Anet A6 : Aceminin 3D Printer ile imtihanı

Sümer Yamaner' Alıntı:
Burak Bey maaşallah çok hızlı girdin 3D yazıcı işine. Solid kursu istiyorum senden. :)
Sümer abimize aynen katılıyorum ;) Epey hızlı ve güzel bir giriş oldu :thumbup:

Tablanın montaj sonrası gerçek resimleri ile planlarını da bekliyoruz mutlaka %p

Sümer Yamaner' Alıntı:
Burak Bey maaşallah çok hızlı girdin 3D yazıcı işine. Solid kursu istiyorum senden. :)

abi ne zaman, nerede istiyorsan söylemen yeterli.
ben de çok iyi kullanamamakla beraber bu kadar çizim yapacak kadar bildiğimi gösterebilirim. zaten söz konusu sen olunca 15 dk mantığını göstersem gerisini rahat çözersin. az birşey kuvvetli bir laptop varsa alanda bile bakarız uçuş aralarında :D

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Sümer abimize aynen katılıyorum ;) Epey hızlı ve güzel bir giriş oldu :thumbup:

Tablanın montaj sonrası gerçek resimleri ile planlarını da bekliyoruz mutlaka %p

tabii ki, dediğim gibi montajından ve sağlamlığından emin olunca paylaşacağım.

Konudaki gelişmeler gözümden kaçmış geçen haftalardaki arızalı psikolojimle :embarras:

Vallahi helal olsun, bu kadar hızlı bir şekilde başarılı sonuçlar almanıza çok sevindim. Benim de printer ile ilk zamanlardaki halim geldi aklıma, insanın bilgisayarda birşeyler tasarlayıp sonra onun saatler içerisinde vücud buluşunu izlemesi inanılmaz tatmin edici bir şey. Sonrasında da her şeyi printerda yapası geliyor tabiki insanın, tabak, kaşık, çatal, ayakkabı, anahtarlık, raf, bilimum kutu, neler geçmedi ki aklımdan :D

Turuncu spitfire da hoş olmuş, sanırım thingiverse'de görmüştüm o tasarımı, ama tasarımcının bile uçurmadığını görünce hiç bulaşmamıştım... Hollandalılar zamanında baştan aşağı turuncu boyanmış spitfirelar'ı hedef çekme uçağı olarak kullanmışlar, bu modeli görünce aklıma o geldi hemen :)

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Sonrasında da her şeyi printerda yapası geliyor tabiki insanın, tabak, kaşık, çatal, ayakkabı, anahtarlık, raf, bilimum kutu, neler geçmedi ki aklımdan :D

Turuncu spitfire da hoş olmuş, sanırım thingiverse'de görmüştüm o tasarımı, ama tasarımcının bile uçurmadığını görünce hiç bulaşmamıştım... Hollandalılar zamanında baştan aşağı turuncu boyanmış spitfirelar'ı hedef çekme uçağı olarak kullanmışlar, bu modeli görünce aklıma o geldi hemen :)

Evet bu sendromu yaşıyorum şu an
Her gördüğüme bunu evde basarım ki ben diyorum kendi kendime :D :D :D

Spitfire çok uçabilecek gibi durmuyor zaten :) Dolayısı ile hollandalıların kullanım amacına da bakarak scale bir model olmuş diyebiliriz :D :D :D
İçinde 3dlabprint'inki gibi destek parçaları falan yok. Çok zayıf bir tasarım, sanki resimden alıp modellemişler gibi çizimden daha ziyade.
Sizin spitin fiyatını düşürmüşler, öncelikli işlerim bittiğinde onu alıp bir basmayı düşünüyorum açıkçası ama elektrikli modellerden pek haz etmediğimden nitro için bazı modifikasyonlar yapmak gerekecektir nitronun ısısına nasıl reaksiyon gösterir PLA bir model bilemiyorum, çok da sonuç alabileceğimi sanmıyorum. Yapılmışını da aradım bulamadım hep elektrikli uçurmuşlar.

Aslında benim için en mantıklısı hibrid tasarımlar olacak. Evde kıl testere, zımpara vs işleri yapacak bir ortamım olmadığından plandan yapım işinden uzak durmak zorunda kaldım hep. Denemelik bir trainer model için plandan bir kanat tasarımı yaptım, ama henüz baskı için parçalamadım. Kanadı ve gövde içi parçaları PLA'dan, gövdenin dış kaplaması ahşap bir tasarım nitro için daha mantıklı olacak gibi duruyor. Kesilecek biçilecek parçayı azaltabilirsem evde de kotarabilirim gibi. Bu konunun üzerindeyim bu aralar, yakın zamanda da bir deneme gerçekleştireceğim inşallah.

