Görseller Afyon Buluşmaları (Ana Başlık)

Birkaç gün önce hızlıca mini bir buluşma gerçekleştirdik. Benim kumanda da sorun olduğu için uzun zamandır kendi modellerimle uçamıyorum ama buluşmadaki modelleri uçurdum. :D
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bütün modeller köpükgillerden :D Soldaki boeing stearman ve ortadaki f16 maket kartonundan yapılma, çift motorlu uçak ve kırmızı kanat desenli uçak maket kartonu, strafor karışımı.
Stearman modelini 3. pilde biraz daha düzgün uçar hale getirebildik. Ağırlık merkezinde sıkıntı yaşadık kuyruk çok ağır kalıyordu ve motor anca 1/1 oranında çekiş sağlıyordu.
F16 modeline gelecek olursak plan normalde edf ye göre ayarlanmıştı fakat biz arkaya 2600kv motor taktık. İlk uçuşta burun hafif kaldı ve modelin servo limitleri biraz fazlaydı. İlk pille iyi kötü uçtuktan sonra ayarlarını yaptık 2. pille daha güzel uçtu.

Çok iyi olmasada şöyle video da paylaşalım,
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
Güzel buluşma olmuş. :) Köpük uçaklar olmasa hobiyi bu ekonomik şartlarda kolay kolay sürdüremeyiz zaten. Ben özellikle F16 ve Sterman'ı çok beğendim elinize sağlık. Eğer mahsuru yoksa planlarını da paylaşırsan çok sevinirim. Eskiyen F22'nin yerine bir tane F16 yapmak isterim:D

Güzel buluşma olmuş. :) Köpük uçaklar olmasa hobiyi bu ekonomik şartlarda kolay kolay sürdüremeyiz zaten. Ben özellikle F16 ve Sterman'ı çok beğendim elinize sağlık. Eğer mahsuru yoksa planlarını da paylaşırsan çok sevinirim. Eskiyen F22'nin yerine bir tane F16 yapmak isterim:D
Teşekkürler :) F16 nın planlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

1 tabaka 50x70 boyutunda kraft maket kartonu, dış kısmı kahverengi olan, yaklaşık 132g geliyor. Aynı ölçülerde dış kısmı beyaz olan maket kartonu 128g geliyor. 1 tabakanın hacmi 1750 cm3. Kraftın yoğunluğu 0.0754 g/cm3, beyaz olanın yoğunluğu 0.0731 g/cm3. Tabi net cevap için biraz daha farklı kartonlar üzerinde deneme yapmak lazım.
Plandaki bütün parçalarının alanlarını autocad de bulduktan sonra hacmini 5269.23 cm3 olarak hesaplamışım. Fotoğrafta bulunan model kraft maket kartonundan yapıldığı için hesapta sadece gövde 397.3g olarak çıkıyor. Modeli yapan abimiz parçaları kestikten sonra bana parçalar toplam 420g geldi diye mesaj atmıştı. Bu fark ya hesaptan ya da kesimden kaynaklı. Siz boş gövdeyi yapıştırıcı hariç aşağı yukarı 400g olarak kabul edin.

Bizim uçurduğumuz model 1kg civarı. Bu motor 3s ve 4s pille güzel uçuş sağlıyor ama 4s bir başka :D

Son olarak bu modele iniş takımı yapmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Teşekkürler :) F16 nın planlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

1 tabaka 50x70 boyutunda kraft maket kartonu, dış kısmı kahverengi olan, yaklaşık 132g geliyor. Aynı ölçülerde dış kısmı beyaz olan maket kartonu 128g geliyor. 1 tabakanın hacmi 1750 cm3. Kraftın yoğunluğu 0.0754 g/cm3, beyaz olanın yoğunluğu 0.0731 g/cm3. Tabi net cevap için biraz daha farklı kartonlar üzerinde deneme yapmak lazım.
Plandaki bütün parçalarının alanlarını autocad de bulduktan sonra hacmini 5269.23 cm3 olarak hesaplamışım. Fotoğrafta bulunan model kraft maket kartonundan yapıldığı için hesapta sadece gövde 397.3g olarak çıkıyor. Modeli yapan abimiz parçaları kestikten sonra bana parçalar toplam 420g geldi diye mesaj atmıştı. Bu fark ya hesaptan ya da kesimden kaynaklı. Siz boş gövdeyi yapıştırıcı hariç aşağı yukarı 400g olarak kabul edin.

Bizim uçurduğumuz model 1kg civarı. Bu motor 3s ve 4s pille güzel uçuş sağlıyor ama 4s bir başka :D

Son olarak bu modele iniş takımı yapmanızı tavsiye ederim.
Plan ve bilgilendirme için teşekkür ederim:thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Kadir Kurt
Model ile düzensiz bir şekilde haftada 1 gün ilgilendiğim için konu açacak kadar görsel maalesef mevcut değil. Görsel az olduğu için konu açma gereği duymadım. Bu başlık altında videolarını paylaşayım :RCKolik:

Model ile düzensiz bir şekilde haftada 1 gün ilgilendiğim için konu açacak kadar görsel maalesef mevcut değil. Görsel az olduğu için konu açma gereği duymadım. Bu başlık altında videolarını paylaşayım :RCKolik:
Model gayet güzel ve stabil uçmuş Kadir :thumbup: Pervane arkada olunca, Hava çekim videosu da gayet başarılı çıkmış %p:bravo: Paylaşım için teşekkür ederiz, ellerine sağlık kardeşim :heartxf:

Model gayet güzel ve stabil uçmuş Kadir :thumbup: Pervane arkada olunca, Hava çekim videosu da gayet başarılı çıkmış %p:bravo: Paylaşım için teşekkür ederiz, ellerine sağlık kardeşim :heartxf:
Teşekkürler Mehmet abi :) Model, kameraya rağmen çok güzel uçtu gerçekten. :thumbup:

Arşivdeki eski videolarımı izlerken arkadaşıma aldırmış olduğum, techone hobby nin saturn isimli modelinin maiden videosuna denk geldim. Kendimce düzenleme yapıp sizlerle paylaşmak istedim.

En sevdiğim maiden :heartxf: Arkadaşımın modelinin maideni ;D

Güzel havayı değerlendirip hafta içi mini bir buluşma gerçekleştirdik :RCKolik:
@Mustafa özbek abi fpv quad ile beni havadan takip etmeye çalıştı. Daha sonra yeni yaptığı klon caipirinha 2 modelinin maiden uçuşunu gerçekleştirdi. Beklediğimizden güzel bir uçuş oldu :D

Ne güzel bir gün olmuş Kadir! Afyon'un soğuğunda bile fırsatı kaçırmamışsınız. Sahanız da çok güzel görünüyor. Çamur çökelek yok mu onca kar sonrası?
Teşekkürler Ömer abi. :) Arazi yeşillenmeye başlayınca gerçekten güzel gözüküyor. 2 hafta önce güzel kar yağmıştı ama 3, 4 günde eriyip gitti. Arazi de güneşi göre göre kurumuş. Arabalar tekerlek izi bırakıyordu fakat bizi etkileyen çamur vs yoktu.

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan