90Cm Balık Tutma Teknesi Donanımı Hakkında

Videodaki teknem 88 cm boyundaydı. 5 mm kontraplaktan yapmıştım. Sonradan esnek kontrayı keşfettim. Artık esnek kontraplak kullanıyorum, şekil vermek daha kolay. Test yüzüşü pervane deneme videosu.
Video için teşekkür ederiz Emre hocam %p Sabah sabah izlerken nedense içim açıldı :) Bu arada burası neresi acaba ?

Mehmet Bey merhaba.
Yer İzmir Bostanlı Koçtaş karşışı. Bizim tekne test yerimiz. Suda kalırsa almak kolay oluyor. Videoda pervane deniyordum. İkinci pervane ile daha verimli gidiyor. Birinci dakikadan sonra hız artıyor. 38 mm 3 palli ve 40 mm 2 palli. İkisi arasında fark ne kadar açık görülüyor.

Pek bilgi sahibi olmadığım için bulduğum kontraplağı aldım. Bugün tekrar uğraştım ancak uç bölümü kıvıramadım. O noktaya kadar kavak kontraplak ile kaplayıp kalan bölümünü elimdeki 3 mm balsa ile kaplamayı deneyeceğim o çok daha kolay kıvrılıyor.

Yoğunluktan dolayı bir süredir ilgilenemediğim teknemle son bir kaç gün içinde tekrar uğraşma fırsatı buldum. Öncelikle alt ve yan kavuşma noktalarındaki fazlalık çıkıntıları zımpara ile giderdim. İç bağlantı noktalarına sağlamlık açısından bir miktar daha tutkal ile destek sağladım, ahşap tutkalından boşluk kalabileceği ihtimaline karşı içine epoksi sürmeden önce dışına bir, iki kat zımparasız macun çektim. Macunun ardından iç bağlantı noktalarına sızdırmazlığı güvene almak adına elyafsız bir şekilde epoksi sürdüm.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fırsat buldukça tekneyle ilgilenmeye devam ediyorum. Kontraplağın sertliğinden dolayı teknenin uç kavuşma noktalarında bayağı bir zorlanmıştım. Bundan dolayı elimden geldiği kadar düzgün bir şekilde yapıştırmaya çalışmıştım. Kalan boşluklar ve simetriyi bozan yerleri de ince bir macun işlemiyle düzeltmeyi planlıyordum. Bir, iki kat macun çektim ve uç bölüme 100 numara zımpara ile bir simetri kazandırmaya çalıştım. Şimdilik detay macunu veya ince zımpara yapmadım. Tecrübesizliğimden kaynaklı olarak ne kadar doğru yaptım bilmiyorum. Zımpara attığım süreden çok düzgün oldu mu? Diye bakmakla geçti.

Tekneniz neredeyse tamam gibi. Şaftı, dümeni ve motoru yerleştirme zamanı gelmiş. İnceden çukur yerlere macun sonrası boya işlemine geçebilirsiniz. Ne tür boya kullanacaksınız?

• Beğen
Tepkiler: Emre YEŞİL
Boya konusunda şuan da çok kararsızım. Tabancam olmadığı için akrilik sprey boya, sprey vernik kullanmayı düşünüyorum. Sanırım önce elyafsız bir şekilde reçine sürüp üzerine akrilik astar, boya ve vernik uygulayacağım.

Sağlamlık konusunda gayet iyi görünüyor. Elyaf reçine polyster vs uygulamaya gerek yok.
Astar boya üzerine sprey boya yapabilirsiniz.
Yada daha basiti fırça ile 2 yada 3 kat sentetik boya.

Öncesinde şaft vs donanımı yerleştirip üzerini kapatın.

Güzel görünüyor alinize sağlık.
Linklere baktığımda, motor pervane linki Türkiye'ye teslim edilemez diyor.
Bilginize.

Evet maalesef daha önce Türkiye için aktif olan seçeneklerdi ancak şimdi göndermiyorlar Türkiye'ye ama farklı satıcılarda alternatifleri mevcut.

Öncelikle herkese merhaba, daha önce yaptığım modellerde sadece alıcı üzerine bağlantı yaptığım için bu modelde bağlantıları nasıl yapacağım konusunda bilgisizim. 2 adet 10kg torklu servoyu direk alıcıya bağlayacağım için şemaya eklemedim. Ancak aküden gelen 12voltu diğer parçalara nasıl dağıtacağım, bağlantıları nasıl yapacağım konusunda bir fikrim yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Fazla zamanım olmadığı için tekne yapımı biraz yavaş ilerliyor bu nedenden dolayı da henüz siparişleri vermedim. Almayı düşündüklerimi de aşağıya ekliyorum.