6 Kanal Helikopter Seçimi ?

rcdelisi

Yeni Uye
Merhabalar

Uzun zamandır aklımda olanı bu gün sizlerin tecrübeleri ve tavsiyeleri doğrultusunda hayata geçiriyorum :)

Amacım Uğraşmak... Evet doğru okudunuz helikopterimi alıp saatlerce sanki gerçek bir helikopteri sürmeyi öğreniyormuş gibi üzerinde çalışmak istiyorum.Alıp hemen uçurmak keyifsiz geliyor bana.

Bu yüzden 6 kanallı tercihinde bulunacağım,yurt dışından satın alacağım fakat kimisi gümrüğe takılır diyor kimisi ben aldım bişey olmadı diyor bu konudada biraz kararsızım ama Türkiyede hem çok pahalı ayrıca bulunmuyor.Wl toys ürünlerini Türkiyede nerede bulabilirim THK'da var mıdır acaba?

Banggood sitesinden seçtiğim modeller şunlar;

WLtoys V977 68 dolar civarı

WLtoys V922 96 dolar civarı

İkisinin arasındaki farklar nedir cidid farklılıklar var mıdır ? Sizin önereceğiniz modeller neler olur walkera modellerine de baktım fakat anlamadığımdan seçemiyorum yardımcı olursanız sevinirim :) Teşekkür edeirm iyi forumlar...

Arkadaşlar birde şöyle bir heli buldum büyük olmasından dolayı daha dikkatimi çekti zaten birazda büyük bir model arıyordum sizce nasıl ?

Tarot 450 PRO V2 FBL Flybarless RC Helicopter KIT

Dediğiniz model kit. Yanında yazıyor zaten KIT diye. Kumandası, pili, şarj aleti, motoru, ünitesi, servosu, escsi vb. ekipmanları yok. Forumu az gezin yeterli bilgi var zaten :RCKolik:

Muhlis berberoğlu' Alıntı:
Merhabalar

Uzun zamandır aklımda olanı bu gün sizlerin tecrübeleri ve tavsiyeleri doğrultusunda hayata geçiriyorum :)
.........
İkisinin arasındaki farklar nedir cidid farklılıklar var mıdır ? Sizin önereceğiniz modeller neler olur walkera modellerine de baktım fakat anlamadığımdan seçemiyorum yardımcı olursanız sevinirim :) Teşekkür edeirm iyi forumlar...

Merhabalar,

Şimdi söylemek istediğim temelde iki şey var, başka bazı değerlendirmelerim de olacak akabinde.

Birincisi, bir helikopteri kit halinde alıp mekanik montajını yapmak yeni başlayan biri için orta zorlukta bir işlemdir. Modelin kutusundan çıkan kitapçığa göre montajını yaparsınız. Neden kolay değil peki? Çünkü bazı trickleri vardır, kitapçık her zaman en ideal montaj sırasını vermeyebilir. Son sayfada yazan bir uyarı yüzünden topladığınız kitin belli yerlerini tekrar söküp takmanız gerekebilir. Ne bileyim, bir vida bir bilezikten veya delikten geçiyordur, o vidaya loctite ı başta sürerseniz hareketli kalması gereken vida-bilezik ikilisini sabitlemiş olursunuz ve bu hatalı bir montajdır. Daha model yerde iken bu hareketli mekanizmaya hareket veren servoyu yakabilirsiniz veya başka bazı hasarlar verebilirsiniz modele...

Kısacası mekanik montaj orta zorluktadır, önce heliyi genel olarak tanımanız gerekir, sonra kitapçığı iyice okumanız gerekir ve dikkat edilmesi gereken noktaları belirlemiş olmanız gerekir, youtubedan birkaç montaj videosunu izleyip bu adam ne yapıyor diye iyice bir anlamanız lazım... Forumlarda bunun için açılmış başlıkları da okumanız faydanıza... İşin mekanik kısmı böyle...

Gelelim elektronik kısmına... Burası daha karışıktır, bilgi gerektirir. Elektronik yerleşimini bir şekilde yaparsınız yukarıdaki gibi kitapçık, video, forumlar üçgeninden faydalanarak. Yine burada da dikkat edilmesi gereken hususlar var, işte motor pinyonu ile spur gear arası boşluk ne kadar olacak, eksenlerin paralelliği, servoyu yerleştirirken dikkat edilmesi gereken hususlar, hornların 90 dereceliliği falan filan... Kablolamayı düzenlersiniz de...

Ayar işi nasıl olacak? İşte işin asıl ciddi noktalarından biri de bu ve bilgi gerektirir. Servoların, fb model ise gyro'nun ne iş yaptığını, fbl model ise fbl ünitenin ne iş yaptığını, nasıl ayarlandığını, end point, subtrim, reverse, dual rate, exponentional gibi kavramların ne olduğunu, kumandadan nasıl ayarlandığını biliyor olmanız lazım. ESC yi programlayabiliyor olmanız lazım. CCPM kavramını, pitch curve, throttle curve, gain, idle-up, hold vs. biliyor ve kumandadan ayarlayabiliyor olmanız lazım.

Helikopterin kuyruğu titriyorsa sorunun ne olabileceği, ana paller gürültülü çalışıyor ve yandan >< şeklinde görünüyorsa sorunun ne olabileceği gibi işin ayar/bakım evresinde ortaya çıkacak sorunları çözebiliyor olmanız lazım.

Kısacası kolay iş değildir ama korkmayın forumlar, internet videolar vs. bunun için var. Kimse tüm bunları bilerek dünyaya gelmiyor, hep sonradan araştırarak öğrenilmiş birikimler bunlar.

İkincisi, 6 kanal bir heliyi alıp hemen uçurabiliyorsanız zaten sizin adınıza ben keyiflenirim, ciddiyim. Geçen sene 450 modeli ilk hovera kaldırışımda avuçlarımın içi terlemişti öyle söyleyeyim ;) Uçurması da öyle kolay değildir, simülatör çalışması gerektirir, bolca antreman gerektirir.

Ayrıca wltoys ürünlerini en uygun banggoodda bulursunuz, yazdığınız V977 nin de uçuşa hazır kumanda dahil rtf (ready to fly) seti 95-100 dolar gibi. O yazdığınız 68 dolar sadece helinin fiyatı... Kumanda yoktur içinde...

İkisi arasındaki farkı araştırırsınız forumda ama ben size V977 yi alın derim ;)

Tekrar merhaba Muhlis ;) Şimdi ilk mesajında uçmaktan çok helinin mekaniği ile ilgilenmek istediğini belirtmişsin.

Öncelikle modelin heli olunca zaten sürekli ayar yapmak durumundasın merak etme. Ama helinin en zor kısmı ise pilotajıdır. Bu yüzden senin yerinde olsam şu yolu izlerdim :

1- Öncelikle hemen simulator alır ve çalışmalara başlardım

2- Sonra V922 ya da V977 alıp, simdeki çalışmaları yavaş yavaş gerçek hayatta denerdim

3- Tüm bu süre zarfında da senin de ekonomine uygun modeli ve diğer ekipmanları seçer, yavaş yavaş temin ederim

4- Bu arada da Izmir'deki modelciler ile bir araya gelmeye çalışır, canlı canlı modelleri inceler görüş alışverişinde bulunurdum.

NOT: Yerinde olsam model seçerken nette bulduğum kitleri değilde, öncelikle yukarıdaki konularda paylaşılan ve denen kit çözümlerine yoğunlaşırdım. Zaten sabırla tüm paylaşımları okursan ne demek istemi çok yakında kendin de anlayacaksın ;)

Herkese desteğindne ilgisinden dolayı çok çok teşekkür ederim.

Verdiğiniz linkleri ve forumda bulabildiğim bir çok videoyu ve makaleyi okudum kafamda daha düzenli planlar yapmaya başladım.

Kit modellerden uzak duruyorum çünkü şuan harcım değil daha mekaniksel olarak nasıl çalıştığını bilmediğim görmediğim bir şeyi toplamam çok zor.

Rtf modellere yöneliyorum bunların içindede şuan için en uygunu 977 ve 922 görünüyor

922 flybarless bir ürün olarak geçiyor okuduğuma göre bunun artıları çok bu yüzden +1

977 brushless motora sahip bunun artılarını ve eksilerini bilmiyorum.

Ayrıca bir sorunumuz daha var sanırım bu helikopterlerin kumandaları simülatöre uygun değil bu sorunu nasıl aşarız ?

V922 ve V977 ikisi de flybarless 6 kanal Micro. V977 daha sonra çıkan bir model. Motoru fırçasında oldugundan daha güçlü ve diğer artıları da var. V922 ise onlarca kişi tarafından kullanılan ve dayanıklılık olarak olumlu not alan bir ürün.ikisi Dr olur, karar sana kalmış.

Sim ve kumandası ile her türlü detay ilgini konuda detaylı olarak anlatıldı :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tamamdır okudum konuyu anladım :) v922 de karar kılmış gibi görünmekteyim ama son anda korkaklık yapıp 4 kanal bir modelde alabilirim :( O kadar çok terim var ki açıkcası biraz korktum...

Türkiye'den almak için araştırmalar yaptım 2 katı fiyatına satılıyor şaşırıdm kaldım :eek: İyi işmiş vallahi bende 10-20 tane getittiriyim 2 katına satayım.

Banggood 'dan alacağım 1 ay içinde gümrük falan olmadan gelir inşallah.

Tamamdır okudum konuyu anladım :) v922 de karar kılmış gibi görünmekteyim ama son anda korkaklık yapıp 4 kanal bir modelde alabilirim :( O kadar çok terim var ki açıkcası biraz korktum...

Türkiye'den almak için araştırmalar yaptım 2 katı fiyatına satılıyor şaşırıdm kaldım :eek: İyi işmiş vallahi bende 10-20 tane getittiriyim 2 katına satayım.

Banggood 'dan alacağım 1 ay içinde gümrük falan olmadan gelir inşallah.

Bence yanlış tercih olur ama yine de sen bilirsin. Sonuçta aynı fiyata daha artıları olan bir model (V977) almak varken v922 almak bir tercihtir. Motor brushless bu önemli bir artı... 3axis-6axis gyro modları var v977 de... V922 de sadece 3-axis... Yani tam 4 kanal gibi olmasa da ona yakın bir kullanım sunan bir modu var v977 nin...

v922 istiyorsan yurtdışını beklemene gerek yok, son dönemde zibilyon tane ilan görmeye başladım bu modelle ilgili.. Artık ya doyuma ulaştı millet sıkıldı elinden çıkarıyor daha büyük modeller için yada v977ye kayma var. Bilemiyorum ama gerek burda gerek HT, gerekse Clubrc gibi forumlarda bolca v922 ilanı görmeye başladım. Bende de yedekleri var, alırsan yedek parça tedarikçin olurum :p (model sapıttı, kart değiştirdim düzelmedi, ben de parçalarına ayırdım, elde yedek çok :) )

10-20 tane getirtirsen çoğu elinde kalır, o 350-400 liraya satmaya çalışan yerler kaç tane satabiliyor merak ediyorum. Çünkü herkes Banggooddan alıyor... Beklemek bu hobinin olmazsa olmazı, açıkçası ben beklemeyince bi şaşırıyorum garip hissediyorum ;D

Terimlerle ilgili de dediğim gibi araştırdıkça okudukça öğreniyorsun, uyguladıkça da kalıcı yerleşiyor. Korkacak bişey yok ;)

Rasime aynen katılıyorum ve kesinlikle 4 kanal heli almani tavsiye etmiyorum. Zira 1-2 hafta içersinde kesin sikilacaksin ve verdigin 100TL yazık olacak :)

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim tavsiyeleriniz çok önemli ve hepsi kulağıma küpe oluyor.

