradan Real time görüntü alabiliyor musunuz? Yani fpv kamerası olarak kullanabiliyor musunuz? Yoksa fpv için ayrı kamera kullanıp bunu sadece kayıt amaçlı mı kullanıyorsunuz?

Halil Bey SJ4000 uçuşlarda kullanmaya başlamadım henüz. Cumartesi elime ulaştı. Tam araştırmadım ama Banggod da bu kamera için FPV kablosu satılıyormuş. Şu an kullandığım Mobius'unda bu özelliği var ama ben uçuş yapmadan bu olaydan vazgeçtim. 1080 P görüntü kaydeden kameralarda real time görüntü aktarımı yavaşlıyor. Real time olmaktan çıkıyor. Görüntü gecikmeli olarak size geliyor. O yüzden tavsiyem FPV için ayrı bir kamera kullanmanızdır. Benim modelde (modellerimde) pilot kamerası ayrıdır...

anladığım kadarı ile modelcilikte ileri seviyedesiniz...Volantex üzerinde bu kadar çok durma sebebinizi merak ettim doğrusu...Ben ileri seviyede volantexin tatminkar olduğunu düşünmüyorum..Daha stabil yada akrobasi yada ayrıntılı ve tatminkar modeller üzerinde durmama sebebiniz nedir?:D Tabi beğeni görecelidir sonuçta bu zevk meselesi sadece merak ettiğinden soruyorum..
Özellikle fpv olayınca volantexi tercih etmeniz beni heyecanlandırdı doğrusu..Ama şu soruyuda sormadan edemedim tabi..Volantex yerine neden Örneğin bixler 1 yada 2 değil...Bixler 2 10.000 fit irtifa görmüş ve sorunsuz inmiş bi model..Kesinlikle kıyasa girmiyorum sadece merak ettim :saygilar:

Fpv olayına girmeden önce kayıt la konuya biraz aşina olmak istiyorum..Çok fazla yurt dışından alışveriş olayına girmek
istemiyorum..Forumda kameralarıda araştırdım fakat net bir karar veremedim.Özellikli tavsiye edilen kameralara ne gatif yorumlarda çok..Yurt içinden alabileceğim uygun fiyatlı kayıt için kullanılabilecek bir kamera önerebilirmisiniz..?

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
anladığım kadarı ile modelcilikte ileri seviyedesiniz...Volantex üzerinde bu kadar çok durma sebebinizi merak ettim doğrusu...Ben ileri seviyede volantexin tatminkar olduğunu düşünmüyorum..Daha stabil yada akrobasi yada ayrıntılı ve tatminkar modeller üzerinde durmama sebebiniz nedir?:D Tabi beğeni görecelidir sonuçta bu zevk meselesi sadece merak ettiğinden soruyorum..
Özellikle fpv olayınca volantexi tercih etmeniz beni heyecanlandırdı doğrusu..Ama şu soruyuda sormadan edemedim tabi..Volantex yerine neden Örneğin bixler 1 yada 2 değil...Bixler 2 10.000 fit irtifa görmüş ve sorunsuz inmiş bi model..Kesinlikle kıyasa girmiyorum sadece merak ettim :saygilar:
Konuyu bastan sonu okuduysaniz bazi yerlerini atlamissiniz demekki ;)
Biz bu modeli aksiyon-fpv tarzi kullanim icin dusunuyoruz. Modelin mumkun oldugu kadar kucuk-hafif ayni zamanda fpv ekipmanlarini tasiyabilecek kapasitede olmasi lazim. Yukseklerde ve izaklarda bu model icin gozumuz yok. Zaten dikkat ederseniz kullandigimiz fpv ve kumanda menzilleri soylemis oldugunuz mesafelere uygun degil. Eger oyle bir amacimiz olsaydi kumanda icin uhf-video icin 1.2ghz sistemleri kuruyor olmaliydik. Oyle bir amacimda olsa denenmis ve memnun olunan skywalker tarzi bir ucak tercih ederdim. Soylediginiz modellerde belki kullanilabilir ancak ben kendi adima ucagin ucus karakteristigini cok begendim. Ucak konusunda cok deneyimli olmasamda Aslinda Nesimi abi bu konuda dahadogru bilgi verebilir. Nede olsa bende onun tavsiyesiyle aldim.

