Antonov An 225 Mriya (DIY)

Slat ve flap stall hızını düşürmek, flap ayrıca belirli bir sapmadan sonra alçalma açısını hava hızını artırmadan yükseltmek için kullanılırlar.
Flap sadece aşağı saptığı için aileron olarak kullanılmaz. Yapısı da farklıdır zaten.
Kanadın gövdeye yakın kısmı inboard, uzak kısmı outboard olarak tanımlanır. Özellikle büyük uçaklarda seyir hızında aileronlar kanada fazla yük bindirecekleri için daha içte inboard aileron kullanılır.

Not: Kaburga oldukça lezzetli bir et ürünüdür. Slat ile alakası yoktur.
Google teyze kaburga olarak çıkarıyor, o daha iyi bilir laf yok :D

Peki uçakta inboard ve outboard da varsa kullanım şekli nasıl oluyor?
Spoiler iniş yaparken yere teker attığı anda açılıyor frenlemesi için, slat' ın kullanıldığı yeri göremedim henüz.

Inboard ve outboard aileron varsa düşük hızda ikisi de, yüksek hızda inboard olan çalışır.
Spoilerler ground ve in flight olarak iki tiptir. Ground spoilerler iniş sonrası frenlemede kullanılır. In flight spoilerler havada yavaşlamak için ve yatış/dönüşte ailerona ek olarak ve adverse yawı azaltmak için kullanılır.
Slatlar leading edge device olarak adlandırılır. Hücum kenarında flaplarla eş zamanlı olarak öne ve aşağı açılırlar.
Hücum kenarında bazı uçaklarda sabit slat bulunur. Buna slot denir. Pilatus porter gibi çok yavaş uçakların tipik özelliğidir.

Not: Havacılıkta ilerlemek için Google iyi bir seçim değil. İngilizce'ye özel bir önem vermek şart.

Tavsiye ettiğiniz siteler var mı peki? Genelde video üzerinden derslere bakıyorum.

Hala okuyorum. Oku oku bitmiyor ki :D
Ama genel olarak gerçeğine yakın bir model yapmak istiyorum. Görünüş, işlevsellik, uçuş tarzı vb.
Tek korkum 6 elektrik motoru bu bebeği kaldırabilecek mi?

• Haha
Tepkiler: Üye silindi 8682
Ama genel olarak gerçeğine yakın bir model yapmak istiyorum. Görünüş, işlevsellik, uçuş tarzı vb.
hazir okunmusu var , hic korkma 6 tane 2212 1000kv motor dikine bile kaldirir

Ben 52 senedir okuyorum... Hala öğrenmem gereken tonla şey var. İki günde okuyup her şeyi anlamayı mı umuyordun???
Ne kadar okursan ufkun o kadar genişler ve bir an gelir nerelerde hata yaptığını farkedersin. O zaman değil 1/2, 2/1 bile yaparsın uçağını...

Uçağa dönersek...

İdeali 6 tane buzdolabı kompresör motoru. Gerçi 220V AC ister ama onun çaresini bulursun.

Kaç kilo olmasını istiyorsunuz :D

Ne mutlu size o zaman. Yol haritası hazırlıyorum öğrendim yeter demedim zaten.
Li-Po yeterse neden olmasın.

Hazır böyle güzel bir konu varken uzun bir süredir aklımı kurcalayan bir soruyu sormak istiyorum.

Neden nükleer uçak yapılmıyor ? Denizaltılar, gemiler daha mı az kaza yapıyor sanki ?
Arkadaşımızın şimdi 1/2 antanov yapacağını düşünürsek yakıt tüketimi ciddi bir masraf olacak. :cry:

Hazır elimiz değmişken Akkuyu'nun oralardan birkaç tane uranyum çubuğu çekiversekte gönlümüzce uçursak olmaz mı ?

Son düzenleme:
Hazır böyle güzel bir konu varken uzun bir süredir aklımı kurcalayan bir soruyu sormak istiyorum.

Neden nükleer uçak yapılmıyor ? Denizaltılar, gemiler daha mı az kaza yapıyor sanki ?
Arkadaşımızın şimdi 1/2 antanov yapacağını düşünürsek yakıt tüketimi ciddi bir masraf olacak. :cry:

Hazır elimiz değmişken Akkuyu'nun oralardan birkaç tane uranyum çubuğu çekiversekte gönlümüzce uçursak olmaz mı ?
Nükleer uçak yapıyoruz. Kim demiş yapılmaz diye?!
Genelde Algida çubuğu yetiyor. Uranyuma gerek kalmıyor. SumeronicsRC mini nükleer reaktör üretiyor. Bizim Hezarfen'de neredeyse tüm uçakları tüplüye şeyy pardon nükleere çevirdik.