550-800 İçin İdeal Konnektorler (RCPROPLUS SupraX)

şunu da belirtiyim tareq in konnektör ler EC-5 ;) , dogru seçilmil lehim teli ile düzgün lehimlenmiş EC5 sorun cıkartacagını sanmıyorum , ben bugune kadar bi sorun ile karşılaşmadım .. he yeniden sistem degiştirmeyecek olsaydım bu konnektorlerı denerdım ...

şimdilik motor konnektorlerini alabiliri ;)

[Urun]: 550-800 İçin İdeal Konnektorler (RCPROPLUS SupraX)

byedz' Alıntı:
artiz mi ne artizi artiz ne ararla burda :D :D artislik yapma :lol: :lol: :lol: :lol: senin laf caktıgın forum uyeleri bu forumla kardeş forum yani yazdıkların okunuyor ne dedğin anlaşılıyor ...

kimsenin senin ıcın kıymet bılmedıgı yada senı cekemedıgınden sana kızmıyor ,seni uyardıkları 2 şey var :
....................

Ediz abi ben hayatım boyunca 2-3 foruma üye olmadım tek bu hobi ile de uğraşmadım ki yazdığın şey genel anlamdaydı. Ha üzerine alınıp da yarası olan varsa gocunabilir o onun sorunu, benim için bir sorun yok.

İnsanlar bu zamana kadar beni uyarmakta haklılardı hiç kimseyede o yüzden çıkışmadım yalnışsın demedim. Beni böyle gördüklerinden yorum yapmıyorlar falanda demiyorum genel olarak nabzı atmamaya başladı çoğu modelcilik forumunun. Ayrıca bazı bu hobiyle uğraşan insanlar yeniliğe değişime alışık değiller buda insanı paylaşım konusunda sıkıyor.

Ben bu yolda sonuna kadar gitmek istiyorum bu yüzden bazı şeyleri olması gereken neyse öyle yapmam gerektiğinin farkına vardım o yüzden uslanmaya başladım diyebilirim.

Align konusuna gelince 3 tane 600 5 tane 700 sırf kendime toplamışım cidden sıkıldım artık :D biraz gaui serisini karıştıracağım :)

Supraları ben aldım şimdi 2 erkek escye 6 erkek parelel borda gidecek geri kalan 8 dişi de pillere gidecek 12s de 4 takım pile takcak kadar konnektörüm olacagından bana uzun süre yetecektir :)

byedz' Alıntı:
şunu da belirtiyim tareq in konnektör ler EC-5 ;) , dogru seçilmil lehim teli ile düzgün lehimlenmiş EC5 sorun cıkartacagını sanmıyorum , ben bugune kadar bi sorun ile karşılaşmadım .. he yeniden sistem degiştirmeyecek olsaydım bu konnektorlerı denerdım ...

şimdilik motor konnektorlerini alabiliri ;)
Abi ile kardeş arasındaki muhabbete girmiyorum :D zira her iki tarafta kendisini düzeyli ve çok iyi şekilde ifade edilmiş. Eminin ki alınması gereken mesajlar alınmış, verilmek istenen mesajlar verilmiş %p

Şimdi konumuza geri dönersek. Ediz kardeşim EC5 konusunda haklısın. Özellikle kaliteli EC5 konnektör kullanımı ve güzel bir lehim işçiliği ile sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Genel kanı bu yönde, özellikle akımların daha az olduğu 12S'de hiç bir kısıntı yok.

Alvin'de gördüğümüz bu konnektör serisi, temas yüzey alanı genişliği nedeniyle özellikle akımların zorlandığı 550 sınıfı 6S konfigurasyonlarda güzel bir seçenek. Ama benim gibi yeni sistem kurmayacaklar ve hali hazırda elinde EC5 sistemi olanlar için geçiş biraz sıkıntılı.

Bu arada ben de RC711'den sipariş geçtim bu konnektörlerden. Gelince hemen yeni pillerime ve ESC bunların montajını yapıyorum :halay:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
.......Bu arada ben de RC711'den sipariş geçtim bu konnektörlerden. Gelince hemen yeni pillerime ve ESC bunların montajını yapıyorum :halay:
Mehmet abi sen alalı ne kadar oldu registered ile mi aldın ? bende bugün aldım ay sonuna yetişir inşallah :)

Arkadaşlar EC5'ler 12S sistemler için gayet yeterli görünüyor. 6S ler için motora göre değişiyor. En güzeli castlle esc yada amper ölçme imkanı varsa çektiğimiz amperlere bakmak. Bu imkan yoksa konnektörlerin uçuş sonrası ısısına bakmak lazım.

Bu arada iki çeşit EC5 var. Erkek kutubun yapısına göre düz EC5 ve kuş kafesi ec5. Alttaki resimde düz EC5 görülüyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Aşağıdaki resimde kuş kafesi EC5 görülüyor.

