3D Printer basım uçaklar ne kadar iyi ? Yeni Başlayanlara uygun mu ?

Kenan Takkul

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Kusura bakmayın başlık biraz garip ve içeriğe çok uygun olmadı ama ne yazacağımı bilemedim.
Ben bu hobiye bir tübitak yarışmasıyla başlamıştım. Fakat yarışmadan çok normal hobiciliğe kaymaya başladım. Bu bağlamda kendime bir uçak yapmaya karar verdim fakat elimdeki malzemelere baktığımda yarışmadan sonra malzemeleri tüm takım bölüştüğümüz için doğru düzgün malzeme yok bir kumanda var birde motor esc. Bende kendime uçak yapcak malzeme veya hazır bir kit alayım dedim. Forumda 3d printer bf109 konusunu görünce acaba hazır bir uçak alacağıma bir 3d printer alsamda uçağı direk kendim bassam diye düşündüm hem tamiri kolay hem yapımı basit duruyor hem de sadece filament ve 3d model parası vererek yeni bir model sahibi olabilirim tabi 3d printer ile yapabileceğim diğer diy uygulamalarda bunun cabası. Ama şundan emin olamadım bir 3dprinted uçak normal balsa veya depron bir modele göre uçuş karakteristiği nasıldır. Onalar kadar güzel uçar mı? Aynı zevki verir mi?

Kusura bakmayın başlık biraz garip ve içeriğe çok uygun olmadı ama ne yazacağımı bilemedim.
Ben bu hobiye bir tübitak yarışmasıyla başlamıştım. Fakat yarışmadan çok normal hobiciliğe kaymaya başladım. Bu bağlamda kendime bir uçak yapmaya karar verdim fakat elimdeki malzemelere baktığımda yarışmadan sonra malzemeleri tüm takım bölüştüğümüz için doğru düzgün malzeme yok bir kumanda var birde motor esc. Bende kendime uçak yapcak malzeme veya hazır bir kit alayım dedim. Forumda 3d printer bf109 konusunu görünce acaba hazır bir uçak alacağıma bir 3d printer alsamda uçağı direk kendim bassam diye düşündüm hem tamiri kolay hem yapımı basit duruyor hem de sadece filament ve 3d model parası vererek yeni bir model sahibi olabilirim tabi 3d printer ile yapabileceğim diğer diy uygulamalarda bunun cabası. Ama şundan emin olamadım bir 3dprinted uçak normal balsa veya depron bir modele göre uçuş karakteristiği nasıldır. Onalar kadar güzel uçar mı? Aynı zevki verir mi?
Yanlış yol.
Uçak basmak için 3D yazıcı alman için epey deneyimli bir modelci olman lazım. O uçakların montajı da uçurulması da sandığın gibi kolay değil. Başka işler için tabii ki 3D yazıcı alabilirsin ama model uçak hobisi ile uğraşacaksan forumda yeni başlayanlara yönelik yerleri güzelce oku.

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Ama şundan emin olamadım bir 3dprinted uçak normal balsa veya depron bir modele göre uçuş karakteristiği nasıldır. Onalar kadar güzel uçar mı? Aynı zevki verir mi?

Sümer abinin belirttiği gibi 3D baskı uçaklar, henüz diyelim, yenibaşlayanlar için uygun değil. İlk bakışta kolay görünüyor,alıyorsunuz basıyor mote edip uçuruyorsnuz, doğru. Ama uçuş kısmı pek yeni başlayanlara göre diyemem. Bu modeller depron bir modele nazaran çok daha ağır çıkıyorlar, bu nedenle de daha hızlı uçmaları gerekiyor ki bu yeni başlayan için en son istediğimiz şeydir. Dahası malzemeler çoğunlukla fazlaca kırılgan, bir depronveya balsamodelin ufaktefek çatlak ezik vsgibi hasarlarla atlatacağı ve kolaylıkla tamir edilebileceği kırımlar 3Dbaskı modellerde çok daha büyük hasarlara neden oluyor. Komple yeniden basmaya varan tamiratlar gerektiriyor. Bu da yeni başlayan birisi için pek arzu edilen durum değil tabii ki..

Öte yandan, her şeyde olduğu gibi bu konuda da teknoloji hızla ilerliyor, filement üreticileri bu pazarı görüp model uçak üretimine özel filamentler üretmeye başladılar bile. Tasarımcılar da gittikçe daha hafif tasarımlar yapabiliyorlar. LWPLA olarak piyada olan özel PLA filament normal PLAnın yarısı özgül ağırlığında basılabiliyor, strafor tarzı basarken içinde boşluklar oluşacak şekilde genleşenbir malzeme bu. Bazı modelciler bunun için "yeni balsa" bile diyorlar. Tabi hafif olmasıyla birlikte deavantaj olarak fazlaca yumuşak olması da var. Ama güngeçtikçe bunlar gelişecek, hem hafif hem de yeterince rijit materyaller de geliştirilecektir muhakkak. O zaman belki başlangıç için uygun modeller de piyasaya çıkabilir...

İş yerinden bir arkadaşım 3D modeli para ile aldı, baskı alıyor ama galiba 3 ay oldu bitiremedi.
Baskılar çok yavaş çıkıyor, baskılar büyük bir yerden sonra doğru formda çıkmamaya başlıyormuş vb durumlar söz konusu.
Bastınız, muntazam bir birleştirme işlemi gerekiyor. Yeni başlayan için mantıklı değil bence.
3d makina parasına güzel ekipman toplayabilirsiniz, yada 2-3 adet model uçak alabilirsiniz:)

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün
Arkadaşlar merhaba.

