Aileron Servo Ayarları

Zamanında ben de bu easy link'lerin büyük bir tutkunuydum. Özellikle patlar motorlu modellerde asla önermem. Elektrikli küçük modellerde kullanılabilir. Servo kolunun ince ve dolayısıyla esnek olduğu kollarda kullanılmasını önermem. Trainer ve sport uçuşlarda pek etkilemez ama akrobasi uçuşlarında hissiyat bozuluyor. En önemli risk ise tepedeki set screw'un gevşemesi. Mutlaka mavi loctite kullanmak lazım. Hatta mekanik ayarlar bittikten sonra pushrod'un girdiği deliğe bir damla ince CA da uygulanmasını şiddetle öneririm. Ben artık planörlerde bile kullanmıyorum. Alttaki somunu da kritik. Ne çok sıkı olmalı, ne de çok gevşek. Ben servo kolunun üstüne ve altına teflon pul koyarak bu link'leri takıyor, boşluksuz ama serbest dönmesi sağladığım noktada somunu da ince CA ile sabitliyordum.
Klasik clevis + coupling ya da ball link kullanımını öneririm. Güvenilir, sağlam ve hassas ayar imkanı verir.

Z bend ve L bend yapıp bir tarafta L bend clips kullanmak da bir çözüm ama bunun dezavantajı ilk seferde doğru yapılmazsa pushrod çöp olur. Mekanik ayar imkanı yoktur.

Patlarlıdan pek anlamam... Mesajı " Her uçak modelcisinde bunlardan bol bol bulunur.. " yerine ELEKTRİKLİ her model uçakcı da bol bulunmalıdır olarak düzeltiyorum...:lol:
Zaten konuyu açan arkadaşımızın ilk modeli ve elektrikli.
Bu "pushrod connectors linkage stoppers denen" zamazingoların farklı çap ve boyutta 5 ve 9 gr. servolar dahil 18 yıldır kullanıyorum, sahada basit ama zaman alıcı ayarları yapmak açısından vaz geçilmezler.
Saydığınız olumsuz tarafları zaten elektrikli basit modellerde titreşim az olduğuğu icin sorun teşkil etmiyor. Veya "basit" şekillerde halledilebiliyor.
İhtiyacı olana, somun ve vida gevşememesi için alınacak basit önlemleri yazabilirim.

Patlarlıdan pek anlamam... Mesajı " Her uçak modelcisinde bunlardan bol bol bulunur.. " yerine ELEKTRİKLİ her model uçakcı da bol bulunmalıdır olarak düzeltiyorum...:lol:
Zaten konuyu açan arkadaşımızın ilk modeli ve elektrikli.
Bu "pushrod connectors linkage stoppers denen" zamazingoların farklı çap ve boyutta 5 ve 9 gr. servolar dahil 18 yıldır kullanıyorum, sahada basit ama zaman alıcı ayarları yapmak açısından vaz geçilmezler.
Saydığınız olumsuz tarafları zaten elektrikli basit modellerde titreşim az olduğuğu icin sorun teşkil etmiyor. Veya "basit" şekillerde halledilebiliyor.
İhtiyacı olana, somun ve vida gevşememesi için alınacak basit önlemleri yazabilirim.
Benim çok ihtiyacım var.

Ben risk gördüğüm modellerde çift somun (kontra) takarak hallediyorum. Yada bir miktar boya, sıcak silikon vs uyguluyorum sonrasında gevşetmek daha kolay. CA uygularsanız zaten ınce olan (2mm) vida kısmı sökerken kırılabiliyor.
Bendekilerin vida kısmı biraz kısa gibi. İki somunu arka arkaya takamıyorum, somundan önce yaylı rondela, sonra somunu taktım, somun vidanın ucunda kaldı, neredeyse sıkmama imkan kalmadı. Tabi biraz da gevşek bırakmak gerekiyor pushrodla hareket edebilmesi için. Biraz emanet durdu sanki benimkiler.

Bendekilerin vida kısmı biraz kısa gibi. İki somunu arka arkaya takamıyorum, somundan önce yaylı rondela, sonra somunu taktım, somun vidanın ucunda kaldı, neredeyse sıkmama imkan kalmadı. Tabi biraz da gevşek bırakmak gerekiyor pushrodla hareket edebilmesi için. Biraz emanet durdu sanki benimkiler.
Rondela veya pul takmayın. Somunu hareketı engellemeyecek kadar tatlı sıkın sıcak silikon veya kucuk bır fırça ucu ile vidanın uc kısmına boya uygulayın.

• Sevdim
Tepkiler: Zafer Emre ESKİ
Daha sonra bu sabitlediğiniz somunu sökebiliyor muydunuz?
Elbette. Küçük bir damla CA sökmeye engel değil. Çok zorlarsa havya ucuyla somunu ısıtıp sökmek de mümkün. Aynı tüyo loctite'ı çözmek için de geçerlidir.

Yaylı rondela orası için hiç uygun bir eleman değil.