Görülüyor ki EC5 sadece dışındaki plastik formatın adı. Kuş kafesi olanların temas yüzeyi gerçekten çok az ve zaman içinde içe doğru düzleşerek akımın iletilmesini giderek zorlaştırıyor. Dikkat edilmez ise , artan direnç , artan ısı , lehim erimesi , bağlantının kopması oluşabiliyor. Elinizde kuş kafesi tabir edilen tipte konnektörler varsa sadece şarj boardunda kullanın.

Forum muhabbetlerine gelince , her ikinizide bayağıdır takip ediyorum , her ikinizide severim bilirsiniz. Deniz genç olduğu için (küçük değil genç) tabiki bizden farklı olacak , ancak verdiği cevaplardaki saygı ve sevgiyi derinden hissediyorum. Her ikinizinde pilotajının ne kadar güzel yolda olduğunu sadece ben değil herkes görüyor ve takdir ediyor. Bu işi profesyonel yapmıyoruz o yüzden fanatikleşmeye , hele marka konusunda takıntılı olmaya hiç gerek yok düşünüyorum . Profesyonel yaptığımız işler konusunda , yani para kazandığımız işler konusunda tabi ki fanatizm olabilir. Bu işini sevmekten kaynaklanır. Mesela iddia ediyorum Adana'da kimse benden iyi modifiye radikal mastektomi (meme kanserinde memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin cerrahi olarak alınması) yapamaz. Bir keserim gören hayran kalır , ana toplar damarların , atardamarların etrafında dans ederim , sinirlerin yanından keskin bistüri ile teğet geçerim. (Hiha canım kan görmek istedi gene).

Neyse konuya dönersek önemli olan sevgi saygı. Eleştiriye açık olmak , uyarılara kulak vermek , iyiyi seçip kendimizi geliştirmek. Modeller konusunda her güzelin bir kusuru vardır. Gidip te herşey şahane dersek yarın öbür gün kusurları ortaya çıkarsa gülünç duruma düşeriz. O yüzden artıları ve eksileri beraber işlenmelidir.

DenizSERT' Alıntı:
Mehmet abi sen alalı ne kadar oldu registered ile mi aldın ? bende bugün aldım ay sonuna yetişir inşallah :)
01.07.14 tarihinde en ucuz kargoyu seçmiştim. Şimdi sen sorunca baktım dün Kocaeli torbasına eklenmiş :halay: 1-2 güne elimde olur.

İlker Sönmez' Alıntı:
Arkadaşlar EC5'ler 12S sistemler için gayet yeterli görünüyor. 6S ler için motora göre değişiyor. En güzeli castlle esc yada amper ölçme imkanı varsa çektiğimiz amperlere bakmak. Bu imkan yoksa konnektörlerin uçuş sonrası ısısına bakmak lazım.

Bu arada iki çeşit EC5 var. Erkek kutubun yapısına göre düz EC5 ve kuş kafesi ec5. Alttaki resimde düz EC5 görülüyor.

Bu konuyu paylaşmayı unuttun diye düşünmüştüm Ilker hocam :thumbup:

DenizSERT' Alıntı:
Forum muhabbetlerine gelince , her ikinizide bayağıdır takip ediyorum , her ikinizide severim bilirsiniz. Deniz genç olduğu için (küçük değil genç) tabiki bizden farklı olacak , ancak verdiği cevaplardaki saygı ve sevgiyi derinden hissediyorum. Her ikinizinde pilotajının ne kadar güzel yolda olduğunu sadece ben değil herkes görüyor ve takdir ediyor. Bu işi profesyonel yapmıyoruz o yüzden fanatikleşmeye , hele marka konusunda takıntılı olmaya hiç gerek yok düşünüyorum . Profesyonel yaptığımız işler konusunda , yani para kazandığımız işler konusunda tabi ki fanatizm olabilir. Bu işini sevmekten kaynaklanır. Mesela iddia ediyorum Adana'da kimse benden iyi modifiye radikal mastektomi (meme kanserinde memenin ve koltuk altı lenf bezlerinin cerrahi olarak alınması) yapamaz. Bir keserim gören hayran kalır , ana toplar damarların , atardamarların etrafında dans ederim , sinirlerin yanından keskin bistüri ile teğet geçerim. (Hiha canım kan görmek istedi gene).

Neyse konuya dönersek önemli olan sevgi saygı. Eleştiriye açık olmak , uyarılara kulak vermek , iyiyi seçip kendimizi geliştirmek. Modeller konusunda her güzelin bir kusuru vardır. Gidip te herşey şahane dersek yarın öbür gün kusurları ortaya çıkarsa gülünç duruma düşeriz. O yüzden artıları ve eksileri beraber işlenmelidir.
Bu kısma herhangi bir ilave yok %p

benim hepsi ec5. aklımdaki olay şu. sadece esc ucu ile y kablonun 44v ucuna bu esc den takmak. çünki iki pilin birleşim yeri orası. ve hep orası patlıyor. pat,pat,pat

Postacı 10 dakika önce getirmiş , taze taze suprax

Bu arada 20 lik pakette 20 erkek 20 dişi ve 40 tane plastik koruma (20 kırmızı 20 siyah) var yani 20 pile yetecek kadar malzeme çıkıyor.