Kullandığınız fpv ile hedeflediğiniz menzil nedir?...Bunu sormamın sebebi ,volantex ile yapılan fpv den sizden tecrübe edinip bende yönelmeyi düşünebilirim.Youtube de volantexin test uçuşunu gösteren alisanmao 'nun videosundaki menzil ve görsellik benim çok hoşuma gitti..Şimdi sizdende görünce menzil ve görsellik konusundaki ''Model ne kadar uzağa giderse,o kadar zevk alırım'' düşüncesi azalmaya başladı...

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:

Sanıyorum bu soru bana.

Pelikan Beta 1400 FPV
Volantex Firstar Pro FPV
Art-Tech ASK21 Glider
Fly Fly DG-1000 Glider
Diamond 600 EP
Phoenix Classic Ep
HJI F450 Quadcopter
Hitec Aurora 9

Elimdeki modellerin listesi. Pelikan ile Bixler aynı kalıptır. Henüz bu modeli kullanmaya başlamadım. Bazı eksikleri var onları tamamlamam lazım. Modelcilikte ne seviyedeyim bilmiyorum. Ortaokul son sınıftan itibaren serbest modellerle ilgilendim. 1996 yılında radyo kontrollü modellerle ilgilenmeye başladım. Sanıyorum 2003 yıllarında faal olarak ilgilenmeyi bıraktım. Arada ilgilendiğim maketciliğe hız verdim. Yaklaşık 3 yıldır tekrar RC modellerle ilgilenmeye başladım. Lisanslı planör pilotu da olduğumu düşünürsek farkettiyseniz yukarıdaki listede yazılı uçakların ikisi hariç tamamı planör. Planörlere olan ilgimi anlatmaya gerek yok sanırım.

Neden Firstar? Çünkü küçük bir uçak. Arabamın bagajına rahatlıkla giriyor. Bunu uçurmak için şehir dışına çıkmaya gerek yok. Yeterli bir alan varsa çoğu yerde uçurulabilir. Aslına bakarsanız bu uçağı tamamen eğlence amaçlı toparlamaya çalışıyorum. Akrobasi yönünden de iyi bir uçak sayılır ama ben öyle aşırı akrobasi bağımlısı biri değilim. Ayrıca küçük uçağı yapmak ve uçurmak büyük uçaklara göre her zaman daha zordur. Zaten biraz da bu yüzden konu bu kadar sayfaya ulaştı. Bu model bu yıl başlarında veya geçen yıl sonlarında piyasaya çıktı. Henüz FPV de kullanan çok kişi yok. Bunu yapan ilk kişi de değiliz ama.

Şunu da belirtmeden edemeyeceğim; Bixler ile birilerinin 10.000 ft irtifa veya mesafe yapmış olmasıyla ilgilenmiyorum. Amacım modele mesafeler veya yüksek irtifalar aldırmak değil. Pelikan'ı toparladığımda da kumanda mesafesi olan 2 km alan içerisinde zevk için uçuracağımı söyleyebilirim. Zevk kısmı göreceli tabi. Kimileri uzun mesafeler yapmaktan zevk alıyor demekki. Saygım sonsuz.

Bir diğer konu daha var ki mutlaka almayı ve uçurmayı istediğim çok model var ama iş duygusallaşmaya başlayınca el kol bağlanıyor. Elimde olsa bu ufaklığa bile çok şey ekleyeceğim ama tamamen duygusal. Aylıklarımızdan çocuğumuzun kendimizin rızkından kısabildiğimiz belli rakamlarla elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Zaten daha önce hobiye ara verme sebebim buydu. Böyle giderse yine bir ayrılık söz konusu olabilir...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
... Böyle giderse yine bir ayrılık söz konusu olabilir...
Yapmayın Nesimi Bey. :'( Para harcamaya ara vermeniz çok normal, sanırım hepimiz sürekli aynı çabanın içerisindeyiz. :embarras:

Ama modelciliğe ara vermenizi hiç istemem, sayenizde benim gibi para harcamandan modelcilikten keyif alan bir sürü modelci olduğunu düşünüyorum. :laugh: Böyle paylaşımlar olmazsa biz bu doyuramadağımız nefsimizi nasıl körelticez. :laugh:

Bu işe yeni başlayan biri olarak benim ilk dikkatimi çeken menzil,irtifa ve görsellik..O yüzden neden volantex ve fpv dedim..Tabi şimdi daha farklı düşünüyorum..Menzil konusundaki düşüncelerim değişmiş durumda...Tabi ileride uhf sistemleri vs edinmek isterim...İkinci söylemek istediğim sizinde değindiğiniz duygusal konular...Tabi gönül isterki ciddi yatırımlar yaparak bu hobiyle ilgilenelim...Örneğin bi kamera almayı düşünüyorum nette sürekli hangisi uzun ömürlü hangisinin fiyatı daha makul araştırıyorum...Tabi volantex konulu tüm yazışmalardan şunu öğrendim önemli olan ebat ve hız değil...dikkatimi çekmesinin sebebide sizin volantex e profesyonel bir uçağa gösterilen ilgiyi göstermeniz ve kurduğunuz fpv sistemi..Daha önceki günlerde fpv sistemine adım atma isteğimle ilgili önerilerinizi dikkate alarak fpv olayına daha sakin ve ileriki zamanlarda bakmaya başladım..Ama sizin paylaşımlarınızı görünce gönül istiyor tabi...

Türker beyin söylediği gibi bu paylaşımlar nefsimizi resmen tatmin ediyor...Hemen şöyle söyliyeyim,işten çıkar çıkmaz direkt eve gidip uçuşa çıkacağım...(Modelcilikte yeniyim ve yardımsız tek başıma toplasanız 8-10 sorti uçmuşumdur) demek istediğim bakın bedava hobby ediniyorum ve para harcamadan zevk alıyorum...neden çünkü heveslendirdiniz beni....:D

Türker Akgün' Alıntı:
Yapmayın Nesimi Bey. :'( Para harcamaya ara vermeniz çok normal, sanırım hepimiz sürekli aynı çabanın içerisindeyiz. :embarras:

Ama modelciliğe ara vermenizi hiç istemem, sayenizde benim gibi para harcamandan modelcilikten keyif alan bir sürü modelci olduğunu düşünüyorum. :laugh: Böyle paylaşımlar olmazsa biz bu doyuramadağımız nefsimizi nasıl körelticez. :laugh:

Orası kesin. Benim de helikopterim yok ama zaman zaman çok güzel uçuşlar yapıyorum. Forumda videoları da var bir dolu. Görmediniz mi yoksa? :halay: :yuppi:

Hatta çok sevdiğim Warbirdleri de uçuruyorum fırsat buldukça. Hafta sonu uçuşumda modellerimden biri olan Sea Fury'de aileronla ilgili bir sıkıntı yaşadım. Mecburi iniş vardı. İnene kadar bayaa ter attırdı ama tek parça ve güzel bir iniş oldu. :halay:

Yok Türker Bey bu sefer nasip olursa öyle bir ara vermek istemiyorum. Sadece alımlara biraz ara verip elde olanlarla idare ederim. Zaten hobiye tekrar dönme sebebim eşimin hamile olduğunu ve sonrasında oğlumun olacağını öğrenmemdi. Şimdilik meraklı görünüyor ama umarım bazı şeyleri anlamaya başladığında o da en az benim kadar meraklı olur ve birlikte icra ederiz diye düşünüyorum. Ha bu söylediğim olmazsa konuyu ilerde tekrar masaya yatırabilirim. Şimdilik yola devam...

Zaten daha önce ara verdiğimde kendi modellerim yoktu ama İzmir'deki modelci arkadaşlarla birlikteydik devamlı. Hafta sonları birlikte uçuşlardaydık. O zaman bile kopamadım modellerden...

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Tabi volantex konulu tüm yazışmalardan şunu öğrendim önemli olan ebat ve hız değil...dikkatimi çekmesinin sebebide sizin volantex e profesyonel bir uçağa gösterilen ilgiyi göstermeniz ve kurduğunuz fpv sistemi..Daha önceki günlerde fpv sistemine adım atma isteğimle ilgili önerilerinizi dikkate alarak fpv olayına daha sakin ve ileriki zamanlarda bakmaya başladım..Ama sizin paylaşımlarınızı görünce gönül istiyor tabi...

Ferhat Bey bi konuya açıklık getirelim. Şu an sizin de kullandığınız Firstarı kesinlikle küçümsemeyin. Hızdan beklenti veya anlam nedir bilmiyorum ama bu alette boyutuna göre ve boyutu nedeniyle çok hızlı bir uçaktır. Akrobasi konusunda da şimdiye kadar bizden bir video görmemiş olsanızda çok iyidir. Tabi ki yarışma uçakları gibi bir akrobasi yapamaz ama fiyatına ve boyutuna göre çok iyi bir uçak bence. Fiyatı düşük diye profesyonel bir model olmadığını düşünmeyin. Bana göre en az 4 kanallı uçaklar ve 6 kanallı helikopterler profesyonel aletlerdir. Boyutu ne olursa olsun. Hakettikleri ilgiyi de görmeleri gerekir. Bu arada uğraştığımız bu hobi de ciddi bir profesyonellik ve bilgi birikimi istiyor. Uğraştığımız modeller kesinlikle oyuncak değiller ve pilotunda izleyicilerinde buna göre davranması gerekir. Aksi durumda hoş olmayan görüntüler görmeye başlarız.

FPV ye başlayacağınız dönemde elimizden geldiğince bilgimiz yettiğince yardımcı olmaya çalışırız...

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Kullandığınız fpv ile hedeflediğiniz menzil nedir?...Bunu sormamın sebebi ,volantex ile yapılan fpv den sizden tecrübe edinip bende yönelmeyi düşünebilirim.Youtube de volantexin test uçuşunu gösteren alisanmao 'nun videosundaki menzil ve görsellik benim çok hoşuma gitti..Şimdi sizdende görünce menzil ve görsellik konusundaki ''Model ne kadar uzağa giderse,o kadar zevk alırım'' düşüncesi azalmaya başladı...
Cevaplar verilmis ama yinede yazma ihtiyaci duydum. Oncelikle hobi bazinda ne yapilmak istendigine karar verilmeli yoksa bende oldugu gibi 3 tane model (biri 4 kanalli heli olup pro sayilmasada onuda sayiyorum zira volantexe harcadigim paradan neredeyse daha fazlasini harcadim) 7-8 aydir el surulmeden oylece kutusunda duruyor. Ben heli ile baslayip sonradan quad ve ucaga gectim. Aylarca arastirma yapmis olmama ragmen modelcilige yanlis noktadan basladim ki eminim bu hobiyle ugrasanlarin cogunun durumu aynidir. Benimde tavsiyem oncelikle neyi nasil yapmak istediginize karar vermeniz gerekiyor. Mesela sukru beyin konusunda uzun mesafeli ucuslarin tadina bakabilirsiniz veya benim aksiyon fpv konumdaki bana ait olmayan ;) videolari izleyebilirsiniz. Boylece neyi nasil yapmak istediginize gorsel olarak daha iyi karar verirsiniz. Tabiki en guzeli bunlari canli canli gormek. Ben etrafimdakiler fpv gozlugunu takarak nasil birsey yaptigimi gosteriyorum. Sizinde bulundugunuz yerde boyle bir sansiniz varsa kesinlikle kacirmayin.

Kullandigimiz bu modelde hedefledigim menzil yaklasik 500 metre yaricapinda bir dairesel alan. Tabi bu 500 metreyi kucumsemeyin 200 metreden sonrasinda modeli normal gozle biraz zor gorursunuz. Kullandigimiz ekipman aslinda 2 km civarinda bir menzile sahip ama acikcasi ben 1 kmyi kesinlikle gecmeyi dusunmuyorum. Aksiyon fpv konumda yaklasik ayni ekipmanlarla 1 kmde kumanda sinyali %30a dustu. Bu mesafede bu modeller icin yeterde artiyor bile. Tabiki kisisel tercih olarak daha uzaklara gitmek istenebilir. O zaman ekipmanda ona gore secilmelidir. Yoksa masraf ustune masraf
Sonuc olarak sizinde dediginiz gibi daha uzaklara gitmek daha cok zevk verir diye bir kavram yok.
Bugun havadan cekim yapan en iyi ekipmanlardan biri sayilan DJİ Phantomu ele alalim. En son cikan versiyonunun menzili 700 metre ve cok guzel goruntuler aliniyor. Hatta bundan onceki versiyonlarin menzilleri bildigim kadariyla 300 metre ile sinirliydi ama kullananlar ve o sekilde zevk alanlar gayet memnun. Bu soylesiklerimi belki sizde biliyorsunuz ancak konuyu okuyup takip esen arkadaslar ve modeli alip benzer bir sistem kurmak isteyen yeni baslayanlara bilgi olmasi amaciyla yazdim

dün volantex ile uçuş yapayım dedim...Mix ayarını off konumuna getirdikten sonra sorun çözüldü..Fakaat uçağı elden atmadan kontrolleri yaptığımda aileron rudder ve elevatörün komutla milimetrik hareket ettiğini gördüm...Normaldir dedim...Fakat uçağı her atmamda elevatör açısı yetersiz kaldı ve çakıldı..Manuel elevatör da çok kez değişiklik yapmama rağmen her seferinde çakıldı...Sebebi nedir çözemedim..elevatör bağlanan kulakçıkların mesafesini açısını hepsini değiştirdim ama servonun elevatör açısına yaptığı müdahele her seferinde yetersiz kaldı..servoları kontrol ettim her ikiside aynı açı ile hareket ediyor..o yüzden standardın dışında servo açısında azalmada olmadığını gördüm..işin özeti sinir oldum kırım yaptım geldim..sizce sebebi nedir...dün gecede foruma yazdım fakat bağlantı sorunu nedeni ile kayıt etmemiş yazımı...Fikirlerinizi paylaşırsanız sevnirim..

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
dün volantex ile uçuş yapayım dedim...Mix ayarını off konumuna getirdikten sonra sorun çözüldü..Fakaat uçağı elden atmadan kontrolleri yaptığımda aileron rudder ve elevatörün komutla milimetrik hareket ettiğini gördüm...Normaldir dedim...Fakat uçağı her atmamda elevatör açısı yetersiz kaldı ve çakıldı..Manuel elevatör da çok kez değişiklik yapmama rağmen her seferinde çakıldı...Sebebi nedir çözemedim..elevatör bağlanan kulakçıkların mesafesini açısını hepsini değiştirdim ama servonun elevatör açısına yaptığı müdahele her seferinde yetersiz kaldı..servoları kontrol ettim her ikiside aynı açı ile hareket ediyor..o yüzden standardın dışında servo açısında azalmada olmadığını gördüm..işin özeti sinir oldum kırım yaptım geldim..sizce sebebi nedir...dün gecede foruma yazdım fakat bağlantı sorunu nedeni ile kayıt etmemiş yazımı...Fikirlerinizi paylaşırsanız sevnirim..

Ferhat Bey bu kumandada çok fazla ayar yok zaten. Kumandanın sağ üst köşesinde bir anahtar var. Onun konumunu değiştirip deneyin. Büyük olasılıkla sorun çözülecek. Hoş bu bir sorun değil özellik aslında...

Şimdi denedim..Anahtarı ters konuma getirdim düzeldi...Dünden beri sebebini anlamaya çalışıyorum..İşte teknik bilgi yetersiz olunca ufacık bir sorunca bu kadar çok kafa yorup üstüne birde kırım yapıyoruz...Çok teşekkür ederim...