2m planör konusunu canlandırmalıyız

Hem de Albatros! Şu an ağırlığınca altın edecek bir kit :)
...

Albatros kitinden ben de almıştım. Ama yapmaya fırsatım olmadı, elimde yıllarca durdu. Bir iki sene önce bari birinin işine yarasın diye satılılığa çıkarmıştım, neredeyse havada kapılmıştı. Demek ki bundanmış. :cry:

Arkadaşlar, aslında forumda sıkı planörcü ustalarımız var ama ortamı ben biraz ısıtayım. 2 m planör dalı ülkemiz için özel bir dal. Çünkü 2 m yarışmalarının temeli bizim arkadaşlarımız tarafından oluşturulup dünyaya ihraç edildi. F3J branşı gibi profesyonellik gerektiren bir dal olmayan 2m branşı aslında yarışmalarda harika vakit geçirebileceğiniz, gerçekten çok düzgün modelcilerle tanışabileceğiniz ve pilotajınıza inanılmaz katkısı olacak bir disiplin.
2 mt planör yarışmalarının temelinin bizim arkadaş tarafından atılmış olması gerçekten bizim için büyük bir onur abi. Sayende bunu da öğrenmiş olduk
Haziran sonu bu sezonun yarışmaları başlıyor. İlki Bursa'da. Bu forumdaki birçok arkadaş için çok kolay bir yerde yani.
Merak eden tüm arkadaşlarıma katılmalarını öneririm. En azından izleyici olun...
Bursa yarışması bir yana, esas Yalova yarışması iiçin hazırlık yapılmalı bence. Yalova da Hava Harp Okulu’nun hava meydanında kamp yaparak kalıyoruz ve yarışma da meydanda yapılıyor. Bambaşka bir deneyim...
Sanıyorum Bursa için bir Hezarfen Team kurabileceğiz. Ama dediğin gibi Yalova çok özel.
RCKOLIK ailesi olarak bu sene kesinlikle bir yarışmaya katılmamız gerektiğini biz de düşünüyoruz abi %p

Bursa ve Yalova yarışma tarihleri tam olarak nedir ? Bir de @Sumer Yamaner abi sen hangisini katılacaksın ? Aynı şekilde @Özgür Evren Varol hocam senin de bunlara katılma durumun olacak mı ?

Eğer bu kısımları netleştirirsek en azından yakın illerde yaşayan RCKOLIK üyeleri ile ortamı tenefüs etmek ve sizlerle beraber olmak amacıyla bir BULUŞMA düzenleyebiliriz diye düşünüyorum :RCKolik:

Ben 30 Haziran’da yurda ayak basıyir olacağım, Bursa’ya gidip yarışmaya katılmam konusunda klübümden de baskî var :) ama sabaha karşı istanbulda olup sonra yola çıkıp bursaya gitmek pek aklıma yatmıyor. Ayrıca Bursa yarışmaları istikrarlı bir şekilde yağmur altında yapılır :) (bu haftasonu da F3K yarışması vardı ve yağmur da ordaydı :) ) o yüzden iki kere düşünüyorum... Yalova temmuzun 21-22 sinde sanırım, hakkımı oraya saklamayı tercih edeceğim. Zira kamp olsun ortam olsun 3-4 gömlek daha üst seviye keyiflidir Yalova, üstelik klübüm de o yarışmanın organizatörü, o yüzden orda olmam daha önemli...

İlk yarışma 30 Haziran 1 Temmuz Bursa'da. Ben bu sezon elimden geldiğince tümüne katılmak istiyorum.

Sümer Abim, planın kesinleştimi? Biz dün İlker’le bir plan yaptık, o cumartesi çalışmak zorundaymış, ben de malum yoldan gelmiş olacağım, ama pazar sabahı yola çıkıp günübirlik Bursa’ya gideceğiz...

Zevkli bir dal olduğunu tahmin edebiliyorum.Bulunduğum yerde Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu var.Federasyon çatısı altında pilotlarımız uluslararası yarışmalara katılıp ülkemizi temsil ediyorlar.Bazen yurtdışına gidiyorlar bazen ise Geçitkale Havaalanında yarışmalar gerçekleşiyor.İzleyici olarak birkaç defa gittim.Yanılmıyorsam planörler maliyet açısından daha yüksek rakamlara ulaşıyor.Bir ağabeyim konuşma sırasında 7000TL olduğundan bahsetmişti.Şimdilik mümkün görünmüyor fakat gelecekte bu alana yönelebilirim kısmet olursa. :)

Zevkli bir dal olduğunu tahmin edebiliyorum.Bulunduğum yerde Kıbrıs Türk Hava Sporları Federasyonu var.Federasyon çatısı altında pilotlarımız uluslararası yarışmalara katılıp ülkemizi temsil ediyorlar.Bazen yurtdışına gidiyorlar bazen ise Geçitkale Havaalanında yarışmalar gerçekleşiyor.İzleyici olarak birkaç defa gittim.Yanılmıyorsam planörler maliyet açısından daha yüksek rakamlara ulaşıyor.Bir ağabeyim konuşma sırasında 7000TL olduğundan bahsetmişti.Şimdilik mümkün görünmüyor fakat gelecekte bu alana yönelebilirim kısmet olursa. :)

Tamer, Kıbrısta senin izlediğin ve bahsettiğin rakamlara çıkan (hatta aşan) modellerin olduğu yarışma F3J sınıfı planörlerin yarışması. Bu sınıftaki modeller oldukça yüksek performanslı tamamen kompozit modeller. Bizim burda bahsettiğimiz sınıf ise 2m sınıfı ve çok daha düşük bütçeli, ve temelde basit (sadece 3 kanal) modellerin yarıştığı bir dal. Modeller 500 tl civarında maliyet olarak :)

Ben her iki sınifta da yarışmış birisi olarak 2m nin daha keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Hemen şunu da ekleyeyim, 2m sınıfı aslen FAI tarafından tanınmayan ve şu an yarışılan kurallarıyla tamamen Türk modelcileri tarafından “icat” edilmiş bir sınıf. Ama yıllar içerisinde Türkiye’de oldukça iyi bir şekilde gelişti ve kısmen de bazı arkadaşlarımızın kişisel çabalarıyla Almanyadaki modelciler bu sınıfın varlığından haberdar edildi. Bu adamların da çok hoşuna gitti ve şu an Almanya’da ulusal ve uluslar arası yarışmalar düzenleniyor ve bildiğim kadarıyla yakında FAI’de resmen bu branşı tanıyacak. Bu büyük bir gurur çünkü Türk Modelcilerinin icat edip geliştirip en nihayetinde de dünyaya ihraç ettiği bir havacılık dalı...

Mehmet bugün Sümer abiler Bursa' daydı.
Gerçekten benim kafamada yattı.Havada süzülen bir model insana süper huzur verir.Bu işe yoğunlaşmak lazım.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari