450 Sınıfı Heliler için Değişik Kit ve Elektronik Alternatifleri

Rasim Öztürk

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Aslında 500 lük bir model istiyorum, bu seferki fbl olsun istiyorum. Ünite programlama, elektronik ayar gibi konular gözümü korkutmuyor çünkü hem az da olsa yerli kaynaklar var bu konuda (Türker Akgün başta olmak üzere) hem de helifreak ve bilimum diğer yabancı forumları ihtiyacım oldukça efektif olarak kullanabiliyorum.

Sorum servo konusunda, özellikle 450 size heli için servo tavsiyesi... (Hem bir abimize 450 konfigürasyon toplamayı düşünüyoruz, hem de ben de 450 size düşünebilirim bu arada, belli olmaz. Çünkü temiz durumda fbl dfc pek 500 ilanı göremiyorum hem de infinity deki geçenki kampanyayı kaçırdıktan sonra bir daha yakın zamanda öyle uygun fiyata 500 olur mu bilmiyorum.)

1) 450 size heli için nasıl servolar önerirsiniz?

Tarot 450 Pro FBL kit için kullanılacak.

Cyclic Servo;

Rotorstar RS-2125MGC
3DPRO DS415MG
Corona 929MG
ALZRC MG90S
T-Pro MG90S

Kuyruk servosu;

Rotorstar RS-3868MGT
3DPro DS9257MG

Rotorstar ın combo servo seti var hk da, 75 dolar gibi fiyatı var da çok mu olur? gerek var mıdır? 3DPro iş görür sanırım... Veya başka neleri tavsiye edersiniz?

Bir de ALZRC Devil 450 Fast için de aynı şekilde tavsiyelerinizi alabilirim. Motor ve ESC dahil fiyatı 190 dolar. Servolar ve ünite yok. Gözüm kayıyor o modeli de kendime toplayabilirim :D

Teşekkür ederim.

2) Aslında konusu değil ama ünite olarak da tavsiyeniz nedir? Tarot ZYX mi? Robird G31 mi?

3) Bir de KDS Flymentor hakkında yorumlarınız nelerdir?

Uzun oldu biraz, affola :)

450 Sınıfı Heli için Elektronik Tavsiyeniz

Bu konuda sözü ustasına bırakmak gerek, yani Clone Master'a bence. :laugh:

Şahsen ben 450 sınıfında Align Trex 450 Pro DFC super combo set aldım ve gayet memnunum. Fakat ekonomik bir çözüm değil malesef. :(p

Öncelikle şimdiden seçeceğin model hayırlı olsun Rasim :thumbup:

Şu ana kadar hep Align kitleri kullandığım için birebir Klone heli tecrübem olmadı. Ama sağolsun başka Mesut kardeşimi ve Iskender olmak üzere bu konuda da bir fikir sahibi olduk. Gerçi sen bu konulara mutlaka bakmışsındır ama ben yeni üyeler için yine de link vermiş olayım ;)

1- Buna göre özellikle arkadaşına toplayacağın 450'de kit olarak Tarot yerine Alzrc tercih ederseniz, 1 tık daha iyi olacaktır. Ama Tarot kit seçimi de çok yanlış değil
Cyclic servosu olarak kesinlikle "Corona 929MG ". Zira bir çok modelci tarafından onaylanmış Fiyat/performans ilişkisi oldukça iyi bir servo.

Kuyruk servosu için yaptığın seçim "Rotorstar" markasını bilmediğim için yorum yapamayacağım ama özellikle 450 gibi küçük bir modelde kuyruk çok önemli.

Burada pahalı da olsa ben Mesut üstadın en son güncellediği listediği aşağıdaki servoyu tavsiye edeceğim

2-ALZRC Devil450 FAST modeli gerçekten Goblin stili ile ilk çıkan ve oldukça göz dolduran bir model %p
Pilotaj seviyeni tam olarak bilmediğim için kesin yorum yapamam ama kırımdaki ekstra masraf kısmını bir tarafa bırakırsak, görsel olarak şahane bir model :thumbup:

Yine takip edebildiğim kadarı üzere ALZRC kitlerden çıkan motor ve ESC de gayet başarılı :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

3- FBL ünite alacak olsam şahsen artık uygun fiyata buluna bilen "Align 3GX" alırdım. Ama benim aksime "Tarot ZYX" tercih edecek de çoktur :)

4- Fiyat olarak uygun olan "KDS Flymentor" ben de çok merak ediyorum ama performansı nedir bilemeyeceğim.
Gerçi fiyatına göre değerlendirme yapmak lazım.

Türker Akgün' Alıntı:
Bu konuda sözü ustasına bırakmak gerek, yani Clone Master'a bence. :laugh:

Şahsen ben 450 sınıfında Align Trex 450 Pro DFC super combo set aldım ve gayet memnunum. Fakat ekonomik bir çözüm değil malesef. :(p

Ben başlık fazlalığı olmasın diye öyle açtım, buraya taşımışsın Türker abi, teşekkür ederim makbule geçti ;)

Aslında astarı yüzüne yaklaşabilir benim yolumla da. Sizin kombo 480 dolar civarlarında... Onun yerine T-REX 450L DOMINATOR Super Combo var, infinity de o da 480 dolar... Aslında aklımda vardı bir aralar, gözümü karartırsam yine olabilir de... 500 dfc fbl combo nun 430 a kampanyaya girdiği bir dönemde 450 size için bu kadar verilir mi bilmiyorum.

Gerçi öteki türlü de ALZRC Devil 450 Fast alsam 180 dolar, rotorstar servo seti alsam 75 dolar, robird g31 alsam o da 75... toplamda 330 dolar gibi bir miktar eder ki her ne kadar kalitesi tartışılmayacak olsa da klona o kadarı bilmiyorum :) zaten sonrasında muhtemelen üniteyi satmam ve ileri modellerde de kullanırım. model de gerçekten janjanlı, albenili... öyle bir kit toplamak isterim gerçekten.

servolara ise o kadar verilir mi işte orası asıl sorulardan...nerdeyse align fiyatına... üç tane ds415m zaten 63 dolar, bir de kuyruk servoyu eklesek rotorstarı az geçiyor... 4 servo maks. 40 dolar civarına bu işi kotarır mıyız :)

clone master Mesut Akın'ı clubrc de mi bulurum :D

Rasim Öztürk' Alıntı:
......
servolara ise o kadar verilir mi işte orası asıl sorulardan...nerdeyse align fiyatına... üç tane ds415m zaten 63 dolar, bir de kuyruk servoyu eklesek rotorstarı az geçiyor... 4 servo maks. 40 dolar civarına bu işi kotarır mıyız :)

clone master Mesut Akın'ı clubrc de mi bulurum :D
Rasim Mesut üstad aynı zamanda forumumuzun da moderatörüdür ;)

Gelelim ben olsam şu anda 450 alacak olsam ne yaparım

1- Şayet 450 sınıfı helim ekonomik olsun dersem direkt Mesut üstadın Klone listesindeki ekipmanlar ile heli toplardım
2- Yok biraz daha para vereyim daha kaliteli bir şey olsun dersem de direkt Align kitleri alırdım. Zira her ne kadar ben dahil sıkça eleştiriyor olsakta full kit olarak Align kitleri gerçekten bence parasının hakkını veriyor. Dikkat et parasının hakkı dedim, süper kalite demedim :D
3- Bu ikisi arasında yapılacak tercihler, yani klone heliye daha kaliteli servo alıp kullanmak bana çok da mantıklı gelmiyor. Zira o zaman senin de dediğin gibi Align kitlere çok yakın fiyat çıkıyor ve acaba doğru mu yapıyorum diye insan çelişki yaşıyor ve aldığımız ilave riskte cabası

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
1- Buna göre özellikle arkadaşına toplayacağın 450'de kit olarak Tarot yerine Alzrc tercih ederseniz, 1 tık daha iyi olacaktır. Ama Tarot kit seçimi de çok yanlış değil
Cyclic servosu olarak kesinlikle "Corona 929MG ". Zira bir çok modelci tarafından onaylanmış Fiyat/performans ilişkisi oldukça iyi bir servo.

Kuyruk servosu için yaptığın seçim "Rotorstar" markasını bilmediğim için yorum yapamayacağım ama özellikle 450 gibi küçük bir modelde kuyruk çok önemli.

Burada pahalı da olsa ben Mesut üstadın en son güncellediği listediği aşağıdaki servoyu tavsiye edeceğim

2-ALZRC Devil450 FAST modeli gerçekten Goblin stili ile ilk çıkan ve oldukça göz dolduran bir model %p
Pilotaj seviyeni tam olarak bilmediğim için kesin yorum yapamam ama kırımdaki ekstra masraf kısmını bir tarafa bırakırsak, görsel olarak şahane bir model :thumbup:

Yine takip edebildiğim kadarı üzere ALZRC kitlerden çıkan motor ve ESC de gayet başarılı :)

3- FBL ünite alacak olsam şahsen artık uygun fiyata buluna bilen "Align 3GX" alırdım. Ama benim aksime "Tarot ZYX" tercih edecek de çoktur :)

4- Fiyat olarak uygun olan "KDS Flymentor" ben de çok merak ediyorum ama performansı nedir bilemeyeceğim.
Gerçi fiyatına göre değerlendirme yapmak lazım.

Teşekkür ederim Mehmet abi, asıl kampanyayı kaçırdım şimdi aranıyorum işte nette.. 450sportu topladığım günleri de özledim :) kitten yola çıkıp bişeyler yapasım var. belki de ömürlük olur bu sefer bilemem :D

Rotorstar da güzel yorumlar alıyor, zaten fiyat olarak da kendini gösteriyor :) Maliyeti biraz azaltmak için kuyruğu farklı alıp cyclicleri 929mg alabilirim tavsiye ettiğin gibi... Align fiyatına yaklaşmak istemiyorum çok... 300 doların altında kalacak şekilde olursa 450 size için güzel olur.

Tarot 450 Pro Fbl aslında 450 size düşünürse Mevlüt abi için düşünüyorum. 125 dolar gibi bir fiyatı var banggoodda... ünite ve servolarla öyle bir kiti 250 ye kotarırız.

Kendim ise açıkçası Alzrc Devil 450 Fast beğeniyorum. Klasik kuyruk dizaynından farklı bir tasarım fakat goblin veya alzrc devil 480 fast gibi de değil. hem balans olarak kuyruğu çok ağırlaştırmaz hem de görüntü olarak şık buluyorum.

Robird G31 için ise çok olumlu yorumlar var, Tarot ZYX ten daha iyi buluyorlar yorumlayanlar. Align 3gx ilanlarda arada görüyorum uygun ama bilmiyorum araştırmam lazım o konuyu...

Self level bu seviyede gereksiz masraf gibi duruyor ve kds flymentoru kullananlar da pek tavsiye etmiyor. sadece Mevlüt abinin aklından geçiyordu o yüzden buraya yazayım belki olumlu yorumlayanlar olabilir dedim.

Araştırmaları yoğunlaştırarak devam ettireceğim, sonrasında bir montaj başlığı da açabilirim ilerleyen zamanlarda :) Teşekkürler...

Rasim Öztürk' Alıntı:
Robird G31 için ise çok olumlu yorumlar var, Tarot ZYX ten daha iyi buluyorlar yorumlayanlar. Align 3gx ilanlarda arada görüyorum uygun ama bilmiyorum araştırmam lazım o konuyu...

Self level bu seviyede gereksiz masraf gibi duruyor ve kds flymentoru kullananlar da pek tavsiye etmiyor. sadece Mevlüt abinin aklından geçiyordu o yüzden buraya yazayım belki olumlu yorumlayanlar olabilir dedim.

Araştırmaları yoğunlaştırarak devam ettireceğim, sonrasında bir montaj başlığı da açabilirim ilerleyen zamanlarda :) Teşekkürler...
Sonuçu merakla bekliyoruz ;)

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Robird G31 en son Deniz, Berkay için almıştı. Onlardan yorum alınabilir :)

Self Level ve Rescue kesinlikle belli bir kalite şart ve hal böyle olunca 2 tane ürün var şu an için piyasa da ve ne yazık ki fiyatları belli :-\

"kds flymentoru"dan kullandığı sensor yapısından dolayı ile zaten çok şey beklememek lazım diye düşünüyorum. Ama araştırdım dersem de yalan olur.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Robird G31 en son Deniz, Berkay için almıştı. Onlardan yorum alınabilir :)

Self Level ve Rescue kesinlikle belli bir kalite şart ve hal böyle olunca 2 tane ürün var şu an için piyasa da ve ne yazık ki fiyatları belli :-\

Deniz diğer tarafta iyidir demişti Robird G31 için ama biraz daha açmasını rica edeceğim iyiyi mesaj atıp ;)

İkisinden biri Bavarian Demon HC3X diğer nedir peki abi? Align APS?

