Volantex Firstar Modeli ile FPV

Ynt: Volantex Firstar Modeli ile FPV

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Şimdi denedim..Anahtarı ters konuma getirdim düzeldi...Dünden beri sebebini anlamaya çalışıyorum..İşte teknik bilgi yetersiz olunca ufacık bir sorunca bu kadar çok kafa yorup üstüne birde kırım yapıyoruz...Çok teşekkür ederim...
Ferhat bey. Uçakla birlikte gelen kitapçıkta bunların hepsi ve fazlası yazıyor. Tekrar uçmadan Okumanızı tavsiye ederim.

bi kısmını okudum ama tamamını okumadım..Neyse ders oldu bana .

Az önce uçuş denemem yine kırımla sonuçlandı...Sebebini anlamadığım bir şekilde uçak havalanmıyor..Elektronik aksam sorunsuz uçuştan önce hepsinin test ettim.elevatör sorunu çözüldü.Fakat ne yaptıysam havalanmadı...Lütfen bi fikir verin..Sebebi ne olabilir?
Son düşüşte pervanenin motor düzeneğine saplandığı delikte dengesiz yemeler oldu ve pervanenin dengesi bozuldu..yani motora oturtup dönderdiğinizde simetrik olarak dönmüyor..Kısacası torna dengesi bozuldu..yeni pervanemi almak gerekir ? BU problemi tamirle çözebilirmiyim?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Az önce uçuş denemem yine kırımla sonuçlandı...Sebebini anlamadığım bir şekilde uçak havalanmıyor..Elektronik aksam sorunsuz uçuştan önce hepsinin test ettim.elevatör sorunu çözüldü.Fakat ne yaptıysam havalanmadı...Lütfen bi fikir verin..Sebebi ne olabilir?
Son düşüşte pervanenin motor düzeneğine saplandığı delikte dengesiz yemeler oldu ve pervanenin dengesi bozuldu..yani motora oturtup dönderdiğinizde simetrik olarak dönmüyor..Kısacası torna dengesi bozuldu..yeni pervanemi almak gerekir ? BU problemi tamirle çözebilirmiyim?
Ayni sorun benimde basima gelmisti. Pervanenin motor shaftina takilan kismi bozuluyor. O pervaneyle artik ucamazsiniz. Kesinlikle degistirin. Ucus videosu olsa sorununuzu tam olarak cozebiliriz ama yok herhalde. Modelin komutlara verdigi cevabi bir videoyla gosterebilirmisiniz.
Benim tahminim kontrol yuzeyleri yeterli aci almiyordur. Servodan gelen linklerin kontrol yuzeylerine takildigi deliklerin yerlerini degistirmeniz gerekecek. Daha uc kisma degilde kanatlara daha yakina almaniz gerekecek. Bunuda daha onceki mesajlarinizdan cikariyorum ama dedigim gibi bir video yuklerseniz yardimci olmaya calisiriz. Videoda kumandadan verdiginiz konutlarla birlikte kontrol yuzeylerinin vermis oldugu tepkileri gosterin.

Müsait olduğum ilk an hemen video çekeceğim.Peki uygun pervaneyi nerden temin edebilirim...Daha önce sizin yazışmanızıda okudum sanırım 5x5 i öneriyor nesimi bey..

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Müsait olduğum ilk an hemen video çekeceğim.Peki uygun pervaneyi nerden temin edebilirim...Daha önce sizin yazışmanızıda okudum sanırım 5x5 i öneriyor nesimi bey..

Yanlış anlaşılmasın. 5x5 pervaneyi motor değişiminden sonra önerdim. Güçlü motor için bu pervane kullanılabilir. Ben orjinal pervaneyi hiç kullanmadım. İsterseniz göndereyim. Orjinal pervaneyi yurtiçinde bulamazsınız. Hobbyking.com sitesinden alabilirsiniz ama gelmesi 2-3 haftayı bulabilir.

Eğer uçuştan önce pervane yukarıdaki gibiyse motordan yeterli gücü alamamıştır. Güç düştüğü içinde havalandıramazsınız. Yine aynı şekilde bu haldeki pervane motora da zarar vermiş olabilir...

Kırımdan sonra motoru test ettim,sorun yok sanırım..Pervane kanadı numaralandırılmış...DIşa bakan kısım 2 numara..pervane açısı yanlış diyeceğim bu uçak ilk alındığında 1 sorti arkadaşım tarafından uçuruldu,sonra hiç ellenmedi bile..
.Pervaneyi sıkıştıran parçada kayboldu..Eğer siz kullanmayacaksanız ücreti mukabilinde bana gönderirseniz sevinirim...

Merhaba Nesimi bey,

Mini skywalker, üzerindeki 2100 kv 1806n motor ve 5x5 pervane ile fatshark'ın fpv donanımını kaldıramamıştı.

Bugün 6x4 pervane ile denedim, muhteşem uçtu. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Halil İbrahim Erkal' Alıntı:
Merhaba Nesimi bey,

Mini skywalker, üzerindeki 2100 kv 1806n motor ve 5x5 pervane ile fatshark'ın fpv donanımını kaldıramamıştı.

Bugün 6x4 pervane ile denedim, muhteşem uçtu. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Halil Bey son dönemlerde hep kırım haberi alıyorduk. Bizim modellerde habire eksikleri toparlamaya çalışıyoruz. Sizin haber çok iyi geldi. Bu uçağı da çok beğeniyorum. Ancak bizim düşündüğümüz uçuş stiline pek uymayacağı için Firstarı seçmiştim. İlerleyen zamanda belki bundan da bir tane alabilirim. Halil Bey uçuş videolarınızı bekliyoruz...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Halil Bey son dönemlerde hep kırım haberi alıyorduk. Bizim modellerde habire eksikleri toparlamaya çalışıyoruz. Sizin haber çok iyi geldi. Bu uçağı da çok beğeniyorum. Ancak bizim düşündüğümüz uçuş stiline pek uymayacağı için Firstarı seçmiştim. İlerleyen zamanda belki bundan da bir tane alabilirim. Halil Bey uçuş videolarınızı bekliyoruz...

Hocam henüz kayıt kameram yok, mobius ya da sj4000 arasında karar veremiyordum. Sanırım sj4000 alacağım. Ama bir kaç ay sonra :)

fatshark'ın cmos kamerası tek kelime ile rezalet. Bunun için sony superhad cam sipariş etmiştim. En azından o geldikten sonra uçuş esnasında capture edip yayınlarım inşallah.

FERHAT GÜLPAK' Alıntı:
Eğer siz kullanmayacaksanız ücreti mukabilinde bana gönderirseniz sevinirim...

Ferhat Bey bana özelden adresinizi bildirin. Ücretlik bir parça değil. İlk fırsatta kargoya veririm...

Modelde değişiklik yapmaya doyamıyorum. Sanıyorum sonunda ideal konfigürasyon ve yerleşimi buldum.

Öncelikle 2 gr lık kamera sizlere ömür. Fazla elektriğe gelemedi. Bende Fatshark kameranın çakması olan şu kamerayı temin ettim. Ağırlığı 10 gr.

Burundaki yeri önceden hazırlamıştım zaten. Kenarlarda kalan boşluğa da OSD modülünü aldım. Daha derli doplu oldu. 1500 Mah pille kokpit son hali.

Kameranın görüntüsü güzel. Ancak 5V ile çalışıyor. Bende İrfan'daki gibi pololu yoktu. Gerekli gücü ESC çıkışından aldım. Daha doğrusu direk alıcının boş kanalına bağladım. Bu haliyle ön tarafta bir ağırlık azalması söz konusu olmuş ki kuyruğa atmak zorunda kaldığım iki vidayı çıkarınca model dengeye geldi.

Bu modelimizin aksiyon kamerasız ağırlığı.

Mobius'u ekleyelim.

SJ4000 le halini de merak ettim.

Bu haliyle model SJ4000 le bile rahat uçabilir. Mini video verici de geldiğinde şenlik olacak. Şu anki verici tam ağırlık merkezinde. Yeni gelecek olanı da aynı yere konumlandırmam gerekecek. Aksi taktirde kuyruk ağır kalacak.

Bu arada bu haliyle çalışırken servolarla herhangi bir etkileşim yok ama motor çalıştığında kullanıcıyı çok rahatsız etmeyecek bir interferans oluşuyor. Bu karışıklıktan kurtulmak için araya bir iki ufak devre parçası ekleyip kurtulabilirim. Duruma göre bakacağım. Çok rahatsız ederse müdahale edeceğim. Şimdilik gelişmeler bu kadar.

Hadi bakalım. İlk fırsatta uçuşa...

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Modelde değişiklik yapmaya doyamıyorum. Sanıyorum sonunda ideal konfigürasyon ve yerleşimi buldum.
........
Eline sağlık Nesimi usta. Haftasonu güzel uçuşlar olur inşallah. Video verici Singapur'dan çıktı yolda. Kısa sürede gelir umarım.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
....
Nesimi Bey modelde iğne atsanız yere düşmeyecek bir noktaya ulaşmışsınız. :lollol: :lol:

Uçuş ve görüntüleri merakla bekliyoruz doğrusu. :RCKolik: