Aksaray model uçak pisti ve Gençlik merkezi

Mustafa bey merhabalar. Aksaraydaki havalimanı ile alakalı birkaç sorum olacaktı. İstanbulda bulunduğumuz için uçuş yerini netleştirip ona göre plan yapmamız gerekmekte. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
-Uçuş için kiminle iletişime geçip nerden izin almamız gerekiyor, bu konuda yetkili merci neresi?
-Uçuş yapılabilecek alanın büyüklüğü ne kadar?
-Herhangi bir aksilik durumunda kiminle muhatap olmamız gerekiyor?
Teşekkürler.

Mustafa bey merhabalar. Aksaraydaki havalimanı ile alakalı birkaç sorum olacaktı. İstanbulda bulunduğumuz için uçuş yerini netleştirip ona göre plan yapmamız gerekmekte. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
-Uçuş için kiminle iletişime geçip nerden izin almamız gerekiyor, bu konuda yetkili merci neresi?
-Uçuş yapılabilecek alanın büyüklüğü ne kadar?
-Herhangi bir aksilik durumunda kiminle muhatap olmamız gerekiyor?
Teşekkürler.
Merhabalar, mesajı geç gördüm kusura bakmayın. Öncelikle muhtemel bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Uçuş alanı İstanbul/Aksaray'da değil, İç Anadolu'da kendi başına il olan Aksaray'da bulunuyor. Bu konuyla ilgili çok karışıklık yaşandığı için belirtmek istedim.

Eğer bunla ilgili bir sorun yoksa uçuş alanı -en azından şimdilik- herkesin kullanımına açık. Etrafta 4-5 km çapta ufak bir çiftlik harici yerleşim yeri yok, alabildiğine geniş ve düz bir bozkır üzerine kurulu, uçuş için oldukça elverişli bir yer. Tesisleşme olmadığından su elektrik vb. ihtiyaçları önceden planlayıp ona göre gitmek gerekiyor. Ayrıca güneşten ve hava şartlarından korunmak için atıl durumda da olsa bir bina da mevcut. :saygilar:

Merhabalar, mesajı geç gördüm kusura bakmayın. Öncelikle muhtemel bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum. Uçuş alanı İstanbul/Aksaray'da değil, İç Anadolu'da kendi başına il olan Aksaray'da bulunuyor. Bu konuyla ilgili çok karışıklık yaşandığı için belirtmek istedim.

Eğer bunla ilgili bir sorun yoksa uçuş alanı -en azından şimdilik- herkesin kullanımına açık. Etrafta 4-5 km çapta ufak bir çiftlik harici yerleşim yeri yok, alabildiğine geniş ve düz bir bozkır üzerine kurulu, uçuş için oldukça elverişli bir yer. Tesisleşme olmadığından su elektrik vb. ihtiyaçları önceden planlayıp ona göre gitmek gerekiyor. Ayrıca güneşten ve hava şartlarından korunmak için atıl durumda da olsa bir bina da mevcut. :saygilar:
:lollol::lollol: İl olan Aksaray olduğunu biliyordum biz İstanbuldan geleceğimiz için kesinleştirmek adına birkaç soru sormam gerekiyordu onu anlatmak istemiştim aslında. Herhangi bir günde gelip uçuş yapma imkanımız, bunu kısıtlayacak bir durum var mı? Jandarma vs ile görüşülüp izin almamıza gerek var mı?

:lollol::lollol: İl olan Aksaray olduğunu biliyordum biz İstanbuldan geleceğimiz için kesinleştirmek adına birkaç soru sormam gerekiyordu onu anlatmak istemiştim aslında. Herhangi bir günde gelip uçuş yapma imkanımız, bunu kısıtlayacak bir durum var mı? Jandarma vs ile görüşülüp izin almamıza gerek var mı?
Anlıyorum:lollol: mesafe çok olunca yine de yazayım dedim. İşin resmi tarafında tabiki SHGM iha sistemi üzerinden uçuş izni alınması gerekiyor ama burasının modelcilik için kullanıldığı çevrede herkes tarafından bilindiği için şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadık. Şimdiye kadar sayısız uçuşa gitmişizdir hiçbirinde kimse gelip siz burada ne yapıyorsunuz bile demedi. Yine de garantiye almak için gitmeden önce Aksaray Gençlik Merkezi'ni arayıp bir yetkiliyle iletişime geçerseniz yol gösterici olabilirler. Ben bir süredir gençlik merkezi bünyesinde çalışmıyorum o yüzden net bir şey söyleyemiyorum maalesef ama dediğim gibi arazi geniş düzlüklerden oluşuyor, etrafta yerleşim yok, herhangi bir çit ile çevrili değil ve sırf modelcilerin kullanımı için valilik tarafından yaptırılmış bir asfalt pist var. Bu sebeplerden dolayı kolay kolay sorun yaşanacak bir bölge değil. Son fotoğraflardan sonra pist daha da büyütüldü bu arada, yaklaşık 250x20m gibi bir pistimiz var. pistin koordinatlarına ulaşabilirsiniz.

Aklıma geldi Aksaray Polis okulunda da model uçak kulübü varmış okul içerinde devamlı uçak uçuruluyor dedi orada yaşayan biri.

Valla çok haklısın abi ben de hala şaşırıyorum bazen:lol: bildiğim kadarıyla Samsun'da benzer bir ortam var. Gençlik ve Spor bakanlığı bu konsepti yaygınlaştırma niyetinde. Özellikle çevre illerdeki gençlik merkezlerinden gelip gezip inceliyorlar. Ben de umuyorum ki daha da yaygınlaşır bu hizmet :thumbup:
Samsunda bahsettiğiniz ortam nerde bir bilginiz var mı? Ben de Samsunda yaşıyorum ama bildiğim 1 pist var orayı da insanlar manzara izlemek için kullanıyor.

Samsunda bahsettiğiniz ortam nerde bir bilginiz var mı? Ben de Samsunda yaşıyorum ama bildiğim 1 pist var orayı da insanlar manzara izlemek için kullanıyor.
Maalesef ayrıntılı bilgim yok. Zamanında Samsun Atakum gençlik merkezi teknofest roket yarışmasında 1. Olmuştu yarışma da Aksaray'da yapılmıştı oradan hatırlıyorum ama üzerinden 2-3 yıl geçti güncel durum nedir bilmiyorum. Gençlik merkezine bir uğrayıp bakmaya değer yine de sanırım.:saygilar: