Görseller Afyon Buluşmaları (Ana Başlık)

Geçmiş olsun Kadir, hayırdır nasıl oldu ??
Sağolasın abi inşallah son kırım olur :D
Bugün aşırı rüzgar vardı. Rüzgarı da kullanarak baya yükselip dalışa geçtik dalışa geçer geçmez havada kanat parçalandı. Gövdeye bağlantı yerinden kopmuş. Gövde son sürat yerle buluşunca 2 3 parçaya ayrıldı. Kanatta döne döne uzun süre havada kaldıktan sonra uzak biyere düştü. Elektroniklerde ve pilde sorun yok. Tesellimiz bu oldu :)

Bugün 2 pilot 1 model ile mini bir buluşma gerçekleştirdik. :D Modelin 2. uçuşunu yaptık. Maiden uçuşunu da ben gerçekleştirmiştim. Bahaneyle gyrolu uçuşu da deneme fırsatım oldu. İlk defa gyrolu model olarak bunu uçurdum. Hiç kullanmadığım için ayarlar hakkında bilgim yok fakat uçuşu çok kısıtladı. İyiki kumandadan devre dışı bırakılabiliyordu. :laugh: Gyrosuz daha eğlenceli :halay:Bugün tek avantajı soğuk havada kumandayı bırakıp parmakları ısıtmak oldu. ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Paylaşım için teşekkürler Kadir. Anlaşılan o ki Afyon’da iyi kar var ☺️

Ucak üzerindeki Gyro etkisini ben de hep merak etmişimdir ama deneme imkanı su ana kadar olmadı ne yazımı ki ?

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Paylaşım için teşekkürler Kadir. Anlaşılan o ki Afyon’da iyi kar var ☺

Ucak üzerindeki Gyro etkisini ben de hep merak etmişimdir ama deneme imkanı su ana kadar olmadı ne yazımı ki ?
Geçen hafta kar yağmadı ama önceden yağan karlar hala duruyor. Uçuş alanı komple karla kaplı güzel bir manzara olmuş ?
Gyro ile modelin dönüş yarıçapı çok büyüktü rudderda olmasa dönmek çok zorlaşırdı. Maiden uçuşunu sisli havada yapmıştık model sisin içinde kaybolup geri gelmişti ?

Kadir, uçmasan bile manzara yeter. Bir de sucuk mangal olsa, tadından yenmez...
Tam havasıydı aslında Ömer abi, gerçekten iyi giderdi ?

Paylaşım için teşekkürler Kadir, manzara gerçekten çok güzel. %p

Gyroyu " Heading Hold Mode "da mı yoksa " Rate Mode " da mı ayarladınız ?
Türker abi gyro ayarları hakkında bilgim yok. Uçak hep yere paralel ve düz gitmek istiyor. Komut veriyorum, çubukları bıraktığım anda yine yere paralel ve düz gidiyor. Birkaç yazı okudum ama tam emin olamadım. Sanki bizdeki başka bir mod gibi geldi :D

Türker abi gyro ayarları hakkında bilgim yok. Uçak hep yere paralel ve düz gitmek istiyor. Komut veriyorum, çubukları bıraktığım anda yine yere paralel ve düz gidiyor. Birkaç yazı okudum ama tam emin olamadım. Sanki bizdeki başka bir mod gibi geldi :D
Sadece rüzgarın etkisine karşı düzelten ama senin komutlara dokunmayan başka bir mod daha var diye hatırlıyorum :rolleyes:

Kullandığınız gyro marka ve modeli ve varsa manual paylaşırsan, biz de bir göz atalım Kadir :)

Benim bildiğim Heading Hold ve Rate dışında başka bir mode yok Kadir. Futaba'larda AVCS gibi bir mode daha var ama oda Heading Hold zaten.

Bence sen gyro rate'ini 3 pozisyon alan bir switch'e 3 farklı değerde ata ve Heading Hold mode'a al gyronu. Ayrıca switchlerinden birini de tamamen devre dışı bırakma için atamayı unutma tabi. ;)

Rate'de kalmış gibi geldi bana :D
Sen bunu cayrosuz daha güzel uçurursun Kadir'im :saygilar:
Teşekkürler Hakan abi :)

Sadece rüzgarın etkisine karşı düzelten ama senin komutlara dokunmayan başka bir mod daha var diye hatırlıyorum :rolleyes:

Kullandığınız gyro marka ve modeli ve varsa manual paylaşırsan, biz de bir göz atalım Kadir :)
Benim beklediğim gyro da o şekildeydi abi. Rüzgardan etkilenmesini engelleyecek ama tam kontrolü bana bırakacak şekildeydi. Model sahibine sordum tam marka model hatırlamıyorum dedi. Ben uçağı görmeye gittiğimde unutmazsam tam olarak marka modeli öğreneyim. Sizinle paylaşırım.
Benim bildiğim Heading Hold ve Rate dışında başka bir mode yok Kadir. Futaba'larda AVCS gibi bir mode daha var ama oda Heading Hold zaten.

Bence sen gyro rate'ini 3 pozisyon alan bir switch'e 3 farklı değerde ata ve Heading Hold mode'a al gyronu. Ayrıca switchlerinden birini de tamamen devre dışı bırakma için atamayı unutma tabi. ;)
Kumanda spektrum idi. Ama model ve kumanda benim olmadığı için şuan bakamıcam. Modeli tekrar görünce daha fazla inceleme yapayım.
Teşekkürler :saygilar:

Dün bir telefonla aniden uçuşa çağrıldık :D @Berkan YILANLI abinin ft edge 540 modeli ile 1 pil şarj edip uçuşa gittik. Alanda bizim model dahil 6 model, 1 racing quad vardı. Ben fotoğraf çekmemişim sosyal medyadan alıntı yaptım.

Fotoğraftaki f22, biraz yukarıdaki mesajlarda karda fotoğraf paylaştığım model. Maalesef talihsiz bir kırım yaşadı. Yeni motor ve 4s pil ile biraz hız yapalım derken canopy yerinden çıktı, pil nasıl olduysa fırladı gitti. Modelin sadece burun kısmı kırıldı, çok büyük bir hasar yok.

Ft edge 540 modelinin 3. Uçuşunu yaptım. İlk 2 uçuşta kuyruk ağırdı ve model fazla agresifti. Biraz ince ayarla çok güzel uçtu. @Mustafa özbek abide beni quad ile yakalamaya çalıştı. Ortaya böyle görüntüler çıkmış.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Not: Önceki mesajlarda gyro hakkında konuşmuştuk. Gyro modelin içinde kapalı şekilde kaldığı için modelini öğrenemedik.

Dün bir telefonla aniden uçuşa çağrıldık :D @Berkan YILANLI abinin ft edge 540 modeli ile 1 pil şarj edip uçuşa gittik. Alanda bizim model dahil 6 model, 1 racing quad vardı. Ben fotoğraf çekmemişim sosyal medyadan alıntı yaptım.
Paylaşım için teşekkür ederiz Kadir, ellerine sağlık :thumbup:
Not: Önceki mesajlarda gyro hakkında konuşmuştuk. Gyro modelin içinde kapalı şekilde kaldığı için modelini öğrenemedik.
Eğer bir fırsat olursa bakıp söylersin kardeşim :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Birkaç gün önce hızlıca mini bir buluşma gerçekleştirdik. Benim kumanda da sorun olduğu için uzun zamandır kendi modellerimle uçamıyorum ama buluşmadaki modelleri uçurdum. :D

Bütün modeller köpükgillerden :D Soldaki boeing stearman ve ortadaki f16 maket kartonundan yapılma, çift motorlu uçak ve kırmızı kanat desenli uçak maket kartonu, strafor karışımı.
Stearman modelini 3. pilde biraz daha düzgün uçar hale getirebildik. Ağırlık merkezinde sıkıntı yaşadık kuyruk çok ağır kalıyordu ve motor anca 1/1 oranında çekiş sağlıyordu.
F16 modeline gelecek olursak plan normalde edf ye göre ayarlanmıştı fakat biz arkaya 2600kv motor taktık. İlk uçuşta burun hafif kaldı ve modelin servo limitleri biraz fazlaydı. İlk pille iyi kötü uçtuktan sonra ayarlarını yaptık 2. pille daha güzel uçtu.

Çok iyi olmasada şöyle video da paylaşalım,
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol