1.2 GHZ FPV sistem sorunu

Yahu benim bildiğim sizin bildiğiniz diye bişey yok . Uav lar için uzun mesafeden bahseden de yok . Sizin hava aracınız bir qaudcopter ve amacı uzun menzil uçmak falan da değil . Size lazım olan bilgileri verdim . Anlamanız ve üzerinde durmanız gereken kısımı atlayıp niyeyse bilgi yarışına girmek gibi bir hevese kapılmışsınız .

İyi peki birazda ordan dalayım sohbete . Bilginiz olsaydı 1.2ghz lik bir sisteme 2.4 ghzlik bir alıcı verici bağlayıp kendi sisteminizi delik deşik etmezdiniz sonrada buraya gelip yahu bu niye 300m uçuyor diye sormazdınız .
Bilginiz olsaydı signals and systems isimli dersin ( EE 341 veya CSE 341 ) ilk temel bilgisinin ;
düşük dalga frekansları objeleri delip geçme konusunda daha iyi neticeler sunar ve bunun beton ve benzeri engelleri aşma gibi saçma bi tanımla alakasının olmadığını bilirdiniz . " Sis" beton ve benzeri bir yapı değildir ve penetre edilmesi en zor hava koşuludur .Hangi dalga boyu ile aşıp yayın yaparsınız ?
Vize sorusudur bu merak edenlere .

Normal koşullarda 2.4ghz lik bir sinyal dağıtıcının mesafesi 10m etkilidir . 20 m de sinyalin data taşıma yeteneği yok olur. Nasıl oluyorda fpv sistemlerde 5km ye kadar sinyal alıyoruz peki ? Hemde görüntü . Peki Çinliler ne yazmış ? :lollol:

Siz burdaki insanları sokaklarda yatan , iş olsun diye buraya toplanmış , yap bozla bişeyler öğrenmiş ve burda caka satan , sizden daha cahil veya daha az okuyan ( okumuş ) kişiler mi sanıyorsunuz belli ki .

ArxangelRC , RCSchim ... Zahmet olacak ama girin youtube a ve bi zahmet copy paste yapın cümlenin başındakileri . Bakın bakalım 1.2ghz ile kaç km uçuş yapmışlar veya bakın bakalım 5.8ghz dijital görüntülemeyi kaç km den yapabilmişler . HEMDE sisde .

15 mil 400watt a kadar sinyalin aktarım mesafesidir bilgisi bilimseldir . ÇİNSEL değil :saygilar:
Bilgi yarıştırmak gibi bir derdim yoktu lakin siz bunda ısrarcısınız. belki ben quadı toplarken hatalar yaptım ama bunları da tecrübeli kişilerin önerileri doğrultusunda yapmıştım orası önemli değil, onun dışında yukarda düşük dalga frekansı yazmışsınız öyle bir terim duymadım daha önce neyse bu sistem engelleri aşmak için kullanılır dedim, her türlü engel olur aslında bir örnek vermek için beton demiştim yağmur bile bir engeldir. Üstteki mesajınızda gene 400 mw ile 15 mil gidilebilir demişsiniz buyrun ben size link atayım en uzun giden bunu buldum, adam 1500mw ve 1metrelik ve patch anten ile ki anten çok önemli 25 km gitmiş, doğru bilgi paylaşımı çok önemli lakin siz bilgi dayatması yapıyorsunuz.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Guc arttikca mesafe dogru orantili olarak artmaz , 1w ile 10km mesafe yapan verici 2w ile 20km yapmaz .
Benim kullandigim sistemler 915mhz 1w kumanda , 1.2ghz 700mw video verici ve patch antenli alici ile saglikli bir sekilde 20km uzerine rahatca cikabiliyorum , yalniz bu sistemleri ucakta birbirine olabilecek en uzak mesafelere koyarak elde edebiliyorum , video verici gps e yakin olursa gps baglantisi zayifliyor , aliciya yakin olursa kumanda iletisimi telemetri verileri zayifliyor .
Tum bunlari bir quada yukleyip saglikli calismasini beklemek yanlis olur.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yahu benim kafam mı yandı yoksa siz yazdıklarınızı mı okumuyorsunuz ?

5-1.2 ghz lik bir verici - alıcı sistemi ile ( ister vtx/vrx ister tx/rx ) 200-400mw güç ayarlarında ortalama uçuş mesafeniz 15 mil ( deniz mili yani 1.8 ile çarpın ) veya biraz daha fazla olduğunu biliyormusunuz ? 2 watt demek sizin quadınızın erimesi demek ! görüntü aktarmak için böyle bir güce ihtiyacınız yok . 2.4ghz lik sistemlerde hemde dijital olanlarda bile 200mw ile 1km den görüntü aktarmak mümkün .
200 mw ile 1.5 - 2 km üstüne çıkamamıştım. 1.2-1.3 ghz sistem için kendimiz yapabileceğimiz anten önerisinde bulunabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (şema ve teknik detay olursa iyi olur)
Yahu bu Çinliler 200 mw diye bize 10-15 mw mı satıyor nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: yusuf gün
200 mw ile 1.5 - 2 km üstüne çıkamamıştım. 1.2-1.3 ghz sistem için kendimiz yapabileceğimiz anten önerisinde bulunabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (şema ve teknik detay olursa iyi olur)
Olabailir hocam youtube da çin malı 2W lık 5.8ghz vericiyi gayet iyi bir soğutma ile ölçüm aletine bağladığında 1W civarı çıkış. Verebildiğini gördüm.
Vtx konusunda belirli markalardan sapmamak lazım 5.8ghz seçenek çok ama 1.2ghz markalı olarak sadece matek bir verici alıcı sistemi gördüm

Guc arttikca mesafe dogru orantili olarak artmaz , 1w ile 10km mesafe yapan verici 2w ile 20km yapmaz .
Benim kullandigim sistemler 915mhz 1w kumanda , 1.2ghz 700mw video verici ve patch antenli alici ile saglikli bir sekilde 20km uzerine rahatca cikabiliyorum , yalniz bu sistemleri ucakta birbirine olabilecek en uzak mesafelere koyarak elde edebiliyorum , video verici gps e yakin olursa gps baglantisi zayifliyor , aliciya yakin olursa kumanda iletisimi telemetri verileri zayifliyor .
Tum bunlari bir quada yukleyip saglikli calismasini beklemek yanlis olur.
Sizdeki ürünün marka modeli nedir acaba ya da direk link atabilirseniz iyi olur bendeki markasız bir ürün o yüzden mw düşük olabilir Mehmet hocamın dediği gibi.
Yanlış hatırlamıyorsam gücün karekökü kadar mesafe artıyordu, yani 200mw ile 10 km gidiliyorsa 800mw ile 20 km gidilir.

Verici icin dipol her bir kanadi 57-59mm uzunlukta kolayca yapabilirsin mehmet abi , alici icinde patch yada biquad yapabilirsin , yalniz hazir testleri yapilmis antenler kadar verimli olmuyor , anten test cihazlariyla tam ayarlamak gerek swr degerini tutturmak icin.

• Beğen
Sizdeki ürünün marka modeli nedir acaba ya da direk link atabilirseniz iyi olur bendeki markasız bir ürün o yüzden mw düşük olabilir Mehmet hocamın dediği gibi.
Yanlış hatırlamıyorsam gücün karekökü kadar mesafe artıyordu, yani 200mw ile 10 km gidiliyorsa 800mw ile 20 km gidilir.
Aynen dediğiniz gibi gucun karesi , ben matek 1.3g vericisini kumandada da r9m modul ve r9 slim alici kullaniyorum 750mw cikis gucu olcmustuk ayrica uzerinde gelen v- dipol antende gayet guzel tune edilmis .
Markasiz bir urun olmasi kotu oldugu anlamina gelmez 1w markasiz vericilerdende kullandim mesafe konusunda sikinti yasamadim yalniz asiri isiniyorlardi bu yuzden alip bosuna para harcamis olmayin.
Cikis gucunden daha onemlisi alici ve vericideki antenlerdir 10w yayinda yapsaniz anten duzgun olmadiktan sonra hicbir anlam ifade etmez kaldiki kotu anten yuksek swr yani geri yansima daha fazla isinma demek .
Tekrar belirteyim quad uzerinde 1.2 sistem hic mantikli degil , eger gps de kullanacaksaniz , haliyle uzun mesafe amacliyorsunuz gps sart , 1.2ghz video sinyali 1.5g de calisan gps sisteminide etkileyecek hiz yukseklik konum gibi bilgiler sapitacak belkide kirim yasatacaktir .
Ozellikle arduplane de gps in saglikli calismasi cok onemli.

Anten çok önemli evet . O yüzden size ilk yazdığım postta kullandığınız antenleri sordum ve cevap vermediniz . Size 5 soru sordum ama cevaplamadınız . Tecrübeli kişilere sorduğunuzu ve ona göre quadınızı topladığınızı söylemişsiniz . Ya o kişiler tecrübeli değil ve size yanlış bilgiler vermiş . Ya size doğru bilgiler vermişler fakat siz onları dinlememişsiniz yadaaaa onları dinlemiş ama burda doğru bilgiler vermiyorsunuz . Tecrübeli kişi size @Burak Ağcayazı yazının verdiği bilgi gibi veya benim anlatmaya çalıştığım uyarılar üzerine ( ilk 4 soru )bilgi verir . Bu bilgiler dayatma falan olmaz olamaz . Siz elinizdeki teorik bilgiyi alır hava arcınızı ve donanımınızı ayarlarsınız .Sonra sahaya gidersiniz ve o bilgi pratikte 1-1 tutmaz . Donanımınızın lehiminden sahadaki rüzgara , pilinizin kalitesinden pilotajınıza kadar önemlidir mesafeli uçuşlar . Basit bir ek bilgi olsun . Kimse quadın vtx gücünü quad arm olduğunda 100mw ın üstüne çıkarmaz . Havalanınca doğal soğutma oluşacağından kademe kademe yükseltir ve bu havalanınca tanımı yerden 10-15m yükseklik falanda değildir .

Tekrar belirteyim quad uzerinde 1.2 sistem hic mantikli degil , eger gps de kullanacaksaniz , haliyle uzun mesafe amacliyorsunuz gps sart , 1.2ghz video sinyali 1.5g de calisan gps sisteminide etkileyecek hiz yukseklik konum gibi bilgiler sapitacak belkide kirim yasatacaktir
Vtx ve vrx uzun mesafe ama rx ve tx klasik anten ve klasik donanım . Demekki quadın amacı uzun mesafe uçuş değil . Belki endurance uçuş . Buda bizi önemli olan maksimum havada kalma ve görüntüyü ne olursa olsun iletebilme yeteneğine sahip bir quad ile karşı karşıya bırakır . E otonom uçuş söz konusu yani pilotajda yok .
Benim için bir hava aracı böyle bir donanıma sahip ve pilotsuz uçacaksa bunun hobi olmayla hiç bir alakası yok demektir .

Aynen dediğiniz gibi gucun karesi , ben matek 1.3g vericisini kumandada da r9m modul ve r9 slim alici kullaniyorum 750mw cikis gucu olcmustuk ayrica uzerinde gelen v- dipol antende gayet guzel tune edilmis .
Markasiz bir urun olmasi kotu oldugu anlamina gelmez 1w markasiz vericilerdende kullandim mesafe konusunda sikinti yasamadim yalniz asiri isiniyorlardi bu yuzden alip bosuna para harcamis olmayin.
Cikis gucunden daha onemlisi alici ve vericideki antenlerdir 10w yayinda yapsaniz anten duzgun olmadiktan sonra hicbir anlam ifade etmez kaldiki kotu anten yuksek swr yani geri yansima daha fazla isinma demek .
Tekrar belirteyim quad uzerinde 1.2 sistem hic mantikli degil , eger gps de kullanacaksaniz , haliyle uzun mesafe amacliyorsunuz gps sart , 1.2ghz video sinyali 1.5g de calisan gps sisteminide etkileyecek hiz yukseklik konum gibi bilgiler sapitacak belkide kirim yasatacaktir .
Ozellikle arduplane de gps in saglikli calismasi cok onemli.
Cevap için teşekkürler, 1.2 GHz otonom için yanlış tercih oldu ozaman

