Aliexpress'ten kumanda almak ve vergiler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba öncelikle hayırlı olsun.
Şuan gelen parçalar, yedek parça niteliği taşıdığı için, normal vergilendirilmiştir. Kumanda da ÖTV çıkması büyük ihtimal, ama inşallah çıkmaz.:RCKolik:

Teşekkür ederim.

Paket üzerine bir şey yazılmamıştı, bu gelen ürünlerde. Sadece dediğiniz gibi "Yedek Parça" tarzı bir tanım vardı. İçini de açmamışlar paketin ki son 5 6 aydır gelen en az 13 14 paketim oldu, hepsi üzerindeki yazan fiyattan gümrüklendirildi, içleri açılmadı ya da gereksiz bekletilmedi. Bu noktada PTT şaşırtıyor beni, olumlu yönde.

Ürünleri Aliexpress'te, FrSky Offical Store'dan aldım. Paketlemesi iyiydi, belki alacak arkadaşlar varsa düşünebilir. Kumanda da kazasız belasız gelir umarım. Ona çıkar ÖTV büyük ihtimalle.

Hepinize merhaba tekrardan. Kumanda ile R9 modülü ve alıcı modül ayrı kargolarda geliyordu.

Hafta başında R9 modülü ve alıcı gümrükten geçti. Bugün ise sağ salim bir şekilde elime ulaştı. Vergi olarak standart gümrük vergisi kesilmiş, ÖTV kesilmemiş. Radyo cihazlar olmalarına rağmen vergilendirmeye girmemeleri şaşırttı beni.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Umarım konuyu görüp aynı soruyu merak edenler için yardımcı olur. Şu an kumandanın gelmesini bekliyorum.
Hocam özellikle lite almanızın bir nedeni var mı bende yakın zamanada almak niyetinyedim sonra vazgeçtim ama hala aklımda normalde r9m veya birazdaha verip crossfire micro v2 alıcaktım.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Özdemir
Ben yazın alıcılı flysky fsi6s aldım 20 lira gümrük çıktı şimdi de fpv camera ve vtx aldım 10 lira vergi çıktı aslında olay . Memurun insiyatifi ve kargonun ağırlığı . Aynı tutarda bir sürü alışveriş yaptım vergi sürekli farklıydı .

Hocam özellikle lite almanızın bir nedeni var mı bende yakın zamanada almak niyetinyedim sonra vazgeçtim ama hala aklımda normalde r9m veya birazdaha verip crossfire micro v2 alıcaktım.

İlk kez FrSky bir kumanda aldım. R9M Lite modülü ve R9MX bana indirimle beraber 280 TL gibi bir fiyata geldi, normal fiyatı ise 340 TL'ydi. Sadece R9M Lite Pro 400 küsüre satılıyordu, bunu alırken. Dolayısıyla ben de Lite olanı aldım.

Zira her türlü kumanda için alıcı alacaktım, e biraz daha verip uzun menzil modülüyle almak daha cazip geldi. R9M Lite Pro pahalı, onu alana kadar biraz daha kendimi zorlar, Crossfire alırım ilerde. Tabii şu da var, FrSky alıcıları da ucuz, Crossfire'a göre.

Kısaca en uygun ve sağlam kombinasyonu tercih etmeye çalıştım. R9M Lite 100 mW olmasına rağmen sağlam bir modül. Bunun yanında Crossfire başarılı bir sistem, ama pahalı işte. Hem modülü hem de alıcıları pahalı.

Ben şu paketi aldım:

Sadece R9M Lite Pro ise 420 TL:

Bence indirim kuponuyla falan 300 TL'nin altına alabiliyorsan R9M Lite al. Bunun yanında bütçen varsa ve Long range uçuşlar yapıyorsan, Crossfire da mantıklı olur.

Ben yazın alıcılı flysky fsi6s aldım 20 lira gümrük çıktı şimdi de fpv camera ve vtx aldım 10 lira vergi çıktı aslında olay . Memurun insiyatifi ve kargonun ağırlığı . Aynı tutarda bir sürü alışveriş yaptım vergi sürekli farklıydı .

Dediğim gibi, Aliexpress'ten son 6 ayda yaptığım tüm alışverişler, üzerinde yazan fiyata göre vergilendirildi. Sİstemin eskisi gibi olduğunu düşümüyorum ya artık, hatta PTT düzelmeye başladı, UPS ve DHL'den ise çokça şikayet eden var.

