Anten ile ilgili Temel bilgiler: Tipleri, farklari, temel hesapla yontemleri

Anten Kablosu Uzunlugu Ne olmali, Nasil hesaplanir ?

irfan buzdağlı' Alıntı:
Abi oylede denedim ama olmadi herhalde link mobil sitenin oldugu icin
Aynen Irfan ;) m kismini silince oldu. Istersen ilk mesaji duzelle deyip, kontrol et, su an calisiyor ;)

Son paylasimlar cercevesinde konunun ismini degistirip, indeks sayfasina ilave edilmistir :RCKolik:

Irfan zamaninda Anten dersini almis ve unutmus birisi olarak :laugh: inan paylastigin video zevkle izledim. Neden 90, neden bazi antenlerde arkaya gecilmemesi gerektigini grafiksel olarak cok guzel aciklamis, tekrar eline saglik :RCKolik:

Ynt: Anten Kablosu Uzunlugu Ne olmali, Nasil hesaplanir ?

Bildiğiniz gibi elektromanyetik dalgalarla iletişim kuruyoruz. Bunlar ışık hızı ile yayılan dalgalar. 2.4 GHz demek, saniyede yaklaşık 2 milyar 400 milyon titreşim demek. Bir saniyede yaklaşık 300 bin km yani 300 milyon metre gidiliyor ve 2.4 milyar titreşim yapılıyor. Bir titreşimin boyu 300.000.000/2.400.000.000 olur. Yani 12.5 cm. En sık kullanılan anten 1/4 lambda (lambda dalga boyu demek) olduğu için 2.4 antenleri yaklaşık 3.1 cm olurlar.
Dikkat edilmesi gereken bir nokta şu: Alıcı antenleri bazen uzun oluyor. Ama aslında o uzunluk koaksiyel kablo ile uzatma. Asıl işlevi uçtaki yaklaşık 3 cm'lik çıplak kısım görüyor. Eğer biraz daha yüksek performans isteniyorsa aktif bölgenin uzunluğunun tam iki ya da dört katına çıkarılması gerekir. 2.4 bandında bir işe yarayacağından ise emin değilim.
Anten boyu vericide kritik olabilir. Dalga boyuna uyarlanamamış bir verici anteni çıkış gücünün geri yansıması ile verici çıkışını bozabilir. Ama bu sorun da doğrusu 2.4 öncesi dönemlere ait.

Ynt: Anten ile ilgili Temel bilgiler: Tipleri, farklari, temel hesapla yontemleri

Bu arada vericinizin çubuk antenini bir tekerleğin aksı olarak düşünürseniz tekerleğin kendisi de yayın uzayını tanımlayacaktır pratik olarak. O nedenle benim uygulamam, verici anteninin yere paralel ve kumanda gövdesine 90 derece açı yapacak şekilde konumlandırılmasıdır.
Adı geçen videoyu izleyemediğim için tekrar ya da uyumsuzluklar olabilir bu yazdıklarımla.

Ne kadar güzel bilgiler aldık konuyu açtığım için gurur duydum, açıklamalar için her arkadaşıma ayrı ayrı çok teşekkürler.

Denediğim 2.4 GHz kumandası olan V922 heli de kabloyu yaklaşık 2 katı kadar uzatıp daha öncede söylediğim gibi Lap-Top Wireless bağlantı anten kablosu kullandım ben gözle görülür iyileşme gördüğüm düşünüyorum. Kuyruk motorum Cumartesi geliyor, geldiğinde daha detaylı inceleyip konuya ekleme yapacağım.

Hakan Bey, WiFi sistemleri de 2.4 GHz bandında çalışıyorlar. Dolayısıyla sizin uzattım dediğiniz muhtemelen antenin aktif olmayan koaksiyel bölümü olmalı. Çünkü uçtaki aktif bölümün standart olarak 1/4 Lambda olması beklenir. Tabii bu sadece bir tahmin. Ama elde edeceğiniz verimin plasebo etkisinden kaynaklanma olasılığını unutmamak gerek. :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Hakan Bey, WiFi sistemleri de 2.4 GHz bandında çalışıyorlar. Dolayısıyla sizin uzattım dediğiniz muhtemelen antenin aktif olmayan koaksiyel bölümü olmalı. Çünkü uçtaki aktif bölümün standart olarak 1/4 Lambda olması beklenir. Tabii bu sadece bir tahmin. Ama elde edeceğiniz verimin plasebo etkisinden kaynaklanma olasılığını unutmamak gerek. :D

Açıklayıcı bir fotoğraf çektim mini fotoğraftaki kabloyu soyup heli' nin anten kablosu haline getirdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: Anten ile ilgili Temel bilgiler: Tipleri, farklari, temel hesapla yontemleri

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu arada vericinizin çubuk antenini bir tekerleğin aksı olarak düşünürseniz tekerleğin kendisi de yayın uzayını tanımlayacaktır pratik olarak. O nedenle benim uygulamam, verici anteninin yere paralel ve kumanda gövdesine 90 derece açı yapacak şekilde konumlandırılmasıdır.
Adı geçen videoyu izleyemediğim için tekrar ya da uyumsuzluklar olabilir bu yazdıklarımla.

Sumer abi videoyu izlerseniz yapmis oldugunuz uygulamanin yanlis oldugunu gorursunuz. Yukledigim videoyu izlerseniz kumandalarimizda kullandigimiz (rubber duckymiydi neydi) antenlerin sivri olan uc ve tam zittinda ice bakan kisimlarinda dalga bulunmadigini gorursunuz. Bende sizin gibi kullaniyordum ilk zamanlar. Modeli gorerek yapilan ucuslarda antenin yatay kismi surekli modele baktiginda(cunku sizde modele dogru donuyorsunuz) , modeldeki antende buna uygun olarak yerlestirildiginde aslinda hucbir problem olmuyor. Ta ki fpvye basladiktan sonra oturdugum yerden normalde 2km ceken kumandanin 70metrede failsafee 2 kez dustugunu gorunceye kadar. Hatta elimde videosuda olacakti bi ara yuklerim. Dogru uygulama ilker abininde soyledigi gibi antenin yuzumuze dogru yani yer duzlemine dik olmasi. Bu durumdada modeli tam uzerimizden gecirmemek gerekiyor. Ayrica videoyu izlerseniz yan yatirdiginizda gain kaybida olacak, sinyallerin yarisi dunyaya carpacaktir.
Saygilarimla...

Sümer Yamaner' Alıntı:
Anladım. Peki kaç cm bölümü soydunuz?

cm olarak ölçmedim ama önceki 2 cm ise bu 4 cm diyebilirim tam iki katı olduğunu biliyorum öncesinde alttaki çarkın bitimine kadar basit bir kablo idi. Şu anki durumuna göre çok kötü idi

Açıkçası videodaki yayın patternine bakınca benim uygulamamın yanlış olduğunu düşünmüyorum. Ama tanımlanan uygulama da hatalı değil. Çünkü sonuçta oluşan pattern aslında bir küreye çok yakın ve kürenin eksenini nasıl yerleştirdiğiniz aslında pek de fark etmiyor. Bunu tamamen standart kumanda kullanımı açısından söylüyorum. FPV gibi uzun menzilli sistemler için iş çok farklı bir boyutta ve en ufak bir kayba tahammül yok. Dolayısıyla FPV kullanımı için haklı olabilirsiniz. Herhangi bir şey iddia edemem.
Ama şunu bir veri olarak söyleyebilirim: 2009 ortalarından bu yana 2.4 sistem kullanıyorum. Önce Assan modülle uçtum. Bilenler bilir, uçuş saatim oldukça fazladır. Senede ortalama 70 uçuş günüm olur ve bunlarda ortalama sortim beşten aşağı değildir. Buna rağmen Assan ile sadece iki kez kontrol kaybı yaşadım. Geriye dönüp bakınca birinin kontrol kaybı olduğundan şüpheliyim. Diğerinde de farenin alıcı antenini kemirmiş olduğu ortaya çıktı. Buna rağmen bu ikinci olay sonrasında Hitec Aurora'ya geçtim. Daha ilk günden beri antenim yatay durur. Kısaca bu pozisyon hatalı olsaydı bilançom çok daha farklı olurdu diye düşünüyorum.
Dik duran antende modeli tepenize getirmeyeceksiniz diyorsunuz. Bu yeni başlayan arkadaşlara yapılan ilk uyarılardandır ama tabii sebep kontrol kaybı değil. Ama yatay duran antende model tepenizdeyse de herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Hakan Bey diğerinin tam iki katı olarak yaptıysanız en azından kaybınız yok demektir. Kazanç ise dediğim gibi gerçek de olabilir plasebo da. :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Açıkçası videodaki yayın patternine bakınca benim uygulamamın yanlış olduğunu düşünmüyorum. Ama tanımlanan uygulama da hatalı değil. Çünkü sonuçta oluşan pattern aslında bir küreye çok yakın ve kürenin eksenini nasıl yerleştirdiğiniz aslında pek de fark etmiyor. Bunu tamamen standart kumanda kullanımı açısından söylüyorum. FPV gibi uzun menzilli sistemler için iş çok farklı bir boyutta ve en ufak bir kayba tahammül yok. Dolayısıyla FPV kullanımı için haklı olabilirsiniz. Herhangi bir şey iddia edemem.
Ama şunu bir veri olarak söyleyebilirim: 2009 ortalarından bu yana 2.4 sistem kullanıyorum. Önce Assan modülle uçtum. Bilenler bilir, uçuş saatim oldukça fazladır. Senede ortalama 70 uçuş günüm olur ve bunlarda ortalama sortim beşten aşağı değildir. Buna rağmen Assan ile sadece iki kez kontrol kaybı yaşadım. Geriye dönüp bakınca birinin kontrol kaybı olduğundan şüpheliyim. Diğerinde de farenin alıcı antenini kemirmiş olduğu ortaya çıktı. Buna rağmen bu ikinci olay sonrasında Hitec Aurora'ya geçtim. Daha ilk günden beri antenim yatay durur. Kısaca bu pozisyon hatalı olsaydı bilançom çok daha farklı olurdu diye düşünüyorum.
Dik duran antende modeli tepenize getirmeyeceksiniz diyorsunuz. Bu yeni başlayan arkadaşlara yapılan ilk uyarılardandır ama tabii sebep kontrol kaybı değil. Ama yatay duran antende model tepenizdeyse de herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Hakan Bey diğerinin tam iki katı olarak yaptıysanız en azından kaybınız yok demektir. Kazanç ise dediğim gibi gerçek de olabilir plasebo da. :)

Abi bende uygulamaniz yanlis demiyorum zaten.Yanlis anlamayin lutfen. Amacim ogrendigim ve dogru oldugunu dusundugum bilgileri paylasmak. Emin olabilirsinizki iyice arastirip tam olarak ogrenmedigim seyleri paylasmiyorum. Sizinde dediginiz gibi modeli gorerek yapilan ucuslar icin hicbir problem yok gibi gorunuyor. İnsan bir ise nasil baslarsa oyle devam ediyor. Bende sizin dediginiz gibi basladim ancak daha sonra fpv sistemine gectigimde sikintisini yasadim. Baskalarida bu konuyu okuyup olurda sonradan fpv sistemine gecerlerse ayni sikintiyi yasamamalari icin hernekadar siz bugune kadar sikinti yasamamis olsanizda (saniyorum fpv yapmiyorsunuz) bu sekilde onermemeniz taraftariyim. Siz fpv yapmiyor olabilirsiniz ama bir baskasi o yone kayabilir. Aliskanlik haline gelip ilerde sikintiya neden olabilir.
Yatay duran antenle modeli tam uzerinizden gecirirseniz bir problem olmaz dogru soyluyorsunuz ama dik duran antende tam tepede sanki elmanin sapinin oldugu bolgeye benzer sekilde dalga olmayan bir bolge olusuyor. Anten sizin kullandiginiz gibi yatay olursa bu dalga bulunmayan bolge tam sag ve solunuzda kaliyor.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Neden yanlış anlayayım. :) Çok güzel animasyonlarla birçok şey anlatılmış. Olsa olsa teşekkür ederim. Ayrıca hiç FPV ile ilgilenmedim. Ama bir arkadaşım, "şöyle yaptığımda sorun yaşadım böyle yapınca düzeldi" diyorsa bu benim için çok değerli bir veridir. Bu hafta sonu anteni dikiyorum havaya. Bak bir kumanda kaybı falan olursa sorarım hesabını! :lol:

Sümer Yamaner' Alıntı:
Neden yanlış anlayayım. :) Çok güzel animasyonlarla birçok şey anlatılmış. Olsa olsa teşekkür ederim. Ayrıca hiç FPV ile ilgilenmedim. Ama bir arkadaşım, "şöyle yaptığımda sorun yaşadım böyle yapınca düzeldi" diyorsa bu benim için çok değerli bir veridir. Bu hafta sonu anteni dikiyorum havaya. Bak bir kumanda kaybı falan olursa sorarım hesabını! :lol:
Valla yanlis anlamadiginiza cok sevindim rahatladim. :)
Abi siz yillarca :saygilar: bir sikinti yasamadiysaniz bence o anteni dikmeyin havaya. Allah muhafaza baska bir sikinti olur benden bilirsiniz :lol:

irfan buzdağlı' Alıntı:
Valla yanlis anlamadiginiza cok sevindim rahatladim. :)
Abi siz yillarca :saygilar: bir sikinti yasamadiysaniz bence o anteni dikmeyin havaya. Allah muhafaza baska bir sikinti olur benden bilirsiniz :lol:

Hahahaaa... Artık ok yaydan çıktı. :) :lol: