700mm Pal Tamiri

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar selam, bugüne kadar pirçok pal tamir ettim, Emre arkadaşımzda elinde bulunan kırım yaşamış palleri tamir etmemi istedi , pallerin her ikiside nerdeyse yarıya kadar açık ve uçları aşınmış şekildeydi, pallerin açık olan yerlerinden önce içine deniz tutkalı sıkıyoruz dolgu malzemesi olarak, deniz tutkalının özelliği kuruken şişmesi ve boşlukları tam olarak doldurması, buda palin içindeki köpük görevini görüyor, daha sonrada uç kısımlarına karbon tozu ve japon, yada epoxy ile dolgu işlemi yapıyoruz ve balans işleminden sonra pallerimiz kullanıma hazır hale geliyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

700mm Pal Tamiri

Hani bazı işler vardır ki "Yapılmasına yapılır" ama illa ki işin Ustası / Deneyimli kişiler tarafından yapması lazım. Bence "PAL TAMIR" işi de bu işlerden birisi :)
Zira hem model hem de bizler için dönülmesi imkansız noktalara varan durumların ortaya çıkmasına neden olabilecek riskli bir durum.

Şahsen ne kendim tamir ederim ne de başkasına tamir et diye öneride bulunurum ama senin tamir ettiğin pallerle de uçarım Üstad :thumbup:

700mm Pal Tamiri

Usta bu işi herkes yapamayabilir , deniz tutkalının miktarını bile ayarlamak ayrı bir sanat orada , tabi bu işi yapabilmek için biraz boyacılık bilgisi de gerekli , epoksi dolgu yerine , polyester macun ile doldurup , güzelce zımpara , üstüne astar , son kat boya ve vernik uygulansa, en son balanslar yapılsa , o şekilde de sağlam olur mu üstad.... :saygilar:

700mm Pal Tamiri

Mesut abi , şu zamanda aradığım görmek istediğim en iyi konu bu. 2 hafta önceki kırımdan kalan pallerimin de birisi ince yanak kısmından açık.

Kendi pallerimi tamir etmek istiyorum ama cesaret edemiyorum , uçuşta açılır vs diye

Rica etsem müsait olduğunda benimkiyle de ilgilenebilir misin? :) Boş boş duracaklarına tamir olursa eğer ileride kullanırım

700mm Pal Tamiri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hani bazı işler vardır ki "Yapılmasına yapılır" ama illa ki işin Ustası / Deneyimli kişiler tarafından yapması lazım. Bence "PAL TAMIR" işi de bu işlerden birisi :)
Zira hem model hem de bizler için dönülmesi imkansız noktalara varan durumların ortaya çıkmasına neden olabilecek riskli bir durum.

Şahsen ne kendim tamir ederim ne de başkasına tamir et diye öneride bulunurum ama senin tamir ettiğin pallerle de uçarım Üstad :thumbup:

Mehmet abi güvenin için teşekkür ederim :) eğer tehlike oluşturabilecek bir durumdaysa bende palleri tamir etmem, hücum kenarından açılmış ise o palleri tamir etmem açıkçası yada hücum kenarındaki kurşun eğilip büküldüyse elimi sürmem :)

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Usta bu işi herkes yapamayabilir , deniz tutkalının miktarını bile ayarlamak ayrı bir sanat orada , tabi bu işi yapabilmek için biraz boyacılık bilgisi de gerekli , epoksi dolgu yerine , polyester macun ile doldurup , güzelce zımpara , üstüne astar , son kat boya ve vernik uygulansa, en son balanslar yapılsa , o şekilde de sağlam olur mu üstad.... :saygilar:

Hakan abi macuna gerek yok bence çünkü epoxy boya tutuyor, ben boyuyacaktım ama elimde beyaz boya yoktu o nedenle boyama işine girişemedim, balans işinide mümkün mertebe vernik ile yapmaya özen gösteririm.

Doğukan Ocak' Alıntı:
Mesut abi , şu zamanda aradığım görmek istediğim en iyi konu bu. 2 hafta önceki kırımdan kalan pallerimin de birisi ince yanak kısmından açık.

Kendi pallerimi tamir etmek istiyorum ama cesaret edemiyorum , uçuşta açılır vs diye

Rica etsem müsait olduğunda benimkiyle de ilgilenebilir misin? :) Boş boş duracaklarına tamir olursa eğer ileride kullanırım

Doğukan senin kırımı facebookta gördüm, pallerin fotoğrafı var ise konuya eklede bi bakalım yapılabilecek durumdamı diye.

bu arada son geldiğim yuvacık buluşmasında kullandığım paller tamirli pallerdi ve 1 yıldır aynı palleri kullanıyorum :D demekki 1 yıldır hem kırım yaşamıyorum hemde paller sağlam olmuş :p

700mm Pal Tamiri

Mesut AKIN' Alıntı:
Mehmet abi güvenin için teşekkür ederim :) eğer tehlike oluşturabilecek bir durumdaysa bende palleri tamir etmem, hücum kenarından açılmış ise o palleri tamir etmem açıkçası yada hücum kenarındaki kurşun eğilip büküldüyse elimi sürmem :)

Hakan abi macuna gerek yok bence çünkü epoxy boya tutuyor, ben boyuyacaktım ama elimde beyaz boya yoktu o nedenle boyama işine girişemedim, balans işinide mümkün mertebe vernik ile yapmaya özen gösteririm.

Doğukan senin kırımı facebookta gördüm, pallerin fotoğrafı var ise konuya eklede bi bakalım yapılabilecek durumdamı diye.

bu arada son geldiğim yuvacık buluşmasında kullandığım paller tamirli pallerdi ve 1 yıldır aynı palleri kullanıyorum :D demekki 1 yıldır hem kırım yaşamıyorum hemde paller sağlam olmuş :p

Tamamdır Mesut abi , akşam eklerim :)

700mm Pal Tamiri

Valla helal olsun abi :) Ellerine sağlık. :thumbup:

700mm Pal Tamiri

Valla paller sahane oldu, bir kez de buradan tesekkur ederim Mesut. Ellerin dert gormesin. :)

Bu palleri 700 ucmayacak bir yerde ucurmaya inat ettigim icin surtmustum. İnerken biraz da ruzgardan inmem gereken yerin 10 -15cm yanina kaydi heli, biraz dengesiz kalip paller surtunmustu. Surtme derken baya kazmisti yeri hold ile inemedigim icin :) pallerin hucum kenarlari saglam, firar kenarlari yarisina kadar acilmisti, uclari da yoktu :D Sagolsun Mesut guzelce yapistirdi ve uclarini da super yapti. Bir aydir falan ucamadigim icin oylece duruyorlar, nasipse golyaka'da ucacaklar :)

700mm Pal Tamiri

Emre Kaman' Alıntı:
Valla paller sahane oldu, bir kez de buradan tesekkur ederim Mesut. Ellerin dert gormesin. :)
Emre deyince nedense sen hiç aklıma gelmedin Emre. Ben başka bir Emre diye düşünmüştüm :laugh: :D

700mm Pal Tamiri

Mesut üstadım, sen Discovery Channel'a "Nasıl Yapılır" diye bir program yapsan bizde keyifle izlesek keşke :) ... Motor tamiri v.b. konularında gösterdiğin ince işçiliği her zaman beğeni ile takip ediyorum :saygilar: . Kendi adıma ince işçilik şöyle dursun, normal işçilikte bile pek de başarılı olduğumu söyleyemeyeceğim :). Bir de üstüne üstlük zımpara sesine ve zımparanın elde oluşturduğu hissiyata alerjim olduğundan(şaka değil, ciddi ciddi ... ) bu tür uğraşların yakınından bile geçemiyorum.

700mm Pal Tamiri

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Emre deyince nedense sen hiç aklıma gelmedin Emre. Ben başka bir Emre diye düşünmüştüm :laugh: :D

Ben HALO yazısını görünce kesin Emre abninidir dedim , sonra yazıyı okudum öyle çıktı.

Malum bende ki GAUI hastalığı :laugh:

700mm Pal Tamiri

Mesut hocam suratinada soyledigim gibi sen artik bu iste ordinaryus olmussun,
Sana verilecek diploma kalmamis,

:RCKolik: :RCKolik:

700mm Pal Tamiri

:saygilar: çok güzel işçilik ,ellerinize sağlık :agreed:

Ynt: 700mm Pal Tamiri

Arkadaslar hepinize tek tek tesekkur ederim, yarin Ediz arkadasimizin 700mm Zeal pallerinin tamir edilmis fotosunu da ekliycem tamirden onceki gorsellerini ne yazikki silmisim. Ama bitmis fotograflari var

Yorumlarada tek tek cevap vericem :D

LG-D802 cihazımdan gönderildi

700mm Pal Tamiri

Mesut abi fotoğraflar aşağıda , aslında neredeyse hiç bir şey yokmuş pallerde :lol:

İnce yanak kısmında açıklık var sadece , 1 parmak boyu kadar.. Pallerin ucu sağlam , tabi sen daha iyi yorumlarsın :D