Evet kumanda tablasını bitirdim :thumbup:

Memnuniyet seviyem %70 civarında ki gayet iyi skor benim için. Askılıkları çok uzun yapmışım, en ucuna taktığımda oldukça dengesiz oldu tabla, delikli tasarımın hafifletme dışında bir faydası da bu oldu dengeyi bulduğum delikten askılıkları kestim. Çizimi de buna göre revize ettim, ancak kendim için olanı tekrar basmaya gerek görmedim zira iş görüyor hiç bir sorun da yok. Kısaltınca askılıklar da tek parça basılabilir hale geldi, bu da iyi bir şey. Pakete 2 farklı tutacak koydum, biri 80mm tam radiolink tutacağına göre, diğeri 40mm başka kumandalar için de kullanmak isteyen olursa diye. Bir de M5 civata için takıp sökmeyi kolaylaştıracak bir aparat ekledim. Bu hali ile thingiverse'e yolladım. Birinin işine yararsa ne mutlu bana. Malzeme PLA, birleştirmeleri PU yapıştırıcı ve capon marifeti ile gerçekleştirdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu arada starter için lipo aparatını da daha kompakt bir hale getirdim, ilki gereksiz büyük olmuş, pili yana aldım çok daha az yer kaplıyor artık :D

Thingiverse'de de güncelledim

Sümer Yamaner' Alıntı:
Şu Solid'i bi çözsem var ya... Çok kıskanıyorum valla... :p :D

Abi dediğim gibi, nerede ne zaman dersen koşa koşa gelir kurar, bildiğim kadarını gösteririm.
Zaten mevzu derya deniz, ama mantığını çözdükten sonra yapacağın ekstra bir şey olduğunda yüzlerce video kaynak vs. var.
Bu çizdiklerim oldukça basit şeyler, çok kısa sürede bu kadarını yapabilir hale gelirsin zaten sen.

Solidi bende seviyorum uzayda özgürsün abi ne istersen 3d tasarla ciz hatta dinamik testler yap döndür itekle diğer parçalarım tepkisini izle mükemmel.

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kumanda tepsisi çok güzel olmuş eline sağlık, yapasım geldi :)

Ufak bir uyarı, sizin o taraflarda çok sıkıntı olmaz muhtemelen ama malum bu PLA 40 derecelerde "akışkanlaşmaya" başlıyor. Daha düşük sıcaklıklarda bile yumuçamaya başlıyor. Tepsiyi yaz aylarında kullanırken aman dikkat, kumanda düşmesin :)

Solide alternatif olarak fusion360'ı da öneririm. Bizim gibi hobi kullanımında fazlasıyla yeterli, kullanımı ve öğrenmesi (bence) kolay, ve bedava, crackle falan uğraşmanız gerekli değil :)

:saygilar:

Özgür Evren Varol' Alıntı:
Kumanda tepsisi çok güzel olmuş eline sağlık, yapasım geldi :)

Ufak bir uyarı, sizin o taraflarda çok sıkıntı olmaz muhtemelen ama malum bu PLA 40 derecelerde "akışkanlaşmaya" başlıyor. Daha düşük sıcaklıklarda bile yumuçamaya başlıyor. Tepsiyi yaz aylarında kullanırken aman dikkat, kumanda düşmesin :)

Solide alternatif olarak fusion360'ı da öneririm. Bizim gibi hobi kullanımında fazlasıyla yeterli, kullanımı ve öğrenmesi (bence) kolay, ve bedava, crackle falan uğraşmanız gerekli değil :)

:saygilar:

Üstadım zaten o üst taraf hiç desteksiz bir durumda, sadece birleşme yerleri tutuyor, yükün çoğu da oraya biniyor dediğiniz gibi bir sorun çıkartabilir bunu dikkate alacağım. Belki iki tane alüminyum kiriş atarım alt taraftan. Çalışma odam apartman dairesinde, dolayısı ile evin içinde, koku vs dert olmasa ABS falan kullanmak lazım ama PLA da bu açıdan çok dertsiz bir malzeme.

fusion'a mutlaka bakacağım, solidworks zaten özellik olarak da benim ihtiyaçlarımın çok üzerinde bir yazılım.
ancak solid ile ilgili şöyle bir avantaj var, her konuda yüzlerce döküman, video, kaynak var. şu solid'de nasıl yapılır diye arattığında 20 tane video çıkıyor en az :D

Burak Küçükerol' Alıntı:
fusion'a mutlaka bakacağım, solidworks zaten özellik olarak da benim ihtiyaçlarımın çok üzerinde bir yazılım.
ancak solid ile ilgili şöyle bir avantaj var, her konuda yüzlerce döküman, video, kaynak var. şu solid'de nasıl yapılır diye arattığında 20 tane video çıkıyor en az :D
Fusion resmî sitesinde de gayet düzenli ve bol miktarda eğitim videosu var Burak ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Fusion resmî sitesinde de gayet düzenli ve bol miktarda eğitim videosu var Burak ;)

iniyor şu an :D

Fiyaskoları da paylaşalım değil mi ama :D :D :D
Yoğun baskı sonucunda bu fusion da neymiş diye bir kurcalayayım dedim, sitesinden kaydolup yükledim. öğrenciye beleş diyor ki kendimi ben de bir nevi öğrenci sayılırım öğrenmenin yaşı yok bilader diyerek bu kategoride değerlendirdim. solide göre daha bir kullanıcı dostu, benim amacıma hizmet ediyor, üstelik sanki sistemi daha az zorluyor gibi hissettim bilemiyorum. Velhasıl kullanıyorum, bir süre daha kullanıp artısını eksisini göreceğiz.

Neyse konumuz fusion değil, konumuz plandan 3d basıma uygun bir trainer yapmak. Şimdi bu PLA malzemesinin iki sıkıntılı durumu var. Birincisi sıcaklığa hiç dayanıklı değil, doğal olarak glow motor çevresinde pek kullanmamakta fayda var kendilerini. zira olası bir hararet durumunda motor gövdeden ayrılarak seyahatine kendi başına devam edebilir. ikincisi de evren bey'in ikazı üzerine titreşim. çok kırılgan bir malzeme olduğundan glow motorumuzun titreşiminde zayıf yerlerin ayrılma durumu söz konusu (olabilir!). dolayısı ile bu 3dlabprint abilerin yaptiği gibi incecik et kalınlığı ile parça basmamız neticesinde sıkıntılı durumlar oluşabileceğini düşünüyoruz (denemedik tabi düşünüyoruz sadece, referans yapılmış bir model de yok. varsa yoksa elektrikli mevcut patlar motorların da sonu geliyor herhalde yavaş yavaş)

neyse bir plan buldum, ölçeklendirdim ve kanat profilini plandan arakladım. aileronları da profili halletmişken çıkarttım aradan.
14 cm yüksekliğinde bir kanat parçası oluşturdum öncelikle dolu olarak.

Modelin kanat açıklığı 150 cm civarında, genişliği ise 27 cm civarında. bu iş olur ise yaptığım parçadan ikisi dihedral açısı verilmiş 9 takım basılacak, iki de servo yuvası eklenmiş basacağım işi bitireceğim. kağıt üzerinde plan süper. 1 haftada kanat tamam diyorum.

27 cm baskı toleransımızın dışında olduğundan enine de ikiye bölmek gerekecek. Neyse kanat parçasını ikiye böldüm.
Parçanın et kalınlığı 3,5 mm olacak şekilde içini de oydum. plastiği bol buldum ya, daha sonra 14 cm'e 3 adet gelecek şekilde destek sinirlerini ekledim her iki parçanın içerisine.
Elimi korkak alıştırmıyorum, verdikçe veriyorum plastiği :D :D :D

3d print aldığım yazılıma (cura) bitmiş parçayı bir yolladım ki cura bey abimiz burakçığım bu parçayı basarsan 210 gr gelir dedi :angry: :angry: :angry:
Dedim yuha, ben bundan 11 tane basacağım abicim 2300 gr gelir, daha bunun 2 tane servosu var bir dünya epoksisi var, boyası bilmemnesi var ne diyorsun sen diye sordum. Neticede yazılımdır bir şey diyemedi tabi cevap olarak. Kendisini kapattım, ben de yatıyorum. Yatmadan bu skandalı sizlerle de paylaşayım istedim. Hafifletme adına bir takım işler yapılacak tabii ki de, paylaşmaya devam ederim başarılı bir netice alırsam. Sanırım dahtalı, plastikli hibrid işi en mantıklı yaklaşım olacak.