90Cm Balık Tutma Teknesi Donanımı Hakkında

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle tekrardan merhaba. Karadeniz genelde dalgalı olduğu için denizin az dalgalı olduğu bir günde geminin kısa bir videosunu çektik. Defalarca yüzdürdüm genelde tek olduğum için pek video çekme fırsatım olmadı. Yaşadığım tecrübelerden kısaca bahsetmek istiyorum.
Geminin ilk uzun yüzüşünde motorun üzerinde gelen kablolarda hafif bir yanma oldu. Tahminimce kalitesiz olduğundan kaynaklı ancak bir sorun yaratmadı.
Gemiyi genel olarak A101'e gelen sprey boyalardan alarak boyamıştım. Sadece üst beyaz bölümünün son katını Polisan sprey boya ile boyadım. A101'den aldığım boyalar ne yazık ki tuzlu suya çok dayanmadı zamanla büyüyen çatlamalar oldu. Polisan ile boyadığım bölümde herhangi bir sıkıntı yaşamadım. İlk fırsatta genelini kaliteli bir sprey boyayla tekrar boyamayı düşünüyorum.
Yapımında kavak kontraplak kullanmıştım ve kıvrımlı bölümlerine şekil vermek ciddi derecede zorlamıştı. Bundan sonra tercihim esnek kontraplaktan yana olacaktır.
Kullandığım elektronik donanımla üzerinde makaralı olta takılıyken yarı gazda 30-40 dakika gibi bir kullanım süresi sundu.
Üst bölümlerden herhangi bir su alma durumuyla karşılaşmadım.
Aküye 2 adet xt60 çıkış kablosu bağladım. Birisi Esc diğeri ise led, su pompası, akü voltaj göstergesi gibi elektronikleri besliyor. Sebebi ise çoklu elektronik bağlantılarda bir sorun yaşasam dahi, motorun sorunsuz bir şekilde gemiyi yüzdürmesi için.
Geminin tüm elektronik bağlantılarını zeminden yüksek olarak yerleştirmiştim. Bu sayede boya ile ilgili sorun yaşadığımda içeri su girse bile elektroniklere zarar vermesini önledi.
Anladığım kadarıyla denge ile alakalı herhangi bir sorun yok, üzerinde olta ve makara takılıyken dahi son derece dengeli olarak yüzdü.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle tekrardan merhaba. Karadeniz genelde dalgalı olduğu için denizin az dalgalı olduğu bir günde geminin kısa bir videosunu çektik. Defalarca yüzdürdüm genelde tek olduğum için pek video çekme fırsatım olmadı. Yaşadığım tecrübelerden kısaca bahsetmek istiyorum.
Tecrübelerinizi detaylılar şekilde bizimle de paylaştığınız için öncelikle teşekkür ederiz. :RCKolik:

Modeliniz yeniden hayırlı uğurlu olsun. Güzel günlerde bol balık tutmalı yüzüşleriniz olsun inşallah. :D

• Beğen
Tepkiler: Emre YEŞİL
Öncelikle herkese önceki tekne modelimde ki yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Şimdi yeni bir model yapmak istiyorum yaz mevsiminin büyük bölümünü balık tutarak geçiren birisi olarak bir balık tutma teknesi yapmak istiyorum. Planladığım boy 90cm en 22-23cm civarı planı aşağı da paylaşacağım.Planı %400 ölçeğinde büyüttüğümde teknenin yan ve alt bölümlerinin kapatmasını büyük oranda 100x10cm balsa plakalarla yapabiliyorum. Tekneyi kullanacağım yerde balıklar maksimum 500gr. veya altı ağırlıkta levrek olacaktır. Bir veya iki adet 12v 7a akü, bir adet 775 fırçalı motor buna uygun bir fırçalı esc, 5cm dört bıçaklı pervane ve bunlara uygun şaft(link aşağıda ekli), metal dişli servo ve 52mm dümen. Sizce bu donanım bu ölçekte küçük çapta balık avcılığı için kullanacağım tekne modeli için yeterli midir?

Emre bey merhaba.
Uzun zaman önce yapmış olduğunuz bu projenin aynısından yapmak istiyorum izniniz olursa. Şimdiye kadar kumandalı herhangi birşey yapmadım. Yalnız bu yaptığınız tekneyi ben pvc atık su borusu ile yapmak istiyorum. Isıtarak şekil vereceğim. Paylaştığınız malzemeleri büyük ölçüde netten buldum. Takıldığım bir konu var. Ben kumandam 500 metre mesafeli olsun istiyorum. Kumanda devresi ile ilgili bir paylaşımınız var mı aceba. Kumanda alıcı verici devresi nasıl, ya da hangi seti aldınız entegre ettiniz. Yardımcı olurmusunuz.

Emre bey merhaba.
Uzun zaman önce yapmış olduğunuz bu projenin aynısından yapmak istiyorum izniniz olursa. Şimdiye kadar kumandalı herhangi birşey yapmadım. Yalnız bu yaptığınız tekneyi ben pvc atık su borusu ile yapmak istiyorum. Isıtarak şekil vereceğim. Paylaştığınız malzemeleri büyük ölçüde netten buldum. Takıldığım bir konu var. Ben kumandam 500 metre mesafeli olsun istiyorum. Kumanda devresi ile ilgili bir paylaşımınız var mı aceba. Kumanda alıcı verici devresi nasıl, ya da hangi seti aldınız entegre ettiniz. Yardımcı olurmusunuz.
Konu adaşıma ait. Ama bende birkaç kelime yazmak istedim.

Kumanda mesafe konusuna takılmayın. 500 metre çok ciddi mesafedir. 500 metre ötede duran arabanın bile ayrıntısını göremezsiniz. Kaldıki su üstündeki 1 metre boyunda tekneyi görmek imkansız gibidir. Kumandalarımız genelde 300 metre mesafeden sorunsuz çalışır. Tekneyi yapmaya başladığınızda konu açın, Tekne yapısına uygun kombinasyon belirlenir. Ama PVC yerine daha uygun malzeme seçmenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari