250 Fpv Parça listesi

250 Fpv Parça listesi

Emre zaten son derece uyumlu çalışan bir komboyu söylemiş ama ben de bazı eklemeler yapmak istiyorum.

Diatone 37 aslında çok güzel bir gövde. PCB'si gayet derli toplu, ağırlık olarak çok hafif. Ama son derece basit bir tasarım hatası var... Kolların gövdeye vidalama noktaları, sanki çarpmalarda dayanamayıp kırılsın diye tasarlanmış. Bu cihazlar çarpar, ustalaştıkça daha fazla çarpar. Dolayısı ile bu durum, bence cihazın amacına çok tezat... Benim aldığım diatone 37 gövde de, ofisteki masamın yanında bu sebeple yatmaya devam ediyor ... Nesimi beyin bu gövde hakkında da benzer görüşleri var. Forumda ararsanız bulabilirsiniz.

Motor olarak, kullanmadığım diğerleri hakkında çok yorum yapamayacağım. Ama pil dahil yaklaşık 600gr ağrılığında, 3S pil kullanan, 5030 pervane çeviren DYS1806 motorlu ZMR250 gövdenin performansını bu forumdaki bir çok arkadaş gördü. Yarışlar için biraz yetersiz kalabilir ama sıfırdan başlamış birisinin oraya kadar gelmesine biraz süre var... Bir defa uçmaya başladıktan sonra, sizin için neyin daha iyi olduğunu zaten görebiliyor olacaksınız. Maliyetler de bir helikopter ile kıyaslanmayacak kadar düşük boyutta olduğundan, cihaza ve uçuşlara alıştıktan sonra, uçuş stiline, hobiye ayrılan zamana ve bütçeye dayanarak, motor ve pervane seçimini tekrar düşünmek yerinde olur.

ESC olarak yeni trend şu esc'ler. Aralarında ki fark aslında isimlerinden de anlaşılacağı üzere birinin SimonK, birinin BLHeli kullanıyor olması. Ama bu ESC'leri kendiniz programlamak istiyorsanız, SimonK bir nebze daha kolay.

Bu arada ben, gayet memnun olduğum şu 12A'lık ESC'leri kullanıyorum.

Diğer gerekecek malzemeler konusunda, şu konu daha fazla yardımcı olabilir.

Asıl kaynak şu konu ama kalabalık içinde kaybolma riski var. Yine de bir çok sorunun cevabı bu konuda bulunuyor.

Buzzer, zorunlu olmayan bir ekipman olmasına rağmen muhakkak kullanın. Kendinden devreli(aktif) 5V buzzer almanız gerekiyor. Bizim forumda da nasıl yapılacağını ararsanız bulacağınız, 12V'luk buzzer kullanımı da mümkün.

Boscam'ın TS832+RC832 ikilisi ve RC305+TS353 arasında vakti zamanında yaptığım araştırma, RC305+TS353 ikilisinin daha fazla beğenilen bir kombo olduğu yönünde, bende tercihimi o yönde kullandım. Ama artı ve eksilerini değerlendirmek size kalmış(kanal sayısı, led ekran v.b.). Ama benim bu önerimden daha günce öneriler olarak, forumdaki mini quad konularında Aomway'in 200mw'lık ve 600mw'lık alıcılarının da önerildiğini ve kullanıldığını görebilirsiniz.

Antenler hakkında da şöyle bir konumuz var. Doğru ve anlaşılır tercüme edebilmek için harcadığım zamanın 2 saati defalarca katladığına emin olabilirsiniz. O sebeple tek seferde anlamasanız da bir kaç sefer okumakta fayda olabilir.

Ayrıca aranınca bulunabilecek bunun gibi konularımız da var.

Kamera ile ilgili olarak da FPV konularını ve 250'lik Quad konularını araştırdığınız zaman göreceğiniz üzere, Naze32 gibi orada da tek lider var.

Niye 1/4" kamera önermiyoruz, mini kamera bu gövdeye olur mu gibi soruların cevapları da başlık olarak değil ama konuların içinde var.

Gözlük konusu benim kendi şahsi fikrime göre şu şekilde; Aşağıdaki listedeki tüm gözlükler kullanılabilir ama ne kadar ekmek o kadar köfte.
1 - Quanum V2
2 - Headplay HD
3 - Fatshark (Teleporter hariç...)
4 - Skyzone SKY-01 v2, SKY-02 v2-v3

Turnigy/Flysky kumanda ile ilgili fikrimi, "temel-bir-450-500-boyutunda-multikopter-toplama" konusunda belirttim. Ama farklı bir model soracak olursanız, bu sonu gelmeyecek ucu açık bir tartışmaya yol açar. Forumda biraz araştırırsanız göreceğiniz üzere, en iyi kumanda herkesin kendi kumandasıdır. Ama tabii ki doğrusu, en iyi kumanda Taranisdir :D . Bu arada kumandaların ne işe yaradığı konusunda, zaman harcanmış ve gayet derli toplu olarak sınıflandırılmış bir kategorimiz var.

250 Fpv Parça listesi

Emre Kaman' Alıntı:
Gereksizce uzadığını düşünüyorum konunun. Zafer abinin çok zaman ve para harcayarak edindiği ve benimle paylaştığı tecrübelerini göz önünde bulundurarak, zmr 250 frame, dys 1806 be 2300kv motorlar tavsiye ederim.
Teşekkür ederim bilgi için, bencede diğer husus gereksiz uzadı benim amacım artizlik vs değil zamanla anlaşılır zaten. Siparişlerimi vermek için biraz sabırsızlandım oda yanlış aksetti, malum zevkli hobi :) sabırsız oluyor insan :)

250 Fpv Parça listesi

Zafer bey ayrıntılı cevap için teşekkür ederim. Verdiğiniz linklerin bazılarını okumuştum bir kısmını ise okumamıştım. Linkleri tek tek bir daha okuyacagım. Yarın bazı kalemleri netleştiririm :)

250 Fpv Parça listesi

Okudukça korkar oldum, amma ayrıntı varmış :/ walla başa çıkabilir miyim bilemedim.
Kesinleştirdiğim parcaları ayrıca liste yapıyorum, başlangıçtaki mesajıma.

250 Fpv Parça listesi

Son dönemlerde işlerimin yoğunluğundan siteyle ilgilenemiyorum. Burak Bey buraya yazıyorum ama genel bir sıkıntı bence ve daha çok karşılaşacağız. Sorduğunuz motorların hiçbirini kullanmadığım için bunlarla ilgili bir yorum yapmak istemedim. Seçeneklerden biri piyasada kaliteli olarak biliniyor ama acaba gerçekten öyle mi? Ayrıca fiyatı da aynı işi yapabilen motorlardan oldukça yüksek. Ben kullanmadığım bir parça için kendime ait bir yorum yapmak istemem. Ama yurtdışında kullananlar var mutlaka, oralardan bir araştırma yapılabilir. Buna benzer sorular forumda sıkça gelmeye başladı ve insanlar mutlaka bir cevap alma beklentisindeler. Diğer forum üyeleri de mutlaka benim gibi düşünüyor. Kullanmadığımız bir parça veya modelle ilgili bir yorum yapmak doğru olmaz.

Listenizin son halini gördüm. Başlangıç için yeterli parçalar seçmişsiniz. Daha güçlü bir sistemi başlangıçta tavsiye etmezdim bende. Hızlı sistemleri kontrol etmek zordur. İlerleyen aşamada tekrar değerlendirebilirsiniz. Size diğer bir tavsiyem de Ankara'da bu işle ilgilenen arkadaşlarımızla temasa geçip hem konu hakkında hem de uçuş hakkında bilgi ve tavsiye almanızdır. Özellikle modelin kurulumu aşamasında deneyimli birinden yardım almanız iyi olacaktır. Konularda mutlaka görmüşsünüzdür. Buraya üye olan ve olmayan bir çok mini modelcisi var Ankara'da.

250 Fpv Parça listesi

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Son dönemlerde işlerimin yoğunluğundan siteyle ilgilenemiyorum. Burak Bey buraya yazıyorum ama genel bir sıkıntı bence ve daha çok karşılaşacağız. Sorduğunuz motorların hiçbirini kullanmadığım için bunlarla ilgili bir yorum yapmak istemedim. Seçeneklerden biri piyasada kaliteli olarak biliniyor ama acaba gerçekten öyle mi? Ayrıca fiyatı da aynı işi yapabilen motorlardan oldukça yüksek. Ben kullanmadığım bir parça için kendime ait bir yorum yapmak istemem. Ama yurtdışında kullananlar var mutlaka, oralardan bir araştırma yapılabilir. Buna benzer sorular forumda sıkça gelmeye başladı ve insanlar mutlaka bir cevap alma beklentisindeler. Diğer forum üyeleri de mutlaka benim gibi düşünüyor. Kullanmadığımız bir parça veya modelle ilgili bir yorum yapmak doğru olmaz.

Listenizin son halini gördüm. Başlangıç için yeterli parçalar seçmişsiniz. Daha güçlü bir sistemi başlangıçta tavsiye etmezdim bende. Hızlı sistemleri kontrol etmek zordur. İlerleyen aşamada tekrar değerlendirebilirsiniz. Size diğer bir tavsiyem de Ankara'da bu işle ilgilenen arkadaşlarımızla temasa geçip hem konu hakkında hem de uçuş hakkında bilgi ve tavsiye almanızdır. Özellikle modelin kurulumu aşamasında deneyimli birinden yardım almanız iyi olacaktır. Konularda mutlaka görmüşsünüzdür. Buraya üye olan ve olmayan bir çok mini modelcisi var Ankara'da.