İlk kez FrSky bir kumanda aldım. R9M Lite modülü ve R9MX bana indirimle beraber 280 TL gibi bir fiyata geldi, normal fiyatı ise 340 TL'ydi. Sadece R9M Lite Pro 400 küsüre satılıyordu, bunu alırken. Dolayısıyla ben de Lite olanı aldım.

Zira her türlü kumanda için alıcı alacaktım, e biraz daha verip uzun menzil modülüyle almak daha cazip geldi. R9M Lite Pro pahalı, onu alana kadar biraz daha kendimi zorlar, Crossfire alırım ilerde. Tabii şu da var, FrSky alıcıları da ucuz, Crossfire'a göre.

Kısaca en uygun ve sağlam kombinasyonu tercih etmeye çalıştım. R9M Lite 100 mW olmasına rağmen sağlam bir modül. Bunun yanında Crossfire başarılı bir sistem, ama pahalı işte. Hem modülü hem de alıcıları pahalı.

Ben şu paketi aldım:

Sadece R9M Lite Pro ise 420 TL:

Bence indirim kuponuyla falan 300 TL'nin altına alabiliyorsan R9M Lite al. Bunun yanında bütçen varsa ve Long range uçuşlar yapıyorsan, Crossfire da mantıklı olur.

Dediğim gibi, Aliexpress'ten son 6 ayda yaptığım tüm alışverişler, üzerinde yazan fiyata göre vergilendirildi. Sİstemin eskisi gibi olduğunu düşümüyorum ya artık, hatta PTT düzelmeye başladı, UPS ve DHL'den ise çokça şikayet eden var.
Şubat 24 te eachine tx120p ve foxeer razer mini aldım 270 lira heralde toplamı. Bir kere kesin 8 lira sunum ücreti ve damga ücreti veriyorsunuz 9 lira gümrük ücreti de 1 lira 27 kuruş geldi:lol: . Toplam 10 lira 27 kuruş . Dediğim gibi memura ve paketin boyutu , ağırlığı önemli benim paket 90 gr .

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Özdemir
Şubat 24 te eachine tx120p ve foxeer razer mini aldım 270 lira heralde toplamı. Bir kere kesin 8 lira sunum ücreti ve damga ücreti veriyorsunuz 9 lira gümrük ücreti de 1 lira 27 kuruş geldi:lol: . Toplam 10 lira 27 kuruş . Dediğim gibi memura ve paketin boyutu , ağırlığı önemli benim paket 90 gr .

Toplam 10 TL mi gümrük vergisi olarak mı 10 TL?

Bana da sunum ücreti olarak 8 TL, gümrük ve damga vergisi olarak da 8,11, toplam 16,11 TL gelmişti önceki siparişimde. :D

Herkese merhaba,

Bildiğiniz gibi kumandalar, motor, gövde, pervane ya da bu gibi bileşenler gibi sıklıkla değiştirilen, değiştirilebilen ürünler değiller. Ben de bu nedenle almışken güzel bir kumanda almayı düşünüyorum.

Bu bağlamda FrSky Taranis X Lite S:

Ve FrSky 2.4GHz Taranis Q X7 & R9M:

Kontrolcüler arasında kaldım. Q X7 modeli, R9M verici ile beraber geliyor.

Tabii kumandaları seçsem bile en büyük sorun, vergiler. Gümrük vergisinin de ötesinde, radyo alıcı-vericilere uygulanan vergiler nasıl, hiçbir fikrim yok. Yani gümrük vergisi, ÖTV vergisi falan derken kaça gelir bilmiyorum.

Türkiye'de aynı modeli buldum. R9M'li olandan yaklaşık 150 TL pahalı ve R9M kiti yok:

Sizlerin fikrini almak istedim. Aliexpress'ten, Banggood'dan birçok kez Drone parçası ya da başka ürünler aldım. Ancak hiç ÖTV'li ya da başka vergili bir ürün almadığımdan, sizlere sormak istedim.
Önceden vergiler yokken 22 dolar üstüne vergi alınıyordu 2 sene evvel. Ben o zaman flysky fs i6 aldım vergi çıkmadı.

Sonra vergiler geldi. O zamandan beri 6 tane falan kumanda siparişi verdim. Satıcılar 'da 300 lira yerine 100 lira falan yazıyordu gümrükte iki kumanda da paket kesilip açılmış halde elime ulaştı ve biz 30 40 lira vergi verdik .
Yani daha hiç sorun yaşamadık.

Hocam damga vergisi 80 kuruşmuş toplam doğru yine ama

Çok ilginç gerçekten. Bana 15 - 16 TL'den aşağı vergi gelmedi. Demek ki hala oturmamış yerler var sistemde. Ancak yine de eskiye nazaran iyi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...