2400 Kişilik Dev Atatürk Portresi ile İzmir Meydanında!

Mehmet Kucuksari

Administrator
Katılım
4 Eki 2012
Mesajlar
36,507
Tepkime puanı
43,464
Yaş
51
Konum
Kocaeli
İlgi Alanı
Heli
Heliteknik'ten Burak Bey'in bir yazısı hosuma gidince, günün anlamı adına sizlerle de paylaşmak istedim.

Orjinal Link:

-----------------------------------------------------------------------------------
Değerli arkadaşlar,

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol


Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 74’üncü yıldönümünde Türkiye’de ilk kez farklı bir etkinlik ile anılacak. 2 bin 400 kişinin bir araya gelmesiyle oluşturulacak olan Atatürk fotoğrafı 200 metre yükseklikten görüntülenecek. Ayrıca panoramik çekim teknolojisi olan GigaPan tekniğiyle 2400 kişi tek bir karede çok yüksek çözünürlükte görüntülenecek.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 74’üncü yıldönümünde Konak Belediyesi tarafından çok anlamlı bir etkinlik ile anılacak. 10 Kasım cumartesi günü saat 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda Türkiye’de ilk kez görkemli bir anma etkinliği gerçekleştirilecek.

adresi altında kurgulanan web sitesinde proje ile ilgili tüm detaylara ulaşılabiliyor.

2400 kişinin İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek bir Atatürk Portresi oluşturması ve bu anın 200 metre yüksekten helikopterden yapılacak fotoğraf çekimi ile ölümsüzleştirilmesi projenin ana hedefi.

Fotoğraf Sanatçısı Cumhur Aygün yaklaşık 1 buçuk yıldır çekeceği bu tek kare fotoğrafı kurguladığını belirtirken, fotoğraf ile ilgili onlarca simülasyon gerçekleştirdiğini belirtiyor.

3 Fotoğraf sanatçısı Cumhur Aygün’e bu karenin çekimi sırasında destek olacak ve yaklaşık 20 farklı video kamera ile organizasyon kayıt altına alınarak belgesel niteliğinde bir film de hazırlanacak. Projenin pek çok ulusal televizyon kanalı tarafından oluşumu canlı olarak yayınlaması bekleniyor.

Türkiye’de ilkler gerçekleşecek.

GigaPan tekniği yüzlerce yüksek çözünürlükteki fotoğrafın birleştirilerek tek bir fotoğraf elde edilebiliyor. Bu teknoloji ile Türkiye’de ilk kez binlerce insanın yüksek çözünürlükteki fotoğrafı tek bir kare içerisinde yer alabilecek. Tekniğin uygulamasını canlı olarak organize edecek olan Euro/DMC şirketinin sahibi Murat Canbaz kısa bir süre önce Londra olimpiyatlarında başarı ile uygulanan bu teknolojinin Türkiye’de ilk kez deneneceğini ve daha da önemlisi fotoğraf çekildikten saniyeler sonra fotoğrafta yer alan kişilerin internet sitesi üzerinden kendilerini etiketleyebileceklerini belirterek bir rekor gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Proje tamamen sosyal medya üzerinden duyurulacak ve katılımcılar yine sosyal medya aracılığı ile Facebook ve Twitter üzerinden organize edilecek. Bu kadar geniş katılımlı bir sosyal medya etkinliği yine Türkiye’de bir ilk olarak kayda geçmesi bekleniyor. Projenin sosyal medya ayağını yine Murat Canbaz ve ekibi gerçekleştirecek.

Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, uygulamanın insanlara duygu seli yaşatacağını belirterek Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan projenin uluslararası medyada da yer bulacağın söyledi.

Başkan Tartan şöyle konuştu:

Siz hiç Türkiye’ye gelmiş bir yabancının, bir 10 Kasım sabahı, saat dokuzu beş geçe neler yaşadığını düşündünüz mü? Ben de düşünmemiştim; ta ki yabancı bir dostum yaşadığı büyük şaşkınlığı anlatana kadar. Demişti ki; “Siz nasıl bir milletsiniz ki, bunca yıl sonra dahi bir insanın ölümünü böylesine büyük bir vefayla, bağlılıkla ve böylesine büyük bir katılımla anabiliyorsunuz?”

10 Kasım nedir?.. ‘Bir insanın ölümü’ mü, yoksa bir ülkünün paylaşıldığının göstergesi mi? 10 Kasım, “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” diyen bir lidere saygının, ülkeye bağlılığın göstergesidir. 10 Kasım, bu ülkede yaşayan insanların, her 10 Kasım’da saat dokuzu beş geçe aynı heyecanla, aynı ülküde buluşmasıdır. Aynı özlemle yaşamasıdır. Geleceğe umutla bakması, bir barış sevdalısına, bir dünya liderine bitmek bilmez saygısıdır. Dedik ki, Kurtuluş savaşının başladığı ve bittiği kent İzmir, adına yaraşır bir özlem’e imza atsın. Bu 10 Kasım’da, saat 12.00’de, aynı ülküde buluşsun ve dünyanın en büyük Atatürk portresini oluştursun. Aynı özlemi yaşayan; aynı sevgiyi, aynı saygıyı paylaşan 2400 kişiye ihtiyacımız var. 2400 kişiden biri de sen olur musun?.. 10 Kasım’da İzmir’deyiz… 10 Kasım’da İzindeyiz…”

İzmir Konak Belediyesi adına Proje Sorumlusu: Burcu Tuna burcutuna@izindeyiz.net
Resmi internet Adresi:
Facebook Sayfası:
Twitter Adresi: @izindeyiz.net
Hashtag: #izindeyiznet
 
Ynt: 2400 Kişilik Dev Atatürk Portresi ile İzmir Meydanında!

Mehmet, çok teşekkürler. Çok anlamlı, muhteşem bir organizasyon, parçası olmayı çok isterdim. İzmirde olsam kesin giderdim.