Anten ile ilgili Temel bilgiler: Tipleri, farklari, temel hesapla yontemleri

Arkadaşlar forum adminimize de danışarak bu konuyu açma gereği duydum. Elektronik bilgisi olanlar konuyu bilenler zaten vardır. Fakat bende elektronik tamirat konusunu bilmeme rağmen çok net emin olamadım, emin olamayan net cevap arayanlar için bu konu sebebiyle net bir kaynak daha olacaktır diye düşünüyorum.

Micro Modellerde Anten kablosunun uzun yada kısa olması kumanda ile iletişimini güçlendirecek veya düşürecek bir etken midir?

RC Helikopterlerde Anten Kablosu Kablosu Nasıl olmalıdır?

Hakan ben sorunu anlamadım doğrusu ?? Şimdi Anten kablosu derken, alıcının kablosundan mı bahsediyorsun ??

Eğer öyle ise, o zaman zaten bu kablolar alıcı markalarına göre standard oluyor. Yani boyları ile oynamamız teknik olarak zaten mümkün / gerekli değil :)

Bir de neden helikopter ? Soruyu bence RC MODELLER diye sormak daha doğru olacaktır ;)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hakan ben sorunu anlamadım doğrusu ?? Şimdi Anten kablosu derken, alıcının kablosundan mı bahsediyorsun ??

Eğer öyle ise, o zaman zaten bu kablolar alıcı markalarına göre standard oluyor. Yani boyları ile oynamamız teknik olarak zaten mümkün / gerekli değil :)

Bir de neden helikopter ? Soruyu bence RC MODELLER diye sormak daha doğru olacaktır ;)

Mehmet Abi şöyle diyelim micro modellerde anakarttan direk çıkan bir kablo var boşta, anten görevi görmesi için, bu kablonun uzun kaliteli yada öylesine bir kablo olması birşey değiştirir mi? diye sormak istedim. Zira V922 deki berbat bir kablo sahipleri farketmiştir zaten. :)

Hakan YEŞİLLİ' Alıntı:
Mehmet Abi şöyle diyelim micro modellerde anakarttan direk çıkan bir kablo var boşta, anten görevi görmesi için, bu kablonun uzun kaliteli yada öylesine bir kablo olması birşey değiştirir mi? diye sormak istedim. Zira V922 deki berbat bir kablo sahipleri farketmiştir zaten. :)
Bence üzerinde ne varsa, özellikle model micro ise, hiç kurcalamadan kullanmakta büyük fayda var. Özel bir süre V922 kullandım ama anten kablosunun beni rahatsız ettiğini hiç hatırlamıyorum.

Teknik olarak %100 emin olmadığım için direkt yorum yazmaktan özellikle çekindim ;)

NOT: Bu arada konu başlığını değişitiriyorum

Bence üzerinde ne varsa, özellikle model micro ise, hiç kurcalamadan kullanmakta büyük fayda var. Özel bir süre V922 kullandım ama anten kablosunun beni rahatsız ettiğini hiç hatırlamıyorum.

Teknik olarak %100 emin olmadığım için direkt yorum yazmaktan özellikle çekindim ;)

NOT: Bu arada konu başlığını değişitiriyorum

Hehehe :) bende deneme yaptım aslında fakat tam emin değilim acaba sorusu var aklımda o sebeple net bilgi aradım bulamadım.

Ben V922 nin anakartının üzerindeki basit kabloyu çıkartıp laptop içerisinden söktüğüm wireless anten kablosundan eskisinden biraz daha uzun bir anten yaptım. Bence gerçekten farketti, çünkü önceden kontrol kaybı oluyordu şimdi ise eskisine oranla daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak abi yeni başlayanların özellikle yeni başlamış yeni yeni birşeyleri çözmeye tamir etmeye uğraşmaya hevesli olan arkadaşların akıllarına takılacak bir konu. Zaten anten konusunda elektronik bilgisi olan bir arkadaş bu soruya mutlaka net ve kesin cevap verecektir. Ben konunun senin değiştirdiğin başlık üzerinde micro modeller hakkında bilgi olarak kalmasını isterim, sabit bir başlık haline getirirsen çok iyi olur diye düşünüyorum.

Micro Modellerde Anten Kablosu Kablosu Nasıl olmalıdır?

Eskiden helilerin alıcılarından kuyruğunu düşürememiş kurbağa yavrusu misali kablolar sallanır dururdu :laugh:. 2.4 ghz'lerde bunun bir faydası olur mu bilmiyorum , siz faydası olduğuna inanıyorsanız ve hakikaten olumlu etkilerini hissettiyseniz , bence olabilir canım , neden olmasın ki.... :saygilar:

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Eskiden helilerin alıcılarından kuyruğunu düşürememiş kurbağa yavrusu misali kablolar sallanır dururdu :laugh:. 2.4 ghz'lerde bunun bir faydası olur mu bilmiyorum , siz faydası olduğuna inanıyorsanız ve hakikaten olumlu etkilerini hissettiyseniz , bence olabilir canım , neden olmasın ki.... :saygilar:

Şu an kuyruk motoru sorunum var Banggood dan 4 tane ekstra olarak da forumdan 3 tane aldım bir elime ulaşsın bu konuya netlik getireceğim. Elimde farklı bir kuyruk motoru var kendim tutturdum motor farklı olduğundan net cevap veremiyorum orjinal kuyruk motorları gelince çok detaylı test edeceğim.

Rcgroupstan ibcrazy nickli alex biraderin -ki kendisi bir fpv ustadidir- paylasimidir.
"Building the antenna - Calculating your quarter wavelength
Building the antenna - Calculating your quarter wavelength

The first step in building any antenna is to calculate your effective wavelength. Many of us know the old formula: 2.98 * frequency in MHz = Wavelength in meters. This is the wavelength of a signal in free space, however we are interested in the wavelength in our transmitters. Thus we must include a “velocity factor”, which is usually around 95% of the actual calculated quarter wavelength in free space.

Everything can be determined based on a quarter wave antenna. I highly suggest using the exact frequency you plan to transmit. Why? Varying from the frequency causes antenna mismatch resulting in reduced VSWR! This is why the store bought antennas aren’t always the best match. They are made for a small range of frequencies.

Below are the formulas to calculate your active quarter wave assuming a 95% velocity factor:

Length in Inches (for 22AWG wire) = 2808/frequency in MHz

Or for you metric folks:

Length in Centimeters = 7125/ frequency in MHz

Or for 12-14 AWG:

Length in inches = 2750/f in MHz

Or on Centimeters = 6985/f in MHz

Alternately, you could go to any of these sites:

Thus for my 910 MHz system, my quarter wave is 3.086 inches or 7.84 centimeters.

Note: In all of the antennas designed this number will be the length of the ACTIVE part of the antenna. The length inside the coaxial line or inside the coupler is not considered active. It is active once the conductor leaves the shielding."

2.4ghz icin 22awg kablo kullanilirsa
7125/2400=2.97cm tabi bu hesap tam olarak 2400mhz yani 2.4ghz icin gecerli. Farkli firmalar farkli frekans araliklarinda sistemler kullaniyor ama ortalama budur.

Mehmet Abi aranılan cevap budur tercüme yapabilen birisi de olursa bu konu çok güzel ana başlık haline getirilir sanırım.

Anten Kablosu Uzunlugu Ne olmali, Nasil hesaplanir ?

Paylasim ve bilgilendirme icin Tesekkurler Irfan :RCKolik:

Paylasim ve bilgilendirme icin Tesekkurler Irfan :RCKolik:
Ne demek abi lafi olmaz :)
Ogrendigimiz/bildigimiz ne varsa paylasmak bilgimizi artirmak icin buradayiz.

FPV için anten çekim mesafesi önemli ancak görerek model uçurmada çekim mesafesinin bir önemi yok çünkü zaten çekim alanı görüş mesafesinin çok ötesine geçiyor.
Özellikle mikro modellerde modelin maksimum 20-30 metre uzakta seçilemez olduğunu düşünürsek menzili uzatmak birşey kazandırmayacaktır.
Büyük modellerde ise 2.4 ghz sistemleri deneyen modelciler çekimin yaklaşık 2 km olduğunu tespit etmişler. Bu modellerde zaten o kadar uzaklaşıp modeli kullanabilmek mümkün değil. O yüzden görüş alanı içinde uçuşta standart anten sistemi gayet yeterli.
Önemli olan anten kablosunun yaralanmamış olması , iki anten kablosu varsa bunların birbirine 90 derece olması , karbon frame içi gibi sinyali engelleyecek yapılar tarafından bloke edilmemesidir. Misal antenin modelin tek tarafında olması uzak mesafede modelin o yüzü diğer tarafa bakarken sinyal kaybına yol açabilir. Tabi bu sinyali engelleyebilecek kadar büyük gövdesi olan modeller için geçerli ki bu modellerde de çift antenli alıcılar kullanılır.

Bir başka noktada modelin uçuyor olması mesafeyi arttırmakta , geçenlerde bir arkadaşla kumandasını kontrol etmek için test ettiğimizde model yerdeyken çekim mesafesinin 100 metre kadar model göz hizasına kaldırıldığında ise mesafenin çok daha uzun olduğunu tespit ettik. Muhtemel dalga şeklinde ilerleyen radyo sinyallerinin yere çarpınca sönmesi ile alakalı olduğunu düşünüyorum , tabi bilen fizikçi arkadaşlar varsa beni düzeltebilir. sadece tahminden ibarettir.

2.4 Ghz antenlerde sinyaller antenin ucundan halkalar halinde yayılır. Bu yüzden kırılabilir şeklinde yapğılmış antenlerde antenin ucu yüzümüze bakmalıdır ki sinyaller maksimum mesafe gidebilsinler.

Madem İlker hocam eklemelerde bulundu bende devam edeyim :)
Ozellikle fpv yapanlar icin anten sistemlerinin nasil calistigi hangi pozisyonlarda (oryantasyon) kaybin neden oldugu ile alakali ayrica farkli anten tiplerinin ne sekilde calistiklari ile alakali cok faydali bilgiler var.
Sadece fpvciler icin degil kumanda kullanan hatta evinde wifi kullananlarin (kullanmayan kaldi mi bilmiyorum) bile faydalanabilecegi bir video. İzlemenizi tavsiye eserim.

[vimeo]http://vimeo.com/8826952[/MEDIA]

İlker Sönmez' Alıntı:
.......iki anten kablosu varsa bunların birbirine 90 derece olması......

2.4 Ghz antenlerde sinyaller antenin ucundan halkalar halinde yayılır. Bu yüzden kırılabilir şeklinde yapğılmış antenlerde antenin ucu yüzümüze bakmalıdır ki sinyaller maksimum mesafe gidebilsinler.
Ilker hocam Ozellikle kumanda anteni ile ilgili cok basit fakat yeni baslayan arkadaslar icin oldukca kiymetli guzel bir bilgi paylasimi olmus, eline saglik :thumbup:

Irfan vimeo video linkini Youtube farkli olarak oldugu gibi kopyaliyoruz, yoksa gozukmuyor ;)
Abi oylede denedim ama olmadi herhalde link mobil sitenin oldugu icin