Anet A6 : Aceminin 3D Printer ile imtihanı

Burak Küçükerol' Alıntı:
Teşekkürler, valla şans mı bilmiyorum ama bendeki cihaz oldukça sorunsuz çıktı açıkçası. O yüzden ayar mayar çok uğraşmıyorum, tabla ayarını yapıp devam. Yazdırma ayarları da deneme yanılma ile optimum haline geliyor zamanla. Çok ürkmeyi gerektirecek bir mekaniği yok cihazların.

Bu arada ne zamandır kafamda olan bir aparat vardı, elimdeki nitro starteri lipo batarya ile kullanmak istiyorum sahada bir çoklarımızın kullandığı gibi. Bunun için starterin altına pili sabitleyebileceğim bir taşıyıcı planladım. Solidworks'de çizimini yapıp bastım. Gayet hoşuma gitti paylaşmak istedim belki işine yarayan olur. Prolux marka starter'in altına M3 civata ile sabitliyoruz. Thingiverse'de de paylaştım, STL dosyasının linki aşağıda.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Starter tanıdık geldi.Süper olmuş eline sağlık.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Starter tanıdık geldi.Süper olmuş eline sağlık.

evet sizin starter, bir türlü kullanmak nasip olmadı. hazarfen'e geldiğiniz bir gün mutlak tanışmak isterim.

Türker Akgün' Alıntı:
Burak bey elinize sağlık, iyice hevesleniyoruz..... :laugh: :laugh:

Paylaşımlarınız için teşekkürler. :saygilar:
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Çizimden de anlıyorsun bu 3D yazıcı işi gerçekten harika bir şey :thumbup:

teşekkürler, heveslenmek lazım zaten 3D yazıcı hakikaten harika bir şeymiş. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
asıl niyetim plandan uçak tasarlayarak basmak, glow motorlu güzel bir alttan kanat trainer planı bulursam deneme yapacağım en kısa zamanda.

Belki biraz konvansiyonel yöntemler ile, 3D print işini hibrid olarak ta kullanabilirim. Kanat ve gövde sinirlerini 3D yazıcı ile basıp çıta ile birleştirerek kaplamak gibi. bir çok DXF formatta plan var aslında, bu planların 3 boyutlu çevrimi çok da zor olmasa gerek. Fikirleriniz kıymetli, esirgemeyiniz :D :D :D

Aynen, 6 mi 8 mi almali?? [emoji1]

Celalettin Yazkan' Alıntı:
8 6'dan büyük vardır bir hikmeti [emoji38]
Büyük fiyat farkı yok, yazma alanı farkı yok denecek kadar az, vardır bir espirisi.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6 < 8 olmasına rağmen bildiğim kadarı ile bir üst model 6 modeli Celalettin Abi.
Çok kayda değer bir fark yok aslında iki cihaz arasında.

Z ekseni yapısında biraz fark var, ki benim tercih sebebim bu olmuştu. Daha rijit daha sağlam duruyor. Yazdırma alanları aynı. Kontrol ünitesi dışında elektronik ve mekanik parçalarda da bildiğim kadarı ile bir fark yok. LCD ekranın görselliği A6'da daha iyi, ve tek sonsuz dönen buton ile kontrol ediyoruz yazıcıyı. Biri 8GB biri 16GB kart destekliyor ki çok önemsiz bir detay zaten o boyutlarda GCODE dosyası ile gerçek ebat gemi basılır herhalde :D :D :D

ikisi arasında kaldıysanız ben A6 tercih ettim, pişman değilim.

Türkiye'den alınacak ise araştırdığım kadarı ile Wanhao da çok sağlam gövde yapısı ile aynı sistemi kullanıyor. Bir göz atmakta fayda var bu markaya da. Karaköy tarafında denenip alınabileceğini düşünüyorum.

Koyacak bir yerim olduğunda kesin alacağım artık kurtuluş yok.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Anlaşıldı A6 ya bakmak gerek birde banggood da portatif bitane gördum beni oda cezbetmedi değil, işin oldumu kur tezgaha sonra kaldır depoya.
Yazma alanı küçük ama portatiflikte güzel.

https://m.banggood.com/DIY-Mini-Creality-CR-7-3D-Printer-1_75mm-High-Density-Home-Personal-Desktop-Kit-p-1080025.html

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni kumandam rekor hızda ve nasıl olduysa gümrüğe takılmadan geldi ve pinch stili kullandığım için bir tabla ihtiyacı doğdu doğal olarak.
Dedim gideyim hazır alayım, sonra 3d printer ile göz göze geldik ;D
Hazırda illaki yapmıştır birileri niyetiyle bir arama sonucunda yapan varsa da dosya vs paylaşmadığını görünce, gizli işsizliğimin de yardımı ile kumanda tabla projesine giriştim. :)

SW marifetiyle parçaları bir güzel çizdim. Yine SW marifetiyle kabaca bir montajladım sıkıntı görünmüyor.

Tabi doğal olarak güvenli baskı alanı 200x200 olan yazıcıma sığmıyor. Biraz parçaladıktan sonra basılabilir hale geldi.
Tek sıkıntım 4 parça olan alt tablanın üst bölümünün yapışması, diğer bölümleri destek parçaları ve askı tutuyor olacak bir sıkıntı olmaz ama üst parçada destekleyecek bir bölüm yok.
Dolayısı ile henüz çizimleri paylaşmadım, parçaların baskıları devam ediyor. Bittikten sonra epoksi marifetiyle yapıştırıp sağlamlığını biraz zorlayarak deneyeceğim.
5mm çapında metal tutacağı olan hemen her kumandaya uyacağını düşünüyorum zira o metal tutacak ile sabitleniyor ve onun alt tabladaki deliklerini açmadım.
Baskı bittikten sonra kumandayı yerleştirip zemini ona göre delmeyi düşünüyorum. Parçaların basılacak hali de şu şekilde split sonrası.

Toplam 16 parçadan oluşacak, Alt ve üst tabla dışındaki tüm aksesuar parçalar bir defada basılabilecek gibi görünüyor. Hafta sonuna kadar bitirmeyi hedefliyorum bir aksilik olmaz ise.

Burak Bey maaşallah çok hızlı girdin 3D yazıcı işine. Solid kursu istiyorum senden. :)