3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

Ben burada şuna açıklık getirmek isterim. Ipliklenlenme ısı sorunları vb için ayarlar her filament için ve her makine için ayrıdır özellikle DIY diye geçen ender 3 gibi makinelerde zaten DIY kelimesinin olayida bu değilmi kendinde bir şeyler katman lazım .
Ender 3 zaten giriş seviyesi bir makine prusa ile arasındaki fiyat farkına bakıldığında aynı performansı direk beklememek lazım.
Onun dışında hazır ayarların tutmaması çok normal. O ayarlar makineye ve filament özeldir. Aynı pla filament bir yazıcıda 180 dereceyle basılırken farklı bir yazıcıda 210 dereceyle basmak gerebilir. Bu farklı marka pla lar için de geçerli. Birşeyleryapalım diye 3d yazıcılar ile ilgili çok güzel bir youtube kanalı var içerikler biraz karışık alakasız bir 3d yazıcı inceleme videosunda geri çekme ayarının nasıl yapılacağını anlatabiliyor. Videolarını izlerseniz stok ayarlarda bir yazıcı ile geri çekilme fan ve sıcaklık ayarları yapılmış bir yazıcının arasında yazdırma kalitesi farkını görebilirisiniz. Hatta ender 3 ile prusa yakın performans bile alabilirisiniz ama biraz deneme yanılma ve tecrübe gerekiyor.

Malesef hocam. Asiri duygusal bir millet oldugumuzdan hemen hemen hersey ile duygusal bir bag kurup aidiyet duygusu gelistiriyoruz. Marka bagimliligi degil de emtia'ya anlam yukleme demek daha dogru olur. Malum gruplara girip, "dijiay fantonu begenmedim" veya "endar 3 bucuk kotu basiyor demeniz "bizim sevdigimiz markalari sevmeyenlere oluk oluk kizacagiz ve klavyemizle duş alacağız" seklinde bir cevap almaniz yeterli olacaktir.
En kanlıları kumanda markası ve motor markasıdır. Motor savaşları yüzünden bir forumdan atılmışlığım var da oradan biliyorum. :lol:

Ben burada şuna açıklık getirmek isterim. Ipliklenlenme ısı sorunları vb için ayarlar her filament için ve her makine için ayrıdır özellikle DIY diye geçen ender 3 gibi makinelerde zaten DIY kelimesinin olayida bu değilmi kendinde bir şeyler katman lazım .
Ender 3 zaten giriş seviyesi bir makine prusa ile arasındaki fiyat farkına bakıldığında aynı performansı direk beklememek lazım.
Onun dışında hazır ayarların tutmaması çok normal. O ayarlar makineye ve filament özeldir. Aynı pla filament bir yazıcıda 180 dereceyle basılırken farklı bir yazıcıda 210 dereceyle basmak gerebilir. Bu farklı marka pla lar için de geçerli. Birşeyleryapalım diye 3d yazıcılar ile ilgili çok güzel bir youtube kanalı var içerikler biraz karışık alakasız bir 3d yazıcı inceleme videosunda geri çekme ayarının nasıl yapılacağını anlatabiliyor. Videolarını izlerseniz stok ayarlarda bir yazıcı ile geri çekilme fan ve sıcaklık ayarları yapılmış bir yazıcının arasında yazdırma kalitesi farkını görebilirisiniz. Hatta ender 3 ile prusa yakın performans bile alabilirisiniz ama biraz deneme yanılma ve tecrübe gerekiyor.
Yazıcımı sadece 2 hafta önce aldım. Açıkçası acemilik çekiyorum. Yazdırdığım modellerde hiçbir sıkıntım yok aslında gayette baskı kalitesini iyi buluyorum tabiki mukayese edecek başka bir makinem veya başka bir yerde farklı bir makinede basılmış bir modeli görmüşlüğümde yok. Dediğiniz kanalı takip ediyorum aslında öğrendiklerimin çoğunuda o kanaldan öğrendim. 3dlab ayarları o kadar kötü bir sonuç verdiki direk basınca bende bunu düzenlemektense yeniden sıfırdan bir ayarlama yapıyım dedim lakin yanılmışım sadece bir kaç parametre düzenlenince sonuç almaya başladım.

Ben ender 3 pro'mu direct drive'a çevirdim ve bmg çift dişli extruder(klon) taktım. Anakartını da 32bit işlemcili ve tmc2209 sürücülü bir kartla değiştirdim. Kendi marlin yazılımımı derleyip kullanıyorum. Slicer ayarlarım standart ender 3 ayarlarından farklı elbette.
Araştırma, zaman ve emek meselesi. Biraz da ek bütçe. Ben bu printer'ı almadan önce ne modifikasyonlar yapacağımı ve ne kadar ek para harcayacağımı önden planlayarak aldım. Yoksa zaten prusa mk3s alırdım :)
Her markanın kendi içinde farklı renk makaraları bile farklı ayarlar isteyebiliyor.
Ben her makara için ortalama filament çapını ölçer slicer'a girerim. Temperature tower ve retraction tower basıp temel ayarlarımı belirlerim. Sonra olarak da flow rate için tek çeperli üstü açık bit küp basıp flow rate ayarımı belirlerim. Bu ayarlar o makaraya özgü oluyor. Prusa slicer'da bunları farklı profiller halinde kaydedip devam ediyorum. Ender 3 bowden haliyle bile iyi ayarlandığında tatminkar baskılar alınabilecek bir makine. Bir ara bir başlık açıp yaptıklarımı ve yapılabilecek diğer modifikasyonlar ile ayar/kalibrasyon adımlarını anlatırım.

Yazıcımı sadece 2 hafta önce aldım. Açıkçası acemilik çekiyorum. Yazdırdığım modellerde hiçbir sıkıntım yok aslında gayette baskı kalitesini iyi buluyorum tabiki mukayese edecek başka bir makinem veya başka bir yerde farklı bir makinede basılmış bir modeli görmüşlüğümde yok. Dediğiniz kanalı takip ediyorum aslında öğrendiklerimin çoğunuda o kanaldan öğrendim. 3dlab ayarları o kadar kötü bir sonuç verdiki direk basınca bende bunu düzenlemektense yeniden sıfırdan bir ayarlama yapıyım dedim lakin yanılmışım sadece bir kaç parametre düzenlenince sonuç almaya başladım.
Factory file kullanarak devam etmenizi tavsiye ederim. Govdeyi sorunsuz basan kendi yaptigim profil elevatorlere gelince cuvalladi. Iki gundur elevator basmaya calisiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Koray Polat
Factory file kullanarak devam etmenizi tavsiye ederim. Govdeyi sorunsuz basan kendi yaptigim profil elevatorlere gelince cuvalladi. Iki gundur elevator basmaya calisiyorum.
Şimdilik sadece geri çekme ayarlarını düzenleyerek iyileşme yakaladım (en son bahsettiğim yüzey bozukluklarıda gitti). Factory ayarlarına benim geri çekme ayarlarını uyguluyorum ve devam ediyorum.

Alkol yasaklarinin verdigi can sikintisi ile bir tane de teyyare ben basayim dedim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ama bizim hic prusa mk3'umuz olmadigi icin stl dosyalari ve S3d ile cebellesiyorum hala.

3dlabprintden dost ve muttefik ulke, karagun dostu, herkesin muhendis dogdugu Alamanya yapimi Ta152de karar kildim.

Benim gibi motive olup ucak basacak ancak mkucu olmayanlar icin birnuyari: Benim gibi iki gun ugrasip gelistirdiginiz profilleri sakin ha silmeyin, baska parca basarken de guncellemeyin. Her ne kadar duzgun ciksada farkli profillerdeki parcalar birbirine zor oturuyoN

Alkol yasaklarinin verdigi can sikintisi ile bir tane de teyyare ben basayim dedim.

Ama bizim hic prusa mk3'umuz olmadigi icin stl dosyalari ve S3d ile cebellesiyorum hala.

3dlabprintden dost ve muttefik ulke, karagun dostu, herkesin muhendis dogdugu Alamanya yapimi Ta152de karar kildim.

Benim gibi motive olup ucak basacak ancak mkucu olmayanlar icin birnuyari: Benim gibi iki gun ugrasip gelistirdiginiz profilleri sakin ha silmeyin, baska parca basarken de guncellemeyin. Her ne kadar duzgun ciksada farkli profillerdeki parcalar birbirine zor oturuyor.:undecided:
Normal aylarin gelmesi ile insata devam ettim. 3Dlabprint gercekten isi ilerletmis. Daha once almis olduugum modelleri ile arasinda hem saglamlik hem de insa kolayligi arasinda buyuk fark var.

Normal aylarin gelmesi ile insata devam ettim. 3Dlabprint gercekten isi ilerletmis. Daha once almis olduugum modelleri ile arasinda hem saglamlik hem de insa kolayligi arasinda buyuk fark var.

Kolay gelsin, model güzel görünüyor. LWPLA kullanıyor musunuz herhangi bir yerde?
Yanlış bilmiyorsam bu modelde henüz geçme sistemini uygulamamışlardı, büyük 109 o sistemi uyguladıkları ilk model oldu ve bunun bile büyük etkisi var montaj kolaylığı ve sağlamlık açısından.

Aman abi "range check" yapmayı unutma sakın..
Maidende bol şans, mutlaka video isteriz!

Kolay gelsin, model güzel görünüyor. LWPLA kullanıyor musunuz herhangi bir yerde?
Yanlış bilmiyorsam bu modelde henüz geçme sistemini uygulamamışlardı, büyük 109 o sistemi uyguladıkları ilk model oldu ve bunun bile büyük etkisi var montaj kolaylığı ve sağlamlık açısından.

Aman abi "range check" yapmayı unutma sakın..
Maidende bol şans, mutlaka video isteriz!
LW PLA kullanmiyorum ancak motor mountu ile bastim. Enclosure aldiktan sonra kanatlari da Aerotex Pro ile denemek istiyorum.

LW PLA kullanmiyorum ancak motor mountu ile bastim. Enclosure aldiktan sonra kanatlari da Aerotex Pro ile denemek istiyorum.

Güzel bir ürün gibi görünüyor, hem foaming hem karbon katkılı hem de sıcağa dayanıklı. Bakayım buralara yollatabilirsem deneyeyim ben de. teşekkürler :thumbup:

Derken baktım, göndermiyorlar...

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi