APM 2.6 Ayarları-Kurulum Detayları-Deneyimler ve Tarot Fy680

Daha öncede yazılmış ama, sizin cevapların tamamını taramadan bende tekrar sorayım. Esc kalibrasyonunu yaptınız mı?

Mesela %40 altına inince motorlar kesiliyor ya, aynı şekilde stick 0 da iken, %1-2 den itibaren motorlar dönmeye başlıyor mu?

Dragonfly...

gaz %40 altinda motorlar calismaya devam ediyor ama kontroller kayboluyor.alet havada ucarken failsafe radio verip landinge geciyor.kumandayi degistirdim.flysky ve turnigy kullandin apmi degistirdim.esc kalibrasyonu tamam zaten manuel moddda sorunsuz ucuyorum.esc leri değişcem bi ara n3 bileyim aklima baska bişey gelmiyor

hakkı gövercin' Alıntı:
gaz %40 altinda motorlar calismaya devam ediyor ama kontroller kayboluyor.alet havada ucarken failsafe radio verip landinge geciyor.kumandayi degistirdim.flysky ve turnigy kullandin apmi degistirdim.esc kalibrasyonu tamam zaten manuel moddda sorunsuz ucuyorum.esc leri değişcem bi ara n3 bileyim aklima baska bişey gelmiyor

APM Failsafe PWM değeri nedir? Yanlışlıkla Stick %40 seviyelerindeki PWM değerini "FAilsafe aktivasyonu" olarak tanımlamış olabilir misiniz? Eğer böyle ise Alet %40 altı thortle değerinde failsafe 'e girer. ( Ama bu sefer sanki arm edemezsiniz zaten gaz %0 da iken) Böyle bir çelişki var farkındayım.

Ama siz sorunu buralarda arayın bence.

Mission PLanner de Radio failsafe bölümünü gözden geçirin.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

hocam failsafe disable ikende ayni sorun var.ben artik neyden kaynaklandigini aramaktan sıkıldım.bi ara esc degisirim olmadi frame degisirim oda olmadi naza ya gecerim.bide apm üstte duruyor barometre süngerle ortulu ama bi ara apmi framenin icine alirim.en kotu asil isime ucak yapmaya geri donerim:) benim neyime drone zaten :saygilar:

hakkı gövercin' Alıntı:
hocam failsafe disable ikende ayni sorun var.ben artik neyden kaynaklandigini aramaktan sıkıldım.bi ara esc degisirim olmadi frame degisirim oda olmadi naza ya gecerim.bide apm üstte duruyor barometre süngerle ortulu ama bi ara apmi framenin icine alirim.en kotu asil isime ucak yapmaya geri donerim:) benim neyime drone zaten :saygilar:

Öyle demeyin hocam yakışır mı pes etmek? Bence Gps kalibrasyonunuzu tekrar yapın ve birde compassmot testi yapın. Gps ayarınız yanlış gibi geldi bana. Apm + external compass seçtiğinizden emin olun. Ben apm kullanırken gps ayarını düzgün yapmadan uçurmuştum althold moduna alınca quad hızlı bir şekilde karşıdaki binaya doğru kaymaya başladı, aynı şekilde kontroller yanıt vermedi Allah'tan hemen stabilize moda aldım kurtardım. Yani bence gerekirse gps modülünü açın bakın bi sıkıntı olduğunu düşünürseniz resim veya video olarak bize iletin ama pes etmeyin. :saygilar:

Konu hortlatmak Hakkı Gövercin in sorusu
alt holda gecinde gaz kolu %40 in altinda iken yön kontrollerini kaybediyorum.gaz kolunu hizlica %50 uzerine alinca kontrolleri geri veriyor.%40 ve %50 arasinda kontrol bazen bende oluyor bazen ise olmuyor.quadda gps modulu bagli degil. gaz konumu ne olursa olsun kontrolun bende olmasi gerekmiyor mu.atladigim ne var.simdide tesekkurler
-----
Sanırım Hakkının problemi burada (bunu görmedik GPS Bağlı değil ve PUSULA yok)
Gps yok- pusula yok (alt hold) kullanılmaya çalışılıyor
vede büyük ihtimal (simple-ve süper simple işaretli)

