Ana motor dönmüyor

Elinizde başka bir esc varsa motoru onla çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Elinizde multimetre varsa motorun direncini ölçmeyi deneyebilirsiniz. (Multimetre 200 Ohm ayarındayken herhangi iki uca değdirdiğinizde 1 rakamı gösteriyorsa motor sargılarınızda ya da kablolarınızda kopuk vardır.) Elinizde osiloskop varsa osiloskobun eksi probunu bataryanın eksisine değdirin artı probunu ise herhangi bir motor ucuna değdirin. Osiloskopta bir sinüs dalga görmelisiniz. Bunu diğer motor uçları için tekrarlayın. Göremiyorsanız esc niz bozuktur. Ayrıca esc niz çin malı kalitesiz esc lere benziyor. Bi ihtimal bozuk olabilir. Kaliteli bir esc almanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar dilerim.
2.5 yıldan fazla zaman geçen konu. o günden bugüne sorunun çözülmüş olacağını tahmin ediyorum.

Ama şu osiloskop ile sinüs dalga görme olayını merak ettim. Açıklarmısınız.

Fırçasız motorlar aslında 3 fazlı alternatif akım motorlarıdır. (sanayi cereyanı) Motora giden her kablo bir fazdır. Eğer 3 kanallı bir osiloskopla bakacak olursak her fazın eşit aralıklarla (120 şer derece) kaymış sinüs dalgalar olduğunu görürüz. Ancak osiloskoplarda kanal sayısıyla fiyat doğru orantılı olduğundan cebinizi fazla yakmamak için bunu tek kanallı bir osiloskopla yaptığınızda fazları tek tek görürsünüz.

Fırçasız motorlar aslında 3 fazlı alternatif akım motorlarıdır. (sanayi cereyanı) Motora giden her kablo bir fazdır. Eğer 3 kanallı bir osiloskopla bakacak olursak her fazın eşit aralıklarla (120 şer derece) kaymış sinüs dalgalar olduğunu görürüz. Ancak osiloskoplarda kanal sayısıyla fiyat doğru orantılı olduğundan cebinizi fazla yakmamak için bunu tek kanallı bir osiloskopla yaptığınızda fazları tek tek görürsünüz.
Sanayi cereyanı derken fırçasız motoru sanayiye götürüp cereyan verirsek çalışırmı .?

Osiloskop sahibiyim. Kullanmasını da biliyorum. Fakat ESC çıkışındaki SİNÜS sinyali merak etmiştim.

Ama osiloskobu yukarıda anlattığım şekilde bağlarsanız sinüsün sadece üst yarısını görürsünüz. Siz gaz verdikçe bu sinüs dalganınfrekansı artar ama genliği çok değişmez.

Motor yapısı gereği bir indüktör (bobin) olduğu için sinüs dalgayla daha iyi çalışıyor olabilir. Kare dalgadaki keskin kenarlar verimliliği düşürür.

Sanayi cereyanı derken 3 fazlı alternatif akımı kastetmiştim. Haklısınız o zaman sanayi cereyanı olmaz. Kare dalga bazı fırçalı esc ler için geçerlidir. Ancak fırçasıc esc lerin çoğu verimi artırmak için sinüs dalga kullanır.

• Beğen
Tepkiler: Berkan Gürsoy