Anten ile ilgili Temel bilgiler: Tipleri, farklari, temel hesapla yontemleri

Süper ya bilgilerin ardı arkası kesilmiyor, grafikle bile süslendi. Kuyruk motorum gelsin o kayıplar uzak mesafelerde ne kadar yaşanacak iyice merak ettim.

İrfan'ın da bahsettiği mevzu Çarşamba günü benimde başıma geldi. Modeli ilk kez FPV kullandım ve istemeden de olsa iki defa modeli üstümden geçirmeye kalktım. İkisinde de model saçmaladı. İkisinde de zar zor modeli kırımsız indirmeyi başardım. Aurora ile şimdiye kadar hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Videoları editleyebilirsem bu daha iyi görülecek.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Neden yanlış anlayayım. :) Çok güzel animasyonlarla birçok şey anlatılmış. Olsa olsa teşekkür ederim. Ayrıca hiç FPV ile ilgilenmedim. Ama bir arkadaşım, "şöyle yaptığımda sorun yaşadım böyle yapınca düzeldi" diyorsa bu benim için çok değerli bir veridir. Bu hafta sonu anteni dikiyorum havaya. Bak bir kumanda kaybı falan olursa sorarım hesabını! :lol:
Spektrum bu olayı "Alıcı +Satellite" ya da "2 Adet Sattelite" Antenlerini 90 der farkla monte ettirmek süretiyle çözmüş. Böylece hem yatay hem de dikey uçuş sırasında kürelerden en azından birini yakalamış oluyor galiba :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Spektrum bu olayı "Alıcı +Satellite" ya da "2 Adet Sattelite" Antenlerini 90 der farkla monte ettirmek süretiyle çözmüş. Böylece hem yatay hem de dikey uçuş sırasında kürelerden en azından birini yakalamış oluyor galiba :laugh:

Mehmet Bey sanki modelin bahsedilen konumunda antenlerin yerleşiminin önemi kalmaz gibi geliyor bana. Sonuçta kumanda sinyalinin en zayıf belki de hiç olmadığı bir bölgeden bahsediliyor.

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Mehmet Bey sanki modelin bahsedilen konumunda antenlerin yerleşiminin önemi kalmaz gibi geliyor bana. Sonuçta kumanda sinyalinin en zayıf belki de hiç olmadığı bir bölgeden bahsediliyor.
Haklısın Nesimi Bey :D Gerçi Canopy pek engel olmaz ama yine de bence de ideal yer değil. Ama uygulama olarak fikir vermesi amacıyla paylaştım :) Şahsen ben helinin sağ ve sol taraflarını, canopy dışında kalan yüzeyleri kullanıyorum

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Haklısın Nesimi Bey :D Gerçi Canopy pek engel olmaz ama yine de bence de ideal yer değil. Ama uygulama olarak fikir vermesi amacıyla paylaştım :) Şahsen ben helinin sağ ve sol taraflarını, canopy dışında kalan yüzeyleri kullanıyorum

Söylediğim yanlış anlaşılmasın. Sizin eklediğiniz fotoğraftaki gibi veya model dışına yerleşim yapmak bence de doğru. Sonuçta gövdenin CF yapısı sinyalleri engellemeye çok müsait. Benim söylediğim FPV uçuşları için geçerliydi.

Antenler arasındaki en iyi iletişim, yere dik ve birbirlerine paralel oldukları konumdadır.

Bildiğim birçok kumandada, yani kumandaların üzerindeki alıcı modüllerinde, fabrika çıkışı olarak 2dbi anten kullanılır. 2dbi anten kullanılmasının sebebi ise, bu antenlerin radyasyon desenlerinin, Mehmet beyin belirttiği konuda geniş bir şekilde anlatıldığı üzere hemen hemen küre şeklinde olmasıdır. Antenlerin desibel cinsinden kazancı arttıkça bu küre deseni, tepesinden aşağı bastırılıyormuş gibi basıklaşmaya başlar. Yatayda çekim mesafesi artar, ama kürenin tepesine doğru çekim mesafesi azalır. Dolayısı ile bu desibel cinsinden artış, çok hareketli modelleri (helikopter ve aksiyon fpv multiler :) ) kullanırken avantaj değil bir dezavantaj getirir. Bir de DB değeri yüksek diye satılan çoğu UCUZ anten, kalitesiz işçilik nedeni ile parazit riskini arttırır, yani db değeri yüksek diye satılan olan ucuz antenlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Fakat linkteki orjinal FRSky gözüküyor, ama kullanmadığım için başka bir yorum getiremeyeceğim.

Bu mesaj asagidaki konudan kopyalanmistir.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Antenler arasındaki en iyi iletişim, yere dik ve birbirlerine paralel oldukları konumdadır.

Bildiğim birçok kumandada, yani kumandaların üzerindeki alıcı modüllerinde, fabrika çıkışı olarak 2dbi anten kullanılır. 2dbi anten kullanılmasının sebebi ise, bu antenlerin radyasyon desenlerinin, Mehmet beyin belirttiği konuda geniş bir şekilde anlatıldığı üzere hemen hemen küre şeklinde olmasıdır. Antenlerin desibel cinsinden kazancı arttıkça bu küre deseni, tepesinden aşağı bastırılıyormuş gibi basıklaşmaya başlar. Yatayda çekim mesafesi artar, ama kürenin tepesine doğru çekim mesafesi azalır. Dolayısı ile bu desibel cinsinden artış, çok hareketli modelleri (helikopter ve aksiyon fpv multiler :) ) kullanırken avantaj değil bir dezavantaj getirir. Bir de DB değeri yüksek diye satılan çoğu UCUZ anten, kalitesiz işçilik nedeni ile parazit riskini arttırır, yani db değeri yüksek diye satılan olan ucuz antenlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Fakat linkteki orjinal FRSky gözüküyor, ama kullanmadığım için başka bir yorum getiremeyeceğim.

Anladığım kadarıyla her bir alıcı anteni içe doğru sinyal olmayan dışa doğru bombeleşen bir şekilde dalga yayıyor. O halde ikisi birbirine 90 derece bakarsa bu ölü alanı doldurmaz mı? paralel olursa yine o ölü kısımlar çakışacak ama farklı yöne bakarlarsa ölü alan diğer antenle dolacak. Tam olarak izah edebilir misiniz hocam.

Anladığım kadarıyla desibel ne kadar büyükse yatay olarak mesafemiz o kadar artacak ancak dikey olarak azalacak, desibel ne kadar az ise bu sefer tam tersi yatay olarak mesafe azalırken dikeyde mesafemiz artacak. O halde kullanacağımız amaca göre anten desibeli seçmeliyiz. Eğer yatayda uzun mesafe gideceksek 5 db yok yükseğe çıkacaksak 2 db seçicez değil mi?

Vay arkadaş ne antenmiş, neler öğrendik :) Teşekkürler bilgiler için.

Güzel bilgiler için teşekkürler. Basit belki saçma ama ilk aklıma gelen çözüm, birbirine paralel iki verici anteni biri dik biri paralel olsa birbirlerinin sinyalini mi bozar ki? gerçi dalgalar birbirlerinin içinden sorunsuz geçiyor diye hatırlıyorum liseden ama konu hakkında bilgili kişiler eminim bir cevap verecektir. Herkese mutlu uçuşlar.. :)

Yer istasyonu kullanıyorum , hiç sinyal kaybı yaşamadım .
Aşağıda son uçuştan görüntüler mevcut . :lollol: :lol:

İlker Sönmez' Alıntı:
Yer istasyonu kullanıyorum , hiç sinyal kaybı yaşamadım .
Aşağıda son uçuştan görüntüler mevcut .

:lollol: :lol:

Eee tamam işte bak benim dediğim iki tane anten koymuş adam. Bi bildiğimiz var demek ki. Kaça aldın bunu bi de nereden banggodda var mıdır..

"Radio Technical stuff

Any wireless radio system contain of a transmitter side antenna and a receiver side antenna.

Both sides must have same polarization to perform most optimal, the most common polarizations are horizontal, vertical, circular left or right.

If a horizontal is “talking” to a vertical, the link loss will have an added extra loss of 26dB

If a circular left is “talking” to a circular right, the link loss will have an added extra loss of 26dB

If a circular left is “talking” to a vertical or horizontal, the link loss will have an added extra loss of 3dB

This is why it is smart to combine a horizontal or vertical often mounted in a plane, with a circular receiver on the ground,

then the 26dB drop can most likely be avoided."

Alintidir.

serkan sinan' Alıntı:
Eee tamam işte bak benim dediğim iki tane anten koymuş adam. Bi bildiğimiz var demek ki. Kaça aldın bunu bi de nereden banggodda var mıdır..

Sayı saymayı da mı bilmiyorsun?!?! Üç anten var orada ve bu sistem Aliexpress'ten EMS ile 10 dolara getirtilebiliyor! Aslında HK'de de vardı da backorder... :D

NOT: Bu aslında uzaktan kumandalı biçerdöver, yanlış anlama olmasın! :p

Serhat Özyemiş' Alıntı:
Anladığım kadarıyla her bir alıcı anteni içe doğru sinyal olmayan dışa doğru bombeleşen bir şekilde dalga yayıyor. O halde ikisi birbirine 90 derece bakarsa bu ölü alanı doldurmaz mı? paralel olursa yine o ölü kısımlar çakışacak ama farklı yöne bakarlarsa ölü alan diğer antenle dolacak. Tam olarak izah edebilir misiniz hocam.

Anladığım kadarıyla desibel ne kadar büyükse yatay olarak mesafemiz o kadar artacak ancak dikey olarak azalacak, desibel ne kadar az ise bu sefer tam tersi yatay olarak mesafe azalırken dikeyde mesafemiz artacak. O halde kullanacağımız amaca göre anten desibeli seçmeliyiz. Eğer yatayda uzun mesafe gideceksek 5 db yok yükseğe çıkacaksak 2 db seçicez değil mi?

Buradaki amaç, verici antenin radyason deseninin, alıcı anteni kapsayacak şekilde olmasıdır. Yani boşluk doldurmak gibi bir amaç bulunmuyor. Çubuk antenlerin birbirine paralel olarak konuşlandırılması yerine, birinin dik diğerinin paralel konuşlandırılması durumunda kayıp olacağını zaten İrfan belirtmiş. Çift antenli alıcıların antenlerinin birbirine göre dik açı ile konuşlandırılması sayesinde, hereketli modeller hangi pozisyonu alırsa alsın, tek antenli bir siteme kıyasla antenlerden birinin kumanda antenine göre yaklaşık paralel bir pozisyon alması sağlanmış oluyor. X-Y-Z eksenlerinde konuşlanan 3 adet antenin niye tercih edilmediğini ise bilmiyorum :). Matematiksel olarak 2 anten, 3 antenli bir sistemi gereksiz kılıyor olabilir ...

Amaç ise burada elbette en önemli parametre. Uzun mesafeli uçuşlarda genelde tercih edilen yöntem ise çubuk antenler yerine Patch ya da Spiral anten kullanmak. Aynı kazanç değerinde mesafe çok daha uzak oluyor ama radyasyon deseni şişko bir simit ya da "donut" şeklinde olmuyor, belirli bir yöne doğru bakan koni şeklinde oluyor.

Basit çubuk antenlerin radyasyon deseni :

Patch antenlerin yayılım deseni :