115 cm tekne

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Videodaki tekneyi 2013 yılında yapmıştım. Pervane kıç aynaya yakın olduğundan sağa dönüşlerde çürük su yapıyordu. Daha sonra pervaneyi daha öne taşıdım ve sıkıntı düzeldi. Ağırlık merkezi tekne boyunun (dümen hariç) 1/3 arka tarafa yakın kısmıdır.Pilleri ağırlığı dengeleyecek şekilde montajı ile ayarlayabilirsin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kendi teknemde çizdiğim yer ağırlık noktası.

Hortum için ben eczaneden aldığım turnike dren lastiği yada çocukluğumuzdan sapan lastiği olarak bildiğimiz kauçuk hortumu kullanıyorum. Hem katlanıp suyun geçmesine mani olmuyor hemde kolay bulunuyor. Ayrıca su soğutma sistemine uyumlu.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son eklediğim videoda ise pervanenin tekne tabanı ile yaptığı açı hatasının sonucu görülüyor. Özellikle tekne sürate kalktığında tekne sürekli kafa kaldırıp suya çarpar. (40. sn sonrası sürat başladığı an)
Güzel bilgiler, daha sonra yapacak arkadaşlar için de güzel bir konu olacak inşallah :)
Teşekkürler:saygilar:

Aynı bendeki durum. Dönüşte çürük su olayı oluşacağını düşünüyorum.

Tekne karina yapısı ön veya yanlardan hava alıp pervane üzerine gönderirse çürük su yapma olasıdır. V tarzı tekne tabanı önden gelen havanın yanlara kaçmasıyla veya pervanenin biraz daha karinadan uzaklaştırılmasıyla bu önlenir.
Sizin teknenin altını tam belli bir açıdan göremediğim için net yorum zor.
Teknenin alt yapısı bu şekildedir.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Konuya çok vakıf değilim. Kısaca şu "çürük su" kavramını açıklayabilir misi
Konuya çok vakıf değilim. Kısaca şu "çürük su" kavramını açıklayabilir misiniz?
Aynı şekilde ben de merak ettim ve araştırdım. Mehmet Hocam açıklamış, :)
Birde karina nedir dedim kendi kendime :)

"Karina: teknenin su ile temas eden kısmı, teknenin ıslak kısmı. " diyor :) internette.

@Mustafa YILDIRIM33 teknenizin son durumu nedir.?

Sanırım vakitsizlik. Helva için irmik, şeker hazır. :)
Emre Hocam selamlar, aynen vakitsizlik bitirdi beni, önümüzdeki bayram tatilinde inşallah test sürüşlerini gerçekleştireceğim.
Tekneyi yazlıkta topladığım için gittikçe uğraşabiliyorum.
Mustafa Bey, merakla bekliyoruz devamını, bir kaza bela falan yoktur inşallah. :)
Sağolun ilginizden dolayı, işler gerçekten çok yoğun, savunma sanayi olunca ve IDEF fuarı olunca bir hayli mesai söz konusu maalesef...
Bu hafta sonu yine uğraşabileceğim inşallah :)

• Beğen
Tepkiler: Alp Serin