(bu modu dronumda hiç kullanmadığımdan Dron Marketten Ömer beyle görüştüğümüzde aklıma geldi)
Hem Alt Hold kullanmadığımızdan hem Kurulum Resimleride elimizde olmadığından tatminkar bir cevap verilemedi
Gps bağlandığında pusulası da olacağından Problemi Büyük ihtimal ile çözülecektir - veya simple süper simple seçenekleri ile ilgili yani pusula ile problemi var

Normalde apm 2.6 external compass + gps olmadan da althold moda giriyor kontrolün bazen onda olması bazen olmaması bence parazitlerden veya kurulumun yanlış yapılmasından kaynaklanıyor. Arkadaşımız bize detaylı bir cevap verse bizde kurtuluruz o da :) Bildiğim kadarıyla gps ve pusula modülünün bağlanmadığı durumda, kontrol kartı barometer, accelerometer ve gyro kombini ile irtifasını sabitlemeye çalışıyor. Bunlardan biri bile yanlış ya da baştan savma ayarlanmış olabilir. Kontrol kartına farklı bir model ( plane, rover, tracker vb.) firmware yükledikten sonra tekrar istediğin modeli kur, kart tamamen temizlensin ve yeni kurulumu mümkünse external compass + gps ile yap. Semih abinin dediği gibi biz pusulanın bağlı olduğunu düşünerek sonca varmaya çalıştık. Semih abinin dediklerini aynen uygula bir sorun kalmaz kendisi ardupilot profesörüdür haberin olsun. Saygılar semih abi :saygilar:

semih Balkar' Alıntı:
Konu hortlatmak Hakkı Gövercin in sorusu
alt holda gecinde gaz kolu %40 in altinda iken yön kontrollerini kaybediyorum.gaz kolunu hizlica %50 uzerine alinca kontrolleri geri veriyor.%40 ve %50 arasinda kontrol bazen bende oluyor bazen ise olmuyor.quadda gps modulu bagli degil. gaz konumu ne olursa olsun kontrolun bende olmasi gerekmiyor mu.atladigim ne var.simdide tesekkurler
-----
Sanırım Hakkının problemi burada (bunu görmedik GPS Bağlı değil ve PUSULA yok)
Gps yok- pusula yok (alt hold) kullanılmaya çalışılıyor
vede büyük ihtimal (simple-ve süper simple işaretli)

(bu modu dronumda hiç kullanmadığımdan Dron Marketten Ömer beyle görüştüğümüzde aklıma geldi)
Hem Alt Hold kullanmadığımızdan hem Kurulum Resimleride elimizde olmadığından tatminkar bir cevap verilemedi
Gps bağlandığında pusulası da olacağından Problemi Büyük ihtimal ile çözülecektir - veya simple süper simple seçenekleri ile ilgili yani pusula ile problemi var
Hocam iyi akşamlar. Ben apm yi zagide kurdum ama daha havalanmadım. Sormak istediğim soru şu. Rtl modda apm geri dönüş yaparken var sayalım kumanda sinyali kesildi yada ben rtl moda aldım. Gaz ayarını uçacağı hızı nereden bilecek. Benim bi yerden bununla ilgili ayar yapmam gereliyormu. Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim[emoji4]

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son zamanlarda elime 2 tane 5000mAh pil geçmesi üzerine elimdeki 2200lük pilin yanına başka piller de geldi. Pillerin kapasiteleri farklı olunca haliyle APM'de battery monitor ayarlarında pil kapasitesini 2200lük pile göre ayarlamak zorunda kaldım. 2200lük pilden yaklaşık 1600-1800mAh elektrik çektiğimde RTL komutu veriyor. Buraya kadar sıkıntı yok ama elimdeki pil 5A kapasitesinde olunca daha yarısına bile ulaşamadan 1600-1800mAh harcandığı için RTL komutu veriyor.