• Beğen
Cevap için teşekkürler. Ama uzun menzil benim bildiğim 10 km üstü, özellikle sabit kanatla uğraşanlar bilir uzun menzil ifadesi 10 km ve üsttü için denir ve bu mesafeleri gidenler var, dronelarda bence de 2 km uzun menzil ama kendime göre söylemedim bu ifadeleri ki tanıdıklarımdan drone ile 5-6 km gidenler var.
Bu güçteki bir sistem ile 15 mil kadar gidilebileceğini yazmışsınız, siz gittiniz sanırım ama çinden gelen bu ürünlerin test verilerinde hep 1-3 km arası mesafe yazıyor ki böyle bir sistemi kullandıysa 15 mil gidemeyeceğinizi bilirsiniz 1.2 ghz amacı uzun mesafe değil beton benzeri engelleri aşmaktır.
Bendeki sistem linkteki ürünün çok benzeriydi, antenlerde aynısı kendi satın aldığım linki bulamadım.
Bu mesajımda "antenler linkteki ürün anteniyle aynı" demiştim tekrar attım buraya

Verici icin dipol her bir kanadi 57-59mm uzunlukta kolayca yapabilirsin mehmet abi , alici icinde patch yada biquad yapabilirsin , yalniz hazir testleri yapilmis antenler kadar verimli olmuyor , anten test cihazlariyla tam ayarlamak gerek swr degerini tutturmak icin.
Burakcım daha yeni 1.2 1000 mw bir verici elime ulaştı. Ev içi test yaptım. Bir odadan ötekine bile gönderemedi. Tırıvırı bir anten gibi geldi.
Youtube de baktım brşeyler ve elde yeterli malzeme olmamasına rağmen 6 cm iki parçadan dipol yaptım hem alıcı hem vericiye eh şimdilikl fena değil daha tam testini yapmadım bir iki beton duvardan geçiyor.:D
İki resim biri orijinal dandik birşey
Ve yaptıgım geçici anten . (teleskopik bakır ve kromajlı borudan )
İşin incelikleri varsa bilgi olarak paylaşırsanız sevirim swr test şansım yok.
Teşekkürler.

Cevap için teşekkürler, 1.2 GHz otonom için yanlış tercih oldu ozaman
Otonom ucus icin degil quad icin yanlis tercih , 5.8ghz ile 8-10km duzgun antenler ile gitmek cok zor degil .
Yalniz 2.4ghz yerine 915 modul kullanin
Bu mesajımda "antenler linkteki ürün anteniyle aynı" demiştim tekrar attım buraya
Bu antenler hicbir ise yaramaz

Burakcım daha yeni 1.2 1000 mw bir verici elime ulaştı. Ev içi test yaptım. Bir odadan ötekine bile gönderemedi. Tırıvırı bir anten gibi geldi.
Youtube de baktım brşeyler ve elde yeterli malzeme olmamasına rağmen 6 cm iki parçadan dipol yaptım hem alıcı hem vericiye eh şimdilikl fena değil daha tam testini yapmadım bir iki beton duvardan geçiyor.:D
İki resim biri orijinal dandik birşey
Ve yaptıgım geçici anten . (teleskopik bakır ve kromajlı borudan )
İşin incelikleri varsa bilgi olarak paylaşırsanız sevirim swr test şansım yok.
Teşekkürler.

Abi sinyal ve toprak ucu hirbirine temas etmiyorsa olculerde yaklasik olarak 57mm 59mm civarlarindaysa is gorur yukardaki ekran resmimde kendi yaptigim dipolle gitmistim o mesafeyi ama 15 den sonra cok fazla parazit aldim , cogu yerde goruntu yoktu , 10km ye kadar gayet iyi calisiyor el yapimi antenler

Abi sinyal ve toprak ucu hirbirine temas etmiyorsa olculerde yaklasik olarak 57mm 59mm civarlarindaysa is gorur yukardaki ekran resmimde kendi yaptigim dipolle gitmistim o mesafeyi ama 15 den sonra cok fazla parazit aldim , cogu yerde goruntu yoktu , 10km ye kadar gayet iyi calisiyor el yapimi antenler
Teşekkürler onaylaman mutlu etti.
Temas yok, kısa devre testi yapıldı (daralan makaronla kaplandılar)
58 mm de ölçüyü netleştireyim.
Verici alıcı aynı olabılir mi? (soruyorum kusura bakma. Acemilik. ;))
Ayrıca yusuf gün arkadaşımıza teşekkürler bu konuyu açtı da birşeyler öğreniyoruz. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Osman SEVİM