anahtar seçiminde kafa karışıklığım var

He şöyle bir düşününce de devre kesici olarak konnektör de kullanılabilir. Ne demek istediklerini, her okuduğumda farklı anlıyorum. Siz bence ne istediğini iyi ifade edebilen yarışmalara katılın. Tasarım mı yapacaksınız, adamların ne istediğini çözmeye mi, hayırlısı...

Bu da Teknofest'in İHA yarışmasına ait raporu. Yedinci sayfada şu var: '' Sistemde kullanılacak sigortanın ve devre kesicinin detayları, fotoğrafı ve özelliklerinin verilmesi beklenmektedir.''
Sigorta bulunur teknik tedayı da verilebilir. İlle de sigorta olmasına gerek yok bence 40 amperden sonra etrafa zarar vermeden devreyi açabilen herhangi bir elektronik devre elemanı da olabilir. Data sheetin de 40 ampere kadar dayanıklı olduğunu belirtmesi yeterli. Zira normal 40 amper bir sigorta bile ani piklerde kendini her zaman açmaz.

Xt60 konnektörün de data sheeti mevcut.
Bunları teknik cizim olarak herhangi bir proğramda çizerek data sheetini de ek olarak dosyaya koyarsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Yanlış mı düşünüyorum ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Sntmntl
Sigorta bulunur teknik tedayı da verilebilir.

Xt60 konnektörün de data sheeti mevcut.
Bunları teknik cizim olarak herhangi bir proğramda çizerek data sheetini de ek olarak dosyaya koyarsanız bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Yanlış mı düşünüyorum ?
Bunlar tam bir geri zekalı! Uçan bir araçta ana güç hattına devre kesici koymak ancak bu işten hiç anlamayan birinin aklına gelebilirdi!
XT60 çok mantıklı. Doğrudan konnektör olarak değil de bir devre tamamlayıcı olarak bağlanabilir. Yani örneğin dişi soketin bir ucuna bataryadan gelen diğer ucuna sisteme giden kablo lehimlenir. Erkek soket de uçları kısa devre edilmiş şekilde bir tür anahtar olarak kullanılır. (Dur yoksa sen de bunu mu söylemiştin??? :D ).

İlk çalıştığım iş yerinde LVD standartları deneyi yapıyorduk. Dayanıklılık standartlarında bir maddede belli bir yükseklikten oval ... cm çağında ...gr ağırlığında ...yükseklikten bırakılır ve ürünün üzerinde bıraktığı izin derinliği ölçülür. Derinlik ... mm2 den küçük ise standart onayı verilir yazıyordu.
Gittim sanayiden çapı uyuşan bir bilya buldum tarttım baktım ki kg mı tutuyor. Fırınlattırıp kafasına bir ip bağlama yeri açtırdım ve tekrar kaplama yaptırdım. Bu işlem toplamda 100 tl gibi bir rakama mal oldu. Denetimden de geçtik uygunluğu onaylandı ve denetim memuru yurt dışından almadığımız kendimiz ürettiğimiz için teşekkür bile etti.
Orjinal ürünün resmi aşağıdaki ve test ürünü olduğundan pahalı.

Bu tür projelerde yarışmacıya araştırması istenil zaten bir yarışmacıya ne kullanacağını söylerseniz bütün tasarımcılar aynı ürün ile katılır bir anlamı kalmaz.

Aküler için kullanılan devre kesiciler biraz ağır ama 100A e kadar kullanılabiliyor

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Durun durun . Benim aklıma fevkaladenin fevkinde bir fikir geldi . Var olan xt60 konnentörün dişi ve erkek bağlantı uçlarına 5cm lik istenilen amp. kaldıracak awg kablolu yeni bir dişi ve erkek konnektörlü ara kablo yapılır . Bunada duble devre kesici (d.d.k) adı verilir. Şeması çizilir ve şart nameye d.d.k isim hakkı alınmış bir şekilde eklenir .
Dahasını yazarken silip burda bırakayım dedim ?

Başıma ağrılar girdiii şu annnn:saygilar:

Şartnamede şu yazılı: "Acil bir durumda aracın gücünü kesebilmek için aracın kolay erişilebilir bir noktasına, 2 sn içerisinde tek elle bataryanın (+) kutbu ile araç arasındaki akımı kesebilecek devre elemanı yerleştirilmelidir. Teknik kontrol sırasında takım elemanlarından 2 sn içerisinde gücü kesebildiklerini göstermeleri istenecektir."

XT60 veya başka bir soketi tek elle 2 saniyede çıkarabilecek misiniz? Bana göre bir kişinin tek elle bu soketi 2 saniyede çıkarabilmesi zor. Bir arkadaşınızın İHA yı tutup, bir kişinin de tek elle güçlü bir şekilde soketi çekmesi gerek. Takım elemanlarından şeklinde yazıldığına göre iki kişi görev yapabilir sanıyorum.

Levent Hocam benim önerim farklı. XT60'ın biri gövdeye sabit. Arkadan pilden kablo geliyor ve sisteme gidiyor. Uçları kısa devre edilmiş karşılık konnektör ise anahtar olarak takılıyor ve devreyi tamamlıyor. Anahtarı tek elle çekip çıkarmak yarım saniye.

Xt60 gerçekten mantıklı. İlla mekanik anahtara benzemesi isteniyorsa da sağlam bir çıtadan ya da 3d yazıcıdan baskı bir mekanik kol xt60'ın iki parçasını birbirinden ayrır ve birleştirir. Basitçe bir tasarımla hallolur gibi geliyor bana. Böylece bir kolu iterek xt60 ayrılır. Hatta akıma dayanırsa tek bir banana konnektör bile kullanılabilir.

• Beğen
Xt60 gerçekten mantıklı. İlla mekanik anahtara benzemesi isteniyorsa da sağlam bir çıtadan ya da 3d yazıcıdan baskı bir mekanik kol xt60'ın iki parçasını birbirinden ayrır ve birleştirir. Basitçe bir tasarımla hallolur gibi geliyor bana. Böylece bir kolu iterek xt60 ayrılır. Hatta akıma dayanırsa tek bir banana konnektör bile kullanılabilir.
Sanırım anlatamıyorum, dur çizeyim.

• Beğen

şöyle yani maksat anahtara benzesin :lol:

• Beğen