Brushless motoru biraz araştırdım fakat o kadar teknik terim içeriyor ki tanımları bile algılamakta zorluk çekiyorum.v922 yi herkes almış kullanmış bilindik bir model diye ilk sıraya yerleştirdim ama herkes elinden çıkarıp bir üst modele geçmeyi düşünüyormuş meğersem:)

Paypall üzerinden banggood da alışveriş yaptığım zaman v977 nin gümrüğe takılma %20 vergi ödeme gibi durumlarla karşılaşırmıyım ?

Ayrıca almam gereken yedek malzemeler var mı ? iki kere sipariş vermektense hepsini bir arada alayım.

Şimdi sorduğun 2 sorunun da cevabı konu olarak var. Sormadan once indeks sayfalarına bakalım ya da ustteki ARAMA özelliğini kullanalım :)

Muhlis merhaba,

Mehmet abiye katilarak 4 kanalliyi alirsan ve da ha sonra 6 kanalliya gecersen, 4 kanalliya donup bakmazsin ble, satamazsinda, elinde patlar, bence simulasyon calis ve v977 al, v922 gore cok daha iyi oldugu kanaatinfeyim, cunku fircasiz motor, 3axiss ve 6 axis gyro..

Herkese tekrardan merhaba,

Büyük bir heycanla yaz tatiline girdim işler bitti okul bitti dedik fakat "yaz tatilim" umduğumdan çok çok daha yoğun geçecek bu yüzden pek zamanım olmayacak ilk mesajımda yazdığım gibi saatlerce kurcalayıp,söküp çıkarıp sim çalışacak vaktim olmayacak ama bu güzel aktiviteyide es geçmek istemiyorum v912 4 kanal bir modeli Türkiye'de uygun fiyata buldum büyük olmasından dolayı cezbetti en azından bilgisayarın başından kalkar biraz doğa görürüm diye düşünüyorum.

Haftada 1-2 kere vakit bulup kullanabileceğim için 6 kanal pek işime yaramayacak 4 kanal olarak bu heliyi önerir misiniz ? Yedek parçasıda Türkiye'de uygun fiyatlara bulunabiliyor.

Herkese tekrardan merhaba,

Büyük bir heycanla yaz tatiline girdim işler bitti okul bitti dedik fakat "yaz tatilim" umduğumdan çok çok daha yoğun geçecek bu yüzden pek zamanım olmayacak ilk mesajımda yazdığım gibi saatlerce kurcalayıp,söküp çıkarıp sim çalışacak vaktim olmayacak ama bu güzel aktiviteyide es geçmek istemiyorum v912 4 kanal bir modeli Türkiye'de uygun fiyata buldum büyük olmasından dolayı cezbetti en azından bilgisayarın başından kalkar biraz doğa görürüm diye düşünüyorum.

Haftada 1-2 kere vakit bulup kullanabileceğim için 6 kanal pek işime yaramayacak 4 kanal olarak bu heliyi önerir misiniz ? Yedek parçasıda Türkiye'de uygun fiyatlara bulunabiliyor.
Kesinlikle önermiyoruz, parana yazık Muhlis. Bu forumda hiç kullanıcı yok diye biliyorum. Sağolsun arkadaşlar bizlerin tavsiyelerini dikkate alıyorlar.

Başka forumlarda alanlar memnun değil. Hep büyük olmasına aldanıp alıyorlar ama dışarda en küçük rüzgarda helinin dengesi bozuluyor. Büyük ve ağır olunca da düşme sonrası hasar meydana geliyor.

Aslında seçenek belli başka da yol yok : 4 kanal alacaksan V911 ve ev içinde uçacaksın. Yok ben dışarda da uçayım dersen o zaman 6 kanal micro (V922, V977) ama simulator şart. Yok bunlar bana uymaz diyorsan da başlamadan ara vermeni tavsiye ederim. Müsait olunca yeniden start verirsin ;) O zaman kadar da vakit buldukça simulator çalışır ve hazırlık yapmış olursun :)