20 metrede failsafe

20 metrede failsafe

evet abi dediğin şekilde oluyor haklısınız, uzak mesafeler için ne düşünülür bilemem sinyal yakalayabilirmi tekrardan orası bilinmez dediğniz gibi riskli iş, elimde gps olmadığı için bu özelliği aktif ettim,aslında failsafede ne olacak diye test yapmak için bu özelliği açtım, uçar haldeyken kumandayı kapatim yani sinyali kesim bakalım ne olacak mantığıyla iş yaptım, multiwiinin ayarları şöyle sinyal kesildiği andan 2 saniye sonra gyrolar calibre olur ve motora belirli bi pwm aralığı tanımlayarak model yavaşca yere indirilir,benim verdiğim pwm modeli indirmek yerine aksine kaldırdı :) bunu denemek için bu özelliği açtım, iyi bir tecrübe oldu bana :)

20 metrede failsafe

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
bence bu durum güzellikten yana sıkıntılı bir durum farzedelimki sinyal kesildi failsafe durumuna geçti multi,e tam güvenli iniş yapacakken aniden sinyal yakaladı ve kumandanın mevcut stik pozisyonu yana sinyalin yakalandığı konumda multi otopilottan çıkıp bize AL SEN KULLAN ŞİMDİ diyecek... ben buna bir güzellik olarak bakmıyorum. Mevcut bir problem olmuşki kazasıoz hasarsız bir şekilde multiyi indirmek ve sorunun nerden kaynaklandığını bulmak gerek diye düşünüyorum. Sinyali gidip gelen temassızlıktan dolayı kesintileri olan bir kumanda bir çok kez failsafe sokup çıkartır multiyi. ve bence kırım yaşanır.

Selçuk Multiwii'yi Naza veya APM le karşılaştırma. GPS bağlı değilse bu kart RTH veya landing yapamaz. Mini quadlarda da GPS gereksiz olduğu için kullanılmaz. Bu aletler kumanda sinyalini kaybettiğinde düşer başka yolu yok.

20 metrede failsafe

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Selçuk Multiwii'yi Naza veya APM le karşılaştırma. GPS bağlı değilse bu kart RTH veya landing yapamaz. Mini quadlarda da GPS gereksiz olduğu için kullanılmaz. Bu aletler kumanda sinyalini kaybettiğinde düşer başka yolu yok.

Abi şu halde şöyle anlıyorum yani kartta zaten failsafe özelliği yokki yanılıyormuyum??? Arkadaş ayarladım diyor failsafe ayarından bahsediyor ve bende zaten burada bazı terslikler olduğunu düşündüm kafama yatmadı açıkçası ve arkadaş bak ne yazmış ben kapadım kumandayı demiş :eek: yani failsade moduna geçme diye bir şey yok zaten bencede. ben modül olduğunu düşünürek yaklaştım olaya. kapatınca tabi haliyle düşüşe geçti, sonra kumandayı açtı arkadaşımız ama iş işten geçmişti multi ters dönmüştü bile :rolleyes:

20 metrede failsafe

gps neden kullanılmasın ki abi, ağırlık haricinde bence yararı olur olası sinyal kopmalarında faydalı olur, ben öğrenci gözüyle bakıyorum olaya ;D

20 metrede failsafe

abi kapama olayı bu videoda yapılmadı önceki testlerde

20 metrede failsafe

üzerinde 1000 tl lik kamera var kapatırmıyım hiç kumandayı ;D

20 metrede failsafe

Muhammed Ali DEGE' Alıntı:
abi kapama olayı bu videoda yapılmadı önceki testlerde
;D ;D ;D bak tek tek gidelim. Sen gps kullanıyormusun kartta ? yani failsafe dediğin olayın multiwiide nasıl çalıştığını bildiğin kadar bir yazsana bi. Oradan yola çıkalım...

20 metrede failsafe

gps kullanmıyorum, multiwiinin kendi failsafesi sinyal koptuğu andan sizin tanımladığınız süreye göre devreye girer, devreye girdikten sonra gyrolar kalibre olur ve cihaz yavaşca yere iner, yavaşca inmesi yapacağınız teste bağlı misal sinyal koptuğunda motorlara (300) motor speed verirsiniz cihaz inmesi gerekirken havalanır bu değer deneyerek iyi sonuç alınıyor, ben sinyalin 20 metrede kopacağını kestiremedim, zaten havaya kaldırıp video olduğum yerde videoyu çekip içinden fotoğraf alıcaktım

20 metrede failsafe

Selçuk TUNÇER' Alıntı:
Abi şu halde şöyle anlıyorum yani kartta zaten failsafe özelliği yokki yanılıyormuyum??? Arkadaş ayarladım diyor failsafe ayarından bahsediyor ve bende zaten burada bazı terslikler olduğunu düşündüm kafama yatmadı açıkçası ve arkadaş bak ne yazmış ben kapadım kumandayı demiş :eek: yani failsade moduna geçme diye bir şey yok zaten bencede. ben modül olduğunu düşünürek yaklaştım olaya. kapatınca tabi haliyle düşüşe geçti, sonra kumandayı açtı arkadaşımız ama iş işten geçmişti multi ters dönmüştü bile :rolleyes:

Bence sen failsafe olayını yanlış değerlendiriyorsun. Bu belki şu an kullandığın sistemlerde böyle geçtiği içindir. Uçaklardan örnek vereyim önce. Otopilot olmayan modeller kullanıyoruz çoğumuz. Failsafeolduğunda belli bir oranda gaz verecek, belli bir oranda herhangi bir tarafa aileron kumandası ve yanında belki elevator ve belki rudder kumandası veririz. Yani modelin sinyali kaybettiği yerde bir daire çizerek ayarlayacağımız gaz ile de bir yükseklikte dönmesini bekleriz. Oto pilot olmayan bir uçağın belli bir yerden dönüp iniş yapmasını beklemek çok mantıklı olmaz. Benzer durum Muhammed'in modeli için geçerli. Multiwii ayarlarında failsafe ayarları mevcut. Kendisinin de yazdığı gibi gaz ayarını fazla girmiş ve model sinyali kaybettiği an gazı açarak düz pozisyonda yükseltmiş. Tabi bu modele uçağa benzer şekilde yükselip daire çizmesini isteyipte bunu ayarlayabilmek çok kolay olmayacaktır.

GPS olsa durum değişir tabii ki. Minilere de GPS takılır tabii ki ama zaten çok verimli olmayan motorlara bir de GPS ağırlığı eklemek mantıklı gelmediği için pek kimse kullanmaz. Zaten en sağlıklı çalışan otopilotun bile küçük multiyi sağlıklı bir şekilde kullanabileceğini sanmıyorum. RTH olmasa bile GPS ile belli bir yükseklikte sabit kalmasını sağlamak bir nebze daha kolay olabilir.

20 metrede failsafe

Muhammed Ali DEGE' Alıntı:
gps kullanmıyorum, multiwiinin kendi failsafesi sinyal koptuğu andan sizin tanımladığınız süreye göre devreye girer, devreye girdikten sonra gyrolar kalibre olur ve cihaz yavaşca yere iner, yavaşca inmesi yapacağınız teste bağlı misal sinyal koptuğunda motorlara (300) motor speed verirsiniz cihaz inmesi gerekirken havalanır bu değer deneyerek iyi sonuç alınıyor, ben sinyalin 20 metrede kopacağını kestiremedim, zaten havaya kaldırıp video olduğum yerde videoyu çekip içinden fotoğraf alıcaktım

Tamam anlaşıldı durum. gps uygulanabilirse daha guvenli olacak çünkü 1000 tl lik kamera taşıyorum diosun. zaten 250 lik ne kadarki ona emanet ediyosun.

20 metrede failsafe

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Bence sen failsafe olayını yanlış değerlendiriyorsun. Bu belki şu an kullandığın sistemlerde böyle geçtiği içindir. Uçaklardan örnek vereyim önce. Otopilot olmayan modeller kullanıyoruz çoğumuz. Failsafeolduğunda belli bir oranda gaz verecek, belli bir oranda herhangi bir tarafa aileron kumandası ve yanında belki elevator ve belki rudder kumandası veririz. Yani modelin sinyali kaybettiği yerde bir daire çizerek ayarlayacağımız gaz ile de bir yükseklikte dönmesini bekleriz. Oto pilot olmayan bir uçağın belli bir yerden dönüp iniş yapmasını beklemek çok mantıklı olmaz. Benzer durum Muhammed'in modeli için geçerli. Multiwii ayarlarında failsafe ayarları mevcut. Kendisinin de yazdığı gibi gaz ayarını fazla girmiş ve model sinyali kaybettiği an gazı açarak düz pozisyonda yükseltmiş. Tabi bu modele uçağa benzer şekilde yükselip daire çizmesini isteyipte bunu ayarlayabilmek çok kolay olmayacaktır.

GPS olsa durum değişir tabii ki. Minilere de GPS takılır tabii ki ama zaten çok verimli olmayan motorlara bir de GPS ağırlığı eklemek mantıklı gelmediği için pek kimse kullanmaz. Zaten en sağlıklı çalışan otopilotun bile küçük multiyi sağlıklı bir şekilde kullanabileceğini sanmıyorum. RTH olmasa bile GPS ile belli bir yükseklikte sabit kalmasını sağlamak bir nebze daha kolay olabilir.

Anlaşılmıştır. Tşk ederim. APM de ve nazada barometre sayesinde en azından ya yuksekliği koruyabiliyoruz yada iniş yapmasını sağlayabiliyoruz gps modülü olmadan bir kaç güvenlik modu var. hatta telemetry sinyal kaybında da failsafe devreye sokulabiliyor...

20 metrede failsafe

neden emanet edilmesin

20 metrede failsafe

Elektrik tellerinin altından geçip yükseliyorsun, elektrik tellerinin oluşturduğu manyetik alandan etkilenmiş olabilir kumandanın sinyali

20 metrede failsafe

abi o kadarmı kötü bu alıcı :-\

20 metrede failsafe

Muhammed kardeşim bi video daha yüklemişsin izledimde, sanki havada motorlar durduktan sonra sinyal kesikli gidip geldi gibi. Kumanda ve alıcında sorun olmadığından emin misin? Failsafe kumanda ile alıcı arasında bağlantı koptuğunda devreye girmesi gerekir ama burada böyle bir durum yok. Bende multiwii kullanıyorum failsafeyi aktif edemedim ve orijinal alıcılar failsafeyi desteklemiyor zaten. Bence kumanda ve alıcını modeli uçurmadan bir uzaklık testi yap, sanırım mesafeden kaynaklı sinyal kopma durumu olabilir.