İlker Sönmez' Alıntı:
Postacı 10 dakika önce getirmiş , taze taze suprax

Bu arada 20 lik pakette 20 erkek 20 dişi ve 40 tane plastik koruma (20 kırmızı 20 siyah) var yani 20 pile yetecek kadar malzeme çıkıyor.
Hayırlı olsun abi :) şu çıt sesini gösteren bit video istiyoruz

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

İlker Sönmez' Alıntı:
Bu akşam bayağı bir lehim işimiz var :)
Kolay gelsin Ilker hocam. Eğer benimkileri yarın teslim ederlerse, bu hafta bizde de lehim işi var :yuppi:

Selamlar. Konuyu baştan sona okudum, hatta iki gündür bütün konnektörleri değiştirmeyi de düşünüyordum. Ancak baştan beri aklıma takılan bir iki durumla ilgili küçük bir araştırma yaptım. 700 modelimde Align 700MX motor kullanıyorum ve bu motorun özelliklerine baktığımda max cont. 90A max burst 150A akım çekebileceğini görüyorum, zira esc de 130 ve 150A olarak veriyor üzerinden geçirebileceği akımı. Bu 90A değeri EC5'in kaldırabileceği sınırlar içerisinde. Zaten EC5 de 5mm bullet konnektör ve plastikten ibaret. Burada sorun yok. Ancak 6S setuplı X5 modeli toplarken gördüm ki, motorun max çekeceği amper 65A. Zaten motor da, esc de 14awg kablolar kullanıyor, ki bu kabloların kaldırabileceği max amper de 68A kadar, ki bu değerde "cayır cayır" durumuna geleceklerdir. Bu kabloların ucuna 6mm konnektör takmak bana hiç bir şey kazandırmayacaktır.

İlk konudaki 6s-6mm 12s-5mm ayrımındansa, sahip olunan ve olunması planlanan modeller ve kullanılacak motor-esc-pil kombinasyonuna göre bir planlama yapılması ve konnektör seçilmesi daha gerçekçi olur düşüncesindeyim. Benim durumumda, ki genel duruma çok uygun, 6s modelimin çekeceği amper 12s modelimin çekeceğinden daha düşük ve EC5 sınırları içerisinde ikisi de. 700'ün yanında 550 size bir model tercih etmemin nedeni de aynı pilleri kullanabilmekten ibaret. İki farklı tip konnektör burada işi bozar.

Emre hocam hoşgeldin , bugün mobilden diğer konulara mesajlarını gördüm , vakitsizlikten yazamadım. Tanımayanlar için Emre Kaman camianın en kaliteli insanlarındandır :saygilar:

Konnektör meslesine gelince söylediğin motorlar için 6 mm konnektörler gerçekten overkill oluyor. EC5 bu motorların elinede yüzünede çok bile. Ancak ilerde motor değiştirmeyi düşünüyorsan , görmeyi planladığın amperler var ise (misal 160 amper vs ) o zaman gerekli olabilir. Bu konnektörlerin 4 mm ve 5 mm çapında olanlarıda var , 8 mm çapında olanlarıda var. Elime dün geçtiğinde gerçekten metal ve kaplama kalitesinin güzel olduğunu gördüm. Tekrar kullanılabilir olmasıda avantaj. Kaliteli olduğu aşikar ancak fiyatı yüksek. Planlamaya göre çap seçilebilir.

İlker hocam teşekkür ederim, teveccühünüz :saygilar:

Benim o amperleri sömüren canavarlarla uğraşmadan önce 700 motorundan korkmamaya alışmam lazım :D Benim gibi olanların, eğer işlerini gören konnektörleri varsa, gerekeceği zamana kadar konnektöre para bağlamalarına gerek yok demek istiyorum, yoksa kaliteli malzeme candır. :)

Emre Kaman' Alıntı:
İlker hocam teşekkür ederim, teveccühünüz :saygilar:

Benim o amperleri sömüren canavarlarla uğraşmadan önce 700 motorundan korkmamaya alışmam lazım :D Benim gibi olanların, eğer işlerini gören konnektörleri varsa, gerekeceği zamana kadar konnektöre para bağlamalarına gerek yok demek istiyorum, yoksa kaliteli malzeme candır. :)
Size aynen katılıyorum Emre Bey :thumbup: Bence önemli olan iki şey var:

1- İhtiyacı doğru belirlemek
2- Sistemi sıfırdan kuruyor isek, bir sonraki aşamayı da göz önünde bulundurmak.

Bu arada şunu da belirteyim bu konnektörler aslında o kadar da pahalı değil. Örneğin ben aşağıdaki RCPROPLUS konnektörlerinin 8 çiftini RC711'den $11.5 aldım.
Yani çifti $1.4 geliyor ki, fiyat olarak bence gayet makum, yani en azından ben öyle düşünüyorum. Alınacak bir siparişi ilave edilmesi halinde kargo bedeli de çok fazla çıkmayacaktır.