Okuyup öğrenmeye çalışıyorum ama bazen okudukça daha çok kafa karışıklığı oluyor. Burada okudukça anladığım bilgili olanların zaten bir rc geçmişi var quadcopterden önce ve ne nerede işe yarar, hangi marka nerede konumlanmış, teknik bilgi ve tecrübe gibi bir alt yapıları mevcut.
Benim gibi yeni olan ve sıfırdan başlayan birisine inanın bu bilgileri toplamak , bilgi süzgecinden geçirip dogru kararı bulmak çok zor. Çünkü sadece bir noktaya odaklanmıyorsunuz. Örnegin alacağım şey sadece kumanda olsa araştırıp belki kimseye birşey sormadan bile alabilirim. Ama bilmeyen birisi için her parça tamamen ayrı bir araştırma konusu.

Okuyupda öğreniliyor ama uzun bir süreç oluyor bu, mesela ben sizin 250'lik başlığı okuyorum 18.sayfaya geldim ama hala aldıgınız 500'lük verici iyi performans verdi mi göremedim :) 87 safya daha okumam gerekn 70 sayfa var :) Ama siz 1 dk içerisinde 1-2 alıcı alternatifi önerebilirsiniz bana. "Bunu denedim olmadı şunu seç, bunlarla menzil şu kadar olur , 200mv değilde 600mv lik al yoksa söyle bir sorun oluyor" gibi. Veya sorularıma cevap verebilirsiniz örneğin "6 inc pervane olmaz bu kasaya"gibi en azından sen yenisin Quantumun hazır paketini al, oda nerden baksan 600 metre sorunsuz çalışır gibi birşeyler bekliyor insan :) Aslında cevap beklentisi sanırım bundan dolayı oluşuyor.

Hiç bilmeden herşeyi öğrenmeye çalışıp seçim yapmak baya zor. Bazı başlıklarda sizin 1 kelime ile geçtiğiniz şey benim ögrenmem için 30 dk mı harcamama neden oluyor zira sizde olan temel bilgiler bende yok. Aslında farkında olmadan bilmiyen birine göre ağır bir diliniz var. İnsan arada ne konuşuluyor burada diyor :) Anlayacağınız sizce açıklanan bir şey bile bende yeni sorulara neden oluyor. Ki bu sadece başlangıç daha bu parçaları bir araya getirmek ve uçurmak var.Hal böyle olunca bence tecrübeli arkadaşların yardım eli şart. Neyse ki hedefim 2016 baharda uçurabilmek :)

Umarım bitince bu başlıkta benim gibi yeni olanlara kısa yoldan yol gösterir bir liste olur . En azından Ankarada heves eden kişilere atla gel yanıma anlatayım bildiğimi diyebilirim belki :)

250 Fpv Parça listesi

:D :D Burak Bey maalesef dediğiniz gibi kolay olmadı en azından benim içinde. Doğrudur biraz uzun rc model geçmişim var ama multikopter olayı çok farklı. Özellikle mini sınıfı boyutları itibariyle bir çok malzeme konusunda insanı kısıtlıyor. Zamanla alternatif ürün sayısının artması işleri biraz daha kolaylaştırmaya başladı ama. Ben bir mini toplamaya karar verdikten sonra yaklaşık 6 ay civarı araştırma yaptım. İmkanım olduğunda da bütçemin yettiği kadarıyla parçaları topladım. Parçaları aldıktan sonra da yaklaşık bir 4 ay geçti. Eksikler ve konuya hakim olma aşamalarıydı bu zaman. Zaten benim konudaki tarihlere bakarsanız bunu göreceksiniz. Parçaları almamın üzerinden şu an itibariyle yaklaşık 1 yıl geçti. Önümüzdeki ilkbahara doğru eğer durumlarım müsait olursa yeni bir model daha toplayacağım. Ama bunun parçalarını sormayın şimdi yeni başlayan biri için çok zor bir model olur.

Ben modelimde şu an 6 inç pervane kullanıyorum. Hatta bir ara yerli üretim 6045 pervane kullandım ve çok memnun kaldım. Son uçuşlarımda DAl 6040 pervane kullandım, performans olarak memnundum taki videoları izleyene kadar. Şimdiye kadar görmediğim jello vardı o yüzden video da yayınlayamadım. Bu basit bir örnek. mecburen deneme yanılma yoluyla bazı şeyleri bizim bulmamız gerekiyor.

Verici konusu aslında çok karışık değil. 500 mw vericiden memnundum ama bir kazada konektörü kırıldı. Tamir edilemeyecek bir kırım olduğu için emekliye ayırmak zorunda kaldım. Boscam 600 mw vericiyi kullandım bir süre ama bu verici de şu an kullandığım 200 mw TS5823 vericiden çok daha iyi değildi. Zaten boyutları ve ağırlığı da gereksiz bir şekilde çok fazla. O vericiyi de boşa çıkarmıştım geçenlerde sattım. Şu an 200 mw verici kullanıyorum ve çok memnunum.

Konunun içine girdikçe biraz karmaşık hale gelmeye başladığını görüyorsunuz. Bu kadar karışık bir durumu bir veya birkaç mesaj ile yazıp geçiştirmenin ne kadar zor olacağını anlamışsınızdır. O yüzden yeri geldikçe ve bir şeyler öğrendikçe mevcut konuya eklemeler yapıyoruz. Sizinde gördüğünüz gibi 80 küsür sayfaya ulaştı ve konunun nereden baksanız %70-75 kadarı bilgi ile dolu.

Karar vermek için acele etmeyin. Fırsat buldukça okuyup anlamaya çalışın ve öyle parçaları sipariş edin. Bilgisayar karşısında sizi yönlendirmek düşündüğünüz kadar kolay olmuyor. Bunu çok yaşadım geçmişte. Ankara'daki arkadaşlarla iletişime geçip bir kaç uçuşa katılsanız bile burada öğreneceğinizden kat kat fazlasını çok hızlı bir şekilde öğrenirsiniz.

250 Fpv Parça listesi

Burak bey, yalnızlığın ne olduğunu, yardım alacak kimsenin olmadığı durumu çok iyi bilenlerdenim. Ve bu uğraş, kim ne derse desin, hala usta çırak ilişkisi ile öğreniliyor. Benim de uzun bir modelcilik (uçak) geçmişim olmasına rağmen, multikopter çok farklı bir dal. Nesimi bey durumu çok iyi özetlemiş. Şu an elimde 450'lik bir quadro var ve fazla beklentim olmayan basit bir FPV techizatı seçimi bile, hele ki insanın elektronik bilgisi de yetersiz olunca, inanın çok zor oluyor. İlk yazıldıklarında okumuş olsam da, lazım olan bilgileri bulabilmek için, yazılanları başından sonuna tekrar okudum. (Bu arada başta Nesimi ve Zafer beyler olmak üzere, tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum) Ne istediğine göre zamanla insanın kafası berraklaşıyor. Bir defada uzay aracı yapamıyacağımıza göre, çok da fazla incelemeye gerek yok. Bazı şeyler ancak deneyim ile kazanılıyor!

Bu arada, forumumuzdaki hiç bir arkadaş biliyorsa, fırsatı ve zamanı da varsa, yardımcı olmaktan kaçınmaz! Ama bilmiyorsa, ben dahil, yanlış yönlendirmek de istemez. Modelinizin ilk uçuşunu da buradan paylaşırsanız memnun oluruz.

250 Fpv Parça listesi

Ömer Bey, Ankaradaki arkadaşlardan destek geldi :) İlk fırsatta bir uçuşlarına katılacağım.

250 Fpv Parça listesi

En son Yozgat Pilot TR model air festival 2015 organizasyonunda quad birincisi Musa Serdar Terzioğlu... Ankarada kendisi iletişime geçmişsinizdir muhtemelen ;)

250 Fpv Parça listesi

Evet, sanslıymışım birinciyi bulmuşum :) İlk 2 Ankara'danmış zaten. Kısmetse 3.cu de Ankaradan yetişecek :coolxf:

250 Fpv Parça listesi

Evet Burak abi ile iletişime geçtik en kısa zaman da buluşup tüm bildiklerimi paylaş cam... :RCKolik:

250 Fpv Parça listesi

Musa Serdar TERZİOĞLU' Alıntı:
Evet Burak abi ile iletişime geçtik en kısa zaman da buluşup tüm bildiklerimi paylaş cam... :RCKolik:

Teşekkür ederim, konuşunca içimdeki korkular baya azaldı. Hızır gibi yetiştin :)

250 Fpv Parça listesi

Kumanda Fly Sky FS-TH9X - Fr Sky DJT Modül - D4r-II Alıcı ile alındı.
Quad olarak Mojo kit alındı.

İlk quad uçmayı öğrenmek için olduğundan rtf oldu. Ama ayrıca bir quad toparlayacagım. Hadi hayırlısı :)

250 Fpv Parça listesi

Hadi hayırlı olsun diyelim :)

Sent from my iPhone using Tapatalk