Quad Toplamada Problem [APM V2.6 - ESC Kalibrasyon Hatası]

İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhaba, yardımlarınıza ihtiyacım var. Aliexpress'ten bir drone kiti aldım, gelir gelmez bir heves toplamaya başladım bir sürü video izledim ve sanırım olması gerektiği gibi yaptım ancak şuanda normal bir şekilde taktığımda esc kalibrasyonu yapamıyorum. Her açılışta esc kalibrasyonu istiyor ve sadece iki kere, 3 saat ara ile kalibrasyon yaptı, her açılışta kalibrasyon istiyor ve çok nadir kalibre oluyor kalibre olsada motorlar çalışırken komutlar geç gidiyor ve gaz kademe kademe geliyor bir sorun var. Bu sebeple siz tecrübeli arkadaşlarımdan yardım almak istedim. Esc, motor ve alıcıyı direkt kontrolcü olmadan bağladığımda düzgün bir şekilde esc kalibrasonu yapıyor ve çalışıyor ancak işin içine APM V2.6 geldiğinde kalibre olmuyor 3 gündür uğraşıyoum. Mission Planner programında yaklaşık 30 kere kalibrasyon yaptım ama her seferinde bir proglem var. Aşağıya drone'umun resimlerini ekledim. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden sağ olun.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrol Kartınız
APM V2.6
Model Sınıfı
Quadcopter
Motor, Pervane ve ESC
LHİ 2212 920KW Motor, Simonk 30A Esc
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky FS-i6 ve Flysky FS-İA6
Extra Ekipman
Standart GPS, telemetri
Rica etsek Pofildeki Kullanıcı Ad-Soyadınızı güncelleyebilir misin ?

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Esc kalibrasyonunu temelde motorlar eş zamanlı çalışsın diye ve maksimum ile minumum değerleri gelen verilerle örtüşsün diye yapıyoruz. Siz apm kartı haricinde kalibrasyonu gerçekleştirdiyseniz o yeterlidir karta takıp yeniden kalibrasyon yapmanız gerekmez. Tabi direk alıcı ile bağlantılı olacak şekilde kalibrasyonu doğru yaptıysanız. Bunun dışında nerede esc kalibrasyonu istediğine dair bir yazı çıkıyor ben karşılaşmadım böyle bir uyarı ile daha önce?

Sevgili yeni üye
Foruma hosgeldiniz size adinizla hitap edebilmeyi daha cok isterdim
Esc ler guc aldiklari anda genel olarak 1800 ve uzeri pwm degerlerde esc calibration moduna girerler. Bu durumda mp da radio calbrasyonu yapmanizi. Kanallari min max degerlerinin 1000 2000 civarinda oldugunun kontrol edilmesini kumandada mode 2 kullanilmasini (aetr) rate lerin %100 de oldugunun kontrol edilmesini ve radio da 3 kanalin reverse olmadiginin kontrolunu kumandadan rx protokolunun pwm olarak ayarlanmis olup olmadiginin kontrolunu oneririm

Esc kalibrasyonunu temelde motorlar eş zamanlı çalışsın diye ve maksimum ile minumum değerleri gelen verilerle örtüşsün diye yapıyoruz. Siz apm kartı haricinde kalibrasyonu gerçekleştirdiyseniz o yeterlidir karta takıp yeniden kalibrasyon yapmanız gerekmez. Tabi direk alıcı ile bağlantılı olacak şekilde kalibrasyonu doğru yaptıysanız. Bunun dışında nerede esc kalibrasyonu istediğine dair bir yazı çıkıyor ben karşılaşmadım böyle bir uyarı ile daha önce?
Öncelikle yardımınız için sağ olun, öyle bir yazı çıkmıyor ama ben kumandayı açtıktan sonra drone'u çalıştırınca gaz versemde motorlar çalışmıyor, bu yüzden esc kalibrasyonu yapmaya çalışıyorum ama o da olmuyor sadece iki kere oldu ve ikisindede ondan sonra motorlar çalıştı ama kapatıp açınca yine çalışmamaya başlıyor.

Sevgili yeni üye
Foruma hosgeldiniz size adinizla hitap edebilmeyi daha cok isterdim
Esc ler guc aldiklari anda genel olarak 1800 ve uzeri pwm degerlerde esc calibration moduna girerler. Bu durumda mp da radio calbrasyonu yapmanizi. Kanallari min max degerlerinin 1000 2000 civarinda oldugunun kontrol edilmesini kumandada mode 2 kullanilmasini (aetr) rate lerin %100 de oldugunun kontrol edilmesini ve radio da 3 kanalin reverse olmadiginin kontrolunu kumandadan rx protokolunun pwm olarak ayarlanmis olup olmadiginin kontrolunu oneririm
Yardımınız için sağ olun, adımı düzenledim. Radyo kalibrasyonunu Mission Controllerde yapıyorum, kanalların min max değerlerini nereden kontrol edebileceğimi bilmiyorum internetten baktım ama bulamadım. Mode 2 derken throttle'ın sağda olan versiyonundan mı bahsediyorsunuz ? kumandada 3.kanal reverse değil kontrol ettim. Rx Setupa girdim ancak PWM gibi bir şey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle yardımınız için sağ olun, öyle bir yazı çıkmıyor ama ben kumandayı açtıktan sonra drone'u çalıştırınca gaz versemde motorlar çalışmıyor, bu yüzden esc kalibrasyonu yapmaya çalışıyorum ama o da olmuyor sadece iki kere oldu ve ikisindede ondan sonra motorlar çalıştı ama kapatıp açınca yine çalışmamaya başlıyor.