Çözüm olarak battery capacity bölümüne 5A yazarak ve failsafe bölümündeki voltage kısmını 10,5'e ayarlayarak her iki pil için de battery failsafe özelliğini kullanabilir miyim? Böylece büyük pili sonuna kadar kullanıp, küçük pili kritik voltajın altına inince failsafe aktif olacak şekilde ayarlamış mı olurum?

:saygilar:

Battery Failsafe Voltajı kontrol eder yani 10.5v a bakar oda 3.5v X 3 = 10.5 ama 11.4 V ayarlarsan Failsafeye düştüğünde uzaktaysan (geri dönüş için zaman kazanırsın)
Apm ile pixhawk yazılımları aynı kullanıyor ama 2 ayrı pili 1er kere hoverda denemende fayda var (ona göre voltajı tam ayarlayabilirsin) %p

Birde her pilin ripple değeri (yüklü ve yüksüz haldeyken hücrelerin pil seviyesinde küçük bir fark olur.)

Haliyle 3s için aslında 11.1v demek bitik bir pil demek. Ama havada apm pili ölçerken haliyle bu ripple değerini bilmez. O yüzden pilin yere indiğinde ve havadaki pil seviye farkına bak. Ona göre birazda kendine rezerv ayır.

Ben sadece voltaj değerine göre failsafe tetikliyorum.

Orada bir de senin dediğin rezerve Mah tanımını apm tam olarak nasıl değerlendiriyor bilmiyorum. Okumak araştırmak lazım.

Dragonfly...

Benim genel olarak kullandığım metod şu; pil failsafe devre dışı, pil ölçer hücre başı 3,6v ayarlı. Failsafe sadece kumanda ve gps için devrede. Ercan abinin dediği ripple değere bendeki pillerde yükte hücre başı -0,1v oluyor. Yani 3,6v ile ötmeye başlayınca indirdiğimde 3,7v veya üstünde bir değer elde ediyorum. Genelde %20-25 arası bir enerji kalıtor inince birkaç defa %15 gördüm ama düşük pil uyarısı 1-2 dakika boyunca devam ettikten sonra. Onun dışında daha tam anlamıyla denemek nasip olmadı ama minimosd extra ile kullanılan mah degerini kontrol ediyorum ki bu bence çok daha güvenli tabi elinizdeki watt meterin ne derece doğru ölçüm yaptığına bağlı. Kısacası battery failsafe i kontrol kartına bırakmayı ben pek tercih etmiyorum çünkü araç havadayken voltajda oynamalar olabiliyor.

mrb apm yi pc ye nasıl bağlayacağım birde ürünü sipariş vereceğim

yan pin düz pin soruyor hangisi daha mantıklı oluyor frame olarak f550 kullanmayı düsünüyorum

Ysf selam, heralde Yusuf ismin. Forum kuralları gereği öncelikle kendini tanıtman önemli.

Yan pin düz pin farketmez,

Pc ye ya usb kablo ile başlayacaksın, yada telemetri modülü alırsan, telemetri dongle ile bağlayacaksın.

Ama kusura bakma bunlar çok temel konular ve multikopter indeksinde bu konuda bolca bilgi var. Öncelikle uzun uzun oku anlamaya çalış.

Sonrasında yardım için yine buradayız.

Dragonfly...

Ercan ÇINAR' Alıntı:
Ysf selam, heralde Yusuf ismin. Forum kuralları gereği öncelikle kendini tanıtman önemli.

Yan pin düz pin farketmez,

Pc ye ya usb kablo ile başlayacaksın, yada telemetri modülü alırsan, telemetri dongle ile bağlayacaksın.

Ama kusura bakma bunlar çok temel konular ve multikopter indeksinde bu konuda bolca bilgi var. Öncelikle uzun uzun oku anlamaya çalış.

Sonrasında yardım için yine buradayız.

Dragonfly...

mrb tşk ederim. forum kuralları gereği kendimi tanıttım. 2 gündür baya yazı okudum forumdan bunu görmemişim onlarıda okuyayım :)