Rasim Öztürk' Alıntı:
Deniz diğer tarafta iyidir demişti Robird G31 için ama biraz daha açmasını rica edeceğim iyiyi mesaj atıp ;)

İkisinden biri Bavarian Demon HC3X diğer nedir peki abi? Align APS?
Diğeri de her ne kadar biraz ayarlaması zor ve vibrasyon konusunda hassas olsa da Skookum Robotics SK 720 ve GPS. Align APS şahsen Align olduğu ve 3GX oturmak için harcadığı zamanı dikkate alırsak kesinlikle düşünmeyeceğim bir çözüm.

450 model için lüks bunlar abi, kıra kıra geliştiririz kendimizi... parça maliyeti belimizi bükmez modelin boyutu ortada sonuçta :)

Robird de hk da pek yok genelde backorder, Deniz'den biraz bilgi almam gerek. Onun dışında youtubeda birçok setup videosu var, detaylı başlıklar var hakkında.

Infinity de tarot ZYX ise 42,5 dolar, kargo dahil 50 dolar. O da çok uygun ve kullanıcısı var yeterince.

Okuduklarımdan genel edindiğim izlenim, cyclic servo için işte en az 1.8kg torklu boşluksuz herhangi bir servonun iş göreceği, bu bakımdan Corona 929MG olur büyük ihtimal.

Kuyruk servosu için araştırmalar devam ;) servo database den teknik özellikleri karşılaştırmam ve bolca yorum okumam gerek sanırım :)

tarotta ESC ve motor da yok... ESC için YEP 40A ve kontrol kartı sanırım ideal çözüm. Motor için de seçenek bol ama örnek olarak "ALZRC 450B Brushlless Motor - 3500KV" motor 20 dolar... yani motor için 15-20 dolarlık bir bütçe uygundur.

ALZRC kit için sorun yok zaten, motor ve esc birlikte olan versiyonu alırım zaten.

Konuyu tamamen okumadım ama bugün banggood da Tarot 450 fbl kit gördüm(kargo ücretsizdi) yeni mi geldi eskiden varmıydı bilmiyorum fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz belki diğer sitelerden ucuzdur :)

Kadir Kurt' Alıntı:
Konuyu tamamen okumadım ama bugün banggood da Tarot 450 fbl kit gördüm(kargo ücretsizdi) yeni mi geldi eskiden varmıydı bilmiyorum fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz belki diğer sitelerden ucuzdur :)

zaten tarot olacaksa ordan olur. 127 dolar kargo ücretsiz... gümrük vergisi ile 152 dolara geliyor.

da başka baktığım kitler de var... masraflar çok olacaksa align bile düşünüyorum

Rasim Öztürk' Alıntı:
zaten tarot olacaksa ordan olur. 127 dolar kargo ücretsiz... gümrük vergisi ile 152 dolara geliyor.

da başka baktığım kitler de var... masraflar çok olacaksa align bile düşünüyorum
Rasim, muhtemelen gümrük olmaz diye düşünüyorum, geçen yıl rc711 den aldığım alzrc 450 yi içinde yedeklerde vardı gümrüksüz aldım

Dostum
al bir align 450 pro dfc keyfine bak,, kopya helikopter le uğraşılmaz.....

Rasim Öztürk' Alıntı:
infinity deki geçenki kampanyayı kaçırdıktan sonra
Başımı taşlara vuruyorum hala :D

Birde..
500 Düşünmemenin sebebi bütçemi? Kds 450 c ile çok vakit geçirdim.Herşeyi onun üzerinde çözdüm diyebilirim.Stabilite anlamında durumu biliyorsun,bence 6kanal model en az 500 olmalı artık hatta bütçe varsa 600.Taşıt ve bütçe varsa 700 :D