Hobiye geri döndüm. Ben strafordan çaylak yapıp uçurmuştum şimdi 3D yazıcıdan model uçak yapmak istiyorum.

Benim sizden ricam bu iş için 3D yazıcı Tavsiyesi ve uçakların planları ÜCRETSİZ mecbur kalırsak ücretli planları dosyaları nerden bulabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim.

YÖNETİM tarafından açılan Konu Bilgilendirmesi
Bu konu YÖNETİM tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak açılmıştır.

Benim tavsiyem de strafor veya fotoblok modellerle devam edip tecrübe kazanmak yönünde olacaktır.

3D baskı uçak planları konusunda da şöyle bir tespitim var;

a-) ÜCRETSİZ olarak paylaşılan tasarımlar genellikle hem tasarım hem mühendislik açısından daha alt seviyede kalan uçaklar oluyor. Bunun sonucu da nispeten kötü bir aerodinamik tasarım, beraberinde gereksiz fazla ağırlığı olan bir model ve bunların sonucunda da uçmayan veya uçsa bile kötü uçan modeller oluyor.

b-) Öte yanda, ÜCRETLİ tasarımların arkasında çoğu zaman daha detaylı, bilgiye ve tekniğe dayanan, emek harcanmış çalışmalar, mühendislik oluyor. Bunun sonucu da daha hafif (en azından gereksiz ağırlığı olmayan), mukavemeti ve aerodinamiği optimize edilmiş iyi uçan modeller oluyor.

Tabi her iki durum için de istisnalar var onu da unutmak lazım, yani nadiren de olsa, iyi bir tasarımın bedava olarak bulunması veya ters tarafta, paralı olan bir tasarımın çöp olması da mümkün.

Biraz tecrübesi olan birisi tasarıma, boyutlarına, ağırlığına bakarak bir öngörüde bulunabilir, ama bu yeterli tecrübesi olmayan birisi için pek kolay bir iş olmayacaktır. Velhasıl, bu istisnaları bir kenara bırakırsak eğer benim fikrime göre "tasarıma verilecek paradan tasarruf etmek için" ücretsiz tasarımlara yönelmek o uçakta kullanılacak olan malzeme, ekipman ve vakti riske etmek anlamına gelir iş plan parasından fazlasını kaybetmekle sonuçlanabilir.

YÖNETİM tarafından açılan Konu Bilgilendirmesi
Bu konu YÖNETİM tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak açılmıştır.

3 yıldır 3d printer kullanan birisi olarak ve yıllardır uçak hobiciliğini seven birisi olarak şunu söylim . 3D printer olarak yapılıcaksa bir uçağın tasarımının makineye uygunluğu çok önemli daha doğrusu makineye uygun bir tasarım gerekli örnek olarak vericek olursam gerek basılabilirliği daha az destek atması tercihen hiç destek kullanmadan baskıların yapılabilirliği önemlidir. Zaman ve paradan tasarruf sağlar aynı zamanda üretim daha kolay olur . İkincisi 3d printer lar da ağırlık konusu ağırlık olarak makineyi bilmeden yada tasarımda bu hususa dikkat edilmeden yapılması ağırlık problemini çıkarıyor ama düzenli olarak 3d print uçak tasarımı yapanlar artık bunlara dikkat ediyolar ve ağırlık olarak kabul edilebilir oluyor bir depron veya köpük model de yapılırken dikkat edilmediği durumda (gereğinden fazla yapıştırıcı bant kullanımı ) bu problemi yaratıyor. Gelelim asıl konuya ben 3d print uçaklarda hibrit yapmayı herzaman çok seviyorum şöyle örnek verim en basitinden kanat kanadın airfoillerini 3d printer dan basıyorum ince hafif ve kabuk şeklinde içinden ahşap veya karbon çubuk geçiriyorum sorna depronla kapatıyorum kanat hazır tek tek elle kesme derdinden yada benim gibi köpükten kanat kesmeyi sevmiyosan gayet güzel. Gövde konusunda ya uçağın iskeletini 3d printerdan yapıyorum ve üstüne depron la inşa ediyorum yada direkten 3d print gövde kullanıyorum gövdeyi sadece kabuk olarak bastığım için gayet hafif oluyor onun haricinde konuyu özetlicek olursam 3d printer kullanması çok kolay bir makine değil zaman ve emek istiyor ve yanında bayada sorun getirebiliyor kendi başına detaylı bir alet aynı zamanda uçak basımları uzun sürdüğü için kimi zaman elektrik kesilmesi baskının devrilmesi vb gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor işi özetlicek olursam Uçak yapmak için eğer tasarım yapmayı biliyorum aynı zamanda para ve zamanım var diyorsan 3d printer güzel bi tecrübe olucaktır ve makineyle aynı zamanda birsürü şey yapılabiliyor. Zamanım yok bi de 3d priner yükünün altına girmeyi sevmiyorum diyosan bence hiç gereği yok yazıcı filament o bu parasına güzel modeller ve birsürü malzeme alınır. Onun haricinde Eclipson Craycle modellerini beğeniyorum