6 Kanal Micro Helilerde Pal Açı Ölçümü

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
450 sınıfı ve üzeri helilerin ayar konusuna deyinirken "RC Helikopterde Açı Ayarı Ne demektir ?" konusunu detaylı bir şekilde sizlerle paylaşmıştık. Ayrıca başka bir konu başlığı altında da "Pal Açısı Ayarlama" işleminin "Pitch Gauge" yani "Açı Ölçer" kullanarak nasıl yapıldığını açıklamıştık.

Helide Açı Ayarı Nedir ? Nasıl Yapılır ?
Pitch Gauge - Açı Ölçer Kullanımı . Pal Açısı Nasıl Ölçülür ?

Peki 6 kanal micro helilerde bu ayar nasıl yapılıyor ?
Aslında birebir aynısı :D Zira prensip olarak 6 kanal olduğu için çalışma mantıkları aynı. Fakat buradaki en büyük sıkıntı piyasade çok az sayıda "Micro Pitch Gauge" bulunması ya da çoğumuzda bunun olmaması.

6 kanal micro heliler zaten RTF geliyor ise neden açı ayarına ihtiyaç duyalım ki ?
Şayet 6 kanal micro heliyi RTF, yani kumandası ile beraber almış iseniz, zaten tüm ayarları yapılmış olarak geliyor. Eğer IDLE-UP (3D - Invert Uçuş) modu da beklediğiniz performansı veriyor ise micro helilerde açı ölçümü yapmanıza gerek yok ;)

Peki ne zaman açı ayarına ihtiyacım olacak ?
1- Eğer micro helinizi RTF değil de, BNF (kumandasız) olarak almış iseniz, o zaman kumanda ayarlarını sizin yapmanız gerekiyor. Bu durumda gerek "Normal Uçuş" modu, gerekse "IDLE-UP Uçuş" modlarını ayarlar iken açılarını kontrol etmeniz gerekecek.

2- Diğer bir durumda bazen RTF olarak ayarlı bir şekilde aldığınız micro helinizin "Normal Uçuş" modu performansı gayet iyi iken, "IDLE-UP" mod performansında sıkıntı olabiliyor. İşte bu durumda düzgün ayarlı gönderilmemiş micro helinizin ayarlarını sizin gözden geçirmeniz gerekebiliyor.

Mesela örnek olarak aşağıdaki resimde görüldüğü üzere, RTF olarak gelen V922 ait "Pozitif Acı değeri" +17 der iken, "Negatif Açı" değeri -10 der dir. Bu durumda bu helinin normal uçuş performansı gayet iyi iken, IDLE-Up modunda ters uçuşlarda ciddi performans sıkıntısı yaşanacaktır.

Bununla ilgili paylaştığımız şu konuya da göz atmanızı öneririz ;)

WLtoys V922 IDLE-UP (3D- Invert) Uçuş Performans Problemi ve Çözümü

[attachimg=1]

Micro Helilerde açı ölçümü nasıl yapılır ?
1- Şayet elinizde "Micro Pitch Gauge" var ise daha önce anlattığımız şekilde pallerin açılarını rahatlıkla kontrol edip ayarlayabilirsiniz.

2- Uygun micro açı ölçer yok ise, o zaman imdadımıza MATEMATİK yetişiyor. Şöyleki ;

i- Pallerinizin boyunu ölçüyorsunuz
ii- Palleri yan yana getirip, aralarındaki mesafeyi ölçüyoruz.
iii- İşte bu aradaki mesafe farkı bize o an ki açıyı veriyor.

Mesela aşağıdaki tablo "WLToys V922" ile aynı pal uzunluğuna sahip "Blade mCP X" micro helinin açı tablosudur.

[attachimg=2]

3- Akıllı telefonlar için aşağıdaki uygulamaları da aynı amaç için kullanabilirsiniz :

Apple için : RC Heli Utility

[attachimg=3]

Android için : RC-Heli-Pitch

Ekli dosyalar

• Micro Pozitif Negatif Aci Farký.jpg
    Micro Pozitif Negatif Aci Farký.jpg
    22.1 KB · Görülme: 570
  • Micro Heli Açý Tablosu.jpg
    Micro Heli Açý Tablosu.jpg
    35.8 KB · Görülme: 567
  • Apple RC Heli Utility.jpg
    Apple RC Heli Utility.jpg
    23.7 KB · Görülme: 560

benim sormak istediğim olay şu
şimdi 922 yi idle up komutunu açtığımda gaz kolu ortadayken heli hower da durması gerekmiyormu taki ben çevirmeye geçene kadar.
ama benimki idle up açınca pat yere yapışıyor...

barış altun' Alıntı:
şimdi 922 yi idle up komutunu açtığımda gaz kolu ortadayken heli hower da durması gerekmiyormu taki ben çevirmeye geçene kadar.
Barıs Bey,

Muhtemelen sizin ki ilk seri üretimden. Yarın hatta fırsatım olursa bugun V922 ile ilgili yeni bir konu daha paylaşacağım. Bu konuya bakınca konu daha net anlaşılacak.

Bu konuyu açtıktan sonra sizin sorun hakkında ayrıca konuşalım ;)

Süper bir konu Mehmet Abi eline sağlık. :bravo:

barış altun' Alıntı:
Barıs Bey,

Aşağıda yeni açtığımız konuya bakarak sizdeki durumu kontrol eder misiniz lutfen ;)

WLtoys V922 IDLE-UP (3D- Invert) Uçuş Performans Problemi ve Çözümü

Abi dikkatimi çekti bende bi bakayım dedim burda max. 54mm'ye kadar göstermiş ama benim 922 hem pozitif hem de negatifdeki uzunluğa baktım 61mm.. gaz ortadayken açı 0.. bu değerler gereğinden fazlamı yoksa banamı öyle geliyo..

abdullah sapmaz' Alıntı:
Abi dikkatimi çekti bende bi bakayım dedim burda max. 54mm'ye kadar göstermiş ama benim 922 hem pozitif hem de negatifdeki uzunluğa baktım 61mm.. gaz ortadayken açı 0.. bu değerler gereğinden fazlamı yoksa banamı öyle geliyo..
Abdullah ortada " 0 " olması gayet güzel, en önemli detay bu bence. Açıların gereğinden fazla olması maksimum açılarda ana pervanenin devir düşürmesine ve modelin kuyruğunu kaçırmasına sebep olabilir.
Modelin uçuşunda seni rahatsız eden bir durum yoksa bence fazla olmasının bir mahsuru yok. Yalnız V922'nin motoru fırçalı olduğundan uçuşların sırasında eğer maksimum açıları sık kullanıyorsan motor ömrünün bir miktar azalmasına sebep olabilir bu durum. Haliyle motor zorlandığı için daha çok akım çekecek ve ısınacaktır. Ama eğer maksimumlara nadiren uğruyorsan bence böyle bir sıkıntıda yok, devam derim. ;)

açı maksimuma geldiğinde devirin düştüğünün bende farkına vardım o yüzden sordum zaten normalmi diye :) maksimum değerleri zaten hiç kullanmıyorum desem yeridir, inverte geçtiğim an max negatif biraz gerekiyo onun dışında kullanmamı geretirecek bişey yok zaten teşekkür ederim abi. Bu arada senin 700 ün uçar halini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum sanki ben topluyo gibiyim her videoyu izliyorum :D şimdiden kırımsız uçuşlar dilerim abi.. :)

abdullah sapmaz' Alıntı:
açı maksimuma geldiğinde devirin düştüğünün bende farkına vardım o yüzden sordum zaten normalmi diye :) maksimum değerleri zaten hiç kullanmıyorum desem yeridir, inverte geçtiğim an max negatif biraz gerekiyo onun dışında kullanmamı geretirecek bişey yok zaten teşekkür ederim abi. Bu arada senin 700 ün uçar halini görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum sanki ben topluyo gibiyim her videoyu izliyorum :D şimdiden kırımsız uçuşlar dilerim abi.. :)
Teşekkür ederim Abdullah. :) İnşallah Allah bir mani vermezse bu haftasonu motor rödajına başlamayı planlıyorum. Nasib olurda uçurabilirsek fotoğraf ve videoları paylaşacağım.
Benim 700 zaten forumun 700'ü oldu, sağolsun herkes takip ediyor. Hatta Mordo Bey haber bekliyor, Cumartesi günü Mişel Bey'le birlikte pasta getireceklermiş açılış için. :laugh:
Bütün RCkolik ailesine çok teşekkür ediyorum bu ilgiden dolayı. :saygilar:

Valla öyle oldu abi pastanın yanına içecekleride ben alırdımda malum dünyanın öbür ucundayım burdan katılırım artık ben size :D

İçmiş kadar olduk Abdullah, sağolasın. Hiç belli olmaz karşılaşırız birgün mutlaka, o zaman ısmarlarsın. :laugh:
Mümkün olduğunca görüntüleri paylaşacağız, sende bizimleymişsin gibi olacak. :)

Bizde senin görüntüleri izleriz inşallah en kısa zamanda. Birazda biz oraya gelelim. ;)

dışarda uçurmaya fırsatım olmuyo diye kampüse götürüyorum ders arasında falan uçururum diye mutlaka bi yerini kırıyorum hele iniş takımı... iniş takımından çektiğim kadar hiç bişeyden çekmiyorum bugün invertteyken düşürdüm helikopter ters düştü nasıl olduysa iniş takımı kırıldı hiç şansım yok iniş takımından yana.. yoksa bi video kaydedip paylaşmak isterim..

Arkadaslar v977 modelimde invert ucus yapamiyordum motor boguluyor gibi oluyor, irtifa kaybediyor ve cakiliyordu. Bugun ucmaya gittigimde Hakan UNGENALP abimizin tavsiyesi uzerine Link boylariyla oynadigimda sunu farkettim uc link boyunuda cok kisalttigimda pozitive acinin fazla olmasindan dolayi yukari ivmelenmesi cok seri oluyor, yere indirmekte bile zorluk cekiyordum ancak invert ucus imkansiz oluyordu. Aksine 3 link boyunuda uzattigimda negative acinin artmasindan dolayi invert ucus cok rahat yapiyordum ,invert sekilde yukari havalanmasi mukemmel oluyor ancak bu seferde heliyi normal pozisyonda havalandirmam cok zor oluyordu.
Birkac denemem sonucunda normal ve invert ucus yapacak duruma getirdim. Suan optimum seviyede gibi ancak 2 taraftan taviz vermeden pozitive ve negative aciyi arttirmanin baska bir imkani varmidir?

v977 için fazla bir imkan yok. Servo travellarla oynayamıyoruz. Doğrusu iki yönde de aynı açılar olacak şekilde, palleri kuyruğa doğru yan yana getirip maksimum ve minimum stick pozisyonlarında V şeklini aldığı şekilde aralarındaki mesafe eşitse öyle kalsın, yoksa her üç linki de gereken yönde eşit miktarda uzatıp kısaltarak bunu yakalamak lazım. Böylelikle normalde de invertte de aynı tepkileri alırsın.

mcpx bl tarzı bir helide ise kumandadan servo travelları değiştirebiliyoruz diye hatırlıyorum. 100/100 olan değerleri 150/150 yapmak mümkündü sanırsam. Tabii fazla açılar motoru yorar ama yine de 13-14 derece mikro boyutunda üzmese gerek. Zaten mcpx bl nin ağırlığına göre motoru güçlü kalıyor.

Rasim Öztürk' Alıntı:
v977 için fazla bir imkan yok. Servo travellarla oynayamıyoruz. Doğrusu iki yönde de aynı açılar olacak şekilde, palleri kuyruğa doğru yan yana getirip maksimum ve minimum stick pozisyonlarında V şeklini aldığı şekilde aralarındaki mesafe eşitse öyle kalsın, yoksa her üç linki de gereken yönde eşit miktarda uzatıp kısaltarak bunu yakalamak lazım. Böylelikle normalde de invertte de aynı tepkileri alırsın.

mcpx bl tarzı bir helide ise kumandadan servo travelları değiştirebiliyoruz diye hatırlıyorum. 100/100 olan değerleri 150/150 yapmak mümkündü sanırsam. Tabii fazla açılar motoru yorar ama yine de 13-14 derece mikro boyutunda üzmese gerek. Zaten mcpx bl nin ağırlığına göre motoru güçlü kalıyor.

Tesekkurler Rasim bu arada stick ortada durdugunda da sifir olmasi gerekiyormus acinin. Simdi ayarlamaya calisayim o sekilde pilleride sarz ediyorum birazdan yine ucurmaya gidip test edeyim.