Anladığım kadarıyla sorun esc kalibrasyonunda değil siz armed komutunu vermiyorsunuz gibi duruyor. Öncelikle esc leri uçuş kartından bağımsız yeniden kalibre etmenizi öneririm ardından uçuş kartına gaz kolu 0 iken açın sonrasında gaz kolunu en alt sağda 5 10 saniye kadar tutun apm in ışıklarında bir değişiklik göreceksiniz ardından gaz kolunu kaldırınca motorlar dönmeye başlayacaktır. (Bunu stabilize mod aktifken yapmanız gerekiyor) Yine de olmazsa paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım :)

Anladığım kadarıyla sorun esc kalibrasyonunda değil siz armed komutunu vermiyorsunuz gibi duruyor. Öncelikle esc leri uçuş kartından bağımsız yeniden kalibre etmenizi öneririm ardından uçuş kartına gaz kolu 0 iken açın sonrasında gaz kolunu en alt sağda 5 10 saniye kadar tutun apm in ışıklarında bir değişiklik göreceksiniz ardından gaz kolunu kaldırınca motorlar dönmeye başlayacaktır. (Bunu stabilize mod aktifken yapmanız gerekiyor) Yine de olmazsa paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım :)
Çok sağ olun, tüm escleri çıkarsım hepsini ayrı ayrı taktım her seferinde gazı en üst seviyede iken açtım sonra en alta aldım öttü ve kapattım bu şekilde hepsini kalibre ettim sonrada dediğiniz gibi yeniden kabloları takıp kumanda açıkken dronea pili taktım ardından 10 sn civarı gaz çubuğunu sağ altta tuttum bir ses geldi ama gaz verdim motorlar çalışmıyor. Tekrardan sağ olun. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çok sağ olun, tüm escleri çıkarsım hepsini ayrı ayrı taktım her seferinde gazı en üst seviyede iken açtım sonra en alta aldım öttü ve kapattım bu şekilde hepsini kalibre ettim sonrada dediğiniz gibi yeniden kabloları takıp kumanda açıkken dronea pili taktım ardından 10 sn civarı gaz çubuğunu sağ altta tuttum bir ses geldi ama gaz verdim motorlar çalışmıyor. Tekrardan sağ olun. Yardımcı olursanız sevinirim.
Ben yanlış takmışım bir kabloyu şuanda seste gelmiyor sağ altta 10 sn tuttum. Hiç bir şey olmadı.

Ben yanlış takmışım bir kabloyu şuanda seste gelmiyor sağ altta 10 sn tuttum. Hiç bir şey olmadı.

Denemeyi stabilize modda yaptınız değil mi? Telemetri ile bağlayarak bir bakar mısınız ilk ekranda armed komutunu verince ya bir hata yazar veya armed yazar onu paylaşırsanız ona göre devam edelim

Sevgili ömer
Apm de farkli mi bilmiyorum ama pixhawk radio kalibrasyon ekraninda stikleri oynattigimizda oradaki rakamlar degisir kastetigim pwm degerleri onlar
Mode2 aetr sag stik sag sol roll icin, sag stik ileri geri pitch icin, sol stik ileri geri throttle icin, sol stik sag sol yaw icin kullanilan mode dur
Pwm fysky kumandada rx setup icinde olmasi gerekiyor. Ppm pwm seklinde ayar varsa pwm secmelisin. Alicin park fly niteliginde ppm destegi yok menzili de biraz daha azdir
Bazen esc nin firmware i boyle garip davranmasina sebep de olmus olabilir

Umarim sorun cozulur
Sevgi ve saygılarımla
Şakir polay

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Sevgili ömer
Apm de farkli mi bilmiyorum ama pixhawk radio kalibrasyon ekraninda stikleri oynattigimizda oradaki rakamlar degisir kastetigim pwm degerleri onlar
Mode2 aetr sag stik sag sol roll icin, sag stik ileri geri pitch icin, sol stik ileri geri throttle icin, sol stik sag sol yaw icin kullanilan mode dur
Pwm fysky kumandada rx setup icinde olmasi gerekiyor. Ppm pwm seklinde ayar varsa pwm secmelisin. Alicin park fly niteliginde ppm destegi yok menzili de biraz daha azdir
Bazen esc nin firmware i boyle garip davranmasina sebep de olmus olabilir

Umarim sorun cozulur
Sevgi ve saygılarımla
Şakir polay
Denemeyi stabilize modda yaptınız değil mi? Telemetri ile bağlayarak bir bakar mısınız ilk ekranda armed komutunu verince ya bir hata yazar veya armed yazar onu paylaşırsanız ona göre devam edelim
Moda hiç dokunmadım ilk halinde stabilize moddaydı o şekilde yaptım, hep usb ile denedim telemetri ile deneyip bakacağım sağ olun. Bilgisayara telemetriyi takacağım sonra diğerini dronea takacağım direkt çalışacak mı?

Şakir bey sağ olun. Dediklerinize bakıp deneyeceğim.

Son düzenleme:
Telemetriyi şimdilik boşverin usb kablo ile bağlayarak deneyebilirsiniz. Usb kablo ilr bağlı iken isterseniseniz önce radyo kalibrasyon ekranında stickleri oynatınca yeşil barlar oynuyor mu onu teyit edin ardından armed komutu vermeyi deneyin sonuçları bekliyorum :)

Sağ olun, sticklerin hareketi ile yeşil barlar oynuyor. Radio kalibrasyon yaptım, açtım 10 sn sağ altta beklettim sonra kendi kendine biraz gaz vermeye başladı sonra yeniden kalibrasyon yaptım şimdi ilk açılışta dırıdı dıtttttt sesinin dıııııtı gelmiyor ve arm etmeye çalışırkende bir şey olmuyor, paneldede bu şekilde bir hata var.

Ve aynı zamanda aradada PreArm RC Not Calibrated hataaı geliyor.