ANKA-S İHA’dan esinlenerek modellediğim modelim...

Hadi hayırlısı. :saygilar:
Daha önce yazmıştım, Ana iniş takımı hayli geride olduğu için kalkış koşusu uzun sürebilir. Modeli pistte tutmak zorlaşabilir.
Videodaki son saniyelerdeki hız kalkış hızı civarı gibi.... :rolleyes:
Kalkış zorlarsa telleri kıvırarak tekerlekler bir miktar öne çekilebilir.
Sümer beyin önerisi doğrultusunda ön tekerlek telini biraz uzatabilirseniz koşu kısmen kısalabilir.
Kolay gelsin.;)
Aslında bir denemem oldu kalkış için tam gaz verdim elavatör çekmedim kendisinin kalkmasını bekledim, kalkış koşusu çok uzun oluyor, yolun sonuna geldi heyecandan elavatör çektim yerden havalandı 1 metre kadar, sonra elavatör bırakınca yere yaklaştı tekrar elavatör çekince pervane yere vurdu ve kırıldı, motor mount yerinden çıktı birazda strafor ezildi, küçük hasarlarla atlattım.
Gerekli tamiratı yaparken arka iniş takımının tellerini kıvırarak modeli biraz yerden yükselttim. Uygun hava koşullarından tekrar deneyeceğim.

Tebrikler, :saygilar: Ne yazacağız? Hiç uçuştan söz etmemişsiniz.
Naçizane fikrimi yazarsam::rolleyes:
Bir kaç ufak düzeltme sonrası (sağ ve esen indiyse) daha sakin uçabilir.
Kalkış koşusu tahmin ettiğim gibi ana tekerleklerin biraz geride olması nedeni ile uzamış.
CG istendiği gibi değil (kafa ağır) görünüyor. Ayrıca bu nedenle sürekli elevatör basmak ve hızlı uçmak zorunda kalınmış.
En önemlisi o hıza rağmen inebildi mi?:)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Maiden de olur böyle ağırlık merkezi sorunları, ayarlanırsa daha stabil uçabilir gibi. Tebrikler ??

Güzel maiden. Ama Mehmet abinin dediği gibi hızlı, kanat alanı biraz az gibi göründü gözüme, yeterli kaldırma sağlamıyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Gayet güzel bence tasarım çok hoşuma gitti. Teknofestte koca koca üniler aynı bu formda iha diye getirmişlerdi. Siz de düşünür müsünüz :lollol: Kırımsız uçuşlar dilerim:saygilar:

Tebrikler, :saygilar: Ne yazacağız? Hiç uçuştan söz etmemişsiniz.
Naçizane fikrimi yazarsam::rolleyes:
Bir kaç ufak düzeltme sonrası (sağ ve esen indiyse) daha sakin uçabilir.
Kalkış koşusu tahmin ettiğim gibi ana tekerleklerin biraz geride olması nedeni ile uzamış.
CG istendiği gibi değil (kafa ağır) görünüyor. Ayrıca bu nedenle sürekli elevatör basmak ve hızlı uçmak zorunda kalınmış.
En önemlisi o hıza rağmen inebildi mi?:)
Merhaba öncelikle kusura bakmayın vaktim olmadığı için yazamadım. Uçuşu özetleyecek olursam;
- İki uçuş yaptım ve model hala sağlam,
- ilk uçuş kalkış güzeldi ve benim için heyecan vericiydi, ( sonuçta bir plan dahilinde olmayan bir model yapıp uçurmuştum) CG dengesiz olduğu için kontrolde çok zorlandım sürekli dalış ve yükseliş vermek zorunda kaldım, havada da biraz rüzgar vardı, ilk uçuş olduğu için kısa tuttum ve sorunsuz bir şekilde kalkış yaptığım asfalta indim.???
- ikinci uçuşta kalkış güzeldi ama kalkıştan sonra motor teklemeye başladı ( daha önceden mil ve rulmanlarını değiştirmiştim yani kazadan sonra tamir görmüş bir motordu) bende kontrollü bir şekilde buğday tarlasına iniş yaptım, bir iki çatlak oluştu tamir edilebilir düzeyde, model sağlam?
Mehmet beyin dediği gibi kalkış koşusu uzun sürdü ama yolda müsait (trafiğe kapalı), bir diğer hususta elavatör ve rudder exp. Ayarlarından %75 den %50 düşürmek iyi olacak gibi,
CG ayarlaması için buruna eklemiş olduğum 30 gr kurşunu çıkarsam yeterli olacak gibi. Gerekli tavsiyelere uyarak kısa zamanda tekrar uçuş yapacağım inşallah Hepinize çok teşekkür ederim ☺️

Merhaba öncelikle kusura bakmayın vaktim olmadığı için yazamadım. Uçuşu özetleyecek olursam;
- İki uçuş yaptım ve model hala sağlam,
- ilk uçuş kalkış güzeldi ve benim için heyecan vericiydi, ( sonuçta bir plan dahilinde olmayan bir model yapıp uçurmuştum) CG dengesiz olduğu için kontrolde çok zorlandım sürekli dalış ve yükseliş vermek zorunda kaldım, havada da biraz rüzgar vardı, ilk uçuş olduğu için kısa tuttum ve sorunsuz bir şekilde kalkış yaptığım asfalta indim.???
- ikinci uçuşta kalkış güzeldi ama kalkıştan sonra motor teklemeye başladı ( daha önceden mil ve rulmanlarını değiştirmiştim yani kazadan sonra tamir görmüş bir motordu) bende kontrollü bir şekilde buğday tarlasına iniş yaptım, bir iki çatlak oluştu tamir edilebilir düzeyde, model sağlam?
Mehmet beyin dediği gibi kalkış koşusu uzun sürdü ama yolda müsait (trafiğe kapalı), bir diğer hususta elavatör ve rudder exp. Ayarlarından %75 den %50 düşürmek iyi olacak gibi,
CG ayarlaması için buruna eklemiş olduğum 30 gr kurşunu çıkarsam yeterli olacak gibi. Gerekli tavsiyelere uyarak kısa zamanda tekrar uçuş yapacağım inşallah Hepinize çok teşekkür ederim ☺

Eline emeğine sağlık, ?
Modelin sağlam olarak duruyor olması sevindirici. Videoda inişi göremeyince endişelenmiştik...:)
Güzel yapılmış bir model, güzel uçması beklenir.
Her modelin ilk uçuşunda mutlaka bazı aksilikler yaşanır. Büyük hasarlar olmadıktan sonra olumsuzlukları telafi ederek en iyiye ulaşılır.
CG nin güzel ayarlanması nisbeten daha yavaş uçmayı sağlayabilir. (Ağırlık eklemek yerine imkan varsa kanadı ileri/geri kaydırarak)
Tesbitlerini zaten yazmışsın. Kolay gelsin . :saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari