APM ayarlarında yaşadığım Sorunlar

Esc olarak markasizlardan almıştım sarı olanlardan şuan bir esc de sorun tespit ettim arm yaptimda düşük devirde dönmeye başlıyor aldım firmaya söyledim bir esc ve motor gönderiyorlar

Arkadaşlar bir quadcopter de ben topladım fakat quad tam havalanma esnasında sağ tarafa doğru yatıyor. Burada yazılan çözüm önerilerinin hepsini yaptım.Motorların dönüş yönleri,pervane yönleri,acceleration calibration,motorların pixhawk'a takılma sırası ,mission planner üzerinden motor test hepsini yaptım. Fakat çözüm bulamadım. Youtube yüklediğim videoyu izzet hocamın motorları çapraz değiştirin önerisi üzerine motor yönlerini değiştirdikten sonra çektim. Uçuşu loiter ve ya altitude hold modunda yaptım. Bu arada şunu belirtmek isterim bu iki mod da da gaz kolu % 50 ye gelene kadar motorlar çok yavaş dönüyor. % 50 yi biraz geçince kendi kendine bir anda neredeyse tam gaza geçiyor (Bu normal mi?)Zaten sağa yatmaya meyilli olduğu için kırım gerçekleşiyor. stabilize modda sorun yok gaz kolunu kendim %100 e kadar çok yavaş artırdığımda tam sağa yatacak gibi olduğunda kendim gazı keserek kurtarabildim. Fakat diğer iki modda kırıma uğradı. Son çare olarak karta rover yazılımı attım tamamen sildim. Şimdi yeniden quadcopter yazılımı atıyorum sonuç umarım iyi olur. Bu da çözüm olmazsa ne önerirsiniz? Bu arada radiolink at9s kumanda aldım fabrika ayarlarına döndürmek istiyorum nasıl yapacağım bilmiyorum.
Quadda kullandığım ekipmanlar
-pixhawk 2.4.8
-30 A simonk esc
-4s 10400 mah lipo pil
- race star 3508 580 kv motor
Toplam ağırlık 3000 gram ( Acaba motorlar bu ağırlığı kaldıramıyor olabilir mi? Ama öyleyse sol taraf nasıl havalanıyor?)
Youtube video:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Loiter'de %50'den sonra full gaz ile havalanması normal birşey... Baştan Stabilize mod ile deneyin...
Ağırlık çok fazla... Bileşenlerden birinin gücü yetmiyor olmalı...

Arkadaşlar bir quadcopter de ben topladım fakat quad tam havalanma esnasında sağ tarafa doğru yatıyor. Burada yazılan çözüm önerilerinin hepsini yaptım.Motorların dönüş yönleri,pervane yönleri,acceleration calibration,motorların pixhawk'a takılma sırası ,mission planner üzerinden motor test hepsini yaptım. Fakat çözüm bulamadım. Youtube yüklediğim videoyu izzet hocamın motorları çapraz değiştirin önerisi üzerine motor yönlerini değiştirdikten sonra çektim. Uçuşu loiter ve ya altitude hold modunda yaptım. Bu arada şunu belirtmek isterim bu iki mod da da gaz kolu % 50 ye gelene kadar motorlar çok yavaş dönüyor. % 50 yi biraz geçince kendi kendine bir anda neredeyse tam gaza geçiyor (Bu normal mi?)

Serdar bey, Loiter ve poshold da dediğiniz şekilde gaz alıyor olması İbrahim bey' in de dediği gibi normal bir şey. İlk denemelerinizi stabilze modda yapmanız yaşanacak sorunların en aza indirilmesi açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca kumandanın bir kanalına acil durum motor durdurma atayabilirsiniz. Böylece olası pervane kırılma yada esc yanması gibi sorunları da en aza indirmiş olursunuz. Sorununuza gelecek olursak, 3kg ağırlığında bir drone a sahipseniz motorların kaldırma kuvvetinin toplamı bunun en az 2 katı olmalı ki drone rahat havalanabilsin. Kullandığınız motorlar 4s lipo ile beslenirken 15 inch pervane kullanmanız halinde bu değeri tam olarak sağlayabiliyor. Sorun pervanelerden kaynaklı olabilir. Referans olarak bakabilirsiniz. Ayrıca drone çok sayıda videodaki gibi kaza geçirmişse ESC' ler yada motorlar' da zarar görmüş olabilirler.

Serdar bey, Loiter ve poshold da dediğiniz şekilde gaz alıyor olması İbrahim bey' in de dediği gibi normal bir şey. İlk denemelerinizi stabilze modda yapmanız yaşanacak sorunların en aza indirilmesi açısından daha iyi olacaktır. Ayrıca kumandanın bir kanalına acil durum motor durdurma atayabilirsiniz. Böylece olası pervane kırılma yada esc yanması gibi sorunları da en aza indirmiş olursunuz. Sorununuza gelecek olursak, 3kg ağırlığında bir drone a sahipseniz motorların kaldırma kuvvetinin toplamı bunun en az 2 katı olmalı ki drone rahat havalanabilsin. Kullandığınız motorlar 4s lipo ile beslenirken 15 inch pervane kullanmanız halinde bu değeri tam olarak sağlayabiliyor. Sorun pervanelerden kaynaklı olabilir. Referans olarak bakabilirsiniz. Ayrıca drone çok sayıda videodaki gibi kaza geçirmişse ESC' ler yada motorlar' da zarar görmüş olabilirler.
Değerli yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim dostlar. Sorunu çözdüm. Kollar kısa olduğu için yatma problemi oluşuyordu . Kol uzunluğunu 97 cm ye çıkardım. Ayrıca 15 inç pervane taktım . Şu anda gayet stabil ve mükemmel uçuyor.

• Beğen
Tepkiler: ibrahim yılmaz